Охрид

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
пред 2 год услугата беше 0 билјанини извори ама оваа год Четкарон се врати на старите патеки.
Услугата, со оглед дека беше полно, беше во ред.
Цените беа скапички, како во релативно скапите скопски локали. Но, презентацијата на јадењата беше јадна. Можеби затоа што имаше гужва. Сепак, квалитетот на храната беше добар. На пример, белата вешалица им беше ептен добра. Другите јадења не беа нешто посебно, но беа ок.
Мислам дека за тие цени може и подобро. Но, Биљанини Извори не ме разочара. Ме разочараа рестораните во Св. Наум, каде имаше многу луѓе. Сите три ресторани таму, имаат по едно десет маси "резервирани" и на врата проценуваат од око дали си некој што ќе јаде или не си. Па ти даваат маса или не. Не знам, можда им е преку глава од луѓе кои им идат само да пијат, али тоа мене не ме интерсира.
Океј, идам да јадам и некако ми даваат некаква маса у Острово и зимам да нарачувам нешто скапо. Лосос некаков (и други ствари за другите) со све, со предјадења, салати, вина, десерти. Чекам сто саати за све.
Лососот им е 1100. Тоа е поскапо од најскупото у Скопје. У Форца да речеме, беше околу 700-800. Немаат Лосос, ми даваат белвица, што ми ја наплаќа 780.

Значи, не може да ми наплаќа 780 за порција белвица (колку што кошта лосос у Форца) у ресторан у кој ми носи салата и не ми носи чинии пред секого, у ресторан у кој ја сам да си станувам да си барам кај има сол, оцет и сл. и кај што го чекам цела вечност. У најголемата прчварница у Скопје ти носат чинија пред секого.

Не викам ја дека сите охридски ресторани се такви, затоа што не сум бил скоро во други. А овие од горе што ми ги пишавте, сигурно ќе ги посетам, ако, здравје, идам пак наскоро.

Инаку во врска со дискусиите од предходните страни за тоа дали е скапо или не у Охрид, јас мојот глобален став за охридскиот туризам го имам кажано неколку пати. И не ми е сменет.

За рестораните во кои бев - едно, но за цените општо, друго мислам. Јас бев сместен во добар смештај за 60 евра дневно, со одлични газди, но и гости (од Холандија). Таков смештај, сега, во Грција, би чинел не помалку од 120 евра. Оаза Ин се вика местото. Не знаев дека има такви смештаи у Охрид, не сум бил долго време.

Цените по маркетите се исти како во Скопје, или мене така ми личи. Гиро у сред центар е 200 и е со ист квалитет како тоа у Скопје кое чини 220. Случајност ме натера да се повозам и со такси и беше долго возење со чекање, наваму натаму и кошташе некои 300-400 (400-500 у Скопје би било). Паркингот у центар е смешно ефтин - 30 денари.

Има некои работи кои се поскупи од Скопје, ама има и поефтини. Генерално не е поскупо од Скопје, за среќа. Мада и Скопје е широк појам.

Општата љубезност е подобрена. Стариот град ме изненади со некои паркчиња и клупи измеѓу куќите. Будали викам ја. Можело тука едно апартманче да се истаи.
Подобрени се некои работи откога задњи пут сум бил и не е толку скапо, колку што викаат некои.
 
Последно уредено:

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Услугата, со оглед дека беше полно, беше во ред.
Цените беа скапички, како во релативно скапите скопски локали. Но, презентацијата на јадењата беше јадна. Можеби затоа што имаше гужва. Сепак, квалитетот на храната беше добар. На пример, белата вешалица им беше ептен добра. Другите јадења не беа нешто посебно, но беа ок.
Мислам дека за тие цени може и подобро. Но, Биљанини Извори не ме разочара. Ме разочараа рестораните во Св. Наум, каде имаше многу луѓе. Сите три ресторани таму, имаат по едно десет маси "резервирани" и на врата проценуваат од око дали си некој што ќе јаде или не си. Па ти даваат маса или не. Не знам, можда им е преку глава од луѓе кои им идат само да пијат, али тоа мене не ме интерсира.
Океј, идам да јадам и некако ми даваат некаква маса у Острово и зимам да нарачувам нешто скапо. Лосос некаков (и други ствари за другите) со све, со предјадења, салати, вина, десерти. Чекам сто саати за све.
Лососот им е 1100. Тоа е поскапо од најскупото у Скопје. У Форца да речеме, беше околу 700-800. Немаат Лосос, ми даваат белвица, што ми ја наплаќа 780.

Значи, не може да ми наплаќа 780 за порција белвица (колку што кошта лосос у Форца) у ресторан у кој ми носи салата и не ми носи чинии пред секого, у ресторан у кој ја сам да си станувам да си барам кај има сол, оцет и сл. и кај што го чекам цела вечност. У најголемата прчварница у Скопје ти носат чинија пред секого.

Не викам ја дека сите охридски ресторани се такви, затоа што не сум бил скоро во други. А овие од горе што ми ги пишавте, сигурно ќе ги посетам, ако, здравје, идам пак наскоро.

Инаку во врска со дискусиите од предходните страни за тоа дали е скапо или не у Охрид, јас мојот глобален став за охридскиот туризам го имам кажано неколку пати. И не ми е сменет.

За рестораните во кои бев - едно, но за цените општо, друго мислам. Јас бев сместен во добар смештај за 60 евра дневно, со одлични газди, но и гости (од Холандија). Таков смештај, сега, во Грција, би чинел не помалку од 120 евра. Оаза Ин се вика местото. Не знаев дека има такви смештаи у Охрид, не сум бил долго време.

Цените по маркетите се исти како во Скопје, или мене така ми личи. Гиро у сред центар е 200 и е со ист квалитет како тоа у Скопје кое чини 220. Случајност ме натера да се повозам и со такси и беше долго возење со чекање, наваму натаму и кошташе некои 300-400 (400-500 у Скопје би било). Паркингот у центар е смешно ефтин - 30 денари.

Има некои работи кои се поскупи од Скопје, ама има и поефтини. Генерално не е поскупо од Скопје, за среќа. Мада и Скопје е широк појам.

Општата љубезност е подобрена. Стариот град ме изненади со некои паркчиња и клупи измеѓу куќите. Будали викам ја. Можело тука едно апартманче да се истаи.
Подобрени се некои работи откога задњи пут сум бил и не е толку скапо, колку што викаат некои.
Шо е толку скапо кај белвицата колку грама јаде.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.768
Следниот пат наврати во ТИНО,Света Софија и Панорама....мое мислење е дека панорама е број 1 со храната и цените ама кога би избирал место Билјанини извори е 1.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Не знам. Четири мали. Да не речам како сардини.
Те имет сјебано можда келнерите незнам кај шо работев на грамажа беше ко шо кажвиш ти то негде 350-400гр максимум си јал зш и ја немат реално рибава зато и такви мали а и стрвци можда и ти имет закачено.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
За Панорама имам само пофални зборови :icon_mrgr:, ама сериозно
Панорама ми е место како временска машина, друга димензија. Прво ти треба некоја секунда очите да ти се навикнат на чадот од цигарите. Гардеробата има да ти мириса на цигари, пржен кромид и манџа уште 3 перења отпосле :pos:
Чаршафи со изгорени дупки од цигари, домаќинско мени, онака полуизмрсено со точно 2 и пол страници. Фино лепо отвараш и се ти е тука, на еден поглед, а не цела тетратка да се отепаш од вртење.
Не дај боже да сакате да нарачате десерт од тоа што е напишано во менитo. Ич не се мачете, немаат ништо, напишано е само ради реда:icon_mrgr:прибор од тие со кафеави рачки како надополнување на целиот амбиент. Фини келнери со завршен трет степен угостителско, кои матурирале кога Тито шеташе со бели ракавици.
Ама храната е топ. Дефинитивно имаат најдобра скара, со пристојни цени. Не очекувајте фенси место, ама затоа храната ќе ја запаметите(y)

Подобрени се некои работи откога задњи пут сум бил и не е толку скапо, колку што викаат некои.
Шуќур имало некој и да го пофали Охрид:X3:
 
Член од
24 август 2017
Мислења
325
Поени од реакции
762
Услугата, со оглед дека беше полно, беше во ред.
Цените беа скапички, како во релативно скапите скопски локали. Но, презентацијата на јадењата беше јадна. Можеби затоа што имаше гужва. Сепак, квалитетот на храната беше добар. На пример, белата вешалица им беше ептен добра. Другите јадења не беа нешто посебно, но беа ок.
Мислам дека за тие цени може и подобро. Но, Биљанини Извори не ме разочара. Ме разочараа рестораните во Св. Наум, каде имаше многу луѓе. Сите три ресторани таму, имаат по едно десет маси "резервирани" и на врата проценуваат од око дали си некој што ќе јаде или не си. Па ти даваат маса или не. Не знам, можда им е преку глава од луѓе кои им идат само да пијат, али тоа мене не ме интерсира.
Океј, идам да јадам и некако ми даваат некаква маса у Острово и зимам да нарачувам нешто скапо. Лосос некаков (и други ствари за другите) со све, со предјадења, салати, вина, десерти. Чекам сто саати за све.
Лососот им е 1100. Тоа е поскапо од најскупото у Скопје. У Форца да речеме, беше околу 700-800. Немаат Лосос, ми даваат белвица, што ми ја наплаќа 780.

Значи, не може да ми наплаќа 780 за порција белвица (колку што кошта лосос у Форца) у ресторан у кој ми носи салата и не ми носи чинии пред секого, у ресторан у кој ја сам да си станувам да си барам кај има сол, оцет и сл. и кај што го чекам цела вечност. У најголемата прчварница у Скопје ти носат чинија пред секого.

Не викам ја дека сите охридски ресторани се такви, затоа што не сум бил скоро во други. А овие од горе што ми ги пишавте, сигурно ќе ги посетам, ако, здравје, идам пак наскоро.

Инаку во врска со дискусиите од предходните страни за тоа дали е скапо или не у Охрид, јас мојот глобален став за охридскиот туризам го имам кажано неколку пати. И не ми е сменет.

За рестораните во кои бев - едно, но за цените општо, друго мислам. Јас бев сместен во добар смештај за 60 евра дневно, со одлични газди, но и гости (од Холандија). Таков смештај, сега, во Грција, би чинел не помалку од 120 евра. Оаза Ин се вика местото. Не знаев дека има такви смештаи у Охрид, не сум бил долго време.

Цените по маркетите се исти како во Скопје, или мене така ми личи. Гиро у сред центар е 200 и е со ист квалитет како тоа у Скопје кое чини 220. Случајност ме натера да се повозам и со такси и беше долго возење со чекање, наваму натаму и кошташе некои 300-400 (400-500 у Скопје би било). Паркингот у центар е смешно ефтин - 30 денари.

Има некои работи кои се поскупи од Скопје, ама има и поефтини. Генерално не е поскупо од Скопје, за среќа. Мада и Скопје е широк појам.

Општата љубезност е подобрена. Стариот град ме изненади со некои паркчиња и клупи измеѓу куќите. Будали викам ја. Можело тука едно апартманче да се истаи.
Подобрени се некои работи откога задњи пут сум бил и не е толку скапо, колку што викаат некои.
Abe sve ok e brat ama pa so ova sporedbive , pa kaj forza ja sporedvish so Sv.Naum aman daj malce porasnete, nemat mesto vo skopje ili bilo kade vo MK sho mojsh da go sporedish so Sv Naum kraj na prikazna, za ilustracija to forza vi e avarage mesto so ceni vo skopje a spageti ti se 400den , losos 1000ce etc etc milo mi e sho si pominal ok I daj boze naredna godina use poubo da si pominish ama molimte so sporedbive skopje ohrid nemat potreba ednostavno razlicna liga se
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
За Панорама имам само пофални зборови :icon_mrgr:, ама сериозно
Панорама ми е место како временска машина, друга димензија. Прво ти треба некоја секунда очите да ти се навикнат на чадот од цигарите. Гардеробата има да ти мириса на цигари, пржен кромид и манџа уште 3 перења отпосле :pos:
Чаршафи со изгорени дупки од цигари, домаќинско мени, онака полуизмрсено со точно 2 и пол страници. Фино лепо отвараш и се ти е тука, на еден поглед, а не цела тетратка да се отепаш од вртење.
Не дај боже да сакате да нарачате десерт од тоа што е напишано во менитo. Ич не се мачете, немаат ништо, напишано е само ради реда:icon_mrgr:прибор од тие со кафеави рачки како надополнување на целиот амбиент. Фини келнери со завршен трет степен угостителско, кои матурирале кога Тито шеташе со бели ракавици.
Ама храната е топ. Дефинитивно имаат најдобра скара, со пристојни цени. Не очекувајте фенси место, ама затоа храната ќе ја запаметите(y)


Шуќур имало некој и да го пофали Охрид:X3:
znaci od tamu samo take away?
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
530
Поени од реакции
279
koga sme kaj sv Naum, dali ušte Majorot vozi turisti so kajče po izvorine? Imam mn jako iskustvo so nego od pred nekoja godina
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
znaci od tamu samo take away?
Не.
Панорама е место што треба да се посети и на лице место да се доживее духот.
Одиш за да јадеш добра скара, најдобра. Таму нема да најдеш „Цезар салата“, безглутенско бурито, Black Angus Rib-Eye стек и BBQ сос, паеља де марискос или керот ѓумбир колач и мус од чоколадо со пекан орев. Таму ќе најдеш најобична скара:icon_mrgr:. Сочна, вкусна со нормални цени.
Ќе се чувствуваш добредојден и со ќеиф ќе му оставиш бакшиш на келнерот кој неуморно секои 10 мин ќе ти доаѓа на маса за да те праша „Дан требит нешто“. Тоа што ќе си нарачаш, тоа ќе си добиеш.
Во кафана одам да јадам, нема да го носам ентериерот дома:icon_mrgr: ама и ентериерот е со душа бе. Само што ќе го видиш социјалистичкиот прибор, тапацираните столчиња од пред осамостојувањето, распеаниот келнер, веднаш ти се појавува насмевка на лице.
За разлика од „некои фенси и уфилмани“ места, каде што како што спомена @Hello Kitty на врата те проценуваат од око дали си некој што ќе јаде или не си. Па ти даваат маса или не.
Каде што еден телешки бифтек, чини 1750 денари, парче 300 гр месо :icon_mrgr:или пастрмка 2700 денари.
Каде што на келнерот му е стемнето пред очи, затоа што на газдата не му текнува дека треба да плати повеќе келнери, па ги умира од работа постоечките, а тие не можат да престигнат. Нарачуваш шопска, добиваш мешана, (ај мојт да имет снемано ренде, опростено е) или нарачуваш сега, а јадењето ќе го добиеш со малоооооо закаснување.
Гратис совет, нарачуваш пијачка, со првата голтка нарачуваш и втора. Таман ќе стигне додека ја испиеш првата:icon_mrgr:, ако пиеш побрзо, ќе си причекаш:pos:За местоположбата и амбиентот нема збор. ТОП
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
+1 za Panorama. Se soglasuvam so Darklady. Prv pat bev onaka na srekja, ama prijatno se iznenadiv. Od nadvor ne deluva najatraktivno i vnatre kako sto vekje e opisano e uredeno kako starite kafani koi poleka gi snemuva. No hranata e dobra, dobri porcii, prifatlivi ceni i personalot dosta ljubezen i brz. Onaka prijatno da se cuvstvuvas. Bese vecer i imase dosta lugje, a i gledam dosta poracuvaa i za doma zemaa.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
@Darklady ова е тоа Панорама? Каде се наоѓа отприлика?
Да, тоа е.
Се наоѓа на некои 200 метри од автобуската станица нагоре, од десна страна, веднаш после кружниот тек. Пишува Панорама, не може да се утне, само што ќе ја видиш бараката ќе ти стане јасно :icon_mrgr: Веднаш до средното ЕМУЦ училиште
 

Kajgana Shop

На врв Bottom