Ортодонтска терапија и ортогнатска хирургија

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
8 месеци, ти е постоперетавната ретенција. Следува понатаму дополнителна.
Нееееее : 3 дена запечатена муцка и исхрана на цевка, еден месец ластици од кој 1 недела по цел ден а после постепено се вадат и само ноќе се носат. :wink: Имам забрана за секаков спорт цели три месеци (аман - пак ли да трпам да не одам на базен ебате :pishtoldz ).

Ретенција со внатрешни спирали 8 месеци САМО кога ќе ги извадам протезите. Ете тоа е предвидено кај мене :wink:

Иначе ако мислеше на титански плочки како ретенција на коскената база - доживотно ќе си ги имам - на број се осум (по четири на секоја вилица) :star:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
15
Поени од реакции
2
Вака значи, ретенцијата е потенцијално сложен процес и многу важен дел од твојот третман.
Не можам конкретно со прецизност да зборувам за твојот случај (колку, како и зошто), бидејќи јас воопшто не сум ни погледнал во тебе, немам увид на твојот третман, па цело време се потпирам во она што ми го кажуваш и се обидувам да препоставам зошто ти е кажано.

Не е можно само 8 месеци - не постои таква генетика. Само 4-8 месеци е процесот на создавање ново коскено ткиво. Значи таа ретенција се однесува до тој период. Следува понатаму доплнителна на новонастанатата сосојба во интеркуспидацискиот сооднос и пред се адаптацијата на ТМЗ .

Променетата ситуација треба да е под постојана контрола и секогаш е под закана за појава на нови девијантни ситуации кои можат да доведат и до нови отклонувања од ново настантите промени. Таквата ретенција трае од 3-5 години и не е ништо налик на таа која ти ја спомнуваш до 8 месеци.

Контрола, навремена контрола... и навремена реакција ако има потреба.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Ε да... Како и да е : ќе информирам :wink:
 
Член од
23 јули 2007
Мислења
115
Поени од реакции
0
јас носам фиксна протеза, но мојата не е проѕирна.ја носам од февруари и сега во октомври ќе ми ја вадат.уф едвај издржав.мене ме правеа операција, зошто не ми никнеа тројќите(затоа и ја носам протезата) и не е страшно за време на операција, туку по операцијата.не можев да јадам цел ден и цела недела ми смрдеше здивот на крв, а имав и конци.и тоа две операции преживеав, едната за едната тројка другата за другата.уф добро е што се помина.
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
мене докторите не ми препорачаа протези, но имам малку луфта меѓу двата предни (сите викаат дека ми стои слатко), арно ама сакам да ги спојам, дали го може тоа фиксната, и колку време би било потребно?
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
Jas imam noseno fiksna proteza 2 godini...Moeto iskustvo bese OK...Nemav nekoi problemi..Pred da mi ja stavat morav da izvadam 3 zdravi zabi za da oslobodam prostor...Na pocetokot koga ja staviv mi bese malku neobicno...i posle sekoja kontrola ne mozev da jadam nekolku casovi normalno..ama se super pomina..Sega ja izvadov protezata i imam zabi kako bisercina:))..ama nosam mobilna proteza za da ne se vratat vo prvobitna polozba...No za razlika od nekoi luge koi se zalaat na protezite i se so mn bolni iskustva mene mi bese super..I mnogu si se bendisav kako izgledav so protezite...sekoja kontrola imav lasticina vo razlicni boi..i zgora na se doktorot mi bese simpatija..srce bese..i bev presrekna koga odev na kontrola...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
мене докторите не ми препорачаа протези, но имам малку луфта меѓу двата предни (сите викаат дека ми стои слатко), арно ама сакам да ги спојам, дали го може тоа фиксната, и колку време би било потребно?
Процепот меѓу 2 предни заба се вика Дијастема и е честа појава.Би можел и со 2та вида на протези да го регулираш тоа,но најубаво би ти било фиксна.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Леле,сите коментари беа:Абе немате гајле,ќе се навикнете,PAIN PAIN PAIN,MAKE IT STOOOP!!!:vozbud:
Ја изглеа на крај на летово ќе стаам,и тоа само ради еден скапан заб,али јебига Кец е мора,неможам да се насмеам асално,ми се испрчил напред.Инаку проблемот бил,сум имал мала вилица а премногу заби,бев со млечни заби до 17 години.И сеа ќе треба да ми вадат здрави заби за да имам место на горната вилица.
Осеќам 3 години патење,и сигурно ќе завршам и со долна протеза ама шо да се праи.
Со среќа на сите што се носат или што ќе носат протези,ваљда се на добро ќе испадне.

bWahahaha! BBBBBWWWWWAAAAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAA!
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

Извини морав :pos2:
Никогаш не е касно али колку порано се почне со санирање толку подобро.
И не е патење, ќе видиш. Ние 'веќе уходаните' сакаме да цвилиме само ради хоби.
Со среќа :smir:
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
bWahahaha! BBBBBWWWWWAAAAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAA!
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

Извини морав :pos2:
Никогаш не е касно али колку порано се почне со санирање толку подобро.
И не е патење, ќе видиш. Ние 'веќе уходаните' сакаме да цвилиме само ради хоби.
Со среќа :smir:
Хехе фала,добро е да се знае тоа,оправдано ви е секакво цвилење и плашење на :devil:"почетниците":devil:.
BTW интересно хоби:pos2:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Леле зборите ко од тумор да ве оперираат :pos2:
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Мора малце да се преувелича ;)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Еве еден пример на ортодонтска и максилофацијална хирургија :

1. Пред операцијата :

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=CJFlgn96DOo[/MEDIA]

2. После операцијата :

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=jepWboTPup4[/MEDIA]

Навистина ме плаши малце... :icon_roll
 

Kajgana Shop

На врв Bottom