Охрид

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Летово во Охрид - Едно еспресо ве молам - 350 денари - Аман бе? - Ам' шо?! Дан' мојш Пефкохори да ојш?!

Od Ina Mnogufina
Ина Трамболина.
Тој шверцерот од Ричи агитираше на изборите за Дпмне-пратеникот ЛА (наводно му носел гласови од Турци и Шип )и за возврат му среди Дпмне НИП Нова Македонија да ја земит --Џабееее.....ето видиш и таму сакал да се проширит копиљот да му е....муцката с......
Види ги гласојне во некој предели во Охрид ко ќе се гласат, од време на едни до други како доминирет со гласој, зависит како си се договориле. Ова е најголемата мизерија шо постојт, кој ќе им избркат работа со гласој шо им требет него најмногу ќе му компензирет, зш се исповрзани до горе ко черева.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Само една работа ќе му замерам на тој Зарчев.
Се жали дека има нови трошкови во заштита и превенција.
Не е дека тоа се нови трошкови, туку тоа се трошкови кои македонските угостители ги избегнуваат со години. Претходно речиси и да нема обврска да мијат раце вработените.
Да не збориме за одржување и хигиена на локалите. Или па водата што ја служат за пиење од каде тече.
Како ќе излезе од веце, така фаќа смесата за плескавиците, зашто во ниедно веце нема сапун...и сега проблем се тие работи па ќе лупале цени.
Јас пред 1 година во Маврово на бачилоно платив 600 денари за 3 нес кафиња и 3 чаеви и кога отидов да се измочам, се фрапирав. Па во идризово е почисто се кладам.
Охридските угостители не само што избегнуваат трошкови на средства за хигиена течен сапун, арф, циф, авакс, доместос, перметал и избегнуваат трошоци и за униформа на вработените, комплет куварско одело, (пантолони, маица, капа, скутник), бели кломпи, бели кошули за келнерите...

Па по правило треба секоја година угостителите да даваат комплет униформа...

Јас 10 години сум работел во угостителството, никој газда досега не ми обезбедил униформа...

И затоа гледам доста вработени во угостителството во Охрид со истите алишта на работа, со истите алишта и дома...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Многу е јасно.Таму каде персоналот подолг период воглавно не е.променет, ете ги газдите.Каде редовно добивале опрема, без многу прекувремено и им ги плаќале барем некогаш, а сега се платени или целосно или 70%.И ова е многу мал број, едно 4-5-6 локали во градов.
Другите се "газди" со бесни коли и бесни глисти.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
20-25% попуст за јадење/пиење/смештај на вработените во угостителскиот сектор во Охрид.

Овој чекор да го направат ќе имаат доста поголем промет...
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.416
20-25% попуст за јадење/пиење/смештај на вработените во угостителскиот сектор во Охрид.

Овој чекор да го направат ќе имаат доста поголем промет...
Ова мислам секаде е пракса. И јас со години работев преку лето, и храната секогаш ми беше бесплатна. Знам на другите места околу мене се плаќаше но беше со попуст за вработените, од 20 до 50%
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Муабети од Охрид и околината - на fb :aplauz:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ајде аирлија нека е :)
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ајде аирлија нека е :)
Кој го градел?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Некој урива, некој си гради. Денес на фејсбук ми излезе видео со градење на велико, во Даљан. Со овој текст:

нефи усеини, даљан, градењето продолжува 7 дена, без дозволи, у зона на унеско, узурпација на земја, бесправно заградување територија, бетонирање на зона до езеро, нема никакви протоколи за работа, бучава, прашина, нема договори со работници коишто работат на дневница
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Овие ко ќе влезет немат назад а чим не реагираа со време ќе рушат курац сеа на Нефи овие имет разработен систем со ќутена ќе кренет и после ај види па руши му ти.Нека не дозволет со време да им се десит Струга а кун таму одет еве покрај езеро овде ресторан напраја и си играт уште курот викат спортска сала е па да видам маж шо ќе го тргнит
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
Некој урива, некој си гради. Денес на фејсбук ми излезе видео со градење на велико, во Даљан. Со овој текст:

нефи усеини, даљан, градењето продолжува 7 дена, без дозволи, у зона на унеско, узурпација на земја, бесправно заградување територија, бетонирање на зона до езеро, нема никакви протоколи за работа, бучава, прашина, нема договори со работници коишто работат на дневница
Овие финти почнаја да ги прает од 1999 г, месец дена пред избори почни да градиш на диво зш никој во општина не го интересират нешто и да се заташкат.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
Рибари“-Охрид помеѓу најдобрите навивачки групи на Балканот!


 

Kajgana Shop

На врв Bottom