Околу првиот состанок и каде преферирате да биде?

Каде на првиот состанок?


  • Вкупно гласачи
    202

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Конечно ја/го „уловивте“ девојката/дечкото која/кого веќе долго време ја/го „меркате“. Собравте храброст и и закажавте состанок. Но, сега имате нов проблем! Каде да одите на првиот состанок? Што да облечете?
Во дилема сте..не знаете како треба да се однесувате: лежерно или романтично.. ?
Ова се само некои од прашањата кои ги мачат скоро сите, а според мене одговорот е многу едноставен: каде и да е, како и да е, само убаво да е!
Па да видиме каде момциве и девојкиве од форумов би оделе на првиот состанок? И зошто баш таму?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
во кино или во слаткарница за да може да се разговара на раат
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Zabava ili restorant. Ako e restorant, elegancija, prefinetost i romantika mi se prioriteti. Ako e zabava, mora da e tehno zurka, i malce da se napieme ovde malce po...znaes, slobodno. Darce obavezno na prviot sostanok, edno cvece ako saka neka e, pak e vnimanie. :D
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Ако сум ја сретнал на забава, тогаш на некое потивко место. Добра комбинација е кино со некој помирен ресторан.

Во секој случај, зависи и од девојката - има девојки кои не сакаат тивки места, туку сакаат да се изжуркаат.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Гижо напиша:
во кино или во слаткарница за да може да се разговара на раат
хаха.. добар избор Гижо но, под услов ако филмот е навистина добар или е по нејзин вкус. Доколку филмот е здодевен, не само што ќе седите два часа и ќе се досадувате, туку на крајот ќе излезете нерасположени и нервозни.
Друга е ситуацијата ако филмот е интересен. После него ќе имате за што да разговарате.
Освен тоа, на првиот состанок сите се помалку нервозни и нестрпливи. Сакаат да разговараат да се гушнат, или можеби да се бакнат, а киното сето тоа го одложува.

За слаткарницата..
Постарите велат дека љубовта поминува преку желудникот! Донекаде има вистина во тоа. Убавото јадење предизвикува расположение, а што може повеќе да те орасположи од убав колач или сладолед.
Но, има девојчиња кои не сакаат да јадат на првиот состанок. Не дека им е срам да јадат туку дека им е страв да не им се избрише сјајот од усните.
Затоа треба за се да се води сметка! :wink:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
ако е досаден филмот ке се разговара, финтата е да ја запознаеш подобро, а киното е само како изговор за тоа, е сега ако е филмот интересен ке си гледаат филм :D
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Toreador напиша:
Zabava ili restorant. Ako e restorant, elegancija, prefinetost i romantika mi se prioriteti. Ako e zabava, mora da e tehno zurka, i malce da se napieme ovde malce po...znaes, slobodno. Darce obavezno na prviot sostanok, edno cvece ako saka neka e, pak e vnimanie. :D
Забавите би можеле да бидат добар избор.
Но, тие не се баш најзгодно место за првата средба, од причина што таму нема да се чувствувате пријатно и нема да можете да разговарате од прегласната музика. Исто така пред да решите дали ќе одите во диско клуб претходно ќе треба да ги научиш зборовите на нејзините омилени песни. :P

Гижо напиша:
ако е досаден филмот ке се разговара, финтата е да ја запознаеш подобро, а киното е само како изговор за тоа, е сега ако е филмот интересен ке си гледаат филм :D
Ако во кино разговараш ќе им пречиш на тие околу тебе и на секое ќе те опоменуваат! Значи не иде:))))))
Патем, што ако киното како „изговор“ таа го прифати и инсистира да одите на „Титаник“, а ти не можеш ни да го смислиш?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
The`bItCh напиша:
Доколку филмот е здодевен, не само што ќе седите два часа и ќе се досадувате, туку на крајот ќе излезете нерасположени и нервозни.
Друга е ситуацијата ако филмот е интересен. После него ќе имате за што да разговарате.
Затоа ќе кажам „Слушај, овај филмов е досаден...Сакаш да излеземе?“ и ќе ја однесам во некое фино ресторанче.
За слаткарницата..
Постарите велат дека љубовта поминува преку желудникот! Донекаде има вистина во тоа. Убавото јадење предизвикува расположение, а што може повеќе да те орасположи од убав колач или сладолед.
Но, има девојчиња кои не сакаат да јадат на првиот состанок. Не дека им е срам да јадат туку дека им е страв да не им се избрише сјајот од усните.
Затоа треба за се да се води сметка! :wink:
Обично стално си носат сјајче, карминче и сл. во ташната - барем со мене така било случај :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
Во парк или во диско.

Во диско да се изнаиграме и да се испофаќаме. Атмосферата е добра, влијае на доброто расположение, а ако е добро расположена можеш да ја ќариш.

Во парк, некаде при крајот, на клупите во темница, покрај мочуриштето, кај што нема жива душа, кај што можеш убаво да се изназборуваш, па да се доближиш накај неа, да ја прегрнеш (бакнеш) и да ја ќариш.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Acid напиша:
Во парк, некаде при крајот, на клупите во темница, покрај мочуриштето, кај што нема жива душа, кај што можеш убаво да се изназборуваш, па да се доближиш накај неа, да ја прегрнеш (бакнеш) и да ја ќариш.
Е сега пиши пропало на паркот, под клуч е :) :)

Абе за ова нема строго правило, многу зависи од девојката. Јас обично сум бирал помирни места, а ресторанчиња и кина одлично ми функционирале.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
spooky напиша:
Acid напиша:
Во парк, некаде при крајот, на клупите во темница, покрај мочуриштето, кај што нема жива душа, кај што можеш убаво да се изназборуваш, па да се доближиш накај неа, да ја прегрнеш (бакнеш) и да ја ќариш.
Е сега пиши пропало на паркот, под клуч е :) :)
Па добро, немора баш да е во Градски парк, и немора да е после 22:00! :wink:
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Fino lepo i kazuvam deka imam nekoj strashno dobar pijalok doma, taa doaga, se zagrevame malce a posle pijachkata se pregrevame. Normalno tuka ima i nekoj svekjnik, dobra muzika vo pozadina i prigushlivo svetlo.

Simple as that.

P.S. Ah, i se praam naudren, demek koa ke dojde da me zatekni na boxerici, demek ne sum otchekuval bash togash da dojde :wink:
Ovaa finta raboti vo site sluchaevi 8)
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Каде на првиот состанок?
Ако си решен да ја ловиш, тогаш треба да ја прочиташ добро и да видиш кои се нејзините интереси и според тоа да заклучиш што би ја привлекло.
Но како и да е, скоро секоја девојка очекува состанокот да биде на тивко место. По состанокот и запознавањето, може да се продолжи на некое јавно место.

Романтична верзија:
Прв состанок би и закажал во парк, сладоледни градини(ако не е на диета :) ) Или пак на точак и возење во природа и на крај мини пикник.

Хtreme верзија
Ако девојката е малку похрабра и склона кон спортови, би ја качил во тандем на параглајдер и еден спуст, да речеме од Галичица па над Охридско Езеро :D Подобро запознавање амин :)
 
Член од
3 септември 2005
Мислења
20
Поени од реакции
0
Ако си решен да ја ловиш, тогаш треба да ја прочиташ добро и да видиш кои се нејзините интереси и според тоа да заклучиш што би ја привлекло.
Потполно се слагам, и еве на пример ќе додадам дека ви фали опција - на утакмица. Лично сум имал многу позитивни искуства со носење на "потенцијалната" прво на некој натпревар (нормално мора барем малку да ја интересира) а после тоа може парк или негде на јадење.

Зошто на натпревар? - има многу позитивна енергија, можете и да разговарате, да се "закачкате", атмосферата е поопуштена и во секој случај ништо не губиш - ако тепа тимот за кој што сте навивале, тогаш сте и двајцата позитивно расположени, а ако изгуби тогаш ќе мора да се тешите. :pos:

Ако е девојката спортски тип - ова секогаш пали :wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не гласав бидејќи никогаш не сум планирал кај ќе ја носам. Не сум размислувал на пример "Еии, ќе ја однесам ваму прво да ја опуштам, па ќе идеме до таму да ја изнафаќам, и после мора да идеме до кај мене за да ја лапнам..."
"Не дека не сум човек кој ги иницира нештата, едноставно интересна ми е спонтаноста.

Битно е да сум наспан, релаксиран, дотеран, да не и доцнам повеќе од 7 минути (по бон-тон, нели), се наоѓаме и прекрасната вечер може да започне. Убавите моменти ќе си се нижат сами по себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom