Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Понудете некој велосипед од 15000 - 20000 илјади, за развозавање онака по кеј и можеби некогаш за понастрана од Скопје
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
159
Поени од реакции
74
Понудете некој велосипед од 15000 - 20000 илјади, за развозавање онака по кеј и можеби некогаш за понастрана од Скопје
Колку си висок и каков тип на велосипед сакаш дали знаеш, нов или користен...?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Нов, висина 184 сум висок, не знам за тип само нека биде нешто што би било долготрајно
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Класична механичка диск кочница со помош на сајла ја придвижува само едната страна на клештата, што значи дека едната плочка е статична додека другата се движи,. Поради тоа, потребно е често да се штелуваат кочниците со цел да задржиш оптимален bite-point.
Хидрауличната кочница ги придвижува двете страни од клештата, и кога плочките се трошат, воопшто, или многу малку се забележува на рачка.

Друго, силата на механичката кочница во голем дел зависи од силата која ти можеш да ја произведеш со твојата рака. И тие кочници имаат механизми за boost на внесената сила, но при продолжено кочење на долги спустови, раката навистина се изморува дури и кај хидрауликата, а не па кај механиката.

Има механички кочници кои се многу добри, и единствено тие би ги препорачал, но воопшто не се ефтини. Ќе ви ги пуштам подоле:

TRP Spyre mechanical disk brake:
https://www.merlincycles.com/trp-spyre-disc-brake-63801.html
Ова е механичка кочница која има клешта слична на хидраулична кочница - двете страни од клештата се придвижуваат. Одлична механичка кочница, најдобра на пазарот, но по доста висока цена.

AVID BB7 mechanical disk brake:
http://www.wiggle.co.uk/avid-bb7-mtb-disc-brake/
Најдобрата класична механичка диск кочница. Сосема коректна цена за нова клешта, иако јас тие пари би ги потрошил на половна хидраулика.

Бонус на ова се добар сет на рачки за кочење, препорачливо од производителите е да се спарат со рачки од истиот бренд, што е дополнителен трошок. Ваквиот сетап ќе кочи одлично, на ниво на можеби ниско-средна класа на хидраулика. Но, пак ќе треба да се штелува почесто, што мене навистина ми смета иако обожавам сам да чепкам на моите велосипеди.

На кратко, тоа е тоа од моја субјективна гледна точка. :)

Хидрауличните кочници се општо подобри но и тие не се без мани.

Кај механичките како што рече Мартин имаш потреба од повеќекратно штелување, освен ако не имаш од "dual pull" типот каде што двете клешти се придвижени од страна на сајлата.

Предност кај механичките кочници е едноставноста, па било што да ти се заебе можеш да застанеш и со 2-3 алати да им направиш комплетен ремонт до најситните делови. Според мене кај важни делови како што се кочници очекувам да се "bulletproof" или блиску, и да не можат ми откажат поготово на некој спуст или на подолга тура каде што не можам да ги прикрпам за да стигнам до дома.

Ако збориме за најдобри механички кочници ондак Avid-от не би ги земал ни под разно. Spyre-от се подобар избор ако можеш да ги најдеш само шепите бидејќи многу поплаки имаат за ефикасноста и квалитетот на роторите и пакните. Мана има само првата верзија каде што ако се изедат премногу пакните има шанса да испаднат лагерите што ги придвижуваат клештите.
Компатибилни се со стандардни шимано пакни со што имаш поголем избор.

Кај Avid-от сајлата придвижува само една клешта така што нема некои големи подобрувања во однос на другите механички кочници, башка и користат помали пакни што не се идеални за долги спустови.




Хидрауличните се подобар избор за почетници и поискусни бидејќи освен bleeding нема потреба од повеќекратно штелување бидејќи се self-adjusting и имаат подобра модулација.

Главен проблем кај хидрауличните кочници е тоа што при присуство во влажна средина минералното уље што го користат ја впива влажноста и ја губи ефикасноста. Исто така при долги спустови можеш да го зовриеш минералното уље со што веднаш се блокираат додека не олади.

Помала мана е тоа што користат диктони во форма на прстен за да го изолираат клиповите што ги придвижуваат пакните од комората со минералното уље кои после 5-6 години (зависи од квалитетот и начинот на користење) откажуваат и почнуваат да течат.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
159
Поени од реакции
74
Нов, висина 184 сум висок, не знам за тип само нека биде нешто што би било долготрајно
Нов добар за тие пари нема да најдеш, ако сакаш јас имам за продавање велосипед затоа што купив нов пред некој ден.Може да се договориме ако те интересира.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
B

Bafra

Гостин
Користите ли ГПС локатор за вашите велосипеди.... од каде го имате купено.
Сакам да земам некој локатор за во случај ако испари точаков да знам во кој правец фатил :cautious:
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
До администрација: извинете ако кршам правила, и бришете го постот ако е тоа случај.

До останатите: си го продавам точакот. Некој знае, некој не, се работи за RAM HT.Two 2.2 од 2015 година, големина M - 16.5". Повелете линкче до огласот, има слики и опис. Ако некој е заинтересиран, може да ме најде на форумов или на телефонскиот број на огласот.

http://reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=2590595
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
До администрација: извинете ако кршам правила, и бришете го постот ако е тоа случај.

До останатите: си го продавам точакот. Некој знае, некој не, се работи за RAM HT.Two 2.2 од 2015 година, големина M - 16.5". Повелете линкче до огласот, има слики и опис. Ако некој е заинтересиран, може да ме најде на форумов или на телефонскиот број на огласот.

http://reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=2590595
Нема гајле, нека стои тука :)
Ќе се апгрејднуваш со нов?
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Нема гајле, нека стои тука :)
Ќе се апгрејднуваш со нов?
Да, и дефинитивно ќе биде road/cyclocross/gravel бајк. Ако имате некој што бара нов точак за таа цена, слободно препорачајте го мојот бидејќи механички е беспрекорен, како нов. :) Козметичките фалинки ќе бидат посочени на идниот сопственик бидејќи се толку минорни што не се ни приметуваат. :)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Оди на страниците на фејсбук што се имаше луѓе по 500-600 денари wellgo продаваат подобро нив за 200 денари плус отколку овие .. имав едни слични ми се скршија внатре тоа железното што е на пола .. рачунај да се скршеше при поголема брзина ќе се отепав..
 

blurum

Premier Сasual Dating - Actual Girls
Член од
16 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
Здраво, ми треба препорака за пумпа што пумпа барем 8 бара, и од каде би можело да се купи, фала
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000

blurum

Premier Сasual Dating - Actual Girls
Член од
16 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725

Kajgana Shop

На врв Bottom