ПЕТИЦИЈА ЗА ПРИЗНАВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ ВОЗАЧКИ ВО ГЕРМАНИЈА.

Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Поздрав до сите, не видов на форумов дека има ваква тема па си реков да отворам, можеби имате чуено деновиве се отвори една петиција за признавањето на македонските возачки дозволи во Република Германија, иако не сум од таму но искрено би сакал да успее работава, што би било добро за сите нас, колку толку да помогнам во работава да се рашири и да има што е можно повеќе зачленети луѓе на петицијата, па да се надеваме дека ќе биде усвоен законов во Германија. Затоа оставајте сите ваши податоци на линкот подолу.
Онлајн петиција до Република Германија за признавање на македонските возачки. Кој сака нека остави податоци. (Ако пречи постот слободно избришете го)

https://www.openpetition.de/petition/online/initiative-fuer-anerkennung-der-in-mazedonien-ausgestellten-fuehrerscheine-seitens-der-bundesrepublic
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
ПЕТИЦИЈА ДА СЕ СЕЧАТ ПРСТИ НА ОНИЕ ШТО ГО ЗАБОРАВААТ КАПС ЛОК!!!!!!!!!1111ONEELEVEN
oh wait.

Ма каква петиција губете ми се, нема возење во Германија, не замарајте.
Како малку да е што воопшто не` пуштаат да одиме таму.
Контра петиција да се креира моментално.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.760
Поени од реакции
9.926
Фала ама не фала. Целата работа е некој да си заштеди 2к и учење германски. Пола од оние што имаат положено во МК овде нема да положат. Пола држава загина по патишта, зошто да се увезува таа возачка култура овде? Во МК од оценка до диплома, од затворска казна до милионски тендери се е со врски и корупција. Не важи само за МК ова, треба сите ново да си полагаат пошто 90% од светот има други стандарди споредено со Германија. На доктор не одам доколку презимето не му е германско, не сум овде дојден по наши стандарди да живеам.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Фала ама не фала. Целата работа е некој да си заштеди 2к и учење германски. Пола од оние што имаат положено во МК овде нема да положат. Пола држава загина по патишта, зошто да се увезува таа возачка култура овде? Во МК од оценка до диплома, од затворска казна до милионски тендери се е со врски и корупција. Не важи само за МК ова, треба сите ново да си полагаат пошто 90% од светот има други стандарди споредено со Германија. На доктор не одам доколку презимето не му е германско, не сум овде дојден по наши стандарди да живеам.
Јас пак размислувам обратно. Пушти ги нека возат со наша возачка како знаат и умеат и таму да видиш какви казни фрчат. Нема да им треба полагање за да научат. Нашиот народ само така учи, со казна. Тамо и докторите богами работат како треба. А да бидеме искрени тамо се знае или ќе работиш како треба или нема да работиш, јас имам бар два познаника кои во Германија и Словенија поради својата работа добиле платена специјализација. Во Македонија не останаа доктори, баш поради таа причина. Се што беше квалитетно си отиде.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Фала ама не фала. Целата работа е некој да си заштеди 2к и учење германски. Пола од оние што имаат положено во МК овде нема да положат. Пола држава загина по патишта, зошто да се увезува таа возачка култура овде? Во МК од оценка до диплома, од затворска казна до милионски тендери се е со врски и корупција. Не важи само за МК ова, треба сите ново да си полагаат пошто 90% од светот има други стандарди споредено со Германија. На доктор не одам доколку презимето не му е германско, не сум овде дојден по наши стандарди да живеам.
Ne treba da se polaga skroz od pocetok, pa da se plakja 2-2.5k iljadi,tuku samo praksa i teorija.Od 700-1000 evra otprilika.Vaka ako se ratifikuva dogovorot samo prevod na vozackata,max 50 evra.

Na bosancite ,a izgleda i na srbite im bile priznaeni,taka da,sto se tie podobri ?

Stom mozele Italija i Spanija da go ratifikuvaat dogovorot,moze i Germanija.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.760
Поени од реакции
9.926
Ne treba da se polaga skroz od pocetok, pa da se plakja 2-2.5k iljadi,tuku samo praksa i teorija.Od 700-1000 evra otprilika.Vaka ako se ratifikuva dogovorot samo prevod na vozackata,max 50 evra.

Na bosancite ,a izgleda i na srbite im bile priznaeni,taka da,sto se tie podobri ?

Stom mozele Italija i Spanija da go ratifikuvaat dogovorot,moze i Germanija.
Пишав истото треба да важи за сите, како и за МК. Посебно вукојебини ко Србија и Босна. Штом е поефтино уште подобро, значи немаат многу загуба - само да се научи германски, теорија и пракса. Како и за секој обичен Германец. Што е проблемот па бараат да се признаат тогаш, 650 евра?

Да сакав Италија и Шпанија ќе живеев таму. Афганистан може ги признава сите возачки, ама затоа е Афганистан. Отвори тема на форумов за сообраќајки, зошто побогу би сакал ова да го увезам овде? Научи, положи ко секој, завршена работа. Во Германија до 650 евра ако е дојдена работата да не може да заштеди, подобро парталите и назад.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Пишав истото треба да важи за сите, како и за МК. Посебно вукојебини ко Србија и Босна. Штом е поефтино уште подобро, значи немаат многу загуба - само да се научи германски, теорија и пракса. Како и за секој обичен Германец. Што е проблемот па бараат да се признаат тогаш, 650 евра?

Да сакав Италија и Шпанија ќе живеев таму. Афганистан може ги признава сите возачки, ама затоа е Афганистан. Отвори тема на форумов за сообраќајки, зошто побогу би сакал ова да го увезам овде? Научи, положи ко секој, завршена работа. Во Германија до 650 евра ако е дојдена работата да не може да заштеди, подобро парталите и назад.
Откако ќе се регистрираш на адреса,6 месеци смееш да возиш..Што е проблемот потоа да не возиш ? Забораваш да возиш или ?

А има и постари луѓе со 20-30 и можда повеќе години возачко искуство,која е потребата тие да преполагаат ?

Штом ги признале босанските и српските возачки,ќе ги признаат и македонските во иднина,само кога е прашањето.

Ако се толку лоши шофери,немале германците да ги признаат возачките на дотичните држави.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.790
Поени од реакции
1.507
Потпишано од мене, се надевам ке ви успее петицијата.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.686
Поени од реакции
4.430
Го видов ова по социјални мрежи и се надевам дека нема да успее колку и сурово да звучи ова. Толку сме во минус со сообраќајна култура што мислам дека и на нашиве возачи треба за Македонија одново полагање, а не пак за надвор.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.307
Поени од реакции
16.386
Ќути, па коа ќе дојда тоа странците овде, од толку шо имаа собраќајна култура и знаење перфектно се понашаа по улицеве кј нас.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
На доктор не одам доколку презимето не му е германско, не сум овде дојден по наши стандарди да живеам.
Па ако нема Германско презиме (а медицина завршил таму, живее и работи со години, може и роден е во Германија) тоа значи дека врска нема само затоа што родителите му/и биле од Македонија (или од друга земја)? Ова ти е чисто дискриминирање, ги осудуваш чисто по име а појма немаш колку и како работи. Ако е така тогаш се надевам и во твојата работа сите тебе те одбегнуваат оти не си Германец, колку и ти коректно и професионално да работиш. Штом си Македонец, нема што да бараат кај/со тебе и да соработуваат со некој си со наши стандарди.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.760
Поени од реакции
9.926
Па ако нема Германско презиме (а медицина завршил таму, живее и работи со години, може и роден е во Германија) тоа значи дека врска нема само затоа што родителите му/и биле од Македонија (или од друга земја)? Ова ти е чисто дискриминирање, ги осудуваш чисто по име а појма немаш колку и како работи. Ако е така тогаш се надевам и во твојата работа сите тебе те одбегнуваат оти не си Германец, колку и ти коректно и професионално да работиш. Штом си Македонец, нема што да бараат кај/со тебе и да соработуваат со некој си со наши стандарди.
Од мојата работа не зависат човечки животи :) Јас мојата стручност и професионалност морам да ја докажам само на шефот и газдата на фирмата, и за тоа сум поминал низ пракса и пробен период пред да добијам постојан неограничен работен договор. Понатаму мојата работа нема допирна точка со никого освен со нив.

Сум дал шанса и на странци, само ги потврдија моите стереотипи. Со здравје не сакам да си играм, подобро здрав затуцан 'расист' отколку болен мулти-култи либерален просветлен модерен човек.

Сите нивоа на образование ги минав во МК, знам како одат работите од градинка до факултет. Штанцани дипломи, од секој стана магистар во државава. Пример за разлика меѓу образовни и здравствени стандарди - во Германија досега немам ниту една инјекција примено. Не дека сум поздрав во однос на тоа кога бев во МК, едноставно докторите овде се трудат најпрво да направат дијагноза па потоа со лекови на природна база, па на крај таблети, пилули. Во МК бев на доктор поради настинка, температура. Како и секогаш, прва реакција им е инјекција. Настинат? Инјекција. Те боли стомак? Инјекција. Имаш рак? Инјекција. И дојде сестрата со магичната инјекција, незнам како ја стави но ме прати во некоја заебана состојба на шок кајшто 10ина минути не можев да помрднам ниту еден мускул, дури ни најмалиот прст. Буквално здрвен само очите ги мрдав додека ме шприцаа со игли да ми зголемат шеќер или што и да се обидуваа да направат додека докторот ме молеше да не ги затворам очите. Бараа кислород, немаа ниту една боца кислород (ова во болница). Од настинка стигнав до инфузии со денови кајшто една друга сестра најнормално мораше 10 пати да ме измуша пред да ја најде вената (нешто што досега ми се нема случено во Германија кога давам крв, поради некоја причина ;) ). Ова е ништо во споредба со голготите на други предизвикани од здравствениот и образовниот систем. Немам податоци, смртност на новороденчиња итн. ама со сигурност тврдам дека шуто и рогато се доктори во МК (секоја чест на исклучоците). Да не зборувам дека сум бил на доктор а овој бил даска пијан на работно место кајшто треба да лечи луѓе.

И сега кажи ми, земајќи во предвид дека МК е само една од овие вукојебини кајшто квалитетот на образование е подолу од секоја норма и дипломи се даваат за братучедски врски итн., зошто би избрал странец пред Германец за кого знам дека докторската титула му е дадена со право? Македонските и останатите доктори овде доколку поминале низ специјализација и образовен процес овде, секако ќе имаат пациенти - со или без мене. Јас во меѓувреме ќе продолжам со сигурната варијанта.

Истото важи и за возачките. Има тема на форумов, да не ја барам, околу состојбата со возачката култура во МК. Сега сакаат без да преполагаат истата култура да ја воведат овде. Да, ќе им пишат казни ама ако на сите им дозволат да возат без да преполагаат овде како што возат низ Пакистан, Сирија, мала ќе ти е утехата ако некој те крене во воздух некој ден дека ќе добие казна.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Го видов ова по социјални мрежи и се надевам дека нема да успее колку и сурово да звучи ова. Толку сме во минус со сообраќајна култура што мислам дека и на нашиве возачи треба за Македонија одново полагање, а не пак за надвор.
Ептен си у право, голем број од возачите во Македонија возат на памет, не ги знаат сообраќајните знаци, правила и прописи.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.449
Поени од реакции
11.118
Го видов ова по социјални мрежи и се надевам дека нема да успее колку и сурово да звучи ова. Толку сме во минус со сообраќајна култура што мислам дека и на нашиве возачи треба за Македонија одново полагање, а не пак за надвор.
Од мојата работа не зависат човечки животи :) Јас мојата стручност и професионалност морам да ја докажам само на шефот и газдата на фирмата, и за тоа сум поминал низ пракса и пробен период пред да добијам постојан неограничен работен договор. Понатаму мојата работа нема допирна точка со никого освен со нив.

Сум дал шанса и на странци, само ги потврдија моите стереотипи. Со здравје не сакам да си играм, подобро здрав затуцан 'расист' отколку болен мулти-култи либерален просветлен модерен човек.

Сите нивоа на образование ги минав во МК, знам како одат работите од градинка до факултет. Штанцани дипломи, од секој стана магистар во државава. Пример за разлика меѓу образовни и здравствени стандарди - во Германија досега немам ниту една инјекција примено. Не дека сум поздрав во однос на тоа кога бев во МК, едноставно докторите овде се трудат најпрво да направат дијагноза па потоа со лекови на природна база, па на крај таблети, пилули. Во МК бев на доктор поради настинка, температура. Како и секогаш, прва реакција им е инјекција. Настинат? Инјекција. Те боли стомак? Инјекција. Имаш рак? Инјекција. И дојде сестрата со магичната инјекција, незнам како ја стави но ме прати во некоја заебана состојба на шок кајшто 10ина минути не можев да помрднам ниту еден мускул, дури ни најмалиот прст. Буквално здрвен само очите ги мрдав додека ме шприцаа со игли да ми зголемат шеќер или што и да се обидуваа да направат додека докторот ме молеше да не ги затворам очите. Бараа кислород, немаа ниту една боца кислород (ова во болница). Од настинка стигнав до инфузии со денови кајшто една друга сестра најнормално мораше 10 пати да ме измуша пред да ја најде вената (нешто што досега ми се нема случено во Германија кога давам крв, поради некоја причина ;) ). Ова е ништо во споредба со голготите на други предизвикани од здравствениот и образовниот систем. Немам податоци, смртност на новороденчиња итн. ама со сигурност тврдам дека шуто и рогато се доктори во МК (секоја чест на исклучоците). Да не зборувам дека сум бил на доктор а овој бил даска пијан на работно место кајшто треба да лечи луѓе.

И сега кажи ми, земајќи во предвид дека МК е само една од овие вукојебини кајшто квалитетот на образование е подолу од секоја норма и дипломи се даваат за братучедски врски итн., зошто би избрал странец пред Германец за кого знам дека докторската титула му е дадена со право? Македонските и останатите доктори овде доколку поминале низ специјализација и образовен процес овде, секако ќе имаат пациенти - со или без мене. Јас во меѓувреме ќе продолжам со сигурната варијанта.

Истото важи и за возачките. Има тема на форумов, да не ја барам, околу состојбата со возачката култура во МК. Сега сакаат без да преполагаат истата култура да ја воведат овде. Да, ќе им пишат казни ама ако на сите им дозволат да возат без да преполагаат овде како што возат низ Пакистан, Сирија, мала ќе ти е утехата ако некој те крене во воздух некој ден дека ќе добие казна.
Абе тоа се си стои. Ама не верувам преполагање нешто да смени. Овие што летаат овде со по 150 на саат, а дозволено е 70, не е дека не знаат да возат. Мислите пред комисија толку возеле кога полагале? Или пред германска комисија 150 ќе возат на места каде што е дозволено 70 или на полна ќе претекнуваат, или на кривини итн?? Пред нив пристојно ќе си извозат ќе си земат возачка и после газии братеее. Се се тоа имбецили и комплексаши веројатно со мали куриња. За овие психијатри треба, не преполагање.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.686
Поени од реакции
4.430
Абе тоа се си стои. Ама не верувам преполагање нешто да смени. Овие што летаат овде со по 150 на саат, а дозволено е 70, не е дека не знаат да возат. Мислите пред комисија толку возеле кога полагале? Или пред германска комисија 150 ќе возат на места каде што е дозволено 70 или на полна ќе претекнуваат, или на кривини итн?? Пред нив пристојно ќе си извозат ќе си земат возачка и после газии братеее. Се се тоа имбецили и комплексаши веројатно со мали куриња. За овие психијатри треба, не преполагање.
Комбинација од лечење комплекси и возачки дадени поради тоа што тато е битен човек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom