Оптимизам/Песимизам?

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Комплетен оптимист. Со посебна дарба да изнајдам План Б за 5 секунди...
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Оптимист сум никогаш не мислам на лошо и то...
 

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
da, optimistite lesno se zaebuvaat poso mislat sve so leta se jade a pesimistite se oprezni i ne najebuvaat!!!:baeh:
Поубаво е да живееш не замарајќи се толку, односно под мотото “ Што биде, нека биде„ , а песимистите со црни мисли, “Ма ова нема да биде на добро„ , “ Вака ќе биде, онака нема да биде...„ и на крајот и песимистот “најебува„ и оптимистот “најебува„ .. па сега види што е подобро...

Оптимистите може срчка да ги фати од премногу надевање во животот, а само еден добар заеб...:wink:
Песимистите се навикнати, вежбаат кардиоваскуларен систем за можни разочарувања цел живот, така да...се исто е како и да свртиш.


Инаку-песимист сум и ќе останам до својата 90-та година, а можда и до стота :smir:
Твој избор како ќе го живееш животот :nesum:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Твој избор како ќе го живееш животот :nesum:
Да, мој избор...исто и тоа што имаш напишано е твој избор...сите имаме избор :smir:

Најверојатно не го разбра постот, посебно вториот дел... нема везе...:wink:
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Се држам до некоја граница, златна средина, неможам да се пронајдам целосно во една од двете опции.Реалист? Можеби, во поголем дел од ситуациите сум, иако потајно некогаш имам поголема надеж и гледам позитивен крај..."Се надевам на најдоброто, додека го очекувам најлошото."
Сакам позитивни луѓе околу мене, од причина што знам да крекирам и изгубам рамнотежа, да згаснам а во тој момент најмногу ми треба позитивно наелектризирани луѓе да ме повратат во нормала...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Optimizmot е ствар на верување, надевање а песимизмот има фактицитет и се базира на искуството!
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Песимист со искуство на оптимист :)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
марфи не бил песимист само оптимист со лошо искуство...така и јас
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
2
Јас сум реалист, секогаш пред се гледам реално како стојат работите, но подоцна секогаш се надевам на најдоброто што од друга страна може да се каже дека сум оптимист. Никогаш не гледам на лошата и негативната страна и многу ме нервираат луѓе кои секогаш и во секоја ситуација гледаат лошо односно се песимисти.
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
35
Оптимизам во секоја ситуација. Никојпат не мислете негативно.
 

Tired..

of fаke fаces
Член од
16 октомври 2010
Мислења
150
Поени од реакции
19
Оптимист кога се работи за другите.. песимист за себе - и покрај тоа што се трудам да сум реалист.:wink::wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom