Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
18 февруари 2014
Мислења
13
Поени од реакции
5
Па половен е подобриот избор во случајов.Всушност и секојпат е подобар се разбира ако цената е реална.
Бидејќи напомена од 250-300 евра верувам дека овие 300 ги немаш до крај собрано,туку си поблиску повеќе до 250 нели. :)

Инаку ова е моментално што го има на огласи за таа цена

1.Ова е некој си Скот,иако и не ми изгледа баш за скот или пак е премногу стар.:(

Како и да е реално е пред умирање.Од слики делува многу лошо:notworthy:

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1340802


2.Cross веројатно се мисли на бугарскиве
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1346457

Овде уште без да го видам ти кажувам дека кочниците се за менување(плукни ме ако не е така)Хајес и саглам кочници не одат во едно.

Кире не ги прави,така да никогаш нема да се вратат во живот.Друг некој ретко и да знае да средува кај нас хидраулика,а хајес особено па ич
Веројатно и при повик човекот ќе ти го каже делумно истото.Сепак вреди за парите ако е друго се во ред.Ќе му се стави авид бб5 или бб7 и ќе биде ок.

3.Schwinn Убав велосипед,но напред немаш за заклучување и немаш дискови.Инаку велосипедот е стварно убав

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1354997


4.Gary Fischer.Убав велосипед но повторно без дискови.Добро и малку старички делови,али култ модел.(y)

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1353427

5.Focus LTD Ако е амортизерот напред добар,ова е убедливо најдобра понуда на пазарот.Тешко дека и во сред зима ќе се најде нешто вакво.(y)
Aморитезерот е со lockout,всушност од сите тука наведени ако не се лажам само овој е таков.Oценка на мтбр.цом аxel имаше 8.5 од 10.Највисоки оценки доби за издржливост и одржување.

На слики пак ми изгледа доста сочувано.Гледам тркалата и гумите се исти што значи дека не е склапано од повеќе велосипеди.
Она што не ми се допаѓа е делумно слабиот пренос напред,но во иднина ќе си подсобереш 30-50 евра и ќе му се стави деоре пренос со што точакот ќе биде авион.Јави си се и прашај си за цена.Ако оди и надоле од 16000 ден.уште сега може да си ставиш пренос и да ти биде со врвни делови за џабе цена.Што би рекол пријателот.Ќе возиш голф 6 ка по цена на голф 3ка

Кочниците се механика,не можам да видам која марка,но која и да се точакот е без пари.Механиката и е полесна за поправање па за почетници е подобар избор.Всушност за сите кои незнаеме да сервисираме е подобро.
Сепак амортизерот е она на што треба највеќе да внимаваш.Ако е тој добар и 16000 денари е џабе понуда,а се што оди надоле ти е веќе лотарија

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1346171


6.GT Aggresor. ako e тој што го знам,утепан е од возење.Незнам за амортизерот,но мислам дека нема lockout.Град Битола.рачунај 700-800 пат. и ако нечини отидоа парите во бунар.:mad:

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1355012
фала ти вивакастро на предлозите!Стварно имаш знаење за овие работи.Се јавив денес на огласот за фокусот и се јави веројатно сестра или некоја друга жена на човекот.Ми кажа да се јавам покасно,бидејќи на работа бил човекот.

Гледам дека вака е најдобар од сите кои ги има на оглас.Само ме буни она амортизерот напред зашто е ставен наопаку?Бидејќи гледам него највеќе го истакнуваш,и ми велиш на него највеќе да внимавам,а она што прво ми приметив е дека наопаку наместен.Дали би можел некако да го преместам или ќе мора да го менувам?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.548
Дечки, ќе ве молам предлог за велосипед, 28-ка или 29-ка. Исклучиво за градско возење, Скопје (значи лајт офроуд :) )
Не треба дискови, амортизери и такви тракатанци, а пожелно е да има калници и багажник. Исто да има голем распон на запчаниците за брзини, не е важно колку брзини се на број. Само без екстремни варијанти.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
фала ти вивакастро на предлозите!Стварно имаш знаење за овие работи.Се јавив денес на огласот за фокусот и се јави веројатно сестра или некоја друга жена на човекот.Ми кажа да се јавам покасно,бидејќи на работа бил човекот.

Гледам дека вака е најдобар од сите кои ги има на оглас.Само ме буни она амортизерот напред зашто е ставен наопаку?Бидејќи гледам него највеќе го истакнуваш,и ми велиш на него највеќе да внимавам,а она што прво ми приметив е дека наопаку наместен.Дали би можел некако да го преместам или ќе мора да го менувам?
Хаха, не е наопаку, таков е. Се работи за Manitou Axel (постар модел) амортизер и ако се е во ред со него и нема луфта, не треба ништо да менуваш. :)
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
669
Поени од реакции
1.889
фала ти вивакастро на предлозите!Стварно имаш знаење за овие работи.Се јавив денес на огласот за фокусот и се јави веројатно сестра или некоја друга жена на човекот.Ми кажа да се јавам покасно,бидејќи на работа бил човекот.

Гледам дека вака е најдобар од сите кои ги има на оглас.Само ме буни она амортизерот напред зашто е ставен наопаку?Бидејќи гледам него највеќе го истакнуваш,и ми велиш на него највеќе да внимавам,а она што прво ми приметив е дека наопаку наместен.Дали би можел некако да го преместам или ќе мора да го менувам?
Фокусот е канта од точак!!! Сликите од Реклама5 лажат, додека не го видиш во живо не се залетувај...Јас искрено ни 100 евра не би му дал, гумите лубеници, сајлите не му работат, истрошени до даска, предниот менувач нула, плус со 7 брзини е назад, педалите како пластика, префарбан...со еден збор крш точак, многу се разочарав.

Тоа што сум забележал по огласите...добар велосипед со собра цена не го фаќа ноќ на оглас, одма се продава(y). Значи треба малку да раазбираш и кога ке начекаш одма да реагираш иначе отиде, го лапнаа познавачите:D...Јас така пропуштив 2-3..ама здравје ке биде, би требало зимава да има добри понуди, а се разбира и попусти на нови;)
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
фала ти вивакастро на предлозите!Стварно имаш знаење за овие работи.Се јавив денес на огласот за фокусот и се јави веројатно сестра или некоја друга жена на човекот.Ми кажа да се јавам покасно,бидејќи на работа бил човекот.

Гледам дека вака е најдобар од сите кои ги има на оглас.Само ме буни она амортизерот напред зашто е ставен наопаку?Бидејќи гледам него највеќе го истакнуваш,и ми велиш на него највеќе да внимавам,а она што прво ми приметив е дека наопаку наместен.Дали би можел некако да го преместам или ќе мора да го менувам?
хахаха!Ме изнасмеа значи со виљушката!Ова ме потсети на она Кога Дац продаваше cannondale со една вилушка и на заебанции велеа дека едната ја заборавиле во фабрика.:D:DДа биде уште поинтересно луѓе му веруваа.

Такви се акселот.Манитоу одсекогаш се обидувале да направат нешто интересно и поразлично од другите.Тоа не му е на секој интересно,но Мене ми е баш кул тоа и страшно многу ми се допаѓаат вакви работи.
Веспа на пример со нивниот патент за амортизерот со еден телескоп на предно тркало и донесе светска слава.И навистина баш кул изгледа но и 40 години се продава баш така.Класика а се троши како алва.


Мене овие вакви работи како Аxel вилушката и ова телескопот на веспата,кенонделот со исто така еден телескоп одсекогаш ми било стварно прекрасна работа и имам чувство дека стварно некој работел и обрнал внимание на дизајнот.А реално и стварно ваквите работи изгледаат прилично луксузно и ретко кога испаѓаат од мода.Инаку незнам за Манитоу дали си го заштитиле нивниот проект со задна вилушка како во случај на аxel-ов,но очекував нешто вакво и од Rock Shox да направат низ годиниве.Но еве во овие години не извадија исто вакво на пазарот.Штета навистина.

Да се вратам на темава.премногу се занесов.:cenzura:Борче овие два дена сум зафатен.До Петок разгледај си огласи и одбери си еве два-три велосипеди за гледање.
Ќе ти направам услуга и ќе појдам со тебе при купување ако се сложуваш се разбира.На крај ќе одбереме некој од тие и почни да возиш.Инаку вака на гледање нема крај

Верувам дека 4 очи подобро ќе загледаат.Се разбира едно пиво не е на одмет,иако нешто во оваа недела ме гребе грлово,но верувам дека ќе ми помине до тогаш:)[DOUBLEPOST=1410306487][/DOUBLEPOST]
Фокусот е канта од точак!!! Сликите од Реклама5 лажат, додека не го видиш во живо не се залетувај...Јас искрено ни 100 евра не би му дал, гумите лубеници, сајлите не му работат, истрошени до даска, предниот менувач нула, плус со 7 брзини е назад, педалите како пластика, префарбан...со еден збор крш точак, многу се разочарав.

Тоа што сум забележал по огласите...добар велосипед со собра цена не го фаќа ноќ на оглас, одма се продава(y). Значи треба малку да раазбираш и кога ке начекаш одма да реагираш иначе отиде, го лапнаа познавачите:D...Јас така пропуштив 2-3..ама здравје ке биде, би требало зимава да има добри понуди, а се разбира и попусти на нови;)
Мислам дека малку претеруваш.Не сум го видел бидејќи не сум имал потреба од велосипед,но и без да го видам,мислам дека тресеш глупости!

Како е можно сајлите да не му работат?и да се истрошени до даска:D:D
Предниот менувач нула???o_Oo_Oo_O
Друже мислам дека малку се изрезили сега.
Незнам кое оделение си,но без разлика колку години и да имаш,срамота е да кажеш дека сајли се истрошени до даска.:facepalm::facepalm::facepalm:


Ова како комшијава.Цитирам: Жено дај ми од тој мекиот челик :D:D:D

А она му вели на заебанција.Немам од него.Да ти дадам од каменото чоколадо може ли :D:D:D
Абе јас мислев само комшијата бил забеган,ама имало и други изгледа.:confused::confused:
Без лутење друже ама стварно истреска глупости.Не велам дека точакот е добар или лош,туку за тоа дека зборовиве ти се стварно смешни.[DOUBLEPOST=1410307943][/DOUBLEPOST]
Добро ако зборуваш за половен, да, толку се движат отприлика. Мене лично ми нема логика да менувам дотраен дел за половен. Што знам, ново си е ново и знаеш дека нема да те боли глава неколку години.
За Проспорт не ми кажувај, сум имал доживувања со нив порано, единствен кој беше прав мајстор таму, тоа беше Марко. За жал, веќе некое време не е таму.[DOUBLEPOST=1410244465][/DOUBLEPOST]
Да се сложувам дека нов дел е нов дел.Особено пренос,но еве јас пред неколку месеци на канта пазар наидов на еден деоре хт пренос од античко време.Незнам што ми влезе во памет,па го купив за 350 денари.заедно со осовинка.Девојка ми,ме направи лом,ама добро е,не ме остави :unsure:

Ги видов забците и ми се виде многу добар,па викам ај да го земам.Чисто сакав да ја споредам технологијата каква била порано и каква е сега,па веројатно и заради тоа највеќе се подлажав.Така стоеше во гаража неколку месеци по што ми го здипли комшијата.Па пред некој го монтиравме на точакот на комшијава(овој со челикот што спомнав погоре) кај Пеџа и сега еве го вози.Страшно сум изненаден од тоа како оди сега точакот.А преносов гајле нема.

Е сега да напоменам тие 350 денари уште не сум ги добил,па со проектов сум во загуба:(,али не е проблем(што викаат старите,ајде кога ќе има ќе даде,a и така е!Се нашол комшијава во многу работи):)Важно му се погоди ептен и многу ми се направи меракот кога нешто вакво кое било речиси фрлено,сум успеал да го вратам во функција.

Така да може да се најде нешто вакво,но навистина тоа е мислам реткост да има вакви случаеви.Она од што се изненадив е квалитетот на преносот.
Но не треба и да ме чуди.Деоре хт е во прашање.Им фали на Шимано една рекалама од типот на горење машини за перење во стилот ајде да видиме кој е најстариот пренос кој се уште ви работи:):):D:D


Инаку да надополнам!Еве едно убаво точаче

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1702016-Corratec-The-Opiate-2014

Штета што стои уште.Грев е да не се вози ова
 
Последно уредено:

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Мислам дека малку претеруваш.Не сум го видел бидејќи не сум имал потреба од велосипед,но и без да го видам,мислам дека тресеш глупости!

Како е можно сајлите да не му работат?и да се истрошени до даска:D:D
Предниот менувач нула???o_Oo_Oo_O
Друже мислам дека малку се изрезили сега.
Незнам кое оделение си,но без разлика колку години и да имаш,срамота е да кажеш дека сајли се истрошени до даска.:facepalm::facepalm::facepalm:


Ова како комшијава.Цитирам: Жено дај ми од тој мекиот челик :D:D:D

А она му вели на заебанција.Немам од него.Да ти дадам од каменото чоколадо може ли :D:D:D
Абе јас мислев само комшијата бил забеган,ама имало и други изгледа.:confused::confused:
Без лутење друже ама стварно истреска глупости.Не велам дека точакот е добар или лош,туку за тоа дека зборовиве ти се стварно смешни.
Можеби @Disconnect го има видено во живо и знае што збори. Точачето, Focus-от, е бајаги старо моделче, се гледа по деловите, "библија" се стари .
Викаш дека е топ, а за Cannondale-от кој го постира @КвикСилвер од предходната страна рече дека не чини, кој е стар година-две и исто со седум брзини назад.

Те цитирам: "Во денешно време добар точак и 21 брзина не иде едно со друго.На тетка ми максот има 3х8,а ова 3х7.
Во ова едноставно не вреди да се инвестира.За да се направи 3х8 што е некој си минимум за вожња треба 70 па ако не и повеќе евра.Нови Шалтери,нов ланец,нов запчаник и ако уште нешто испадне јбг

Веројатно и продавачот го сфатил тоа па гледа да се отараси.


Сега самиот се демантираш, пак, или така ми изгледа. Прочитај што пиша. Реши се веќе еднаш. o_O
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
669
Поени од реакции
1.889
хахаха!Ме изнасмеа значи со виљушката!Ова ме потсети на она Кога Дац продаваше cannondale со една вилушка и на заебанции велеа дека едната ја заборавиле во фабрика.:D:DДа биде уште поинтересно луѓе му веруваа.

Такви се акселот.Манитоу одсекогаш се обидувале да направат нешто интересно и поразлично од другите.Тоа не му е на секој интересно,но Мене ми е баш кул тоа и страшно многу ми се допаѓаат вакви работи.
Веспа на пример со нивниот патент за амортизерот со еден телескоп на предно тркало и донесе светска слава.И навистина баш кул изгледа но и 40 години се продава баш така.Класика а се троши како алва.


Мене овие вакви работи како Аxel вилушката и ова телескопот на веспата,кенонделот со исто така еден телескоп одсекогаш ми било стварно прекрасна работа и имам чувство дека стварно некој работел и обрнал внимание на дизајнот.А реално и стварно ваквите работи изгледаат прилично луксузно и ретко кога испаѓаат од мода.Инаку незнам за Манитоу дали си го заштитиле нивниот проект со задна вилушка како во случај на аxel-ов,но очекував нешто вакво и од Rock Shox да направат низ годиниве.Но еве во овие години не извадија исто вакво на пазарот.Штета навистина.

Да се вратам на темава.премногу се занесов.:cenzura:Борче овие два дена сум зафатен.До Петок разгледај си огласи и одбери си еве два-три велосипеди за гледање.
Ќе ти направам услуга и ќе појдам со тебе при купување ако се сложуваш се разбира.На крај ќе одбереме некој од тие и почни да возиш.Инаку вака на гледање нема крај

Верувам дека 4 очи подобро ќе загледаат.Се разбира едно пиво не е на одмет,иако нешто во оваа недела ме гребе грлово,но верувам дека ќе ми помине до тогаш:)[DOUBLEPOST=1410306487][/DOUBLEPOST]

Мислам дека малку претеруваш.Не сум го видел бидејќи не сум имал потреба од велосипед,но и без да го видам,мислам дека тресеш глупости!

Како е можно сајлите да не му работат?и да се истрошени до даска:D:D
Предниот менувач нула???o_Oo_Oo_O
Друже мислам дека малку се изрезили сега.
Незнам кое оделение си,но без разлика колку години и да имаш,срамота е да кажеш дека сајли се истрошени до даска.:facepalm::facepalm::facepalm:


Ова како комшијава.Цитирам: Жено дај ми од тој мекиот челик :D:D:D

А она му вели на заебанција.Немам од него.Да ти дадам од каменото чоколадо може ли :D:D:D
Абе јас мислев само комшијата бил забеган,ама имало и други изгледа.:confused::confused:
Без лутење друже ама стварно истреска глупости.Не велам дека точакот е добар или лош,туку за тоа дека зборовиве ти се стварно смешни.[DOUBLEPOST=1410307943][/DOUBLEPOST]
Да се сложувам дека нов дел е нов дел.Особено пренос,но еве јас пред неколку месеци на канта пазар наидов на еден деоре хт пренос од античко време.Незнам што ми влезе во памет,па го купив за 350 денари.заедно со осовинка.Девојка ми,ме направи лом,ама добро е,не ме остави :unsure:

Ги видов забците и ми се виде многу добар,па викам ај да го земам.Чисто сакав да ја споредам технологијата каква била порано и каква е сега,па веројатно и заради тоа највеќе се подлажав.Така стоеше во гаража неколку месеци по што ми го здипли комшијата.Па пред некој го монтиравме на точакот на комшијава(овој со челикот што спомнав погоре) кај Пеџа и сега еве го вози.Страшно сум изненаден од тоа како оди сега точакот.А преносов гајле нема.

Е сега да напоменам тие 350 денари уште не сум ги добил,па со проектов сум во загуба:(,али не е проблем(што викаат старите,ајде кога ќе има ќе даде,a и така е!Се нашол комшијава во многу работи):)Важно му се погоди ептен и многу ми се направи меракот кога нешто вакво кое било речиси фрлено,сум успеал да го вратам во функција.

Така да може да се најде нешто вакво,но навистина тоа е мислам реткост да има вакви случаеви.Она од што се изненадив е квалитетот на преносот.
Но не треба и да ме чуди.Деоре хт е во прашање.Им фали на Шимано една рекалама од типот на горење машини за перење во стилот ајде да видиме кој е најстариот пренос кој се уште ви работи:):):D:D


Инаку да надополнам!Еве едно убаво точаче

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1702016-Corratec-The-Opiate-2014

Штета што стои уште.Грев е да не се вози ова
Друже прво и прво не те цитирав тебе, второ јас иако сум лаик за велосипеди го зирнав велосипедот и одма се виде дека не е тоа што се гледа на сликите, дури и многу покатасторфален од тоа што можеш да си замислиш дека е, трето од СЕ што набројав ти се фати за “даските“ како пијан за плот, буквалисто, самиот газда си кажа дека едната сајла одма треба да се смени, а ни другите не беа поарни...и четврто и најважно КОЈ ТИ ДАДЕ ПРАВО ДА НАВРЕДУВАШ?!!! Ако имаш аргумент изнеси го тука како јас што кажав, а не да ми претпоставуваш...јас бев видов и кажав што видов, а ти бујрум оди зирни го и кога ќе се вратиш кажи си ги твоите впечатоци ( не мора да се исти како моите).
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Можеби @Disconnect го има видено во живо и знае што збори. Точачето, Focus-от, е бајаги старо моделче, се гледа по деловите, "библија" се стари .
Викаш дека е топ, а за Cannondale-от кој го постира @КвикСилвер од предходната страна рече дека не чини, кој е стар година-две и исто со седум брзини назад.

Те цитирам: "Во денешно време добар точак и 21 брзина не иде едно со друго.На тетка ми максот има 3х8,а ова 3х7.
Во ова едноставно не вреди да се инвестира.За да се направи 3х8 што е некој си минимум за вожња треба 70 па ако не и повеќе евра.Нови Шалтери,нов ланец,нов запчаник и ако уште нешто испадне јбг

Веројатно и продавачот го сфатил тоа па гледа да се отараси.


Сега самиот се демантираш, пак, или така ми изгледа. Прочитај што пиша. Реши се веќе еднаш. o_O

Мене ми е малку т.е не малку туку малку повеќе Глуп начинот на објаснување од @Disconnect

Незнам дали бил да го гледа велосипедот,искрено и тоа не го разбрав најдобро од неговата реченица,но еве да претпоставаме дека бил

Повторно прашувам!Што ти значи ова:

Сајли се истрошени до даска,преден менувач нула,гуми лубеници,педали како пластика

Kaко може сајли да се истрошени до даска(јас од слика гледам дека едната на менувачот е нова).Сајли или се скинати,или се запечени.Не се трошат сајлите.

Преден менувач нула!ПОвторно прашувам што ти значи ова.Не менува или е скршен,пукнат ли е.Објавување од типот менувачот е нула навистина не можам да го разберам.Менувач или менува или не менува.Нули кај менувачите не постои.

Инаку интересно!
Читајќи толку по странски форуми,никаде не видов некој да дискутира за сајли,туку само членот тука ги видел и одма ги простудирал сајлите :D
Така ете една новина,по што сме први

Мислам ова е ептен лаички објаснето и напротив од слика гледам дека задната сајла на менувачот е нова,така да мислам дека Disconect стварно гледа нешто наопаку.
Гуми лубеници :D:D:DИ ова е некоја новина нечуена до сега

Значи сакав да напоменам дека од цел негов пост јас ништо не разбрав освен даски и лубеници,а како што знам во велосипедизмот овие зборови воопшто не наоѓаат примена.

АКо бил да го гледа постот треба да му изгледа одприлика вака,за да знаеме сите тука.

Го видов велосипедот и не ми се допадна или пак го возев велосипедот и увидов проблем кај тој и тој дел.
МИ прескокнуваше ланецот,веројатно е изеден некој дел итн.
Амортизерот е ваков,таков има проблем,заклучува,не заклучува итн.

Значи @Disconnect вака се објаснува ако сака правилно да објасни,а не како она ти што си пишал,по што повеќе мислам дека или врска немаш или пак сакаш да го обезвредниш велосипедот,се со намера во иднина да си го земеш за поевтино па од таму и тие глупи објаснувања
Навистина сеуште неможам да го сфатам твојот пост и неговата содржина.:(:(

Важно би те советувал,во иднина ако волку ти е разбирањето да си гледаш обавезно со некој што се разбира малку повеќе,бидејќи ти си веројатно лаик.Ова го увидов по твојот пост.Чим споменуваш сајли,веројатно и нив си ги загледал или ти било кажано дека им треба промена па те фатило паника.:(

Веројатно продавачот те видел дека си лаик,па се обидел и да ти помогне,што ретко се дешава.Ако те видат дека не се разбираш како јас за коли пред 5-6 години ќе гледат да ти го удрат стапот.Одам јас да гледам кола кај една прилепска путка во Ново лисиче.И ми вели дечко колата е супер,само ми се скина ребрастиот кајш при возење,ама ништо не е страшно.Прашала она и поправката чинела 35 евра. :D Се јавив на телефон кај мајсторот и он ми вели за 3000 евра ако ти даде пи*ка дај и 3000 евра и остај и ја колата.:tapp:Во спротивно летај што побрзо.Колата да ти била пред ремонт и поправката тогаш чинеше 1000 евра.

Јас на моите три велосипеди кои ги купив до сега,веднаш им менував нови сајли од проста причина што 2 сајли чинат 40 денари.:cool:
Поради тоа и напоменав дека си лаик и незнаеш што да гледаш.

Се гледа друже запчаници,дали и колку се здрави.амортизерот дали е здрав или исправен.Дали заклучува или не.Тоа е тоа што треба да гледаш на секој велосипед,бидејќи тие се скапите делови,а не дека се даска или лубеници сајлите.

Ти сериозно би купил велосипед и би го возел со старите сајли за 40 денари.
макар биле и сега сменети.

Инаку не ти верувам на овие зборови

Прво дека брзините се 3х7
Второ дека сајлите се даска(уште неможам да сфатам што значи ова даска)
јас од слика гледам дека сајлата на задниот менувач е супер.Така да си гледал нешто наопаку друже.Ќе ме тераш да одам да го гледам сега велосипедот

За другото неможам ни да сфатам.

Тоа е друже.Иден пат кога ге гледаш велосипед гледај ги работите кои ти ги пишав погоре.Сајла воопшто не е проблем. и не ги гледај воопшто,бидејќи ќе испаднеш смешен пред продавачот и одма ќе те осети дека си лаик и ќе гледа да те превари.Ова за твое добро.[DOUBLEPOST=1410351628][/DOUBLEPOST]
Друже прво и прво не те цитирав тебе, второ јас иако сум лаик за велосипеди го зирнав велосипедот и одма се виде дека не е тоа што се гледа на сликите, дури и многу покатасторфален од тоа што можеш да си замислиш дека е, трето од СЕ што набројав ти се фати за “даските“ како пијан за плот, буквалисто, самиот газда си кажа дека едната сајла одма треба да се смени, а ни другите не беа поарни...и четврто и најважно КОЈ ТИ ДАДЕ ПРАВО ДА НАВРЕДУВАШ?!!! Ако имаш аргумент изнеси го тука како јас што кажав, а не да ми претпоставуваш...јас бев видов и кажав што видов, а ти бујрум оди зирни го и кога ќе се вратиш кажи си ги твоите впечатоци ( не мора да се исти како моите).
извини @Disconnect но мислењево горе го пишувам малку повеќе време,па ти во меѓувреме си пишал.Прочитај го моето мислење и што да ти кажам.Памет за другпат што да гледаш.Видиш како приметив дека газдата ти кажал за сајлите.Од постот се приметува дека газдата ти кажал и како што кажав понатаму те фатило паника.И пак ке кажам.Јас во твојот пост не разбрав ништо освен лубеници и даски.

Извини но ова е форум и кога зборуваш за сајли,даски и лубеници,во тема за велосипеди не очекувај да добиваш аплауз,туку напротив да те заебаваат.
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2014
Мислења
13
Поени од реакции
5
Хаха, не е наопаку, таков е. Се работи за Manitou Axel и ако се е во ред со него и нема луфта, не треба ништо да менуваш. :)
Aха така значи!Јас па мислев мана било тоа

хахаха!Ме изнасмеа значи со виљушката!Ова ме потсети на она Кога Дац продаваше cannondale со една вилушка и на заебанции велеа дека едната ја заборавиле во фабрика.:D:DДа биде уште поинтересно луѓе му веруваа.

Такви се акселот.Манитоу одсекогаш се обидувале да направат нешто интересно и поразлично од другите.Тоа не му е на секој интересно,но Мене ми е баш кул тоа и страшно многу ми се допаѓаат вакви работи.
Веспа на пример со нивниот патент за амортизерот со еден телескоп на предно тркало и донесе светска слава.И навистина баш кул изгледа но и 40 години се продава баш така.Класика а се троши како алва.


Мене овие вакви работи како Аxel вилушката и ова телескопот на веспата,кенонделот со исто така еден телескоп одсекогаш ми било стварно прекрасна работа и имам чувство дека стварно некој работел и обрнал внимание на дизајнот.А реално и стварно ваквите работи изгледаат прилично луксузно и ретко кога испаѓаат од мода.Инаку незнам за Манитоу дали си го заштитиле нивниот проект со задна вилушка како во случај на аxel-ов,но очекував нешто вакво и од Rock Shox да направат низ годиниве.Но еве во овие години не извадија исто вакво на пазарот.Штета навистина.

Да се вратам на темава.премногу се занесов.:cenzura:Борче овие два дена сум зафатен.До Петок разгледај си огласи и одбери си еве два-три велосипеди за гледање.
Ќе ти направам услуга и ќе појдам со тебе при купување ако се сложуваш се разбира.На крај ќе одбереме некој од тие и почни да возиш.Инаку вака на гледање нема крај

Верувам дека 4 очи подобро ќе загледаат.Се разбира едно пиво не е на одмет,иако нешто во оваа недела ме гребе грлово,но верувам дека ќе ми помине до тогаш:)
Не сум знаел навистина!Јас мислев дека е проблем амортизерот и дека е наопачки наместен.Оно ова да ти било дизајн.Ме интересира чии се овие AXEL.Дали се италијански??

Штом се накани да помогнеш,пушти ми бројче по порака и ќе те барам во петок да видиме.Веројатно ќе го гледаме ова и уште еден,бидејќи за таа цена и нема голем избор па помеѓу нив два и ќе се избира.

Инаку стварно членот со сајлите навистина и мене ме изнасмеја.
Али вивакастро без лутење,лаици сме ние со ДИСКОНЕКТ,па треба малку и да ни попуштиш!Јебига не е секој инженер нели.:unsure:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Aха така значи!Јас па мислев мана било тоа


Не сум знаел навистина!Јас мислев дека е проблем амортизерот и дека е наопачки наместен.Оно ова да ти било дизајн.Ме интересира чии се овие AXEL.Дали се италијански??

Штом се накани да помогнеш,пушти ми бројче по порака и ќе те барам во петок да видиме.Веројатно ќе го гледаме ова и уште еден,бидејќи за таа цена и нема голем избор па помеѓу нив два и ќе се избира.

Инаку стварно членот со сајлите навистина и мене ме изнасмеја.
Али вивакастро без лутење,лаици сме ние со ДИСКОНЕКТ,па треба малку и да ни попуштиш!Јебига не е секој инженер нели.:unsure:
Да не заборавиш само слики од точакот да ставиш, нели, кога ќе завршите работа со @vivakastro . Баш ме интересира што ќе купите после "експертизава". :D
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
@borcelazevski

Само да ти предложам да го провериш и Канондејлот што го постирав 1 страна поназад. Јас сеуште мислам дека тој за цената е измислен. :)
 
Член од
1 мај 2013
Мислења
62
Поени од реакции
74
Еве предлог од мене за добра понуда, колку што јас скромно се разбирам од велосипеди, а ако некој сака да си купи точак од околу 500еур. Го продава некој Мартин на спорти сале групава на ФБ.

Trek 6700, 3x9, Preden menuvach SLX, Zaden menuvach XT, Salteri SLX, Pogon XT, Hidraulika Avid Elixir 5(180/160mm), Kaseta SLX, Lanec SLX, Viluska Rs Recon Air ,
Golemina na ramka: "18.5" inchi
Cena: 555e ima mesto za mala korekcija

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10204543744771719&set=pcb.458383707632874&type=1&theater

значи мислам дека и за 500че некој ќе го лапне... и ќе се усреќи.

Инаку сакам да дадам мал осврт за коментарите на еден член од групава кој нема да го именувам ама си знае кој е. Гледам дека се повторува истата прича како што беше и со мене. Премногу лаги, изнесени невистини од негова страна, незнаме ни точак дали има и што има, еднаш има жена (како што тврди по други форуми) еднаш има девојка која за 350денари го искарала. Искуства од баба му, тетка му, и сите можни комшии ги има кажано само што он немал лично негово искуство. Една фотка реална нема поставена од негов бајк или дел или слично....а овде е најглавен за делење совети. Бујрум бато постави фотка од извозена тура, од дел од твојот точак, од нешто што е врзано со точаци и сподели лично искуство, а не од некој друг да ни го прераскажуваш. Дополнително, сега му се наврте на едно неискусно момче и му се фати ко слеп за стап затоа што кажало детево лубеници и даски за гумите и сајлите, а впрочем детево сакало да каже дека точакот бил тапа/крш и сл. Ама овој пошто е многу искустен му кажува на детево кои зборови се користат за тапа точак. јас само едно ќе му порачам на овој член, БИДИ ИСКРЕН ПРЕСТАНИ ДА ЛАЖЕШ И МАНИПУЛИРАШ, на секој форум даваш лажни информации за себе.

За крај две кратки прашања, кога ќе може да видиме реална слика од твојот велосипед како што и Зоц побара? И бидејќи си експерт дали може да ни раскажеш која беше разликата во технологијата помеѓу нов пренос XT и стар пренос XT кој си го купил за 350ден? те молам само немој да ми копираш од форуми или братучед ти да го прашуваш. И ако може слики реални да ни ставиш за да поткрепиш, да видиме дека си ги имал, користел и како си дошол до заклучокот.

фаламногупријатно

и дај кажете што сте возеле, споделете искуство од терен, некоја занимлива тура, некој да средил нешто на точакот свој итн.[DOUBLEPOST=1410379371][/DOUBLEPOST]
Да не заборавиш само слики од точакот да ставиш, нели, кога ќе завршите работа со @vivakastro . Баш ме интересира што ќе купите после "експертизава". :D
:cuc: уште еден ПРЦ
заборави, ништо од ова нема да видиш![DOUBLEPOST=1410380478][/DOUBLEPOST]пост на лицето кое нема да го именувам во јануари 2014 на тема/форум "Собирам пари за....":
Моментално за ништо не собирам бидејќи немам ништо заработено!:( Ги трошам парите заработени пред 2 месеци:confused:

Инаку во последниве два месеца човекот успева да купи падобран (неколку илјади евра), голф 5ка (неколку илјади евра) негова пофалба на друг пост, и секако фамозниот пренос shimano XT од 350мкд за кој девојка му го опоменува!
АБЕ СМЕШЕН СИ ОД ЛАЖЕЊЕ.
 
Последно уредено:

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Дечки, ќе ве молам предлог за велосипед, 28-ка или 29-ка. Исклучиво за градско возење, Скопје (значи лајт офроуд :) )
Не треба дискови, амортизери и такви тракатанци, а пожелно е да има калници и багажник. Исто да има голем распон на запчаниците за брзини, не е важно колку брзини се на број. Само без екстремни варијанти.
До која цена?

Според ова без екстремни варијанти би рекол дека целиш за нешто поскромно.

Пријател мој зеде 28ца Полар од бајк маркет за 18.000 денари на попуст пред некој месец со солидна опрема.
Мислам дека немаше багажник, но тоа можеш да си го купиш.
Од друга страна, пак не знам колку Полар како бренд има погодена геометрија и слини мали работи.
Појди до кај оние копуцине Вучко во Аеродром или пак зад Универзална и види да не имаат нешто на лагер како хибрид, па ќе се додадеш калници и багажник.
Понекогаш знаат да изненадат пријатно се ниски цени на некои велосипеди.

Имаше пред неколку месеци во про спорт карши Соборен Храм Спешалајзд хибриди за околу 20.000 денари и можеш и тие да ги земеш во обзир.

Ако си за половњаци мислам дека има солидни градски велосипедчиња од Србија за реална цена.
Исто така носат и браќата од Швицарска, ама на тие две три места каде што поминав малку повеќе се губат со цените.
Продаваа точаци стари по 10 и кусуро години по 200 евра, или пак некој искршен за 100 евра.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Aха така значи!Јас па мислев мана било тоа


Не сум знаел навистина!Јас мислев дека е проблем амортизерот и дека е наопачки наместен.Оно ова да ти било дизајн.Ме интересира чии се овие AXEL.Дали се италијански??

Штом се накани да помогнеш,пушти ми бројче по порака и ќе те барам во петок да видиме.Веројатно ќе го гледаме ова и уште еден,бидејќи за таа цена и нема голем избор па помеѓу нив два и ќе се избира.

Инаку стварно членот со сајлите навистина и мене ме изнасмеја.
Али вивакастро без лутење,лаици сме ние со ДИСКОНЕКТ,па треба малку и да ни попуштиш!Јебига не е секој инженер нели.:unsure:
Во ред штом се вратам во Скопје ќе појдеме.Можеме и ова кенондејлот што ти беше предложен да го видиме.Со слаба опрема е,но затоа пак евтино е и одржавање,но не и ако сакаш да се надградува.Особено ако е спремен да намали од цена,се исплати.Но да не го тупиме овде,ќе се договориме по ПП и по телефон.Важно земи ја и таа опција во предвид.
До која цена?

Според ова без екстремни варијанти би рекол дека целиш за нешто поскромно.

Пријател мој зеде 28ца Полар од бајк маркет за 18.000 денари на попуст пред некој месец со солидна опрема.
Мислам дека немаше багажник, но тоа можеш да си го купиш.
Од друга страна, пак не знам колку Полар како бренд има погодена геометрија и слини мали работи.
Појди до кај оние копуцине Вучко во Аеродром или пак зад Универзална и види да не имаат нешто на лагер како хибрид, па ќе се додадеш калници и багажник.
Понекогаш знаат да изненадат пријатно се ниски цени на некои велосипеди.

Имаше пред неколку месеци во про спорт карши Соборен Храм Спешалајзд хибриди за околу 20.000 денари и можеш и тие да ги земеш во обзир.

Ако си за половњаци мислам дека има солидни градски велосипедчиња од Србија за реална цена.
Исто така носат и браќата од Швицарска, ама на тие две три места каде што поминав малку повеќе се губат со цените.
Продаваа точаци стари по 10 и кусуро години по 200 евра, или пак некој искршен за 100 евра.
Одличен предлог од windfucker.Не се мисли ич ако има уште од тие за 18000
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.548
До која цена?

Според ова без екстремни варијанти би рекол дека целиш за нешто поскромно.

Пријател мој зеде 28ца Полар од бајк маркет за 18.000 денари на попуст пред некој месец со солидна опрема.
Па тие цени од 18-20000 се веќе до плафон и преку. На кој полар мислеше, не гледам таков на сајтот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom