Општи вело муабети, прашања, совети

П

Пе Џо

Гостин
Практично прашање - дали некој се има нафатено да ја заштитува надворешната гума од внатрешната страна со помош на пластелин/силикон (било каков полимер) како би избегнал бушење на внатрешната за време на летниот период од страна на багреми, трња, и џандарки. Или пак има некој друг практичен начин да се заштити внатрешната.
Пошо преку Абдула ми е месечно по 5 пути да лепам гума.
Се работи за Каприоло Санрајз, со градски (city) гуми и тркала.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Практично прашање - дали некој се има нафатено да ја заштитува надворешната гума од внатрешната страна со помош на пластелин/силикон (било каков полимер) како би избегнал бушење на внатрешната за време на летниот период од страна на багреми, трња, и џандарки. Или пак има некој друг практичен начин да се заштити внатрешната.
Пошо преку Абдула ми е месечно по 5 пути да лепам гума.
Се работи за Каприоло Санрајз, со градски (city) гуми и тркала.
Според спецификациите на моите гуми, имаат некоја заштита против такви работи. Не знам колку делува. Ама. На претходниот велосипед имав такви гуми. 4 години, досега немам лепено гума.
 
П

Пе Џо

Гостин
Според спецификациите на моите гуми, имаат некоја заштита против такви работи. Не знам колку делува. Ама. На претходниот велосипед имав такви гуми. 4 години, досега немам лепено гума.
Кои се тие гуми, марка и модел? И дали има 28 инчни ?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
П

Пе Џо

Гостин
Да, моите се 28ици. На стариот точак неам појма што марка беа, и не ми е при рака да проверам. На новиот имам вакви http://www.amazon.co.uk/Schwalbe-Silento-Puncture-Protection-Reflex/dp/B005G148IS
Од Амазон ја нарача или може да се најде и кај нас?
И каде отприлика го возиш точакот, дали стриктно асфалт или забегуеш земја понекад?
Пошо мислам дека 80% од перфорациите ми се од кратенки преку тревна површина и земјени патчиња преку лето.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Јас си го купив пред 3 недели. Импресии после првите 500 километри. Одличен. На турите што имав просек 17/18 кмч, сега имам 22/23. Или уште е нов и му се радувам па вртам како луд. :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Добро изгледа.
Од каде го зема?
Цена, линкче до спецификации?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Од Амазон ја нарача или може да се најде и кај нас?
И каде отприлика го возиш точакот, дали стриктно асфалт или забегуеш земја понекад?
Пошо мислам дека 80% од перфорациите ми се од кратенки преку тревна површина и земјени патчиња преку лето.
Си купив нов точак и дојдоа со него. Возењето е 90% асфалт, 10% многу лесен офроуд.

Добро изгледа.
Од каде го зема? Цена, линкче до спецификации?
BOC Германија. Цена, 500 европски. Спецификации тука https://www.boc24.de/shop/fahrraeder/crossrad/cross-head-cr-s500-herren
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Практично прашање - дали некој се има нафатено да ја заштитува надворешната гума од внатрешната страна со помош на пластелин/силикон (било каков полимер) како би избегнал бушење на внатрешната за време на летниот период од страна на багреми, трња, и џандарки. Или пак има некој друг практичен начин да се заштити внатрешната.
Пошо преку Абдула ми е месечно по 5 пути да лепам гума.
Се работи за Каприоло Санрајз, со градски (city) гуми и тркала.
Ако ставаш, како што викаш, пластелин/силикон :confused: меѓу внатрешната и надворешната гума, ризикуваш да ти експлодира внатрешната од прејак притисок и со тоа некаде да се убиеш. Најпаметтно е да си купиш Sliмe гел/течност против дупчење гуми и да ја аплицираш преку ѕиваната во внатрешната гума. Издржува мислам по десетина дупки по гума, отприлика. Имаше по продавнициве од Kenda, само не ми текнува каде. Тркни ако не до Бајкстоп или Бајк маркет,прашај и така се едно до друго, во близина. :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Дали знае некој каде се продаваат вакви "гуми" да ги наречам Rock Shox Judy XC е виљушката...?

102064.jpg
97RockShox5.jpg
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дали знае некој каде се продаваат вакви "гуми" да ги наречам Rock Shox Judy XC е виљушката...?

Прегледај го приврзокот 100618
Прегледај го приврзокот 100620
Мислиш на еластомери, многу стара технологија. Евентуално кај Лазе во Пробајк. Тој е дилер на Rock shox и има доста резервни делови. Мислам дека нема да се ефтини и да ги најдеш, па размисли што повеќе ти се исплати.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Мислиш на еластомери, многу стара технологија. Евентуално кај Лазе во Пробајк. Тој е дилер на Rock shox и има доста резервни делови. Мислам дека нема да се ефтини и да ги најдеш, па размисли што повеќе ти се исплати.
Фала ќе прашам во пробајк, ги отворив и едниот е како нов а другиот еластометар :) се рони и не е воопшто за употреба, во секој случај и да не најдам може и да направам сам едно такво па ќе се проба дали функционира
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Здрави дечки,

Некој збор два за велосипедов, цена, опрема, искуства?

http://outdoor.mk/index.php?route=product/product&product_id=741&search=corratec&page=2

Фала ви :)
Ако ти е за низ град и полесни офроуд тури ќе ти заврши работа. Опремата му е поосновна ама не и најслаба. Посебно за цената, нема да добиеш бајк со хидро диск кочници од другиве брендови, повеќето доаѓаат со механички диск кочници и Shimano Tourney опрема. :)
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
КУПУВАМ 26" РАМ ЗА ТОЧАК ШТО Е МОЖНО ПОЕВТИН! БИЛО КАКОВ САМО АМОРТИЗЕР ДА НЕМА ВО СРЕДИНА
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Еластометар, направи сам!!! :D :D

WP_000683 (2).jpg WP_000684.jpg WP_000686.jpg WP_000685.jpg
црево за градина + црево за бензин = содветна замена за еластометар :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom