Општи дискусии за ТВ серии

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Euphoria e brutal, zavrsiv so 7 casoven maraton, mi ostana use 2 epizodi i vtora sezona, serijata sosema moze i da ne e teenage drama ali toa e najmalku bitno, sekako e 18+. Zendaya e prav junkie, maeatralna gluma - prvata epizoda koja me povlece bese verojatno od 2. sezona, ja davaa na HBO, koga bese vo apstinencija, znaci podobro ne moze da bide izvedeno. Dlaboki likovi, kvaliteten kasting od prvo do posledno, prekrasna kamera i muzika. Prvata epizoda mi predizvika bukvalno nelagodnost i nagon za povrakanje, i ja gledam sam zasto vo drustvo neprijatno ke mi bide. Dobar opis na opioidi bas vo prvata sto ja gledav, bukvalno praat od covek samo AI, bez cuvstva i emocii, ne znam dali zamisluvate kolku e toa zastrasuvacki vsusnost. Amerika e bas aktuelna vo toj pogled poslednive 10+ godini.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Кој сака мини серии обавезно да ја гледа Black Bird. Предобро од приказна до глума.
Секоја чест за предлогов не верувам да ја откриев серијава, предобра тематски наликува на The Night Of само што е базирана врз вистинити настани.

Paul Walter Hauser искина за сите пари :cuc: Дајте му ги сите можни оскари, нереален некст левел перформанс беше ова долго не сум бил импресиониран олку од глума во филм/серија, огромна препорака и од мене (y)

Серијава е инаку на Dennis Lehane кој ги напишал новелите за Mystic River и Shutter Island, се појавува и Ray Liotta на кого ова му е последниот проект.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.422
Дајте му ги сите можни оскари
ЕМИ*

До пред само неколку години си мислев: која е таа сила што ќе ме натера да се претплатам на било кој streaming service кога имам можност да download-ирам торенти for free. Денес - ме мрзи да симнувам, па да отворам лаптоп, па да поврзувам HDMI кабли... Полесно е: стисни копче на даљинско и имаш за гледање. (Ова за серии зборувам, за филмовите уште мора да се симнува скоро се). Е, ама кога ќе налетам на нешто вакво што не е Netflix или HBO Max content, а го фалите, ми иде да пукнам од мака.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
ЕМИ*

До пред само неколку години си мислев: која е таа сила што ќе ме натера да се претплатам на било кој streaming service кога имам можност да download-ирам торенти for free. Денес - ме мрзи да симнувам, па да отворам лаптоп, па да поврзувам HDMI кабли... Полесно е: стисни копче на даљинско и имаш за гледање. (Ова за серии зборувам, за филмовите уште мора да се симнува скоро се). Е, ама кога ќе налетам на нешто вакво што не е Netflix или HBO Max content, а го фалите, ми иде да пукнам од мака.
Black bird вреди и со 300кб/с да ја чекаш на торент :icon_lol: Ако си фан на мистерии нормално.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Black bird вреди и со 300кб/с да ја чекаш на торент :icon_lol: Ако си фан на мистерии нормално.
Далеку е ова од мистерија повеќе е крими-драма со затворска тематика инспирирана врз вистинити настани ама ме изненадија Apple, инаку ако сакаш мини мистерии имам изгледано скоро све што вреди и можам да ти пратам листа :icon_lol:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.205
Серијава е инаку на Dennis Lehane кој ги напишал новелите за Mystic River и Shutter Island, се појавува и Ray Liotta на кого ова му е последниот проект.
Ден и Рајан Фридкин се извршни продуценти, иначе познати како сопственици на Рома.

Иначе серијава потсеќа на некој микс од True Detective и Night Of со сета таа мрачна и спора атмосфера што мене ми причинуваше ужасно досадно искуство.
Општо мехара, ништо посебно, ништо интересно.
Нит е мистерија нит трилер.

Полу-документарна досада.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Иначе серијава потсеќа на некој микс од True Detective и Night Of со сета таа мрачна и спора атмосфера што мене ми причинуваше ужасно досадно искуство.
Општо мехара, ништо посебно, ништо интересно.
Нит е мистерија нит трилер.

Полу-документарна досада.
Чуден лик си ти па TD и Night Of се едни од подобрите серии, баш јас нагласив дека не е мистерија и јбг не можеш да очекуваш некој посебни трилер елементи во серија која е базирана врз вистинити настани...

Периодов ја изгледав прва сезона од Euphoria и сум фасциниран искрено не очекував олку добра драма и вожња. Кинематографијата во склоп со музиката се стварно спектакуларни и е топ скоцкано, брутална и сурова серија која обработува доста контроверзни теми.

Пред недела дена излезе биографската серија (не е документарец) од Нетфликс за можеби најболниот мозок од сериските убици

Добива одлични критики, јас ја изгледав првата епизода и да беше малце подолга може комотно да помине како филм.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.205
Чуден лик си ти па TD и Night Of се едни од подобрите серии, баш јас нагласив дека не е мистерија и јбг не можеш да очекуваш некој посебни трилер елементи во серија која е базирана врз вистинити настани...
Night Of ми се свиѓа.
True Detectiv ми е многу досадна и преценета серија.

Во филмови/серии со сериски убијци сакам да има убиства, трилер-хорор моменти а не да ми квичи и цимоли дебелково цело време доека Тајрончо со сите свои 150 сантима глуми мушкарчина. :D
6 саати материјал јеботе, можеле ова да го скоцкаат у 2 ипол часовен филм, секако ништо посебно не нудеше цело време.

Чекам да се смени саатот и да дојдат оние мртви депресивни времиња па да им се посветам на тие сериите на Нетфликс за сериските убијци, како и овие скандинавските серии Броен мроен и компанија. Да тонам у депресија и суицидални мисли. :D
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Чекам да се смени саатот и да дојдат оние мртви депресивни времиња па да им се посветам на тие сериите на Нетфликс за сериските убијци, како и овие скандинавските серии Броен мроен и компанија. Да тонам у депресија и суицидални мисли. :D
Броен и Килинг да ти се први на листа!
Мене ми здосадија тру крајм документарците иако има неколку шо се маст вач, ама вакви биографски ко оваа за Дахмер или Unbelievable Nightstalker ми имаат доста повеќе шмек и се поинтересни за гледање, предложите ако имате нешто друго гледани ми се и American Crime Story и When They See Us.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Броен и Килинг да ти се први на листа!
Мене ми здосадија тру крајм документарците иако има неколку шо се маст вач, ама вакви биографски ко оваа за Дахмер или Unbelievable Nightstalker ми имаат доста повеќе шмек и се поинтересни за гледање, предложите ако имате нешто друго гледани ми се и American Crime Story и When They See Us.
Специфичен е британскиот стил на крими серии. Оваа е одлична. IMDb: : Manhunt
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
2.614
Пред недела дена излезе биографската серија (не е документарец) од Нетфликс за можеби најболниот мозок од сериските убици
изгледав ја две епизоди од Dahmer и можам комотно да го потврдам ова, ја поретардиран мозок немам видено никогаш, во ниедна серија. Ама некако интересна е мистериозна и ја препорачувам да ја гледате. ( секако ако има некој овде што се гадат од крв и такви ствари, избегнете ја зашто не е серија за вас).
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Мене ми остана уште последната епизода од Dahmer, конечно седнав да гледам серија после месеци.

Ми фали Мајндхантер, која ми беше одлична и не знам дали и кога ќе ја продолжат. Не гледам документарци за болеснициве, ама сериите ми се ок.
Досега впечатокот ми е дека серијава колку е за него, толку е и за целата слика за самото општество, колку само пати можеле да го фатат и да спречат други убиства, како и последиците кон сите вклучени. Не ми е толку страшна, колку што ми е тажна. Епизодата со глувиот, претажна ми беше, ужас.
А најстрашна кај Дамер е неговата тотална индиферентност кон дешавките, притоа свесен и смирен до максимум, а и ко физикус не изгледал ич страшно, напротив.

Еван Питерс се покажа повторно, имаше одлична глума и во Mare of Easttown.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Ден и Рајан Фридкин се извршни продуценти, иначе познати како сопственици на Рома.

Иначе серијава потсеќа на некој микс од True Detective и Night Of со сета таа мрачна и спора атмосфера што мене ми причинуваше ужасно досадно искуство.
Општо мехара, ништо посебно, ништо интересно.
Нит е мистерија нит трилер.

Полу-документарна досада.
За Black bird ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom