ПОПИС 2011-Ќе се преброиме ли?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Не знам какви се тие попишувачи кај вас, може треба да ги пријавите... мене не ми дозволија да се потпишам во име на татко ми и мораше 2 дена да ги брка само за потпис и број на лична карта.
Исто и кај мене, и уште го бркаат неможат да го најдат :LOL:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Не знам какви се тие попишувачи кај вас, може треба да ги пријавите... мене не ми дозволија да се потпишам во име на татко ми и мораше 2 дена да ги брка само за потпис и број на лична карта.
Татко ти немало потреба да ги брка, тие него треба да го бркаат. Е сега, некои викаат дека смее член на домаќинство да се потпише во име на лицето кое се попишува, некои викаат дека смее член на семејство, а на домаќинство не.
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Какви Бугари бе? Нормален ли си ти? BTW, немам друг документ, сите се со мене, а не сум во градот моментално.
Велам јас Мацедониа рулз.
Извод од матична книга на родените..
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Интересни моменти како овој кај комшииве или од друг тип “интересни“?

Многу сериозно го сваќате пописов бе.
Процентот на малцинствата пред дест години се “одреди“ и без валиден попис и законите си се кроеја според таа замислена бројка.
Така да и на овој попис на крајот ќе се има една претпоставена бројка и што со тоа.
Реалноста е таа дека, сите што живеат во Македонија и сакаат да живета во тука, мора да живеат едни со други. Не е битно колку се едни или други додека тоа не се злоупотребува во однос на останатите. Сите фаворизирања по етничка припадност, дали се работи тоа за образование, работа или било што друго, ги сметам за ДИСКРИМИНАЦИЈА. Некои ја викаат позитивна-дискриминација, ама тоа е оксиморон. Не постои такво нешто. Ако сите сме исти пред законите не е битен процентот на едни или други.
Македонија го смени уставот и нема повеќе наша ваша, Македонија е на сите.
Незнам дали на проклетиов балкан некогаш ќе се искорени: наше е ваше е, ви дадовме не ви дадовме, ваков си таков си.
Се надевам дека ќе ја доживеам Македонија во која ќе нема потреба од рамковен, мајски... ваков или онаков договор. Сите да се осеќаат сободни и сите да се почитуваат. Можеби сум премногу оптимист ама надежта последна умира.
Ам луд е човеков што го попишуваа !!! :pos:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Исто и кај мене, и уште го бркаат неможат да го најдат :LOL:
Абе кај мене јас потпишав за уште 3 члена.И баш видов кога се потшишав пишува...има две црти во горната ако се потпишуваш лично а во втората ОД член на семејството!!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Денеска околу 12:30 во домот на Р.Б од Куманово дошле двајца попишувачи од кои едниот бил Алили Севдали.
Во еден момент попишувачот побарал да оди во тоалет па 16-годишната ќерка му покажала каде е. При излегувањето тој почнал да ја бакнува.
Случајот го пријавил нејзиниот татко. Полицијата превзема мерки за рaсчистување на случајот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
S

Sagan

Гостин
Денеска околу 12:30 во домот на Р.Б од Куманово дошле двајца попишувачи од кои едниот бил Алили Севдали.
Во еден момент попишувачот побарал да оди во тоалет па 16-годишната ќерка му покажала каде е. При излегувањето тој почнал да ја бакнува.
Случајот го пријавил нејзиниот татко. Полицијата превзема мерки за рaсчистување на случајот.
Не само што ја бакнувал, туку и НА СИЛА ја бакнувал. Барем така викаат.
Ако веќе се бендисуеле нешто, тогаш нема проблем, севда голема. Таткото може бил троа љубоморен.

Кога известија за тепачката меѓу попишувач и инструктор, апелирав да си држите секира во близина.
Сега не знам што да речам... :icon_lol:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Татко ти немало потреба да ги брка, тие него треба да го бркаат. Е сега, некои викаат дека смее член на домаќинство да се потпише во име на лицето кое се попишува, некои викаат дека смее член на семејство, а на домаќинство не.
Не ми беше поентата дека ги бркал тоа беше само како израз повеќе... сакав да кажам дека без присуство на некоја личност не смее да се попишува.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Не ми беше поентата дека ги бркал тоа беше само како израз повеќе... сакав да кажам дека без присуство на некоја личност не смее да се попишува.
Во ситуација кога лицето кое се попишува не е во моментот присутно, за него може да одговара член на семејството. А доколку и по третата посета не е присутно, може во негово име да се потпише член на семејството/домаќинството.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Во ситуација кога лицето кое се попишува не е во моментот присутно, за него може да одговара член на семејството. А доколку и по третата посета не е присутно, може во негово име да се потпише член на семејството/домаќинството.
Кој ти кажа дека може? Па ја неможев да се потпишам за друг член. Не е логично тоа, тоа е типичен фалсификат
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Кој ти кажа дека може? Па ја неможев да се потпишам за друг член. Не е логично тоа, тоа е типичен фалсификат
Може, сигурно.
Е сега, постои дилема дали смее да се потпише член на домаќинство или член на семејство. Овде највеќе се кршат копјата.
На пр. дали смее свекорот смее да се потпише за снаата. Логички (и според методологија мислам) не смее, ама потпретседателот на ДПК вика дека смее. Од друга страна, постои опција у пописницата каде има да се заокружи:
1) потпишано лично
2) потпишано од лице на домаќинство

Меѓутоа кога ќе ти извади македонски пасош или македоноско државјанство, не можеш да не го попишеш. Ги има сите документи кои докажуваат дека лицето е присутно во РМ и дека има РМ државјанство.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Може, сигурно.
Е сега, постои дилема дали смее да се потпише член на домаќинство или член на семејство. Овде највеќе се кршат копјата.
На пр. дали смее свекорот смее да се потпише за снаата. Логички (и според методологија мислам) не смее, ама потпретседателот на ДПК вика дека смее. Од друга страна, постои опција у пописницата каде има да се заокружи:
1) потпишано лично
2) потпишано од лице на домаќинство

Меѓутоа кога ќе ти извади македонски пасош или македоноско државјанство, не можеш да не го попишеш. Ги има сите документи кои докажуваат дека лицето е присутно во РМ и дека има РМ државјанство.
Ја кога барав ад се потпишам за татко ми ,цурата ми кажа неможе, строго ни забранија,дури и ни запретија со затворски казни..и тоа Албанката ми го кажа.. мислам дека законски и така треба да биде,нема логика едно лице за друго да се потпише,е сега во пракса како се спроведува тоа незнам
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Ја кога барав ад се потпишам за татко ми ,цурата ми кажа неможе, строго ни забранија,дури и ни запретија со затворски казни..и тоа Албанката ми го кажа.. мислам дека законски и така треба да биде,нема логика едно лице за друго да се потпише,е сега во пракса како се спроведува тоа незнам
Ако ти не си женет и ако живееш со твоите родители, односно преставувате едно семејство и си полнолетен смееш да се потпишеш за татко ти.
Е сега, што они не ти дозволиле, не знам. Може сакаат да се шеткаат па пак да ти дојдат на гости :icon_lol:

Инаку, чисто се сомевам дека секаде така прават. Нека му каже таа албанката на некој аџија да ја викне аџиицата сама да се потпише.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom