Ослободувањето на Скопје во Втората светска војна

Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
Тогаш имал само 19 години, ама убаво се сеќава....
- Во бригадата бевме околу 2.000 лица, ....
Имаше околу 20 такви групи, секоја составена од тројца-четворица.
Со нивно оружје ги напаѓавме и победувавме. Инаку, од каде кај нас оружје. А како се случуваше тоа, па едноставно. Германците никогаш не беа расположени за борба, секогаш бегаа. И бегајќи знаеја да остават и по 10 камиони. И ние кога ќе им се ставевме на камионите. Сé земавме - храна, оружје, муниција - вели Трајко.
Во целосното ослободување на градот учествувале 400 партизани, од кои добар дел биле и жени.

Автор: Биљана Стојановска
Чудни бројќи, плус оние од дивизиите, бригадите.

Јас сум по потекло скопјанец (неколку генерации за кои знам наназад), и партизанските комунистички измислици ми се одвратни.

Вистината е дека Германците бегале од грција, а Скопје е ослободено благодарение на таа ситуација. И авторот горе кажува дека краделе од оставената опрема и ги напаѓале оние кои сеуште се немале повлечено.

Интересно, ниеден наш историчар не наведува, против кого сме се бореле кон крајот на војната? Поимот германци е многу општ.

Тие германци се од Армиската група Е, тие се од the Second Panzer Army и 1st Mountain Division, дел од оние трупи кои ја искасапија руската армија, направија пепел од неа.

1st Mountain Division го освои Лавов, одгодговорни се за погромите против Евреите во Украина и Русија, потоа префрлени на Балканот, а беше повлечена од гејлада во Скопје, и таа е дел од германците во Скопје.

Овие нашиве недаваат имиња на ниеден Германец, тоа е многу чудно, командантот се самоубил? Командантот на 1st Mountain Division е обесен во Белград во 1947 г. неговиот брат во Љубљана, исто во 1947 г.

Тhe Second Panzer Army и 1st Mountain Division се трупите кои го бранеа Сремскиот фронт, каде загинаа илјадници Македонци, а беше пробиен од руските тенковски армии и смешно звучат некои комунистички измислици.

Германците никогаш не беа расположени за борба, секогаш бегаа...Трајко партизанот...

Јас не ја потценувам улогата на партизаните, моето семејство дало свој придонес и човечки жртви во војната, тука и во Беломорието, но Скопје е ослободено бидејќи Германците бегаа од овие простори, пример 1st Mountain Division имаше направено големи злосторства во Епир, и јас не ја знам нивната улога за злосторствата во Беломорието против Македонците, но тие се оние кои ги уништија Евреите во гејлада.

Кај нас не е познато дека пред да бидат префрлени во Скопје, грчките партизани постигнаа договор со нив за мораториум на акции против нив, оти швабите беа решени да ја пеплосаат северна грција, тие беа пратени да го бранат Скопје, и тие конечно им се предадоа на Американците во Австрија.

P.S. Слава им на сите кои загинале за ослободување на Скопје и Македонија, но потестување дека како награда патриотите од скопско Ново Маало беа иселени од своите домови, пред нова година 1945 г. нивните имоти одземени од комунистите, само 45 дена по ослободувањето, бидејќи тие беа партизани/патриоти, но не беа членови на партијата. Ослободување, но како за кого....

P.P.S.
Некои податоци за 1st Mountain Division од 1944 г.
Во средината на 1944 г. The XXII-Mountain Corps, directing the operation, had its command post at Vasilikon and the mission of destroying an estimated 9,000 ELAS and other communist irregulars in the rough square within the line I~orca-Valona-Sarande-Vasilikon.
GEMSBOCK cost the guerrillas over 2,500 dead and prisoners, and u large stock of arms; German casualties for the operation were 120 killed and 300 wounded.

On its left, the 1st Mountain Division managed to forge ahead and on the third day enveloped the guerrilla pocket north of Metsovan, only to find a large part of the defending force had escaped to the northwest. Some 1,500 guerrillas were compressed in a ring about Pendalofon and destroyed in a systematic combing operation lasting two more days. STEINADLER cost the Greek guerrillas a total of 567 dead and 976 prisoners. In addition, 341 Italians and seven Britons were also captured. The booty taken included 10 tons of explosives, over three quarters of a million rounds of rifle and machine-gun ammunition, and 10,000 head of livestock, mostly sheep and goats. Despite these losses, the guerrilla forces began to regroup as soon as the German combat troops had left the area. ...

http://www.history.army.mil/books/wwii/antiguer-ops/AG-BALKAN.HTM#CHAP10

After the Italian retreat, Lieutenant Colonel Josef Salminger, a popular regimental commander, died of his wounds after a partisan attack. As “atonement measure” Lanz ordered that civilians should be massacred and whole villages robbed and burned to the ground. The commander of the right-wing Greek resistance group EDES, Colonel Napoleon Zervas, under pressure from the Germans, agreed to a “moratorium”.

The author has uncovered a vast amount of documentation that has not been published before concerning the controversial question as to whether this was an act of collaboration which in fact contributed to the outbreak of the Greek civil war that lasted until 1949 (“Partisan war in Epirus and the “Gentlemen’s Agreement” between Germans and the EDES”).

http://www.hfmeyer.com/english/publications/edelweiss/index.html
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Ne si arcite vreme da diskutirate so bugarinot.
Partizanite vo gradot se sudrija so "cisti" germanci.
Od koga uvidoa deka gubat se povlekoa preku
kameniot most na levata strana strelajki tamu
desetina gragani. Spomenikot sega e nedopraven.
Ist takov do pred dve godini bese vednas do mostot.
Potoa uste dva dena ( 14 i 15 ) se vodea borbi za Matka.
 

Tzeentch

Дискретен Херој
Член од
6 октомври 2011
Мислења
581
Поени од реакции
347
Историjата не се пише од "живи луге" туку од историчари, односно паметни луге, кои знаат што пишуват и го подкрепуват со факти и документи.

Да доjдат "македонските" историчари во воениот архив во Бугариja - во Велико Трново се нагоа и да прочитат секоj ден коjа вoена единица каде е била. Во Бугариjа ова е наjподробниот архив - со дни и часови - да доjдат и да прочитат малце, а не да слушат некоу "учесници". Има си воен архив и на Бугариjа и на Jугославиjа и на Германиjа - насекаде таму пишува дека бугарската армиjа преку Куманово и Скопиjе се била со германците, подоцна Косово поле/Приштина, и Унгариjа....

Таа вашата историjа ми се видува само да е за внатрешна потреба. Надвор РМ ке ви се смеат со вакви изjави.

"Трима луге биле кажале на 130 000 1-ва армиjа, (и уште над 300 000 во Србиjа" да не влегувала во Скопиjе. Ова и децата нема да го поверуват.
Море ѓубре дедо ми го ослободил Скопје а не вие што бевте во сојуз со тевтонците.
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
312
Поени од реакции
18
Браво на дедо ти, штом сам го ослободил Скопје. Инаку, кога е ослободено Скопје, Царство Бугарија е во војна со оние кои нарекуваш "Тевтонците". Прочитај малку вистинска историја, не комунистички лаги.
 

Tzeentch

Дискретен Херој
Член од
6 октомври 2011
Мислења
581
Поени од реакции
347
Бугар, четири години вазалство не ви се трга преку ноќ.

Еднаш слуга тевтонска - секогаш слуга тевтонска.
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
Браво на дедо ти, штом сам го ослободил Скопје. Инаку, кога е ослободено Скопје, Царство Бугарија е во војна со оние кои нарекуваш "Тевтонците". Прочитај малку вистинска историја, не комунистички лаги.
да бе, сега под команда на Русите, против бившите газди швабите, јаничари немало само во турско....
нема комунистички лаги за следново-русите ве пратија да гинете пред нив, доста тие гинеа до блгарија, тоа е вистината, ве фрлија на бившите газди да ве касапат, а вие славите за нив....
жалосно е само што од блгарските армии загинаа и многу Македонци, не верувам дека многу немакедонци ја пополнија таа армија (1-та ли беше?) татар_оглуси се плашеа Турција да не влезе во војна, а ако влезе, се знае од каде е влезот, нели е тоа табу тема во страната?
--- надополнето: Nov 21, 2011 2:39 AM ---
Potoa uste dva dena ( 14 i 15 ) se vodea borbi za Matka.
не би коментирал за другото, но ме интересира ова за Матка....
тие борбите за Матка, како завршија?
колку наши / нивни загинаа?
заробивме ли некој од швабите?
колку шваби (бројно) ја бранеа Матка?
по борбите, што запленивме од Матка операцијата, камиони, оружје, што ли?
колку шваби избегаа/ ја напуштија Матка?
зошто ја напуштија?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Mnogu sakas da znaes, a mozebi i znaes i povece i od mene, no dobro e da
kazeme za i drugite da procitaat i dojdat do vistinata.

Ima i dosta napisani knigi za ovie borbi za osloboduvanje na Skopje,no i se uste zivi svedoci od nastanite.

- Matka: 14. noemvri 1944 god.(hidrocentralata i branata) ja drzi neprijatelot.
- Cel den na 14., samo prviot bataljon na 12 brigada vodi teski borbi za Matka
bideici samo toj a na toj teren.Drugite brigadi uste vodat borbi vo Skopje kaj
ucitelskata skola (14.noemvri) kade neprijatelot ne uspeal da otstapi.
- Posle osloboduvanjeto na centarot na gradot tretiot i delovi od vtoriot bataljon
na 12 brigada se prevrluvat do Dorce Petrov i se dvizat i vodat borbi kon Matka.
-Duri docna vo nocta pristiga pomos od 14 makedonska brigada.
-Na 15 noemvri 1944 vo borbite za Matka se vklucuvaat i ucestvuuvaat
ovie borbeni edinici:12 brigada,14 brigada, 8 brigada i 16 brigada.
-Neprijatelot se proteruva od toj reon kon zapad nakaj Tetovo.
-Najgolema zasluga sto Matka ne se minirase od strana na neprijatelot
se borcite i borbite na prviot bataljon na 12 makedonska brigada.
-Sekako deka imase i zrtvi na obete strani.
-VECNA IM SLAVA na padnatite borci vo borbite za Matka na 14-15 noemvri.
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
Mnogu sakas da znaes, a mozebi i znaes i povece i od mene ,no dobro e da kazeme za i drugite da procitaat i dojdat do vistinata.Ima i dosta napisani knigi za ovie borbi za osloboduvanje na Skopje,no i se uste zivi svedoci od nastanite..
многу убаво напишано,....но, има и други приказни, на пример од живи сведоци (во тоа време) кога јас сум ги слушал дека на Матка имало само неколкумина германци, кои ја бранеле т.е. пукале се додека имале муниција, потоа се качиле на мотоцикл и си заминале.

зошто нашите борци не кажуваат дека германците се евакуирале уште во семптември (амбасадата, конзулатот ли, главниот штаб, нивни воени единици и т.н.) и дека многу малку германци имало во Скопје, нивната бројка никој не ја кажува.
јас знам дека во Скопје имало заробеници-германци, кои како воени заробеници (сетете се на женевската конвенција) биле натерани да ја изградат населбата Автокоманда (нејзиното најстаро јадро,првата фаза).
дали тие биле заробеници од борбите за Скопје или од други места?
никогаш нема одговори за такви теми-прашања....

гледам, спомнуваш книги..
еве една..
War and revolution in Yugoslavia, 1941-1945: occupation and collaboration, Jozo Tomasevich, Stanford University Press, 2001, ISBN 0804736154, pp. 751-752
во неа читаме дека германските очевидци и автори, не спомнуваат никакви партизани...
дури, во микрофилмовите од Армиската група Е, никаде нема податоци за партизани.
зошто ниеден наш историчар не ги цитира германските извори, архивите од германија, кога пишува за нашите успеси?
тоа е многу чудно, да имаш податоци и од непријателската страна, и да ги игнорираш, да бидеш пристрасен.
тие податоци, дали ни се допаѓале или не, мора да се објават, т.е. да се предочат пред македонската јавност.

да не се свати погрешно, овие податоци им се познати и на блгарите и на бившите југословенски историчари, кои се обвинуваат меѓусебно за ова-она, бившите југословенски историчари се лутеа дека германците не ги спомнуваат борбите со партизаните (?), а македонските историчари изигруваат ноеви.
блгарските историчари паѓаат во несвест од радост.

ако ваквите книгу се памфлети за блгарската кауза, зошто ние не ги негираме , да ги видиме оригиналните германски документи за нивната улога во Македонија и да им парираме, да докажеме дека грешат и лажат?

ние имаме сведоци, партизаните?
имаме нешто, најмногу лаги.

п.с.
некои автори истакнуваат дека германците го користеле терминот бандити, но откога русите застрашуваа со блокирање повлекувањето на Армиската Група Е, тие користат термини кои ги третираат воените единици во јужниот Балкан како да се регуларни воени единици.
п.с.
прашање-зошто германците би го бранеле Скопје и Македонија, кога во Октомври Белград бил ослободен, русите излегле до Ниш, а германците немале хеликоптери?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
radiomileva: Ќе престанеш со небулозиве или си имаш некоја агенда?

Германците ТОЧНО знаеле со кого се борат во Македонија 1944 година.

Токму затоа што Русите навлегоа во Србија на Германците им беше АПСОЛУТНО важно да си ги дособерат трупите и наместо планираното повлекување по оската Солун-Гевгелија-Скопје-Ниш-Белград да се пренасочат накај Босна преку Косово и Санџак.

Cи вадиш муабети без врска со ништо.

И кога веќе си решил да мрчиш против македонските историчари земи па прочитај барем едно нивно дело што го третира овој период, па цитирај или скенирај и после дрзни се да спориш или оспориш нешто од тоа.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Борци загинати за ослободување на Скопје

Борци загинати за ослободувањето на Скопје - 432.
Од кои во поширокиот дел на градот -------------- 363.
Во уличните борби---------------------------------------------69

Борци по националност, загинати за ослободување на Скопје
- Македонци ---------------------------------------------------208.
- Албанци, турци, роми, торбеши, помаси------------8.
- Срби-------------------------------------------------------------207.
- Црногорци--------------------------------------------------------5.
- Други националности----------------------------------------4.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ВКУПНО ---432

БОРЦИ ЗАГИНАТИ ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕ НА СКОПЈЕ ПО ВОЗРАСТ

Од 15 до 19 = 85 борци
од 20 до 24 = 139
од 25 до 29 = 78
од 30 до 34 = 58
од 35 до 39 = 31
од 40 до 50 = 20.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ВКУПНО = 432
ОД кои машки 424 и женски 8.

Борци загинати за ослободување на Скопје по место на рагање
ОД Скопје = 55
од Скопски села = 67
од други места на Македонија = 89 ( Куманово - 52 ).
Вкупно = 211
А од Србија и др. = 221
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Се Вкупно = 432


Борци загинати за ослободување на Скопје по начин
На борбени позиции = 358
Починати - тешко ранет =27
Заклани = 8
Стрелани = 11
Самоубиени = 3
Други видови = 25
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Се Вкупно = 432

БОРЦИ ЗАГИНАТИ ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕ НА СКОПЈЕ - ПО ЕДИНИЦИ
3 - ТА Мак. Бригада = 60
12 - та Мак. Бригада = 84
16 - та Мак. Бригада = 144
12- та Бујановачка Бригада = 48
8 - ма Прешевска Бригада = 79
-Од други единици----------------17----------------------------------------------------------------------------------------------
Се Вкупно = 432
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Извор од каде се извадени податоциве?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Тоа е некое издание, бр., година на издавање, автор и страници има?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Тоа е некое издание, бр., година на издавање, автор и страници има?
На овој град и мртвите му се жители.Биле,загинале-останале.420 страници.
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
Трајко Стаматовски, директен учесник во ослободувањето на Скопје....

Во целосното ослободување на градот учествувале 400 партизани, од кои добар дел биле и жени.
запамтете ја бројката....
--- надополнето: Dec 2, 2011 4:04 AM ---
Борци загинати за ослободување на Скопје
Борци загинати за ослободувањето на Скопје - 432.
запамтете ја бројката...
--- надополнето: Dec 2, 2011 4:18 AM ---
Токму затоа што Русите навлегоа во Србија на Германците им беше АПСОЛУТНО важно да си ги дособерат трупите .
видете го болдираниот цитат...
некои на форумов изигруваат дворски будали., што ли?
како може во исто време да си ги собираш парталите и да се правиш џомба?
токму тоа е поентата, швабите бегале, а нашиве измислувале приказни....
еве на пример овој...
во подготвителниот период за ослободување од окупаторот загинале околу 300 борци...
видете го па овој...
Во борбите за Скопје загинале 87 борци....

Јордан Цеков-Дане
Александар Јорданов во размислувањата, меѓу другото, тврди и ова: При ослободувањето на Скопје загинаа 87 Борци.
(Авторот беше командант на Третата македонска ударна бригада)
за ова, но коммент....
--- надополнето: Dec 2, 2011 4:50 AM ---
Борци загинати за ослободување на Скопје
БОРЦИ ЗАГИНАТИ ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕ НА СКОПЈЕ - ПО ЕДИНИЦИ
3 - ТА Мак. Бригада = 60
12 - та Мак. Бригада = 84
16 - та Мак. Бригада = 144
12- та Бујановачка Бригада = 48
8 - ма Прешевска Бригада = 79
-Од други единици----------------17----------------------------------------------------------------------------------------------
Се Вкупно = 432
ВИДЕТЕ СЕГА...
генералот Михајло Апостолски На средбата беа евоцирани спомени од снежното утро, кога борците од 42. и 50. народноослободителна дивизија на македонската војска и 16. македонска бригада го ослободија Скопје


Четириесет и втората Дивизија на НОВЈ (делувала во периодот од 1944 до 1945) била воена единица формирана на 7 септември 1944 г. во с. Лисиче, Велешко. Во нејзиниот формациски состав влегле 3., 8. и 12. македонска бригада

50. македонска дивизија НОВЈ формирана је 17. септембра 1944. године у селу Митрашинци код Берова. При оснивању, у њен су састав ушле Четврта, Тринаеста и Четрнаеста македонска бригада. У првој половини октобра 1944. године, у њен су састав ушле Деветнаеста македонска бригада и Артиљеријска бригада, док је Четврта бригада ушла у састав 51. македонске дивизије.

ОВАА ДИВИЗИЈА БИЛА НАЈСРЕЌНА НА СВЕТОТ...НИЕДЕН ЗАГИНАТ.....ЧУДО НЕВИДЕНО....
не видов за ранетите, ме мрзеше...и ме мразат...под мене да лазат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom