Оштетената коса ...

  • Креатор на темата Чек Он Ит
  • Време на започнување
Z

ZeroStyle

Гостин
Јас машко сум ама мнг се умарам со косава моја :pos: Не ми е мнг кратка,ама ја оставам сама да се суши...и некогаш да ја задржам формата и ставам малку лак за коса. Секоја вечер си ја бањам:)(не само неа)...А некад коа се брзам користам фен,али не ми е убава после...
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
фен не. .. имам подолга коса. . и мора да ми е испеглана. . ако не цела бар шишките :icon_cool ако не секој ден бар преку ден ја пеглам. .. и да многу се оштетува. ..користам понекогаш восок. .. и лак
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Косата ја мијам два до три пати во неделата. Ја мијам со Nivea baby Silk Shine Shampoo а потоа и ставам маска Nivea Beauty Care Intensive Cream Mask благо масирајки ја во корените и ја оставам да делува 10 минути. Откога ке ја исплакнам и просушам во крпа ја прскам со двофазен спреј Schwarzkopf GLISS Hair Repair Color Protect 30. Ја расчешлувам и ја редам со крупни витлери. Така ја оставам природно да се исуши. Резултатот е сјајна обликувана коса која воопшто не е изложена на сушење со фен или пегла. Тоа ми е потребно бидејќи имам тенко влакно и на тој начин ја одржувам сјајна, здрава и негувана. :smir:
 
Член од
7 декември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
0
hm


Lele vaka kako sto citam nikoj ne i pridava golemo znacenje na kosata.
Jas ja mijam sekoj den (site vikaat deka e glupost no na nekoj nacin sum opsednata haha), posle stavam maska loreal, najubava e, pa posle sprej za kosa, pa krema za vrvovite i na kraj silikonski kapki.
Problemot e sto cesto se peglam i zatoa site ovie preparati mi trebaat :smir:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.394
Поени од реакции
46.876
Се бањам искачам фаќам пешкир се трљам едно 3 минути дур не станам како глуварче после фаќам чешел и си го правам патецот јебачки и тоа е.
Шампон користам многу малку на прст ставам пошто ако претерам цело време ми е мека и разлетана игрдо ми е тоа.
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Lele vaka kako sto citam nikoj ne i pridava golemo znacenje na kosata.
Jas ja mijam sekoj den (site vikaat deka e glupost no na nekoj nacin sum opsednata haha), posle stavam maska loreal, najubava e, pa posle sprej za kosa, pa krema za vrvovite i na kraj silikonski kapki.
Problemot e sto cesto se peglam i zatoa site ovie preparati mi trebaat :smir:
:raz: Мене баш и не ми изгледа дека никој не и придава значење на косата. Мислам дека можеби си скокнала некои постови.. и јас ја правам истата процедура што и ти а и многу од форумџиките кажаа дека користат маски, силиконски капки и слично зависно од нивната потреба.Јас ставам маска и мене подобар избор ми е Nivea одсекогаш сум била задоволна од Nivea а имам користено и L'oreal. Ја мијам косата со многу нежен шампон во кој има течна свила, и ја прскам со бифазен спреј Schwarzkopf Gliss. И избегнувам пеглање и фенирање, ставам витлери за да ја заштитам од горење и ја оставам природно да се суши. Ефектот за мене лично е одличен.
 

BrownEye

And so it is...
Член од
10 јули 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
Пегла? :nenene:
Косата ми е природно права и не ми треба горење. Имам многу меко влакно, па ако ја испеглам (=изгорам) ќе постигнам контрадикторен ефект, ќе ми се извиткаат и расцветаат врвовите. Иако сите околу мене „праз“ правата коса ја сметаат за благослов, за мене е клетва! Би убила за природни кадрици:(. Често ми здосадува, па кога сакам промена ставам пена на косата, па на таа основа твистери, или пак спијам со плетенка.
Фигаро? Такуѓере јок. Едно, нема да ми стојат долго кадриците (максимум 2-3 без ништо, а со претходно нанесена пена, „дури“ до 4-5 саати), друго, ќе ми изгори и по наредното бањање ќе дојде до горенапишаната ситуација.
Ја мијам преку 1 ден, многу ми се мрси :toe:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
202
Поени од реакции
1
Mojata kosa e uzas!abe banjam se pa posle toa koga ke se izbanjam mi se pojavuva prsa
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Lele vaka kako sto citam nikoj ne i pridava golemo znacenje na kosata.
Jas ja mijam sekoj den (site vikaat deka e glupost no na nekoj nacin sum opsednata haha), posle stavam maska loreal, najubava e, pa posle sprej za kosa, pa krema za vrvovite i na kraj silikonski kapki.
Problemot e sto cesto se peglam i zatoa site ovie preparati mi trebaat :smir:
Е па изгледа не читаш се по ред. Јас приметувам дека сите се грижат за косата.:wink:

И навистина е голема глупост од твоја страна што ја миеш косата секој ден. Прво ќе почне коста да ти станува се помрсна и помрсна и потоа нема да можеш да ја оставиш еден ден немиена. Користењето на сите тие хемии и употребата на пегла, па и фенирањето на косата, го сушат влакното. Затоа стави некогаш нешто природно. Остави ја да стои со чичково масло, измиј ја со шампон и остави ја да се исуши природно. И на косата и е потребен одмор од претераната употреба на хемии.:helou:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Е па изгледа не читаш се по ред. Јас приметувам дека сите се грижат за косата.:wink:

И навистина е голема глупост од твоја страна што ја миеш косата секој ден. Прво ќе почне коста да ти станува се помрсна и помрсна и потоа нема да можеш да ја оставиш еден ден немиена. Користењето на сите тие хемии и употребата на пегла, па и фенирањето на косата, го сушат влакното. Затоа стави некогаш нешто природно. Остави ја да стои со чичково масло, измиј ја со шампон и остави ја да се исуши природно. И на коста и е потребен одмор од претераната употреба на хемии.:helou:
Па јас така се зафркнав. До пред неколку месеци секој ден ја миев косата. Забележам дека повеќе ми се мрси. Го прашувам фризеров и ми вика дека не е пожелно секој ден да се мие. Иначе мене многу ми се оштети летово (по цел ден на плаза, секој ден) од страна, па фризеров ми направи неколку препарати и ми ја врати во живот :D. Иначе и мене ми е доста оштетена дека многу користам лак е пена, а поретко гел.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Па јас така се зафркнав. До пред неколку месеци секој ден ја миев косата. Забележам дека повеќе ми се мрси. Го прашувам фризеров и ми вика дека не е пожелно секој ден да се мие. Иначе мене многу ми се оштети летово (по цел ден на плаза, секој ден) од страна, па фризеров ми направи неколку препарати и ми ја врати во живот :D. Иначе и мене ми е доста оштетена дека многу користам лак е пена, а поретко гел.
Одмори ја косата од лак, гел и пена. Пробај да користиш восок за коса или пак нешто не употребувај одреден период. Ако до толку не можеш да издржиш без ништо на косата напрскај лак на дланките и така нанеси го на коса и употребувај количински помалку.:helou:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Одмори ја косата од лак, гел и пена. Пробај да користиш восок за коса или пак нешто не употребувај одреден период. Ако до толку не можеш да издржиш без ништо на косата напрскај лак на дланките и така нанеси го на коса и употребувај количински помалку.:helou:
Сепак фала за советот, ама така подолга коса виткана (порано ми беше уште поголема) и ако не ставам ништо, немат теоретски шанси да ја наместам.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Третмани за нормален тип на коса


Пилинг-еднаш месечно,превентивно
Шампон-шампон со растителни екстракти или комбиниран шампон
Регенератор-за редовна употреба
Маска-еднаш седмично превентивно
Хранливи води(Лосиони,тоници)-по потреба
Етерични масла(за ароматерапија)-по ваш избор( на почетокот ароматерапија се прави еднаш седмично и постепено се зголемува до 3 пати неделно)


Третмани за мрсен тип на коса

Пилинг-еднаш седмично до еднаш месечно
Шампон-шампон за мрсен тип на коса
Регенератор-за редовна употреба
Маска-По потреба (ако е хемиски третирана)
Хранливи води-еднаш седмично за мрсна коса
Етерични масла(за ароматерапија)-етерично масло од базилика,гераниум,здравец,лимон,ружино дрво,чемпрес,рузмарин,ловор,јасмин,жалфија,еукалиптос...


Третмани за сув тип на коса

Пилинг-еднаш месечно
Шампон-Шампон за сув тип на коса или комбиниран шампон,а доколку косата е многу сува протеински,витамински,минерални шампони
Регенератор-Доколку е малку сува на секое миење
Маска-Доколку е средно сува или многу сува на секое миење,а кога ќе се регулира може да се комбинира наизменична употреба на регенератор и маска
Хранливи води-еднаш месечно
Етерични масла(за ароматерапија)-Етерични масла од портокал,жалфија,здравец,јасмин,лимон,ловор,рузмарин,ружино дрво
За светла коса најдобро е да се користи етерично масло од камилица,а за темна коса етерично масло од сандал

Третман против првут

Пилинг-еднаш седмично
Шампон-Специјален терапевтски шампон против првут
Регенератор-по потреба
Маска-по потреба
Хранливи води-специјални терапевтски против првут 1 до 2 пати седмично
Етерични масла-етерични масла од лимон,сандал

Шампон против првут се користи се додека се регулира косата,а потоа можете да го користите уште една недела превентивно.

Третман против опаѓање на косата


Пилинг-По можност еднаш седмично
Шампон-Специјален терапевтски шампон против опаѓање на коса
Регенератор-Се користи кога косата е хемиски третирана,ако не е се користи по потреба
Маска-Се користи кога косата е хемиски третирана,ако не е се користи по потреба
Хранливи води-кога станува збор за опаѓање на коса тогаш задолжително се користат специјални терапевтски против опаѓање
Етерични масла(за ароматерапија)-етерични масла од жалфија,илон-илон,рузмарин

Интензивна терапија-Времетраење 3 месеци

Пилинг-еднаш седмично
Шампон-Специјален терапевтски шампон против опаѓање-3 пати седмично
Хранливи води-против опаѓање 3 пати седмично

Интензивна превенција-Времетраање 2 месеци

Пилинг-еднаш седмично
Шампон-Специјален терапевтски шампон против опаѓање-2 пати седмично
Хранливи води-специјални терапевтски против опаѓање-2 пати седмично

Блага превенција-Времетраење 1 месец и по потреба

Пилинг-еднаш седмично
Шампон-специјален терапевтски шампон против опаѓање-еднаш седмично
Хранливи води-специјални терапевтски против опаѓање-еднаш седмично


Третман против себореа

Пилинг-еднаш месечно
Шампон-специјален терапевтски шампон
Регенератор-по потреба
Маска-по потреба
Хранливи води-специјални терапевтски против себореа
Етерични масла(за ароматерапија)-етерични масла од лимон,рузмарин,мајчина душица
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
ЈАС? многу не ја тинтрам косава, природно ми е ептен права, неам потреба од пегла, башка ако ја испеглам мислам дека ќе ми падне пошо ми е прилично сува... 3пати неделно користам фруктис на гарниер шампон за долга коса, или глис кур :)
по миење ја бришам со крпа и ја премачкувам со лосион исто од гарниер фруктис и ја оставам да се суши... повремено додека се суши ја зачешлам, колку да не се изгуби правата форма :)... то е то...

едит: ја шишам на месеципол до два по сантим :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom