Официјални Фан Клубови

Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Сега на темата за Арсенал ме потсети sonne.
Скоро секој од светски познатите клубови имаат поддршка во различни земји кои креираат фан клубови. Ние добро се организираме по форумов, и тоа ми е целта... Фан темите да останат само за ФАНОВИТЕ!

Но, дали сте запознаени... кои клубови имаат официјални здруженија на фанови во Македонија. Тука не мислам само на странските клубови. Мислам и на нашите - Македонските.

И, што треба (според закон, или незнам како) за да се оформи такво здружение? Можеби, регистрација како невладина организација? Дозвола од тимот? Минимален број на членови?
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
i'm proud to present:

prviot ofcijalen fan klub na baern minhen vo makedonija

:helou:

pisav vekje vo temata za baern- si fukcionirame normalno, si se sobirame za liga na sampioni i si navivame. rabotam na vadenje clenski karticki i to :)


inaku covekot sto go registriral fan klubot uste vo 2001 nemal vreme da go "aktivira" clenstvoto pa taka ja i eden drugar go nacekavme na gotovo i najdovme nekolku dusi(pravi navivaci) za da se sobirame.

kako se registrira mislam deka treba da si vidis na stranata na tvojot klub- kaj baern ima ubavo objasneta procedura i specijalen mail za prasanja.
 
T

tino097

Гостин
јас имав контактирано за отварање на фан клуб на Арсенал али имаат некои побарувања кои за нас се сеуште осетлива тема пример сметка и чланарина.

ја чувам брошурата некаде низ дома, па ќе ги напишам исте услови кои требаше да се исполнат за формирањее официјален фан клуб
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
И јас сакав да отворам за Челзи, пошо сум многу загреан, ама не знам ни шо ни како, ни кај да се обратам... дајте нешто информации појќе
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
па видете си проверете на официјалните сајтови на вашите фуд. омилени тимови. можете исто да видите и на некој блог кој е направен од навивачите на тој тим. за во мк. знам дека во ск постои официјален фан клуб на ливерпул. за други не знам еве сега читам за баерн ама за други ен сум чул. Ако има некој заинтересиран за ИНтерназионале фан клуб нека кажФа ако треба и куќата ке ја остам :)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Тино чекам на брошурите... мислам дека не можеш да бидеш официјален, ако Само се соберите неколку души и гледате Лига на Шампиони заедно:)

Мора да има процедури..... итн итн
 

Handsome

Love me or Blow me !!!!
Член од
21 јануари 2006
Мислења
852
Поени од реакции
1
па мора да се има и нешто од тој клуб...да седаваат мајци или шо ти знам шо...
зошто некој би плаќал од чиста мира членарина...за да има другарчиња за гледање фудбал????
сигурно имаат и некоја друга цел официјалните фан клубови...:tapp:
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Handsome напиша:
па мора да се има и нешто од тој клуб...да седаваат мајци или шо ти знам шо...
зошто некој би плаќал од чиста мира членарина...за да има другарчиња за гледање фудбал????
сигурно имаат и некоја друга цел официјалните фан клубови...:tapp:
vidi za da osetis pravi beneficii treba da si vo maticnata zemja na klubot i dobivas cela niza poposuti- od pop. za sezopnski bileti do pop. za dresovi i gakjicki od oficijalniot fanshop

pr. baern voopsto ne pustija bileti vo prodazba za natprevarot so real vo 1/8 finale- zosto prednost imaat clenovite na fan klubovite vo bavarija pa polse i cela germanija. site karti bea podeleni taka. i baern-milan bese rasprodadena na ist nacin za neso povekje od eden den(fan klubovite podnesuvaat baranja za bileti... duri i na oficijalnata strana imase molba da ne se isprakjaat vekje baranja za bileti posto natprevarot e rasprodaden). u prevod ako ne si clen nema sansi da priparis do karta za utakmica... osven vo kup protiv kickers offenbach ili nekoj slicen :P

a za clenovi na fan klubovi von maticnata zemja na klubot imas prednosti i popusti pri poseta(kje te odnesat na tura niz stadion i kje ti daat sokce za pola cena:smir:). a sansite za karta za asalna utakmica ti se pokacuvaat od 0% na 2-3%

vaka stojat rabotite za germanija. za italija na pr. kaj so 90% odutakmicite se poluprazni stadionite- neznam. najverojatno imas realni sansi so oficijalno clenstvo da dojdes do karta ama od druga strana kartite tamu se bajagi poskapi nego na pr. u germanija.

vo prevod: videte si na oficijalna strana na klubot
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Дај помогнете од Челзи да отворам фан клуб во Македонија?
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Ej kazete kako da se zaclenam u baern fan klubot
kazete kaj se naoga kako da se registriram ova ona


FORZA BAYERN MUNCHEN!!!!!!
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Vlatko_Rusin напиша:
Ej kazete kako da se zaclenam u baern fan klubot
kazete kaj se naoga kako da se registriram ova ona


FORZA BAYERN MUNCHEN!!!!!!
proveri si privatna poraka ti prativ:)
 

runBABYrun

Секој ден НЕ е Велигден
Член од
1 февруари 2007
Мислења
724
Поени од реакции
0
и јас би основал фан клуб рома.
но ретко која веб страна е на англиски за и околу рома така да не разбирам италијански и ништо не можам да направам.
ако има заинтересирани за фан клуб рома нека се јават, по било што
е-mail (cociroma@hotmail.com) ili msn, по приватна порака, темата фан клуб рома....
 
T

tino097

Гостин
еве конечно го најдов брошурчето кое ми го пратија вклучувајќи ја и апликацијата.

How to establish&operate a Supporters Club

To establih and operate a Supporters Club you will need to be aware of the following requirements:

A Supporters Club must
  • Consist of at least 30 members. These members to determine who will first fill the role of Chairperson,Secretary and Treasurer prior to an application being made to establish Supporter Club.
  • Not be set up within a 30 mile radius of antoher Supporters Club, other than in exceptional circumstances. Arsenal's decision on this matter will be final.
  • Not poach members from an existing Supporters Club.
  • Follow the Constitutional Procedures set out bellow:
Form a Committee comprosing:
Chairperson
Secretary
Treasurer
Submit two personal references for the members who will be filling these three key positions, from an employer or profesional person of some standing in the community.

References must include contact details of the person giving a reference (ie address and telephone number)

Other positions on the Committee are at the discretion of the Supporters Club. All positions to be Honorary. Committee members must submit themselvs for re-election at least every two years.

Hold at least 3 Committee Meetings pre season, to wich an invitation should be extended to the representative of Arsenal Football Club to attend.

Hold Annual General Meetings to wich all members be invited to attend. Arsenal to be advised of the date at least 21 days prior to the Meeting. Arsenal reserve the right to send a representative to the Meeting. Minutes of the Meeting to be submitted to Arsenal within 6 weeks of the Meeting.

Submit Rules and Regulations for approval by Arsenal. These should accompany your application.

Charge a membership fee to cover the costs of running a Supporters Club, such us:

Postage
Telephone
Meeting room hire
Production of Membership Cards

Such fee to be decided by the Comettee and aproved by members at the Annual General Meeting.
  • Put in place the following financial arrangements:
Whole Committee to be responsable for Supporters Club funds.

Bank or Building Society Account to be opened in the name of the Supporters Club.

Cheques to have 2 signatores. One must be the Treasurer and the other nominated Committee Member.

The accounts must be in the name of the Supporters Club.

If Credit or Debit Card are used these must be in the name of the Club or the Treasurer or Secretary.
  • Accounts must be kept and the Treasurer to be responsible for keeping the Accounts up to date. The Accounts must be submited to the Annual General Meeting for the members approval. At the end of the financial year a copy of the Accounts must be forwarded to Arsenal, who reserved right to carry out spot cheks to ensure the information is correct. Records and recepies must be kept and available for inspection by Arsenal on request.
The Club must be non profit making.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom