Околу првиот состанок и каде преферирате да биде?

Каде на првиот состанок?


  • Вкупно гласачи
    202

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
пеарл, ја не зборам секогаш за мои лични искуства...инаку ептен гадно ќе испаднеше, па тоа големи постови...па кој ќе чита и бла бла бла, штосот е во тоа што проблемот генериран у љубов или секс или било што е колективен проблем тука, или барем така се третира, а не индивидуален, како што треба да биде.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
абе види бисерче тоа ти е тоа кај нас сеуште има дел од тоа комуњарското ко сите биле ветени однапред и некои сфаќања не се променети и нема да се променат во догледно време а не мора да значи дека ако си со некоја постара дека таа размислува поинаку од другите на крај краева ским си такав си така да ако другарките такви така да и ти ќе бидеш таква а јас ако видам дека е дојдена со другарка и културно ќе ги напуштам и у опште не се замарам со таа девојка
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
StormAngel напиша:
Вортуне, зш мор ме тераш да зборам?
Да беа сите жени зрели како што викаш ти, зарем ќе имавме волку прблеми околу наоѓање на партнерки? Или обратно, машките да беа зрели. Кажи ми ти само, колку од нас онака формално излегуваат на состанок? Кај нас се е некако артифициално, и се повеќе личи на кафе пиење него ли состанок. Мислам дека можеби знаеш за што зборувам. :wink:
Ма јасно ми е тоа дека ретко кој има формален состанок, но и пиењето кафе може да е состанок ако сте сами двајцата, а не со некои "посматрачи" и "комисија" од страна. Знам за што зборуваш, но сето тоа зависи од двајцата и колку може да се опушти пример девојката ако е насамо со него.
Не го оправдувам тоа со "делегацијата", но нели има и срамежливи личности кои се чувствуваат посигурни дека нема да дојде до молчење, секогаш ќе има некој кој ќе ја "извади" ситуацијата.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
не знам за другите бисерке ама кај мене најпривин ќе треба да покажеш колку си интелегентна и колку знаеш да комуницирап и да разговараш а за пиво и пица е најлесна работа :pos: :wink:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Devilish Angel напиша:
Ај да ти доловам ситуација. Ти се свигат некој тип кој ги задоволува скоро сите твои критериуми, го покануваш да излезете, нормално ти ке сакаш да му посветиш 2 3 4 можеби и повеке сати од твоето драгоцено време за да бидеш со него и да го запознаеш подобро нели? ... Е сега што се дешава, типот после половина час од ко сте излегле ти викат "леле извини морам да одам имам таква и таква неодложна работа, ке се видиме пак", и повеке никогаш не ти се јавува за да се видит, ај кажи ти како ке се чувстуваш во таква ситуација. Сеедно ке ти е? Нема ништо да си помислиш во моментот? Нема да помислиш досадна му бев или слично?
И јас се согласувам донекаде со играта на ragazza. Чекајте малце. Секогаш не правиме добри проценки. Зошто кратко? Ако не ти се свиѓа дечкото(девојката) се гледаш пократко, не пола саат, али саат време до саат ипол е доволно за да се напраи асолен муабет. Со тоа ќе се извадиш од незгодна ситуација. Ако пак типот(типката) ти се свиѓа, пак е доволно тоа време. За тоа време ќе си напраите муабет и се убаво ќе се заврши. Тоа кратко видување ќе ве натера вас, а и него(неа) повторно да сака да ве види. Ако од прв date окапете 3-4-5 саати ќе си здосадите.
А што се однесува до последните неколку реченици. Подобро е типката никад да не ми се јави после првиот date, отколку да ме игра неколку пати, или постојано. Кај нас девојките си се склони кон тоа, а можеби и машките 8)
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Konecno nekoj da svati so mi bese muabetot . Stenmarc koga ke odime jas i ti na date? :wink:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Не гласав за никој од предлозите дека не ми се случиле два исти први состаноци, а и нема да ми се. Според тоа незнам што е подобро, дека секое место си има своја убавина, и многу зависи од тоа со кого излегувам. Прибидејќи на слеп состанок не сум била, знам со кој човек излегувам, знам со него што ни е заедничко за старт, па според тоа си доаѓа местото.
Иначе, исто и јас како повеќето не се сложувам со тоа планираниот тајминг за состанокот. Но највероватно само затоа што како што кажав не сум имала прв состанок со некој што не го знам доволно за да го направам тоа :wink:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Преферирам да биде у кафич, ама не у ептен гласен, значи да можам да си напраам првенствено муабет со типот...А зашо нема у анкетата кафич? Нешо слично е слаткарница, ама не е тоа тоа.
 
M

**MEMORY**

Гостин
Преферирам да биде у кафич, ама не у ептен гласен, значи да можам да си напраам првенствено муабет со типот...А зашо нема у анкетата кафич? Нешо слично е слаткарница, ама не е тоа тоа.
Ми го зеде зборот, исто и јас сакам во некој мирен кафич кај што можам да си терам муабет на раат со типот.....
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Koj ja praveshe anketava be? Stramota! Kamo restoran ili nesto takvo, nekade so tivka muzka i ne mnogu ochi naokulu! Ahhh:toe:
 
R

reactive89

Гостин
Ја поготивте темава дефинитивно! :smir:

Епа ај да кажам и јас мое мислење, вака:

Како прво јас не гласав, бидејќи ништо од горенаведеново не се совпаѓа совршено за прв состанок, зашто кино не е дефинитивно за прв состанок, ќе нема муабет, слаткарница - што ќе бараме таму да се засладиме пффффф.... и + тоа има комисија како што кажа Дивајн и папараци... во диско никако, премногу галама, ништо пак од разговор, во парк, хммммм..... можда ако има добра шетња и разговор може да се врши и на крај да си направиш мал пикник во парк, таа варијанта со пикник во парк е задоволувачка, но сепак наши луѓе, македонци од љубопитство ќе те буљаат, што правиш и како правиш, на забава, пак исто, гласна музика, а кај мене дома, е тоа е превише за прв состанок!!!

По мое мислење првиот состанок би можело да биде ете во парк со пикник кое е задоволувачко место и во некој кафич каде се пушта тивка есенцијална музка и каде што атмосферата ќе е препријатна, тифка и романтична во било кое време во денот да идеш и да совршено во некој ресторан, со исто таква ситуација како што во кафичот!

Иначе, да дадам мое мислење за прв состанок....

По мое тоа би требало да се дешава помеѓу двајца кои оставиле доволно време од општо запознавање, па после да преминат во втора фаза - излагање состаноци и подлабоко запознавање (тоа значи да си бидеш искрен и да збориш за своето минато односно background, со што ќе и дадеш можност на личноста подобро да те запознае), и ако се допаѓаат уште толку еден на друг состаноците ќе се зачестат со што се преминува на 3та фаза!!!

Тоа е буквално америчка ствар, али премногу ги поштувам во тој поглед зашто кога се работи така се знае за сериозност и се знае дека се сака нешто да се спознае и се бара можност да се заедно!!!
Со тоа и самите личности покажуваат дека се зрели, без разлика на годините кога тоа ќе им се деси!!!

Девојката но и дечкото треба да се свесни дека треба да помине одредено време пред нешто да се деси, туку така неможе одма на 3та фаза да се иде, тоа покажува само колку они се допаѓаат еден на друг, но не покажува ~ДОВОЛНА~ сериозност (доволна го одвоив бидејки знам ќе ми забележат некои оти и така може да се сериозни)

Во првиот состанок, нема ништо да се случува (бакнеж или нешто такво), добро може да се деси едно нешто, ако девојката си помине најпрекрасно па да ве бакне во образ, но не тоа да е како поздрав туку да е како надеж за понатаму или виза за во иднина хахахаха, со тоа покажува дека посебно и беше денес/ вечер (обично е вечер но сепак... хехе)
За преминување на 3та фаза потребни се минимум едно 3 до 5 состаноци каде што дефинитивно ќе се разоткриете од двете страни, за времето кое ќе го поминете на првиот состанок е во зависност какво е расположението на целиот состанок, обично иде по 1 саат или саат ипол, но немора да значи дека неможе да е повеќе, ипак првиот состанок не би требало поише од 3 саата да сте заедно, сепак треба нешто да оставите и за друг пат :) а кога ќе дојдат другите состаноци на ред, времето поминато само ќе си се определи!!!
Е сега, веќе кога спомнавме, еј извини иам работа нешто да завршам, ќе се видиме друг пат!? тоа е апсолутно дискриминирано од моја страна, зашто ти да нејкеше да излезеш со девојката/ дечкото немаше да закажеш, а ако веќе си го напраил/а тоа должен си да одвоиш најмалку 4 саата од своето време,тука вклучува, патот до таму, среќавањето и патот назад кон дома, и ако преостане нешто од времето да се искористи за одмор!
Како прво тоа ич не е културно да кажеш после пола саат еј иам работа морам да идам, а како второ со тоа покажуваш дека не ја почитуваш личноста. Колку и да е здодевно ќе останеш онолку колку што треба да останеш, онолку колку што е предвидено и нормално, без нешто да се измисли и да се повреди личноста, ако не барем тоа ќе го направиш од почит кон таа личност!!!

Сеуште немав закажано, онака асален состанок, но кога ќе биде таков веќе, јас дефинитивно ќе се одлучам за америчкана ствар, зашто тоа е толку зрело и докажува сериозност и сериозен пристап кон целата работа, но и + тоа докажува дека имаш почит кон личноста, работата која се очекува и се одоколу!!!
Имав "состанок" еднаш, но непомина под никој случај прописно, така да тоа не го рачунам како состанок, оти немаше ни дел од сериозност!

Така да, доколку се случи да се зацепам во некоја, јас ќе си ги почитувам тие непишани правила:
1ва фаза: општо запознавање
2ра фаза: подлабоко запознавање (односно излегувања, состаноци)
3та фаза: во случај да е задоволена 2рата фаза, 3тата сама по себе ќе си дојде! И ќе се деси тоа што треба да се деси, потполно спонтано и неочекувано со примеси на очекување! :nesvest: :vozbud:


Ај доста солев памет јас, туку само сакав да кажам мое мислење за сите работи :nesvest: :tapp:
 

anathestar

...Зима*Снег...
Член од
25 јули 2007
Мислења
269
Поени од реакции
3
На забава. Мене таму ми е најубаво.... ќе изиграме, ќе се забавуваме, пијачка, муабет со неа... итн... А може и на фудбалски натпревар зошто да не?! Позитивна енергија, добра забава... башка можеш муабет да си направиш и многу комисија нема да има. Ова се опции-резерни. Инаку баш би сакала нештата да одат спонато... поубаво и повозбудливо ќе биде!
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Конечно ја/го „уловивте“ девојката/дечкото која/кого веќе долго време ја/го „меркате“. Собравте храброст и и закажавте состанок. Но, сега имате нов проблем! Каде да одите на првиот состанок? Што да облечете?
Во дилема сте..не знаете како треба да се однесувате: лежерно или романтично.. ?
Ова се само некои од прашањата кои ги мачат скоро сите, а според мене одговорот е многу едноставен: каде и да е, како и да е, само убаво да е!
Па да видиме каде момциве и девојкиве од форумов би оделе на првиот состанок? И зошто баш таму?
Тежок избор.... Гласав за во парк не дека и во кафиќ не се прави муабет но сепак поубаво се чувствувам кога сум опкружен со звуците на природата. Во секој случај најпоследно би ја ставил дискотеката дека таму па апла муабет нема жанси да се сврте. Инаку како со понашањето, облека и разни други тракатанци? Најбитно ми е спонтаноста. Да нема никаков вид на укоченост (Burn84 сега ќе се смее на ова) и да нема преувеличување на егото - дигање на авторитет (во превод водење монолог за самиот/самата себе нон стоп). Најубаво е правење на муабет за теми во кои и двајцата се заинтересирани/влкучени. Муабети во кои и двајцата можат да дискутираат - да најдат заеднички јазик. Облеката не игра огромна улога. Нешто најобично ама со вкус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom