Општи вело муабети, прашања, совети

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
На која бројка одговараат овие гуми 27, 28 ...ве молам за помош
Автоматски споено мислење:

На која бројка одговараат овие гуми 27, 28 ...ве молам за помош
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Здраво,

Дали има некој совет каде можам да измијам точак после вожња во скопје?

Во зграда сум и нема чешма за црево да ставам долу, па морав вчера со кал да го приберам, многу кал :)

Нешто како самопослужна перална со жетони или како некој се снаоѓа ако е во слична ситуација? во центар и населбите наоколу

позз
Било која авто перална? Вајда ќе ти биде доста да го помине со вода под притисок.:toe:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.513
Поени од реакции
16.204
Било која авто перална? Вајда ќе ти биде доста да го помине со вода под притисок.:toe:
Сакав тоа да му предложам или не знам колку му се исплати на оние самопослужувачки перални. (на жетони ваљда работат и кај вас)
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Не е препорачливо со јак млаз вода да се чисти точак, каде и да го чистиш рашири го млазот....
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Не е препорачливо со јак млаз вода да се чисти точак, каде и да го чистиш рашири го млазот....
Јас мојот го мијам со млаз 2 години скоро, и тоа млаз од кој бојата би испаднала, никогаш не сум имал проблем али мислам тоа е последица дека сам си го одржувам точакот, еднаш месечно добива фул третман така да мислам ке трае долго време.
P.S.Точакот е TREK Superfly 6 (2016) прилично модифициран за 2020 год :D
Автоматски споено мислење:

Не е препорачливо со јак млаз вода да се чисти точак, каде и да го чистиш рашири го млазот....
Јас мојот го мијам со млаз 2 години скоро, и тоа млаз од кој бојата би испаднала, никогаш не сум имал проблем али мислам тоа е последица дека сам си го одржувам точакот, еднаш месечно добива фул третман така да мислам ке трае долго време.
P.S.Точакот е TREK Superfly 6 (2016) прилично модифициран за 2020 год :D
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Со миење со млаз зголемени се шансите вода да влезе во делови каде што не треба да има (главини, ампртизер, лагери) и со тоа при возење да се налепи нечистотија...
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Шо појак точак, то се многу многу мал асортиман кај нас, речиси и не постојт. Шимано, последивне 2 години е заебано да се нарачат кај нас, многу ретко од продуктите не ги праќет за кај нас скапаниве (постој рестрикција), Кјуб/Радон исто така.
chainreactioncycles, evanscycles, прает достава кај нас преку Ројал Меил (Int.Standard/Signed/Tracked), до душа некогаш и мојт да им се згрешит па за истата цена да ти ги пратат со ДХЛ, исто ќе ги забораев probikekit.co.uk/
bike24.com, bike-components.de, bike-discount.de сите праќет кај нас преку ДХЛ 16/20 евра поштарина, но пази се од овие капајциве овдека дхл зато шо ќе ти го сољупат џебот.
Од 22 евра до 90 евра само ддв 18% и едно 150тина денари (за селотејпот ќе си платиш, зш отвориле да ѕирнат шо имат па ти го залепиле пак). Над 90 евра 5% царина за делој и 18% ддв, облека/патики за возење 23% царина и 18% ддв.
100% си во право за првото.. на кјубот имав хајес строкер хидраулика пакни не можев да најдам нигде во државава.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
100% си во право за првото.. на кјубот имав хајес строкер хидраулика пакни не можев да најдам нигде во државава.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Тажно е ко ке видам дека ХТ М8000 една кочница ни ја продаваат по цена од 8000 денари....една бе алоооо, да тибам државата скапана.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.828
Поени од реакции
9.593
Можеби на погрешно место поставувам прашање..:)
Дали има некој информација, како може и дали може, од класичен велосипед да се направи електричен велосипед?
Имаше порано едно Geoorbital тркало, се монтираше само на предното..некоја информација!?
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Можеби на погрешно место поставувам прашање..:)
Дали има некој информација, како може и дали може, од класичен велосипед да се направи електричен велосипед?
Имаше порано едно Geoorbital тркало, се монтираше само на предното..некоја информација!?
Алат, пари, имагинација и некој кој знае што прави и се е возможно.
Е сеа со тие тркалата и јас сум видел и слушнал али појма немам ни кај се продаваат ни дали вреди да инвестираш во нив пошо немам појма колкава им е јачината.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Нешто препорака да купам MTB некој евтин за низ град ми е да отидам до некаде и сакам да можам да го оставам на пример пред Кочо Рацин школото кај државна болница и да ме нема 5 саати да се качам до крстот и да не се секирам дека некој ќе ми го украде. На изглед да биде убав може на старо ако имате препорака кажувајте :ROFLMAO:
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Нешто препорака да купам MTB некој евтин за низ град ми е да отидам до некаде и сакам да можам да го оставам на пример пред Кочо Рацин школото кај државна болница и да ме нема 5 саати да се качам до крстот и да не се секирам дека некој ќе ми го украде. На изглед да биде убав може на старо ако имате препорака кажувајте :ROFLMAO:
Нема такво нешто, евентуално пони 40-50год старост...МТБ евтино а да не ти го украдат е богами скапо би платил да го видам то нешто :D
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Тажно е ко ке видам дека ХТ М8000 една кочница ни ја продаваат по цена од 8000 денари....една бе алоооо, да тибам државата скапана.
Поскапани нит имало нит ќе имат.
100% си во право за првото.. на кјубот имав хајес строкер хидраулика пакни не можев да најдам нигде во државава.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Абе ништо немојш да најш, таргетот е тој шо е. А и истите основни модели ги преплаќање некогаш ко ќе ни е ептен нужно ко ќе не ни се чекат.
Све то некабожно таму како 10 години не ги средија работиве со онлајн трговијава то чудо едно, да му се и.посерам натре во ними.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.292
Поени од реакции
5.025
Нешто препорака да купам MTB некој евтин за низ град ми е да отидам до некаде и сакам да можам да го оставам на пример пред Кочо Рацин школото кај државна болница и да ме нема 5 саати да се качам до крстот и да не се секирам дека некој ќе ми го украде. На изглед да биде убав може на старо ако имате препорака кажувајте :ROFLMAO:
Купи си најобичен 26 од 4000,5000 денари било да е Агротехна или од Хамачи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom