Ортодонтска терапија и ортогнатска хирургија

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Човеци не се филмајте, таква операција се презема кога стварно е неопходно, а не од чиста естетика. Како прво докторот не дозволува.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Како прво докторот не дозволува.
Aaaaa,aко си викаш така...
Моите се забари и тука на Максилофацијална хирургија во Скопје вилици кршат,корнат копаат без размислување.Мене прво за вадење на премоларниот заб,ортодонтот ме упати таму на Максило затоа што требаше да ми се сече вилицата,да се извади забот од меѓу корењата но среќа мајка ми најде хирург кој се нафати да го изведе тоа на Одделот за орална хирургија.На Максило да одев можеби ќе ме задржеа таму ден два.Ова кај Мацедалиен изгледа сложено ама ако интервенираат хирурзи кои си ја знаат работата не би требало да има проблеми.
И јас имав страшна судбина со ова забиве...Отидов фиксна да ми стават и ми закажаа милион операции.Ама ако,за забиве да ми се топ се би дала.
Ај белки ќе успеам негде до крај на септември да си ставам фиксни.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Ставај и не се мисли - резултатот е спектакуларен! :star:

И не заборавај на крај да побараш да ти стават ретенција (контенционен апарат) за да ти “легнат“ забите оти ако не го направиш тоа има ризик за да ти се вратат во почетната положба :wink:

Човеци не се филмајте, таква операција се презема кога стварно е неопходно, а не од чиста естетика. Како прво докторот не дозволува.
Ако си ти согласен на таква операција и ако потпишеш преоперативен акт : му дозволуваш ТИ на докторот да си игра со твојот живот. Твоето здравје - твоја работа :wink:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Ставај и не се мисли - резултатот е спектакуларен! :star:

И не заборавај на крај да побараш да ти стават ретенција (контенционен апарат) за да ти “легнат“ забите оти ако не го направиш тоа има ризик за да ти се вратат во почетната положба :wink:
Знам,и од почеток ми рекоа дека ќе ми направат мобилна за 3-4 месеца откога ќе ми ја извадат фиксната зашто после ќе ми се вратат забите и ќе излезе џабе дека сум ги носела.:wink:
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Јас носев протеза, прво фиксна, после мобилна. Фиксната горе и доле (околу 2 години), а мобилната доле (околу 5 месеци)
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
јас си ја извадив пред неколку дена :je::baeh: .... иначе "Rodeo" ми е брат па и двајцата носевме :tapp:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
665
Поени од реакции
2
Nosam proteza(fiksna) i gore i dole i mislam deka e kul samo toa cetkanjeto e malku zafrknato ama nema vrska ke se izdrzi!!!
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
bljak..nema neso pognasno od fiksna...ti se sobira hrana i uzasno izgleda poso naravno nemas sansa segde da se izmies..boli epten..se praat avti...sekoj mesec koa ti ja zategaat odvaj zboris...ova e barem moe iskustvo neznam za vas...godina dena ja nosev..malce porano ja izvadiv poso umrev od muki..ali ne ni trebase nekoja ogromna korekcija da se prai...ALI VREDESE I VREDI.ne se mislite ako vise treba da stavate..ipak nema neso poloso od krivi ili rasipani zabi ...inace za cool ili interesno deka izgleda,da ne se lazeme :) :nenene: robokap :)
 
Член од
28 август 2007
Мислења
23
Поени од реакции
0
jas nosev prvin mobilna pa fiksna proteza i zatoa im preporacuvam na site da si stavat fiksna zosto so mobilnata nema bas dobri rezultati a fiksnata e odlicna i dava mnogu dobri rezultati
 

Sotory

The One That Will Not DIE!
Член од
2 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
0
Пред да ја отворам темата мислев дека забите ми се добри, откако ја отворив се погледнав у огледало и приметив дека едниот кец ми е подолг од другиот и се изнервирав. :)

а да и јас носев мобилна протеза за просторот меѓу двата кеца околу 6 месеци и доста е добар крајниот резултат :icon_bigg
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Јас носев три години. Да можеби многу изгледаат, но фиксите протези се најдобро решение ако се има проблем со растењето и општо со забите.
После тие три години забите ми се исправиа, сега ми се супер. Можеби (на некои) неубаво изгледаат но навистина помагаат. И да, имав многу болки, кога ми ги затегнуваа, но кога знаев дека се за мое добро немав гајле!
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Сеа ќе ставам од септември некаде...ваљда нема да морам да ја носам неколку години, не ми е голем проблемот со забите....ај ќе се среди, ќе истрпам некако....
 

ANDZI

Fashion is my opsession
Член од
5 февруари 2007
Мислења
833
Поени од реакции
6
Јас носам фиксна.Долго време не сакав да чујам за фиксна,но после 4 мобилни протези и никаков резултат некако се решив за фиксна.И не згрешив зошто после забите ќе ми бидат како бисерчиња,само се надевам нема многу долго да ја носам.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
хмм 4 години носам фиксна и 1-2 мобилна..во скоро време требе да ја искарат ламаринава на живци ми иде :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom