Општо: Помош околу Linux

S

StormRage

Гостин
Dali ima nacin i kako da se namesti kirilicna poddrska na Kali Linux- Debian, instalirav nekoj paketi ali valda ne znam kako da go konfiguriram... Any ideas?
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Ми треба помош исталирав линукс е сега како да инсталирам нвидиа графичка картичка ?
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Отвори Additional Drivers и таму ќе ти го даде драјверот за да го инсталираш.
Фала многу, сега па нов проблем имам ''driver activated but currently not in use''
Инаку добар оперативен систем добро работи на мојот нов компјутер :)
Исто и скролањето на веб страни не ми работи незнам до што би можело да биде проблем, користам кором.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Зошто лаптоп со линукс загрева многу повеќе од истиот тој лаптоп со windows? Пробано е со ubuntu 12.04, 12.10, 13.04, OpenSuse, CentOs, ubuntu со Gnome 3 и со Gnome 2 ???
 

alex_death

To be or not to be!
Член од
10 октомври 2008
Мислења
583
Поени од реакции
90
Зошто лаптоп со линукс загрева многу повеќе од истиот тој лаптоп со windows? Пробано е со ubuntu 12.04, 12.10, 13.04, OpenSuse, CentOs, ubuntu со Gnome 3 и со Gnome 2 ???
Каква графичка имаш на лаптопот?
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
имам од проферсоските лаптоп со едубунту 7.04. не сум заинтересиран за понови линукс верзии само сакам да ја надградам мозилата. добивам обавестување дека немам системска дозвола за инсталација. некаде на форумиве прочитав дека ако ја симнам на десктоп ќе ја користам најновата верзија. пробав ама (можеби и толку знам) не мозам да ја стартирам (мислам дека со двоклик на фирефокс.бин трба да ја стартирам) или можеби грешам. ако грешам поправете ме

и уште нешто ... не е голем проблем ама дaли може да подесам некаде (подетално да ми објасните) кога го стартирам лаптопов ми излегува пенџерче за пасворд на бежична мрежа. не дека ми смета ама стално да ја внесуваш шифрата :))
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
немам досега користено линукс и сакав да ставам на лаптопот, но проверив на страната немаат драјвери имаат само за вин 7 и 8, има некој емулатор или што лаптопот е асус х501а
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
немам досега користено линукс и сакав да ставам на лаптопот, но проверив на страната немаат драјвери имаат само за вин 7 и 8, има некој емулатор или што лаптопот е асус х501а

не ти требаат драјвери
 
Член од
25 јули 2013
Мислења
118
Поени од реакции
97
Зошто лаптоп со линукс загрева многу повеќе од истиот тој лаптоп со windows? Пробано е со ubuntu 12.04, 12.10, 13.04, OpenSuse, CentOs, ubuntu со Gnome 3 и со Gnome 2 ???
instaliraj si SolusOS momentalno go koristam jas
--- надополнето: 12 септември 2013 во 21:56 ---
немам досега користено линукс и сакав да ставам на лаптопот, но проверив на страната немаат драјвери имаат само за вин 7 и 8, има некој емулатор или што лаптопот е асус х501а
za nikoj linux ne treba ti da se zafrkavash so drajveri
samiot linux si update-ira drajveri
pishi go ova vo Terminal:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
i se ti e sredeno
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
instaliraj si SolusOS momentalno go koristam jas
--- надополнето: 12 септември 2013 во 21:56 ---

za nikoj linux ne treba ti da se zafrkavash so drajveri
samiot linux si update-ira drajveri
pishi go ova vo Terminal:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
i se ti e sredeno
Овие се у алфа и уште не подржуваат 64 бит?
 
Член од
25 јули 2013
Мислења
118
Поени од реакции
97
Овие се у алфа и уште не подржуваат 64 бит?
кај мене е 64 битен
ама ја смениле страната и ова страна сега баш ја разгледав некако ми е ко аматерска напраена
незнам што е со фирмава
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
кај мене е 64 битен
ама ја смениле страната и ова страна сега баш ја разгледав некако ми е ко аматерска напраена
незнам што е со фирмава
И чаре, од кај да симнам 64 битен? Или отиде у јабана проектов :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom