Ослободувањето на Скопје во Втората светска војна

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Eisenhorn, 13 ноември 2009.

 1. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.161
  Чудно нели.
  Од ко решивме губитоците на Македонските партизани, дај просветли не колку жртви имаше бугарската окупациска војска во Македонија од 1941 до 1944 кога се предадоа и капитулираа.
   
 2. Сираков

  Сираков

  Член од:
  18 април 2017
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  3
  1941 - 194 мртви
  1942 - 145 мртви
  1943 - 376 мртви
  1944 - 1904 (до 1 септември)
  Тоа се сите починати војници, подофицери и офицери, без разлика дали се загинати при престрелки со партизаните, во последица на инциденти или болести.
  Меѓу овие жртви се и мобилизираните од локалното население. Карактеристично е дека 70% од новите војници од 1941 година до септември 1944 година се од локалното население.

  Бугарската војска не се предала ниту е капитулирала. Во почетокот на септември 1944 бугарската војска согласно заповедите на новата власт се повлекува војувајки против германските трупи.
   
 3. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.161
  Бугарската војска била составена од Македонски војници, Македонски поофицери, Македонски офицери, Македонски Генерали??
   
 4. Сираков

  Сираков

  Член од:
  18 април 2017
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  3
  Мислам дека сум го напишал сосема јасно.

  Мажите кои се поданици на Царството подлежат на воена служба, како 70% од новите војници кои служат во Новоослободенте земи од 1941 до 1944 година се од локалното население, а останатите 30% од "Стара Бугарија". Не знам каков број војници стојат зад овие 70%, може да се 2000, може да се и 10000.
   
 5. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.161
  е де јасно си напишал, 70% од бугарската војска биле Македонци.
  Од регрути до генерали
   
 6. Сираков

  Сираков

  Член од:
  18 април 2017
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  3
  Не сум напишал тоа нешто.
   
 7. aivanv69

  aivanv69

  Член од:
  5 октомври 2011
  Мислења:
  135
  Допаѓања:
  204
  85% од офицерскиот состав - генерали, високи и помлади офицери, како и речиси 100% од подофицерскија состав се родени во Македонија. 85% од војничкиат состав се родени исто во Македонија.

  На чело на Петтата бугарска армија, во Македонија е Генерал-мајор Александар Попдимитров. Роден во Кратово. Самоубива се со жена му во денот на превратот на 9-ти септември 1944.

  Слика на Генерал-мајор Александар Попдимитров Лево од Адолф Хитлер и фелдмаршал Вилхем Кајтл, за време на посетата на Берлин, 09 јануари 1943 година
  1280px-BASA-3K-15-391-1-Nikola_Mikhov,_Adolf_Hitler_and_Wilhelm_Keitel,_1943.jpeg
  Заменува го генерал-мајор Владимир Кецкаров Роден во Битола. син на охридскиот војвода Андон Кецкаров.

  На сликата: Антон Кецкаров

  d7710bac65432e54b603841985ea6146.jpg

  Генерал-мајор Владимир Кецкаров е еден од најдобро подготвените и образовани генералштаб офицери на командата на бугарската армија по нејзино повторно образуване во 1937 година Офицер е од Генералштабот, генерал, командант на дивизија, началник на оперативно управување во Генералштабот, началник на военото училиште.

  спроведува против група амиј Е Страцинско-Кумановската операција - совладани се Страцин, Куманово, Скопје. Во исто време се води и Брегалнишко-Струмичко операција, како резултат на која деловите на Вермахтот се наметнува од Царево село, Кочани, Штип, Струмица, Велес и други населби. Од 21 октомври до 30 ноември се одржува Косовската операција при која се совладани градовите Подуево, Приштина, Косовска Митровица, Рашка и Нови Пазар.

  Бугарски војници влегуваат во градот Крива Паланка.
  Kriva_Palanka.png  Бугарски војници влегуваат во Куманово на 11 ноември.

  Paratroopers_Kumanovo.png

  Бугарска разузнавачка колона влегува во Скопје
  Bulgarian_troops_skopjie.jpg

  Бугарски тенкови навлегуваат во Скопје

  skopije11.jpg
   
 8. Сираков

  Сираков

  Член од:
  18 април 2017
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  3
  Тоа е апсолутна лага.
  --- Споено дупло мислење, 21 април 2017 ---
  Ова исто така е лага. Самоубива генералот Кочо Стојанов - претходниот командант.
   
 9. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.161
  Toj тенек е на втората бугарска армија која учествуваше во борбите за Ниш (на тенкот убаво и се чита натпис НИШ) и таа армија никогаш не учествувала во операции за скопје туку од Ниш беше префрлена во Косово
   
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  8.734
  Допаѓања:
  3.576
  Ај што се окупаторска војска па сега дури не ослободиле, кој оксиморон.

  Ќе почекам уште малку - да ви се изнасмееме.


  П:С. прочитајте ги сите страни од почеток до крај на темава да не се повтараме.
  Задолжително во спротивно - ќе има санкции.
   
  На Кариес, Корто Малтезе и Ron Burgundy им се допаѓа ова.

Сподели преку: