Општи вело муабети, прашања, совети

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Хм, за 50 евра од е-bay има страшно подобри пумпи, мислев нешто поефтино до 1500мкд. макс. и да е од МК
Оди во Outdoor, на ул. Македонија карши Мекиците од Стража, имаат SKS пумпи со метално тело, долги црева, пумпаат мислам до 11 bar и коштаат 1800 денари.
 

blurum

Premier Сasual Dating - Actual Girls
Член од
16 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
Оди во Outdoor, на ул. Македонија карши Мекиците од Стража, имаат SKS пумпи со метално тело, долги црева, пумпаат мислам до 11 bar и коштаат 1800 денари.
Ги продаваат двата најлоши модели на СКС, убедливо најслаби одзиви и рејтинг на амазон
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Со таа за амортизери пумпата знаеш колку време ке пумпа една гума?
Што бара со таа за амортизери да пумпа гума? Затоа му дадов два линка, ножна за гуми и мала за амортизери. Тој не пиша за што му треба.
 
Член од
26 февруари 2013
Мислења
20
Поени од реакции
1
Bi ve zamolil ako moze da mi preporacate mesta vo Skopje kade sto moze da se kupi velosiped na staro, od tipot na skii mall vo Cento. Dali poznavate drugi takvi skladista I iskustvo so niv.
Blagodaram
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
160
Поени од реакции
160
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Здраво дечки :) Од скоро летово се решив да го поправам и средам стариот точак и веќе некое време го 'реновирам'. Точакот не е некоја марка, се работи за Собим модел но мое мислење е дека има многу убав дизајн, доста е издржлив иако е 10 години стар а може и повеќе, сум поминал убави времиња со него и не сакав да го гледам како скапува, а и некако не ми треба некоја марка на точак затоа што само сакав рекреативно да го возам колку да бидам во форма.
Многу сум среќен што ја најдов темава и ќе ми требаат неколку совети и ваша помош.
Прво, дали е подобро да земам Rubena или Kenda надворешни гуми?
И на некои места кај што го фарбав дали постои некој безбоен лак што се нанесува за да ја фиксира бојата и да ја заштити од лупење бидејќи не би сакал да се изгребе за брзо.
Фала ви однапред.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Здраво дечки :) Од скоро летово се решив да го поправам и средам стариот точак и веќе некое време го 'реновирам'. Точакот не е некоја марка, се работи за Собим модел но мое мислење е дека има многу убав дизајн, доста е издржлив иако е 10 години стар а може и повеќе, сум поминал убави времиња со него и не сакав да го гледам како скапува, а и некако не ми треба некоја марка на точак затоа што само сакав рекреативно да го возам колку да бидам во форма.
Многу сум среќен што ја најдов темава и ќе ми требаат неколку совети и ваша помош.
Прво, дали е подобро да земам Rubena или Kenda надворешни гуми?
И на некои места кај што го фарбав дали постои некој безбоен лак што се нанесува за да ја фиксира бојата и да ја заштити од лупење бидејќи не би сакал да се изгребе за брзо.
Фала ви однапред.
Нема да згрешиш ни со Rubena ни со Kenda. Иако двата брендови се океј, јас пристрасно би за Rubena, бидејќи имам какво-такво искуство и воопшто не се лоши како бренд. Бидејќи Sobim се доста стари велосипеди, рамките можда се правени за потесни гуми, така да при пазарување гледај гумата да е слична димензија на онаа што веќе стои на точакот.

За безбоен лак, имаш повеќе опции. Имаш нитро лакови во конзерва, акрилни лакови во конзерва, но според мене најдобра опција за твојата апликација е безбоен лак во спреј. Ефтини се, добар бренд како RenCo или Dupli Color не треба да е повеќе од 250 денари, и ќе ти остане штом немаш големи површини за покривање.
Совети кои можам да ти ги дадам за подобар финиш се: со алкохол обезмасти го местото кај што ќе фарбаш, фарбај во 2-3 тенки слоеви, и (ова ќе звучи нелогично) фарбај во најтоплиот дел од денот, по можност на сонце. Имам забележано дека лакот се „пегла“ сам при такви услови, и се добива најмазен финиш. :)
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Фала ти премногу. Иначе кога ги спомна гумите се сетив уште нешто да прашам.
Точакот е со 26'' гуми и пишува 1.95/2.15. Дали ова значи дека може да се возат гуми од 1.95 па до 2.15 на пример гуми 2.00 бидејќи таква Рубена видов на едно место, или пак ова значи нешто друго? :) Тотален аматер сум во врска со овие работи, не ми замерувајте, сега се учам :)
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Фала ти премногу. Иначе кога ги спомна гумите се сетив уште нешто да прашам.
Точакот е со 26'' гуми и пишува 1.95/2.15. Дали ова значи дека може да се возат гуми од 1.95 па до 2.15 на пример гуми 2.00 бидејќи таква Рубена видов на едно место, или пак ова значи нешто друго? :) Тотален аматер сум во врска со овие работи, не ми замерувајте, сега се учам :)
Тоа би значело дека ширината на гума што можеш да ја возиш без проблем на тој бандаж е е 1/95-2.15
Се што е поголемо или помало од тоа може да ти прави проблеми во зависност од бандажот, рамот/виљушката и внатрешната, но не е секогаш така.

За надворешни потроши малце повеќе пари и земи нешто поквалитетно. Јас последниот пат земав од Зелен-пазар и едвај една година издржаа, шарата е истрошена 95% мада за тие пари не се жалам многу.

Внатешните ако ти се за менување земи од Зелен пазар или било кој пазар од тие од 100 ден само гледај да не се од тие апла кинески. Не ти требаат некои скапи квалитетни бидејќи по нашиве "улици" ќе ги изрешетиш брзо, поготово ако возиш есен кога паѓаат коштаните по велосипедските патеки (уште се чудам чија генијална идеа било да ги посадат таму). Битно ти е да можеш да ги залепиш 3-4 пати пред да ги фрлиш или исечеш за лепенки за новите.

За делови и штелување кај Диди после Бит-пазар десно према Ченто од лева страна на пешачкиот мост (https://goo.gl/11Yhdt) или Цикло Ас позади Универзална сала или Влае. Супер услуга за супер цени и се едни од поретките и подобрите што работат со постари точаци според мене.

Ако во нешто не си сигурен како треба да го направиш слободно прашај тука за помош, и ако не те мрзи пребарај назад по темава имаш добри совети поготово од Martinmkd
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Фала ти пријателе и тебе.
За гумите така и мислев, сега знам дека е така откако и ти ми потврди.
Гумите ги мењавам комплет сите 4 (заедно со внатрешни), а за внатрешните мислев да земам Кенда од 200 денари негде мислам беа.
Само имам една дилема околу гумите. Најпрво сакав да земам ваква Рубена rubena-rapid-v36-26x2.00.jpg , но сега се двоумам помеѓу неа или оваа Кенда kenda koyote 901F-1000x1000.jpg .
Дилемата е околу шарата, двете се со длабоки шари но Кендата има и некои други помали шари освен длабоката па дали можеби тоа ќе има улога да не се излижат побрзо. :)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Што бара со таа за амортизери да пумпа гума? Затоа му дадов два линка, ножна за гуми и мала за амортизери. Тој не пиша за што му треба.
Изгледа мене премногу очигледно ми беше дека се работи за гуми, обично амортизери над 8 бари се пумпаат[DOUBLEPOST=1504623986][/DOUBLEPOST]
Фала ти пријателе и тебе.
За гумите така и мислев, сега знам дека е така откако и ти ми потврди.
Гумите ги мењавам комплет сите 4 (заедно со внатрешни), а за внатрешните мислев да земам Кенда од 200 денари негде мислам беа.
Само имам една дилема околу гумите. Најпрво сакав да земам ваква Рубена Прегледај го приврзокот 176777, но сега се двоумам помеѓу неа или оваа Кенда Прегледај го приврзокот 176778.
Дилемата е околу шарата, двете се со длабоки шари но Кендата има и некои други помали шари освен длабоката па дали можеби тоа ќе има улога да не се излижат побрзо. :)
Која и да ја земеш исто гомно е ако не правиш "пајкански" нема да се излижат брзо а и на година дена да менуваш не е некоја загуба ефтини гуми се. Инаку иди со помали шари=помал отопор, и така тењеќе од точак е собим од корист ке ти биде ова.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Фала ти пријателе и тебе.
За гумите така и мислев, сега знам дека е така откако и ти ми потврди.
Гумите ги мењавам комплет сите 4 (заедно со внатрешни), а за внатрешните мислев да земам Кенда од 200 денари негде мислам беа.
Само имам една дилема околу гумите. Најпрво сакав да земам ваква Рубена Прегледај го приврзокот 176777, но сега се двоумам помеѓу неа или оваа Кенда Прегледај го приврзокот 176778.
Дилемата е околу шарата, двете се со длабоки шари но Кендата има и некои други помали шари освен длабоката па дали можеби тоа ќе има улога да не се излижат побрзо. :)
За шарата би те посоветувал да не земаш крампонки него нешто мазно или комбинирано. Побитна ти е компонентата да биде тврда ако го возиш претежно по асфалт бидејќи подолго трае (ама повеќе лизга).

Најголема километража сум извозел со фабричките гуми на сите 3 точаци што сум ги имал. На првиот BMX имам Кенда со пола шара после 6 години (и задната исто бидејќи не ми беше толку јака за пајкански :()
На вториот кинески, тераа 5 години па земав Trayal задна што истера уште 3 а сега на пазарските.
На новиот фабрички виетнамски, на Водно по камења не се лоши па ќе видиме колку ќе тераат.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Совет за добар велосипед докај 15.000 ден? Видов еден точак, релативно ефтин Head марка, околу 12.000 беше на попуст со 26" па ме интересира дали е добра оваа марка, или да ми кажете кој би бил најдобриоѕ избор докај 15.000 ден.
Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom