Орочување на пари ?

I

IBIZA SOUND

Гостин
јас не ни мора да добијам од нив, мене најважно ми е да можам да ставам на сметка и да не ми земаат тие за оддржување пари, а плус би било да неможам да извавам пари во одреден рок а да можам да ставам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
e taka moze
i da gi urocis parite na 6 meseci pak mozis da gi izvadis porano od 6 mes.samo nema da ti ja dadat taa nekoa sitna kamata sto ke ti sleduva
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
e taka moze
i da gi urocis parite na 6 meseci pak mozis da gi izvadis porano od 6 mes.samo nema da ti ja dadat taa nekoa sitna kamata sto ke ti sleduva
На обична девизна штедна земаат некоја си провизија за оддржување како зс обични сметки?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Значи во Стопанска банка јас успеав да си отворам штедна книшка во денари на која МОЖАМ да ставам колку што сакам (мислам дека минимумот е 1500 ден), а не можам да вадам и договорот е на ЕДНА ГОДИНА после која ти се исплаќа каматата за заштеда.

А за девизи поточно евра, сеа се каам по малце. Имам во тутунска заштеда од на која првата година стигна камата од околу 130 евра, но наредните години беа по 70, 60 и сеа последнава пак 60.
Плус гледам еврото варира многу.
Пред некој ден беше 58 денари денес е 61.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Мислам дека на орочување секогаш давале подобра камата на денари одколку на странска валута. Не сум сигурен ама така мислам беше.
Па баш ради тоа може да се заклучи дека денарите се понесигурни. За франци процентот на камата лани беше <0.3%, а франците ти се најсигурни. Не се будали банките.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Значи во Стопанска банка јас успеав да си отворам штедна книшка во денари на која МОЖАМ да ставам колку што сакам (мислам дека минимумот е 1500 ден), а не можам да вадам и договорот е на ЕДНА ГОДИНА после која ти се исплаќа каматата за заштеда.

А за девизи поточно евра, сеа се каам по малце. Имам во тутунска заштеда од на која првата година стигна камата од околу 130 евра, но наредните години беа по 70, 60 и сеа последнава пак 60.
Плус гледам еврото варира многу.
Пред некој ден беше 58 денари денес е 61.
Добро сепак на еврото околу 60 не му бега веќе некое време.
Значи ми препорачувате во денари да ги ставам? И дали може на 6 месеци место 1 година?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Фала ви друштво, изгледа ќе ги орочам на име на мојот 5 годишен брат како детско штедење и јас ќе играм улога на законски застапник
. Гледам има и подарочина за него :D
Ќе ве послушам и во денари ќе ги орочам.
Фала уште еднаш.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.829
Јас мислам дека штедење, во следниве години ќе биде прилично лоша одлука. Moe предвидување е дека ќе има големи торбуленции од економски аспект, и тоа на светско ниво.
Ама пошто ти зборуваш за ставање на страна сосема мали суми (кои сакаш да се спречиш да ги спичкаш на глупости)... go ahead.

Но од друга страна, ако постојат некои работи кои ги немаш а навистина ти требаат... јас не би го одложувал нивното купување заради штедење.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Ај и јас да прашам али обратно од дечкото што ја отворил темата, која банка е со најдобри каматни стапки? Имам штедни влогови во евра дали е ок да ги оставам или да ги вадам (за 2 недели треба да продолжам нов договор со тутунска ми беа на година орочени). Дали е паметно да ги вадам сега бидејќи речиси цела заштеда ми е во евра, а гледам сега паднал куповен курс на евро-денар на 61.3 така да мислам не ми се исплати да ги менувам во денар.
И која валута е за најдобра за чување на поголеми суми на пари?
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Франкот дефинитивно, но сега е малку касно за купување франци.
Па сакав реално пред 6-7 месеци кога беше послаб франкот да купам, но веќе ми беа орочени и неможев да ги вадам (ми пропаѓаше каматата од предходните месеци) па останаа во евра. Сега морам да ги преорочувам и затоа ме боли глава.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Отворив во комерцијална на мое име, но сепак можат да се вадат орочените, ама ако си ги исвадил 3тиот месец пример, добиваш камата од нив за 2та месеци. Иначе , не се работи за мн големи суми, да соберам околу 2000 евриќина за некое decent количе , а немам поважни раб, само што ги "спичкував" на безвезни и непотребни работи.
 
I

INFECTED

Гостин
Имам 10.000€, планирам да ги орочам на од 5 години нагоре. Што ми предлагате?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom