ПАСОК бара ЕУтаназија за Македонија

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
MORA OVA DA GO PROCHITATE- snajdete se nekako ,ili eve eden nabrzinka prevod
posle ke go izbrisham

http://dexiextrem.blogspot.com/2009/11/blog-post_6803.html

SAMARAS na nekolku navrati ja opravduval Makedonija za nepromena na IMETO-
NAIDUVA NA KRITIKI I megju drugoto stoi- Antoni ti si greshka - Makedonija iako e priznata od 120-130 drzavi pod toa ime SEPAK NASHATA CEL I NIE BRZAME ONI DA PRIFATAT SEVERNA MAKEDONIJA ili ushte podobro NOVA MAKEDONIJA
Blagodarenie na dosegashnata politika NIE GI NATERAVME I ONI KE GO IZGUBAT IMETO -BITKATA E ZAGUBENA ZA NIV kako vo ISTORIJATA taka i po PRASHANJETO ZA IDENTITETOT I JAZIKOT ...................KAKVI CRVENI I ZELENI LINII KONJU ???
AKO SAKAAT DA VLEZAT VO EU- ke prifatat SVE, ako sakaat da se narekuvaat MAKEDONIJA - za niv nema vlez vo EU NITU PO 1000 godini


I SEGA SHTO MILI MOI
NEMA IME < NEMA IDENTITET, NEMA JAZIK
ZARADI PEDERIVE !?

EEEEEEEEEEEEE NEEEEEEEEEEE MILI MOI
makar i po 1000 godini vo EU - SEPAK KE SI OSTANEME MAKEDONIJA
 
H

HITCH

Гостин
Баш вчера го читав ова и ми е исто ко она што по 15ти септември? Епа ќе дојде 16ти и животот ќе продолжи ама дали како Македонци или некако друго ќе видиме. Некако многу ми се интересни „експертите“. Ова беше пред Букурешт, ама ќе биде и после Брисел.

Претседателот на НСДП, Тито Петковски дури изјави дека не смее да се одзема иднината на државава.
„Не ни треба лажен хероизам, ние сме во ситуација кога мораме да направиме компромис. Македонија не смее да биде изолирана бидејќи немаме право да и ја одземаме иднината на државата“, рече Петковски.

Парламентарецот Стојан Андов по разврската од Букурешт оцени дека постои опасност за меѓународна изолација на Македонија.
„Не е добро да ги влечеме преговорите како што тоа го правевме досега. И тука лежи опасноста од меѓународна изолација. Ако преовладеат струите што демонстрираат некаков „патриотизам“ и храброст, а кои фактички се потпираат на своето незнаење, ќе имаме изолација. Ако паднеме во изолација, ќе пораснат апетитите од сите страни“, оцени Андов во интервју за „Глобус“.

И Зоран Заев од СДСМ изјави оти „Македонија мора да направи отстапка во делот на меѓународната употреба на името, имајќи ја во предвид тешката економска состојба во државата, како и извесното заострување на изолацијата однадвор“.

Радмила Шеќеринска како претседателка на СДСМ, пред Букурешт прогнозираше дека евентуалното вето може да ги искомплицира состојбите во регионот и да и донесе проблеми на Македонија.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Баш вчера го читав ова и ми е исто ко она што по 15ти септември? Епа ќе дојде 16ти и животот ќе продолжи ама дали како Македонци или некако друго ќе видиме. Некако многу ми се интересни „експертите“. Ова беше пред Букурешт, ама ќе биде и после Брисел.

Претседателот на НСДП, Тито Петковски дури изјави дека не смее да се одзема иднината на државава.
„Не ни треба лажен хероизам, ние сме во ситуација кога мораме да направиме компромис. Македонија не смее да биде изолирана бидејќи немаме право да и ја одземаме иднината на државата“, рече Петковски.

Парламентарецот Стојан Андов по разврската од Букурешт оцени дека постои опасност за меѓународна изолација на Македонија.
„Не е добро да ги влечеме преговорите како што тоа го правевме досега. И тука лежи опасноста од меѓународна изолација. Ако преовладеат струите што демонстрираат некаков „патриотизам“ и храброст, а кои фактички се потпираат на своето незнаење, ќе имаме изолација. Ако паднеме во изолација, ќе пораснат апетитите од сите страни“, оцени Андов во интервју за „Глобус“.

И Зоран Заев од СДСМ изјави оти „Македонија мора да направи отстапка во делот на меѓународната употреба на името, имајќи ја во предвид тешката економска состојба во државата, како и извесното заострување на изолацијата однадвор“.

Радмила Шеќеринска како претседателка на СДСМ, пред Букурешт прогнозираше дека евентуалното вето може да ги искомплицира состојбите во регионот и да и донесе проблеми на Македонија.
Барем други да пуштеа да лаат па да ме замислат....
ама овие кога ќе ги видам автоматски нагон за повраќање добивам.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
јас со душа чекам грчкиве измеќари да мрднат после 7 декември!!!!!!
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Нешто што ми падна во очи кај текстов на а1.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116268

Речиси истите работи ги има, но и нешто плус:
Амбасадорот Јолевски на средбата со Нимиц заминал со став дека Македонија е подготвена да преговара за предлозите кои Нимиц го доставил на 7 јуни, за време на посетата на Скопје и Атина. Но, кога ги слушнал позициите на Грција, ја вратил во употреба двојната формула како македонска позиција во спорот.
Според дипломатски извори, за ваквите крајно тврди позиции и очигледното влошување на преговарачкиот процес, Нимиц веднаш ја алармирал меѓународната заедница и веќе закажал средби во американскиот Стејт департмент.

Што би требало да значи сето ова ?
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Нешто што ми падна во очи кај текстов на а1.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116268

Речиси истите работи ги има, но и нешто плус:
Амбасадорот Јолевски на средбата со Нимиц заминал со став дека Македонија е подготвена да преговара за предлозите кои Нимиц го доставил на 7 јуни, за време на посетата на Скопје и Атина. Но, кога ги слушнал позициите на Грција, ја вратил во употреба двојната формула како македонска позиција во спорот.
Според дипломатски извори, за ваквите крајно тврди позиции и очигледното влошување на преговарачкиот процес, Нимиц веднаш ја алармирал меѓународната заедница и веќе закажал средби во американскиот Стејт департмент.

Што би требало да значи сето ова ?
pa spored mene deka nema da napravime samoubistvo
 
H

HITCH

Гостин
Нешто што ми падна во очи кај текстов на а1.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116268

Речиси истите работи ги има, но и нешто плус:
Амбасадорот Јолевски на средбата со Нимиц заминал со став дека Македонија е подготвена да преговара за предлозите кои Нимиц го доставил на 7 јуни, за време на посетата на Скопје и Атина. Но, кога ги слушнал позициите на Грција, ја вратил во употреба двојната формула како македонска позиција во спорот.
Според дипломатски извори, за ваквите крајно тврди позиции и очигледното влошување на преговарачкиот процес, Нимиц веднаш ја алармирал меѓународната заедница и веќе закажал средби во американскиот Стејт департмент.

Што би требало да значи сето ова ?
Дека почнавме и ние да покажуваме заби?! Дека почна некој да се освестува?

Или најточно преговорите завршуваат!!!!!!!
КОНЕЧНО!
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Драги мои на Грците едниствена можност за Смена името на Македонскиот јазик и народ е сега САМО СЕГА И СО ЕУ И НАТО МОЖАТ ДА ПРИТИСНАТ ЗА МЕНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ. АКО ВЛЕЗЕ МК ВО ЕУ И НАТО ГРЦИЈА ГУБИ СЕКАКВА МОЖНОСТ ЗА ПОНАТАМОШНИ УЦЕНИ. АКО СЕ ПОПУШТИ СЕГА СЕ Е ИЗГУБЕНО ТРЕБА ДА СЕ РАБОТИ НА ПОЗИЦИЈАТА И ЧЕКА НЕСМЕЕ ДА СЕ ИЗБРЗУВА И ДА СЕ НОСИ ЛОШО РЕШЕНИ. БЕЗ ГАРАНЦИИ ЗА ИМЕТО НА ЈАЗИКОТ И ЕТНОСОТ И БИЛАТЕРЕРАЛНИТЕ ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО 128 ЗЕМЈИ КОЈ СЕ ГРАДЕНИ 20 ГОДИНИ НЕМА ВЛЕЗ ВО ЕУ/НАТО НИ ПОРАЗНО:nenene:
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Нешто што ми падна во очи кај текстов на а1.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116268

Речиси истите работи ги има, но и нешто плус:
Амбасадорот Јолевски на средбата со Нимиц заминал со став дека Македонија е подготвена да преговара за предлозите кои Нимиц го доставил на 7 јуни, за време на посетата на Скопје и Атина. Но, кога ги слушнал позициите на Грција, ја вратил во употреба двојната формула како македонска позиција во спорот.
Според дипломатски извори, за ваквите крајно тврди позиции и очигледното влошување на преговарачкиот процес, Нимиц веднаш ја алармирал меѓународната заедница и веќе закажал средби во американскиот Стејт департмент.

Што би требало да значи сето ова ?
My point exactly.

И повеќе од очигледно е дека ваквиот чекор ги праќа во гроб преговорите. Туку која е целта не ми е јасно? Позитивен изход за Грција сега засега не гледам. Нашите се повлекуваат и цел свет ја критикува Грција за страшно лоша политика и неконструктивност. Резултат, сите на наша страна и ние тепаме, yeeeey :tv:

... туку, сириусли, сеуште не ми е јасен чекорот.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
ма нека зборуваат што сакат, прашањето е дали ние - народот - ќе си го продаваме гзот за една псеудо организација...
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
ма нека зборуваат што сакат, прашањето е дали ние - народот - ќе си го продаваме гзот за една псеудо организација...
Има и такви кои би си го продале, а има и такви што одамна им е продаден, мислам знаеме за кој...Б.Ц., Фрч., ЉуБчо.Г. ...
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Нешто што ми падна во очи кај текстов на а1.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116268

Речиси истите работи ги има, но и нешто плус:
Амбасадорот Јолевски на средбата со Нимиц заминал со став дека Македонија е подготвена да преговара за предлозите кои Нимиц го доставил на 7 јуни, за време на посетата на Скопје и Атина. Но, кога ги слушнал позициите на Грција, ја вратил во употреба двојната формула како македонска позиција во спорот.
Според дипломатски извори, за ваквите крајно тврди позиции и очигледното влошување на преговарачкиот процес, Нимиц веднаш ја алармирал меѓународната заедница и веќе закажал средби во американскиот Стејт департмент.

Што би требало да значи сето ова ?
Еве ова значи:

Ова е катастрофа!!! Под хтно повлекување од преговорите. А можеби е ова јака игра во која западњациве им рекле на грциве да изнесат неприфатливи и екстремни барања, за после тие истите да се наложат да арбитрираат во преговориве и да ни наложат ,,компромис,, кој ќе ги задоволи грциве, а као западњациве ќе не бранат. А клапата која повикува на виткање на кичмата прво да каже дали ги прифаќа овие уцени за да знаеме на што сме. Да не викаат онака воопштено и паушално дека ние сме лошите, а грциве се добри.
Ама тоа нема да помине. Не и во овоj век.

Oна што е наше легитимно право е повлекување од преговорите.
Бранко е аут. Мртва sверка.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Зарем не сфати светот са какви психопати си има работа ?
И сето ова тие го нарекуваат победа и се горди на своите неандерталски постапки....

...Според Канал 5, од барањата кои Василакис му ги пренел на Нимиц вџашен бил и медијатороот кој по консултациите со високи западни дипломати треба да одлучи дали воопшто има смисла за заедничка средба со двајцата преговарачи. Засега Нимиц не предложил средба која беше најавена за меѓу 16 и 20 ноември.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom