Омилено уметничко дело

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Од страна на фотографија, фан сум на фотографии од воздух.
Ова е катедрала во Франција. Верувале или не инспирирана е од Византиските цркви на Константинопол.
Штом го срушиле, Крстоносците се вратиле во Франција и си рекле сега ние ќе си изградиме таков.
Забележете дека покривот е крст во коцка, како Канео, и како тој во ќошот на грчкото знаме, а не долг Католички крст како што е планот на 99% од нивните Катедрали гледани 'од-небото'.

st front perigueux france.jpg
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Битката кај Толбијак се водела меѓу Франките кои војувале за Кловис Први и Аламаните чиј водач не е познат. Датумот на битката традиционално е определен како 496та година, иако според други извори, битката можеби се водела и порано, во 480-тите. Местото Толбијак денес е познато како Цилпих околу 60 км источно од денешната германско-белгиска граница. Франките биле победници во Толбијак и ја воспоставиле својата доминација над Аламаните.


Жозеф Бланк
Битката кај Толбијак
Фреска на ѕид од Пантеонот во Париз
1881 година

ФРАНЦИЈА

Panthéon_-_La_Bataille_de_Tolbiac_(hlw17_0031).jpg
Panthéon_-_La_Bataille_de_Tolbiac_(détail)_(hlw17_0042).jpg Panthéon_-_La_Bataille_de_Tolbiac_(détail)_(hlw17_0038).jpg Panthéon_-_La_Bataille_de_Tolbiac_(détail)_(hlw17_0033).jpg
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
Прво уметничко дело кое ми се појави в глава кога ја прочитав темава беше ова дело: NGS0296.jpg
Марко Пернхарт, Езеро во невреме, 1852, масло на платно, 68,5 х 105,5 cm, Народна галерија, Љубљана.
Словенечки сликар, значаен за развојот на словенечката уметност по својот придонес во развојот на пејсажот како самостоен жанр на тогашното словенечко (а денес австриско) тло. Тоа е период кога влијанието на Црквата е значајно намалено, а согласно со тоа и црковното сликарство, што претставувало одличен тајминг на сцената на средноевропското сликарство, како главни протагонисти да се појават пејсажот и портретот. Сите дела од овој стил - бидермаер - се карактеризираат со одредена романтичност, лиричност и интимноста која ни ја подава уметникот.
Она што најмногу ми се допаѓа кај оваа слика е токму играта на светлината и сенката.. темните и светли делови на езерото и облаците, кои, ако би го заборавиле насловот, не би знаеле дали бурата доаѓа или си заминува. Ми се допаѓа токму тој дел измеѓу тие две крајности, оној дел кога истовремено сонцето те милува по образот, а над тебе како карпи надвиснале темни облаци. Двојност во едно цело. Дали е тоа можеби сликовит одраз на карактерот на уметникот? Можеби во таа двојност се пронајдов и јас..

Имам уште други дела, кои го оставиле својот печат во мене, ама веќе почна фудбалот..
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Од балканските, ова на Урош Предиќ. Според истоимена поема. Млада убавица го пребарува бојното поле за да го најде нејзиниот свршеник и притоа им помага на ранетите српски воини со вода, вино и леб по битката на Косово во 1389 година која се случила помеѓу Србија и Отоманската империја. Таа го наоѓа ранетиот воин Павле Орловиќ кој и кажува дека нејзиниот свршеник Милан Топлица и неговите браќа по крв Милош Обилиќ и Иван Косанчиќ се мртви. Пред битката тие и дале наметка, златен прстен и превез за венчавка како ветување дека ќе се вратат безбедно, но тие се убиени, а Павле покажува кон насоката каде се наоѓаат телата. Поемата завршува со:

"О несреќо! Злобна е твојата иднина!
Ако јас, бедник, фатев зелен бор,
Дури и зелениот бор ќе овенеше “.

Урош Предиќ
Косовка девојка


Датум: 1919 година.
Медиум: масло на платно.
Колекција: Градски музеј во Белград.

СРБИЈА

 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
1626037882923.png
1626037909274.png
Watercolour world of Maestro Alexander Votsmush! Овие две ми се едни од омилените дела, иако мислам дека сум толку импресионирана од неговата работа, што слободно би можела и се да ставам како омилено дело. Фасцинантно е што се посигнува со воедени бои.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022

Леонардо да Винчи
15 Aприл, 1452 - 2 Мај, 1519

Италијански полимат од високата Ренесанса, кој бил активен како сликар, цртач,
инженер, научник, теоретичар, скулптор и архитект.


Човекот на Витрувиус
Италијански: L'uomo vitruviano
1490 година

Медиум: Молив и мастило на хартија.
Димензии: 34,6 см × 25,5 см.
Локација: Галерија дел'Академија.

Венеција, ИТАЛИЈА

Uomo_Vitruviano.jpg

Салватор Мунди
1499-1510
Медиум: Масло на панел од орев.
Димензии: 45,4 см × 65,6 см.
Сопственост: Одделот за култура и туризам во Абу Даби.
Моментално во сопственост на Мохамад бин Салман -
Принцот на Саудиска Арабија



Мона Лиза
Италијански: Gioconda, Monna Lisa
1503-1506 година, можеби до 1517 година

Медиум: масло на панел од топола.
Личност: Лиза Герардини.
Димензии: 77 см × 53 см.
Локација: Лувр.
Париз, ФРАНЦИЈА

 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Ангелот на мирот
Волтер Крејн
Датум: 1900 година.
Стил: Нео-Романтизам.
Жанр: Симболизам.


walter crane.jpg
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.700
Поени од реакции
22.020
Васко Ташковски ми е (најверојатно) омилениот македонски сликар, а Доказ За Едно Постоење ми е омилена слика од него. Колку кул делува и за дома да ја ставиш и за корица на албум, постер, книга, плоча, графит или мурал, за се. Од мене најтопла препорака да ја посетите изложбата и да уживате во нешто што лично сметам дека е врвна креативност и имагинација не само во македонскиот туку и во глобалниот надреализам.



 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Пизанело
Марија се појавува пред Свети Антониј и Свети Ѓорѓија

Прикажани лица
Богородица
Исус
Свети Ѓорѓи
Антониј Велики
Датум: околу 1445 година
Техника: Темпера на дрво
Димензии: 47 см 29 см.
Колекција: Национална Галерија - Лондон


 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
ballpaint-pen-art-samuel-silva-tiger2__880.jpg
Линк за да не ги трупам и другите

lesbian-kiss-alex-kalenova-1.jpg


separation-of-light-from-darkness.jpg
1. Во почетокот Бог ги создаде небото и земјата.
2. Земјата беше неоформена и пуста; имаше темнина
над бездната и Божјиот Дух лебдеше над водата.
3. И Бог рече: „Нека биде светлина!“ И настана светлина.
4. И Бог виде дека светлината е нешто добро; и ја
оддели Бог светлината од темнината.
5. Бог светлината ја нарече ден, а темнината ја нарече ноќ.
И настапи вечер, и настапи утро – прв ден.


appolo-and-hycinth.jpg
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
постот на @Scirea во Драга Кајгана ме потсети на тоа дека никогаш не сум постирал нешто од шпанецо. Биле одлични пријатели со пољакињата Тамара де Лемпицка (вистинско име Марија Горска) исто позната и како мојата омилена уметница на сите времиња, таа од првиот пост на првата страна.
Идејата дека се познавале и биле врсници сеуште ми е од друга димензија. I bet they fucked. :ROFLMAO:

Салвадор Дали: Христос на Крстот од Свети Јован | 1951
Глазгов - ШКОТСКА
Слика на Салвадор Дали направена во 1951 година која се наоѓа во колекцијата на уметничката галерија во музејот Келвингров, Глазгов. Го прикажува Исус Христос на затемнето небо како лебди со крстот над водена површина во која има чамец и рибари. Иако е прикажан распнат, тој е лишен од клинците, крвта и круната од трње, бидејќи, Дали изјавил дека на сон му се јавило дека овие карактеристики ќе го нарушат неговиот приказ на Христос. Исто така, во сонот, му било дадено до знаење за важноста да се прикаже Христос во екстремниот агол, кој се гледа на сликата.


 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Федерико Белтран Масес
Немам многу инфо ниту за него, ни за секоја од сликите поединечно. Се што знам за него е дека е Шпанец од Куба, кој живеел и работел во Венеција во 20ти век. Веројатно бил вљубен во дамата која доминара во сите портрети, била Италијанска маркиза.
Стилот е Арт Деко.




siemprevivas.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom