Односот на полицијата кон граѓаните?

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Какви луѓе, такви џандари... пошо и џандарите се луѓе.
Па како што има меѓу нив кретени, меѓу народот ги има 5 пати повеќе... од типот “Знаеш ли кој сум јас?“, “За 24 часа ќе леташ од работа“, “Само да свртам два броја и тешко тебе“ итн. Па меѓу пријателите од албанска националност какви ги има (значи не сите ама добар дел), за нив не постои ни полиција, се понашаат ко босови ебате, голф и златен ланец и господ за муда... :tapp: И ти како џандар кога ќе приведеш некој таков што направил прекршок и заради тоа ќе леташ од работа а него нишо нема да му напраат... смешки. И тука кој е крив, секако дека не е обичниот полицаец у плава униформа туку многу повисоки структури :)
Епа заради тие некои структури џандарите се силни само пред мене, Точкест или Водка, а не и пред нарко дилерот од Шипковица. Не им е лесно и на нив

Што знам... не викам дека немало кретени, ама повеќе пати сум имал контакт со фер и коретни џандари. Еднаш дури и за неполни 24 часа ми го најдоа украденото југо и они ми ставија бензин :pos:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Си имал среќа:) а иначе уште една интересна случка шо ми се деси у полициска станица 5 автокоманда пред две години бев да пријавам дека сум бил физички нападнат од две лица од домот за деца без родители Ранка како и беше презимето незнам, карши Годел фабриката е....и таму идам со татко ми зашто малолетен и тој командирот или што и да е ми прави записник и све тоа и ми вика „А ти што имаше оцена македонски бе?„ ја му кажувам реално „ Тројка„ Типот се изнервира почна да пцуе у тоа канцеларијата Како тоа тројка македонски па после тоа држава....мислам логика:pos:
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Se da mu e*am.Se.Jas imam videno maka najmnogu od tie Alfite-kopilina neobrazovani.Za na utakmici veke da ne prajme muabet.Kolku ne imat maltretirano....:tapp:
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Јас имав огромен проблем во охрид, кршење кола, тепање и слично. Одам у полиција, кажувам регистрација и све тоа на момците од колата што ми искочија и ми викаат чим имаш регистрација во скопје можеш да си ја бркаш работата. Фала. Не беше баш така меѓутоа тамо водеше разговорот. Нормално не направија записник и не добив копија. Нит осигурање нит бутур. А тоа дека БУКВАЛНО ме избркаа од станица кога сакав копија од записник и културно им објаснив дека ми е потребна за да го повлечам осигурањето колата да си ја направам....
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
цајканиве мислат дека нивна е државата, прават што сакаат и никој ништо не им може, само не ми е јасно дали имаат претпоставени и дали тие знаат како се однесуваат овие педериве што се на терен. Ме застана на сред улица и ме прашуваат за кого ми е пивото што го купувам, страшна работа, сакав да им речам дека з а ново ке си го чувам, ама не сакав да праам проблеми, не се саглам, треба на нервно да одат
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
policijata pred 7-8 godini kako sto jas se sekavam i kako sto site zboruvaat bese dosta korektna vo odnesuvanjeto a seka kako sto pisaa prethodno primija i koj treba i koj netreba
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Kako lugjeto, taka i policijata. Incidentni se tie slucai na nemoralno i nesoodvetno odnesuvanje na policajcite. Zarem site lugje se isti?!? Moe mislenje e deka sepak i takvoto incidentno odnesuvanje se dolzi na toa sto se vrabotuva vo policijata se sto i kako ke stigne, ne se vodi smetka nitu za obrazovanie ni za moral, za nisto. A ne bese taka edno vreme ....
Dodusa, nikogas ne sum imal problemi so niv, i mislam deka treba da gi ima poveke, mene ne mi smetaat, bas naprotiv jas bi sakal da ima poveke policija i na patistata, i na ulicite, i sekade. Mozebi togas sto od kazni sto od redovni kontroli, malku od malku ke pocneme da zalicuvame na primerna drzava. Se do togas, nie sme otpisani ....
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Се силат на малолетници у парк, а у Чаир не смеат ни да припират..


толку.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Плави оркестар..
Еднаш ме застанаа 4 пати у иста вечер. али заебан им беше компјутерот, ја за беља у Прилеп и морав погрешни информации да давам зашо ако знаеа колкава сум одма ке ме приведеа. И на секое ме прашуваа возраст све тоа. Измислуев нешо. Али у глобала катастрофа се. Не се организирани ич, се понашаат ко копилиња пред крематориум.. Па за тие алфите ич муабет да не прајме. Говеда толкави, чим го погледнеш душа ти застануе а камоли да те застане, добро ме имаат застанувано со другари коа сум појше али никад не ме треселе, а секад им се смеам у фаца и тоа појма си неам зашо така ми доага.. И на секое ми викаат - Надувана си.
Тие па ако ти најдат трева или нешто у тебе не те пријавуваат него ти го зимаат.. Се дрогираат сите до еден таму бе.. Сите се праат цајкани.. Продадени души.

Едит - А иначе коа имав некоја фрка. Инспектор од МВР сам кажа..
Цитирам - "Повеќето од тие што денес ми се колеги, до вчера јас лично ги приведував во станица. Сите се сторија без досие преку ноќ."
‘ Ако инспектор од МВР го вика ова.. Па што да збориме за другите..
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
policijata pred 7-8 godini kako sto jas se sekavam i kako sto site zboruvaat bese dosta korektna vo odnesuvanjeto a seka kako sto pisaa prethodno primija i koj treba i koj netreba
pa do pred sedum osum godini vo policija se primaa strogo odredeni luge so odredena visina tezina psihofizicka podgotvenost a sea se stanue dzandar so 6 meseci obuka so sakame poveke.baska vidi gi po ulica kakvi se se nekoj metar i zilet (ne sakam da navreduvam) no toa ne e za u policija be luge ili nekoj so 120 kg so ne moze da potrca 2 metra a da ne go akne srce.:uvo:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Скај дог друже се е до изгледот и јас порано кога идев со облека еднаква на големината на BIG PUN ме треселе пред врата дома.

Хаха колку е ова вистина. Знам една групна "акција" на клупи коа ја направија. Ние фино лепо сите под 16 години, си ...читаме книги онака...ама ок тогаш немаше закони. И муабетот ми е, сите си поминаа со име презиме, а ние "вреќите" не тргнаа на страна па претрес, а за баксуз малборо со бел филтер у мене...и следува коментарот

"ова шо е?" И ја финтата од Ране..."Америчка бако"

Кој шамар попив еј :)

P.S

Стварно америчките имаат бел филтер, да нема недоразбирање :P
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Eve jas ja postaviv temava a sepak ne sum kazal ni edna slucka.Pred edno 3-4 meseci imav nekoi problemi so maalski kopiljaci so diveeja po naselba i demoliraa koli. Kako i da e posto ziveam se so nekoj komsii so se p**** u dusa i nemaat g* da go resat problemot poznavajki me kakov sum cekaa na mene.Se mislam jas i si vikam abe so sum pa ja tolku, kako za niv taka i za mene aj vikam da ne praam problemi sepak imame "pravna" drzava ke prijavam u policija?! Znaete so se desi: se javuvam po telefon i oni pola saat mene mi baraat podatoci koj sum, so sum, od kaj se javuvam ko ja da sum napravil krivicno delo (zamislete da prijavuvas obid za ubistvo u momentot, ke otide coekot dur ti zemat podatoci) nema veze bidna. Se desavaat istite desavki i posle nekolku veceri.Odam utredenta u policija licno i precek snova.Sednal edniot na radijatorot 3 metri od salterot 30x30 a drugiot se oprcil skros na dr kraj i spie!!! I toj od radijatorot mi vika "so sakas be" otkako kulturno mu objasniv so e rabotava mi vika "abe so da im praime be".Na moe insistiranje dojde eden so poise cvarki da praime muabet i na seto povtoreno objasnuvanje dobiv cas po karate so pokazni vezbi izvedeno na policiski krajsler kako toa "oni" (kopiljacite) demoliraat koli,kako toa policijata e zrtva na nervozni roditeli i na roditeli na visoki funkcii.Otkako vidov so kakov "organ" si imam rabota si otidov domce i na moj rizik gi zemav rabotite u moi race iako bev predupreden deka ako probam neso sam ke go nae**am zosto moite se obicni smrtnici i za mene policijata e zakon! No sepak znaete zoso volkot e debel u vratot? zaso sam si gi vrsi rabotite
 
U

UnholY

Гостин
Односот на полицијата кон граѓаните е катастрофа...Кога сме веќе кај воа треба да се нагласи дека најстрог однос полицијата има кон наркозависниците,а да не се спомнува односот кој го имаат кон дилерите...Точно е дека кога веке се фатени се виновни ама не се почитуваат правата на граѓанинот а доказ за тоа е одност на АЛФИТЕ на кои основен принцип на работа им е примена на физичка сила....
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676
Да разбијам монотонијата на темава.
Во мојот град се ОК. Блиско ми е во маало полициската станица.
Сум се враќал 2/3 наутро на 15/16 години и ништо, онака.. само добро вечер ќе ми кажат/кажам на тие дежурните пред станицата. Супер си се.
Еднаш еден ме викна внатре да му објаснувам нешто на мобилен, нели глупи се малце по дифолт.
 
С

Спенсер

Гостин
Да разбијам монотонијата на темава.
Во мојот град се ОК. Блиско ми е во маало полициската станица.
Сум се враќал 2/3 наутро на 15/16 години и ништо, онака.. само добро вечер ќе ми кажат/кажам на тие дежурните пред станицата. Супер си се.
Еднаш еден ме викна внатре да му објаснувам нешто на мобилен, нели глупи се малце по дифолт.
:pos2::pos2: хеехеххе има и такви случаи...абе шо викате за алфите,многу употребувале физичка сила,многу тепале...па вас ќе ве најдат помирни шо не прајте проблеми,и научени од претходо оние 'мафијашите' шо се,шо прошле кај нив на посета,си мислат дека и вие сте исти... иначе зависи кој како, има некои културни се, други да не зборам... и една споредба, на презентација на оружје и возила од пСО Волци и Ренџери, бев крајно изненаден...војниците беа услужителни до максимум,културни и отворени за муабет...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom