Онлајн купување од странство (искуства)

Член од
30 октомври 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Тука читав нешто за PayPal, ама не разбрав комплетно се. Ќе може некој да ми објасне како може да имам PayPal во Македонија?
(Веќе имам Виза Интернет од СБ, ама би сакал да имам и PayPal).
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Тука читав нешто за PayPal, ама не разбрав комплетно се. Ќе може некој да ми објасне како може да имам PayPal во Македонија?
(Веќе имам Виза Интернет од СБ, ама би сакал да имам и PayPal).
Не може пејпал во македонија со виза интернет .
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Тука читав нешто за PayPal, ама не разбрав комплетно се. Ќе може некој да ми објасне како може да имам PayPal во Македонија?
(Веќе имам Виза Интернет од СБ, ама би сакал да имам и PayPal).
Неможиш да имаш, и старите ујдурми не палат повеќе.
Освен некој летнат од овде да имат напраено некоја дубара, шо невервам.
Купувај од други страни каде што не те насочуваат плаќањето да биде преку пејпал.
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
ДАЛИ Е ПРЕПОРАЧЛИВО ДА СЕ КУПИ ЕЛКТРОНИКА ОНЛАЈН?
Бидејки сакам да си купам професионален апаратSony a37 во македонија апаратов го нема. Гледав на E Bay али другари ми рекоа дека не е толку сигурна како Аmazon,на Amazonапаратов е 430 долари (19 500 ден.) и плус free shipping.Е сакам да знам како иде плаќањето,колку би ме фатило со царини и тие глупости,пошто не се разбирам многу многу....фала однапред :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
ДАЛИ Е ПРЕПОРАЧЛИВО ДА СЕ КУПИ ЕЛКТРОНИКА ОНЛАЈН?
Бидејки сакам да си купам професионален апаратSony a37 во македонија апаратов го нема. Гледав на E Bay али другари ми рекоа дека не е толку сигурна како Аmazon,на Amazonапаратов е 430 долари (19 500 ден.) и плус free shipping.Е сакам да знам како иде плаќањето,колку би ме фатило со царини и тие глупости,пошто не се разбирам многу многу....фала однапред :)
Фри Шипинг само за Америчко тло, но не верувам дека вршат достава кај нас, во последниот царински ценовик што го прочитав, фотоапаратите не подлежат на царински давачки (0%царина) само 18%ДДВ се плаќа.(на вкупната цена апаратот+доставата)
 

Styx

nocturnal
Член од
8 ноември 2008
Мислења
47
Поени од реакции
91
Дали можам да купувам онлајн (конкретно од AliExpress) со маестро дебитната картичка од Тутунска банка или треба да извадам и visa electron?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Јас до сега имам порачувано од интернет преку 20 пати(КНиги,ДВД-а,протеини,бижутерија...).Секогаш порачувам со обична пошта(никако ДХЛ).Никогаш не сум платил царина и све стигало на време и во супер состојба.
Иначе според мене поевтино е купување на американскиот Амазон отколку на британскиот.
Да споделиш некакво искуство со ДХЛ ? зошто никако ДХЛ ? плус нешто се плаќа ? јас сакам од една Германска страна да порачам облека каде што само ДХЛ стои како опција да се избере за шипинг,пратката ќе ми биде околу 70 евра
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Да споделиш некакво искуство со ДХЛ ? зошто никако ДХЛ ? плус нешто се плаќа ? јас сакам од една Германска страна да порачам облека каде што само ДХЛ стои како опција да се избере за шипинг,пратката ќе ми биде околу 70 евра
Еве јас ќе ти кажам зошто не со нив , пошто се говеда е затоа не .. Порачав пред месец дена од спортсдирект и пратката ми беше пратена преку ДХЛ од Англија до Македонија стигна за 2 дена и беше испратена на царина . Се јавувам кај овие нашиве цариници ми викаат ние врска немаме со Дхл , им пишам нив ми даваат некој број звонам никој не се јавуваше 3 дена со ред по 10 пати им звонев и на крај после 10 дена пратката си ја вратија назад мене парите ми ги рефундираа . И тек откако ја вратија ми враќаат на фб истите каде што им пишав претходно дека пратката е вратена назад и ги отерав у 3 п.м ми викаат ти си требал во охрид во дхл да одиш , ненормални љуѓе пратката на царина јас да сум ја барал во дхл подружницата во охрид . Е зато не со ДХЛ , можда се најбрзи во светов и одлично функционирет во светов али кај нас све е распашана банда секој си тера по негово.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Еве јас ќе ти кажам зошто не со нив , пошто се говеда е затоа не .. Порачав пред месец дена од спортсдирект и пратката ми беше пратена преку ДХЛ од Англија до Македонија стигна за 2 дена и беше испратена на царина . Се јавувам кај овие нашиве цариници ми викаат ние врска немаме со Дхл , им пишам нив ми даваат некој број звонам никој не се јавуваше 3 дена со ред по 10 пати им звонев и на крај после 10 дена пратката си ја вратија назад мене парите ми ги рефундираа . И тек откако ја вратија ми враќаат на фб истите каде што им пишав претходно дека пратката е вратена назад и ги отерав у 3 п.м ми викаат ти си требал во охрид во дхл да одиш , ненормални љуѓе пратката на царина јас да сум ја барал во дхл подружницата во охрид . Е зато не со ДХЛ , можда се најбрзи во светов и одлично функционирет во светов али кај нас све е распашана банда секој си тера по негово.
Многу лошо....абе од странава кај што сакам да порачам само со ДХЛ праќаат нема друга пошта плус и малце ме мачи тоа што имам словенски акаунт на пеј пал па да не случајно ми се изгуби пратката,иначе се доплаќа нешто во ДХЛ за пратката што ќе ти стигне преку нив или само стандард царина и данок ?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Многу лошо....абе од странава кај што сакам да порачам само со ДХЛ праќаат нема друга пошта плус и малце ме мачи тоа што имам словенски акаунт на пеј пал па да не случајно ми се изгуби пратката,иначе се доплаќа нешто во ДХЛ за пратката што ќе ти стигне преку нив или само стандард царина и данок ?
Зависи како ќе те маткаат ако бараат да те застапуваат тие ќе платиш ѓаол и пол така да дур не пуштет царина и ддв бегај од такви пратки .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Многу лошо....абе од странава кај што сакам да порачам само со ДХЛ праќаат нема друга пошта плус и малце ме мачи тоа што имам словенски акаунт на пеј пал па да не случајно ми се изгуби пратката,иначе се доплаќа нешто во ДХЛ за пратката што ќе ти стигне преку нив или само стандард царина и данок ?
Бегај понастрана од било какви пратки пратени со брзи експресни пошти, како шо се ДХЛ, ТНТ, Федекс, УПС, ДПД, ГЛС...ќе те одерат кај нас. Ај шо си платил за производот и нормално за доставата шо си е во ред, туку истите ко ќе ти стигнат во Фиром од старт си трошак 1500 денари + давачки кон државава (царина и ддв). Немат разбервачка нит со едните, нит со другите. Особено со овије вториве, со овије некабожниве од царинска управа.
Пратка да ти поминит без давачки е рамно на 0.5%
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Бегај понастрана од било какви пратки пратени со брзи експресни пошти, како шо се ДХЛ, ТНТ, Федекс, УПС, ДПД, ГЛС...ќе те одерат кај нас. Ај шо си платил за производот и нормално за доставата шо си е во ред, туку истите ко ќе ти стигнат во Фиром од старт си трошак 1500 денари + давачки кон државава (царина и ддв). Немат разбервачка нит со едните, нит со другите. Особено со овије вториве, со овије некабожниве од царинска управа.
Пратка да ти поминит без давачки е рамно на 0.5%
Јас купив таблет со попустите на Али на 11.11 од 3500 ден. Само ми кажа поштарот да дојдам да си го земам, ни царини, ни ддв, ништо.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Јас купив таблет со попустите на Али на 11.11 од 3500 ден. Само ми кажа поштарот да дојдам да си го земам, ни царини, ни ддв, ништо.
Абе и јас немам платено царина и ддв за над 30 пара патики и над 60 дресови .. ама ете ќе те царинат за некоја глупост шо ќе ја нарачаш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom