Откажување од државјанство

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
САД неодамна ја зголемија тарифата за откажување од американско државјанство за неверојатни 400%, само бидејќи бројот на американци кои сакаат да се откажат од своите американски државјанства нагло порасна од 2012 година па наваму.

Причините се повеќе, но една причина доминира над сите останати - високите даноци.

Токму поради ова, доколку американец сака да се откаже од своето американско државјанство, мора да докаже дека ги има подмирено сите даноци и долгови кон државата за изминатите 5 години, па да помине низ безбројни бирократски лавиринти и да уплаќа грдни пари до бескрај, само за да може да се откаже од своето американско државјанство.

Затоа, почитувани сегашни и идни печалбари и имигранти, слободно фаќајте џаде кога сакате и каде сакате, слободно заминете да студирате/работите/живеете во САД, останете таму колку сакате до бескрај - затоа и постои зелената карта, но држете се настрана од американското државјанство, бидејќи полесно ќе ви биде да извадите американско државјанство, отколку да се откажете од истото.
Гледам дека доста добро ја владееш оваа правна и даночна проблематика. Сигурно долги години живееш во Америка. Негде прочитав дека Американците масовно се откажувале се од сопственото државјанство поради данок. Посебно за да емигрираат во Канада и ЕУ пошто даноците таму се каде-каде пониски. Го ценам твојот совет за оние кои допрва ќе емигрираат во Америка. Фактите кои ги наведе дека зелената карта е многу е боља од америчкото државјанство стварно држат вода. Ретко кој Македонец, Балканец, и уопште емигрант зема америчко државјанство, баш поради причините кои ги наброја.

Сепак, јас би сакал да пробам да емигрирам и да ризикувам да добијам америчко државјанство. Колку пари тачно ќе ми требаат да се откажам од него кога ќе ми здосади? Би сакал да знам колку пари да тргам на страна, за кога ќе дојде моментот да се откажам да платам све у кеш.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.568
Гледам дека доста добро ја владееш оваа правна и даночна проблематика. Сигурно долги години живееш во Америка. Негде прочитав дека Американците масовно се откажувале се од сопственото државјанство поради данок. Посебно за да емигрираат во Канада и ЕУ пошто даноците таму се каде-каде пониски. Го ценам твојот совет за оние кои допрва ќе емигрираат во Америка. Фактите кои ги наведе дека зелената карта е многу е боља од америчкото државјанство стварно држат вода. Ретко кој Македонец, Балканец, и уопште емигрант зема америчко државјанство, баш поради причините кои ги наброја.

Сепак, јас би сакал да пробам да емигрирам и да ризикувам да добијам америчко државјанство. Колку пари тачно ќе ми требаат да се откажам од него кога ќе ми здосади? Би сакал да знам колку пари да тргам на страна, за кога ќе дојде моментот да се откажам да платам све у кеш.
Хехе, не сум ни стапнал на американско тло во животот, но активно следам што се случува во САД на економски и политички план, имам роднини и пријатели таму, а некои од нив доаѓаат на лето во Македонија и ми кажуваат каков е животот таму.

За вадење на американско државјанство знам дека потребно е да престојуваш во САД барем 3 години, па ако си вработен или имаш трајно живеалиште таму, можеш да поднесеш барање за полагање на тест за државјанство, но доколку не си вработен и доколку немаш трајно живеалиште таму, тогаш потребно е да имаш престојувано 5 години, со зелена карта или со барање дозвола за траен престој.

Тестот не е нешто тежок, бара да имаш некои најосновни познавања од американска историја и од општественото уредување во САД, кој ги предлага законите, кој ги изгласува, кој ги потпишува, на колку години се избираат претседател и заменик претседател на САД, гувернери, сенатори, конгресмени, градоначалници, кои и какви се нивните права и овластувања и слично.

Јас полагав пробен тест со 70 или 100 прашања на еден веб сајт, не ми текнува точно кој веб сајт беше, и над 70% од одговорите ми беа точни, така што ако полагав вистински тест, ќе ми издадеа американско државјанство, а книга не отворив. :D

Кога сме кај сумата која се плаќа за откажување од американско државјанство, таа е висока за наши - македонски стандарди, додека за американски стандарди, на мене лично не ми делува како да е превисока. Поентата ми беше дека, американската влада, наместо да решава проблеми, им ја отежнува постапката на американците за да избегаат од истите тие проблеми доколку сакаат, во тоа ми беше поентата.

А инаку, кога сме кај информацијата за зголемувањето на тарифата за откажување од американско државјанство, истата ја најдов на официјалниот веб сајт на Форбс пред точно недела дена.

http://www.forbes.com/sites/robertwood/2014/08/28/u-s-hikes-fee-to-renounce-citizenship-by-422/

Инаку, чисто информативно, во САД не ти треба американско државјанство за да гласаш на претседателски избори.

Верувал или не, во САД, кога се бира претседател, не се вршат никакви проверки ниту во избирачки список, ниту се проверува прст со ултравиолетова лампа или слично, ни ништо.

Претседателските избори во САД се најнерегулираните избори во САД, па од тука сосема разбирливо е како и зошто секакви идиоти завршуваат избрани за домување во Белата Куќа.

А за сите останати избори има и избирачки список и проверки и се и сешто, само за претседателските избори нема ниту избирачки список, ниту било какви проверки.
 
Член од
27 август 2014
Мислења
87
Поени од реакции
121
Wall Street Journal (blog) ‎- 4 days ago
The charge to give up U.S. citizenship is jumping to $2350 from $450, which the State Department says is due to the high cost of processing ...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Можеш, исто се поднесува барање до МВР у кое треба да бидат исполнети дадени услови без условот 8 години престој во Македонија, барањето се поднесува во рок од 3 години од коа лицето има добиено отпуст од Македонското државјанство. По истек на тој рок, се оквалификува како странец.
Па значи ако после 15 години решам дека сакам да си го вратам Македонското државјанство, јас уствари поднесувам како странец кој сака да добие државјанство а не како некој кој некогаш имал и бил државјанин. И ќе мора да ги минам сите постапки за добивање државјанство исто како и секој друг странец. Заебанции 100[DOUBLEPOST=1409830931][/DOUBLEPOST]
Хехе, не сум ни стапнал на американско тло во животот, но активно следам што се случува во САД на економски и политички план, имам роднини и пријатели таму, а некои од нив доаѓаат на лето во Македонија и ми кажуваат каков е животот таму.

За вадење на американско државјанство знам дека потребно е да престојуваш во САД барем 3 години, па ако си вработен или имаш трајно живеалиште таму, можеш да поднесеш барање за полагање на тест за државјанство, но доколку не си вработен и доколку немаш трајно живеалиште таму, тогаш потребно е да имаш престојувано 5 години, со зелена карта или со барање дозвола за траен престој.

Тестот не е нешто тежок, бара да имаш некои најосновни познавања од американска историја и од општественото уредување во САД, кој ги предлага законите, кој ги изгласува, кој ги потпишува, на колку години се избираат претседател и заменик претседател на САД, гувернери, сенатори, конгресмени, градоначалници, кои и какви се нивните права и овластувања и слично.

Јас полагав пробен тест со 70 или 100 прашања на еден веб сајт, не ми текнува точно кој веб сајт беше, и над 70% од одговорите ми беа точни, така што ако полагав вистински тест, ќе ми издадеа американско државјанство, а книга не отворив. :D

Кога сме кај сумата која се плаќа за откажување од американско државјанство, таа е висока за наши - македонски стандарди, додека за американски стандарди, на мене лично не ми делува како да е превисока. Поентата ми беше дека, американската влада, наместо да решава проблеми, им ја отежнува постапката на американците за да избегаат од истите тие проблеми доколку сакаат, во тоа ми беше поентата.

А инаку, кога сме кај информацијата за зголемувањето на тарифата за откажување од американско државјанство, истата ја најдов на официјалниот веб сајт на Форбс пред точно недела дена.

http://www.forbes.com/sites/robertwood/2014/08/28/u-s-hikes-fee-to-renounce-citizenship-by-422/

Инаку, чисто информативно, во САД не ти треба американско државјанство за да гласаш на претседателски избори.

Верувал или не, во САД, кога се бира претседател, не се вршат никакви проверки ниту во избирачки список, ниту се проверува прст со ултравиолетова лампа или слично, ни ништо.

Претседателските избори во САД се најнерегулираните избори во САД, па од тука сосема разбирливо е како и зошто секакви идиоти завршуваат избрани за домување во Белата Куќа.

А за сите останати избори има и избирачки список и проверки и се и сешто, само за претседателските избори нема ниту избирачки список, ниту било какви проверки.
Се убаво напиша и објасни, но мислам дека за гласањето си грешка. Според Американските закони право на глас имаат само државјани на САД, неможат да гласаат ниту оние што имаат зелена карта и живеат таму со години. Е сега ако стварно никој не регулира на денот на гласањето
дали сите гласачи ги имаат потребните документи и права за гласање тоа е веќе друго срање, но според законите факт е дека само државјани можат да гласаат.

Еве што викаат за ова:
As a permanent resident, you may legally live and work in the U.S. However, as a permanent resident you cannot enjoy the full rights of a U.S. citizen and you cannot vote or take a federal government job. There are also restrictions on international travel for permanent residents. Permanent residents are free to travel outside the United States, and temporary or brief travel usually does not affect your permanent resident status. If it is determined, however, that you did not intend to make the United States your permanent home, you will be found to have abandoned your permanent resident status. Absences for more than one year generally will lead to abandonment of permanent residence. Abandonment may be found to occur in trips of less than a year where it is believed you did not intend to make the United States your permanent residence. While brief trips abroad generally are not problematic, the officer may consider criteria such as whether your intention was to visit abroad only temporarily, whether you maintained U.S. family and community ties, maintained U.S employment, filed U.S. income taxes as a resident, or otherwise established your intention to return to the United States as your permanent home. As a permanent resident, you are still considered an "alien" under immigration law and may be deported for certain crimes. You may eventually become a U.S. citizen if you go through EB-5 program.You may be eligible to become a U.S. citizen five years after getting your green card. Once you become a U.S. citizen, you will no longer have restrictions on international travel. In addition, you will be eligible to apply for federal jobs, vote, and obtain certain federal scholarship and government benefits.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.568
Се убаво напиша и објасни, но мислам дека за гласањето си грешка. Според Американските закони право на глас имаат само државјани на САД, неможат да гласаат ниту оние што имаат зелена карта и живеат таму со години. Е сега ако стварно никој не регулира на денот на гласањето
дали сите гласачи ги имаат потребните документи и права за гласање тоа е веќе друго срање, но според законите факт е дека само државјани можат да гласаат.
Па нормално дека официјално само граѓаните на САД имаат право да гласаат на претседателските избори.

Но неофицијално и во пракса, односно во реалност, дозволено е да гласа кој сака, бидејќи нема никаква регулација.
 
T

templar55

Гостин
Интересна тема...
Начинот да го изведеш тоа е да си поднесеш барање до МВР за отпуст од државјанство. За детали ќе си прашаш таму во смисла, пари колку треба да се платат ова она...
И, мислам дека треба да покажеш друго државјанство, за по евентуалниот отпуст од државјанство на РМ не останеш апатрид.
Правни последици се тоа дека во државата ќе бидеш третиран како странец. Секој престој во државата подолг од три дена треба да ти биде пријавен во МВР, во зависност од тоа чие државјанство имаш, ќе ти се уредува и престојот во Македонија... дали до три месеци, па потоа работна виза или што знам...
Недвижности колку што се сеќавам, неможе да имаш, ама не сум најсигурен.
Значи автоматски се стекнува со повеќе права отколку што ги има сега. Да не набројувам сега кои се права ама сигурен сум во тоа.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Јас полагав пробен тест со 70 или 100 прашања на еден веб сајт, не ми текнува точно кој веб сајт беше, и над 70% од одговорите ми беа точни, така што ако полагав вистински тест, ќе ми издадеа американско државјанство, а книга не отворив. :D

Инаку, чисто информативно, во САД не ти треба американско државјанство за да гласаш на претседателски избори.

Верувал или не, во САД, кога се бира претседател, не се вршат никакви проверки ниту во избирачки список, ниту се проверува прст со ултравиолетова лампа или слично, ни ништо.

Претседателските избори во САД се најнерегулираните избори во САД, па од тука сосема разбирливо е како и зошто секакви идиоти завршуваат избрани за домување во Белата Куќа.

А за сите останати избори има и избирачки список и проверки и се и сешто, само за претседателските избори нема ниту избирачки список, ниту било какви проверки.
Се гледа дека си натпросечно интелигентен и информиран. И ова за претседателскиве избори ти е све точно, до запирка. Во Америка идентификацијата за гласање се врши со колнење во мајка или очи. Затоа претседател може таму да стане кој сака. Замисли да имаа ефикасен систем на идентификација као кај нас во МК, кај ќе им беше крајот.
 
W

wicked_1

Гостин
Значи автоматски се стекнува со повеќе права отколку што ги има сега. Да не набројувам сега кои се права ама сигурен сум во тоа.
Не.

А во однос на тоа @Струмикс што го има напишано, правата на странските лица у Македонија се уредени по принципот на реципроцитет, сооднос со тоа како се уредени правата на нашите лица во предметната странска држава.
Па така речиси се можат да земат во сопственост преку правен промет/наследување/тестамент (стан/куќа, деловен простор, подвижни ствари, градежно земјиште итн.) освен земјоделско земјиште.
У поглед на земјоделско земјиште странци неможат да добијат сопственост, долготраен закуп на земј.зем. е дозволено, под услов на реципроцитет.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Дали на било кого Германија не дозволува двојно државјанство?
Имам колега Американец кој има dual citizenship, американско и германско.
Еј не знам тоа... Конкретно случајов беше за девојка од Македонија која студираше таму и се вработи, па за да добие државјанство мораше да се откаже од македонското.

Се откажуваат за да добијат Австријско, Данско, Холандиско и таму не даваат двојно?
Еве сеа погоре друго инфо.. како што реков овој случај беше таков па сега за други држави не знам :/
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Значи автоматски се стекнува со повеќе права отколку што ги има сега. Да не набројувам сега кои се права ама сигурен сум во тоа.
Едно од тие права е дека може да имаш сметка во странска банка
 
Член од
27 август 2014
Мислења
87
Поени од реакции
121
Јас во Република Македонија поседувам одреден недвижен имот. Ме интересира што кажува правото доколку дојдам во ситуација да земам трето државјанство и да морам да се откажам од едно, што најверојатно би било македонското, како потоа би го регулирал правото на сопственост тука?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Јас во Република Македонија поседувам одреден недвижен имот. Ме интересира што кажува правото доколку дојдам во ситуација да земам трето државјанство и да морам да се откажам од едно, што најверојатно би било македонското, како потоа би го регулирал правото на сопственост тука?
Продавај се,потешко би било да плаќаш даноци за имот,а да не го користиш воопшто.
 
Член од
9 мај 2014
Мислења
14
Поени од реакции
7
Јас во Република Македонија поседувам одреден недвижен имот. Ме интересира што кажува правото доколку дојдам во ситуација да земам трето државјанство и да морам да се откажам од едно, што најверојатно би било македонското, како потоа би го регулирал правото на сопственост тука?
izvini, a kako ke zemis treto drzavjanstvo osven dokolku ne si diplomat ?
kako sho znam ja obicen gragjanin mozi da ima maksimum dve drzavjanstva, a diplomatite 3 poz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom