Од него се плаши цела Европска Унија

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Нема да има топломери со жива




Од него се плаши цела Европска Унија.Топломерот со жива е опасен за здравјето на луѓето.Европската Унија им наложува на земјите членки да го отстранат од употреба живиниот топломер поради живата во него.

Во Македонија граѓаните не се плашат да ја мерат телесната температура со живиниот топломер.

-Не се плашам ми се скршил топломер и сум немала проблеми,да се плашам да не се скрши топломерот и живата да не влезе во крвта,јас не се плашам ,хемичар сум и знам дека нема опасност вели скопјанец.

Хрватска веќе го забрани да се продава живиниот топломер.Македонското биро за лекови ќе ги почитува директивите на ЕУ .

Со новиот закон за хемиски супстанции точно е прецизирана употребата на токсичните супстанции ,тој помина на влада и се очекува за еден месец да стапи на сила и директивите на ЕУ да ги имплемнтираме и кај нас вели Илчо Захариев директор на бирото за лекови.

Се трошат последните залихи на живините топломери во аптеките.Меѓутоа да не се плашат луѓето, токсиколозите убедуваат дека живата во топломерите не е опасна едноставно се исфрла преку дигоестивниот тракт.


Др Андон Чибишев директор на клиниката за токсикологија објаснува дека животно загрозувачки се живините соли кои многу често се употребувани во козметичката индустрија за белило .Труењата од живините соли ги оштетуваат бубрезите ,срцето и коскената срцевина .

Мирјана Поповска

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=65048
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ја таман се научив да ја следам температурата на овие,они ќе ги мењаат :/
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Ајдеее... Па кој ти јаде жива бре, ја дури попржено сакам се. ;)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
По точен инстумент за мерење на температура од живиниот НЕ ПОСТОИ дури и дигиталните имаат вонив жива кој срања бе кој глупости од една страна воведуваат сијалици кој се полни со жива тоес соли на жива буквално те трујат од друга страна ги забрануваат топломерите
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
По точен инстумент за мерење на температура од живиниот НЕ ПОСТОИ дури и дигиталните имаат вонив жива кој срања бе кој глупости од една страна воведуваат сијалици кој се полни со жива тоес соли на жива буквално те трујат од друга страна ги забрануваат топломерите
Европска уние мисли за доброто на сите..

Хах... сега следна глупост која е ???
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
По точен инстумент за мерење на температура од живиниот НЕ ПОСТОИ дури и дигиталните имаат вонив жива кој срања бе кој глупости од една страна воведуваат сијалици кој се полни со жива тоес соли на жива буквално те трујат од друга страна ги забрануваат топломерите
А ти сијалиците ги ставаш под мишка и во уста?
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Ок а како ќе стигне во крвта не сваќам?Ми се има скршено живин топломер ми падна на подот и почна да шете живата по ламинат (ко на терминатор :D) земав крпа и го собрав и толку.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
GLORY GLORY EUROPE! :tapp: Ќе биде у скоро време ,тражили сте - гледајте!
 
С

сашенко

Гостин
Нека ги забранат бе...купувајте додека можете па ке си ги чуваме после дома...
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
39
Поени од реакции
2
ам шо сакет тие на вода? топломер? или на киселина!
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
требаше да се смени .. никако неможам да ја следам живата ептен е тешко..
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Може и да ги препродаваме после тоа.
Хахахаа.. да да после ќе биде како дрога да поседуваш:
„Брат ... имаш топломер со жива да ме снабдиш, нешто не се осеќам добро па да си ја измерам температурата само...!?“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom