Одење во црква

Член од
13 септември 2008
Мислења
70
Поени од реакции
1
Грешка..одењето во црква не држи близу до Бога..црква во суштина не е зграда туку збор кој значи оние кои се повикани...црквата е телото христово..таквото заедништво те води поблизу до спасение..што не со сигурност и значи дека ќе бидеш спасен...да кажеме дека работите кои си ги набројала се темел...
Vo biblijata posuva: Ne sekoj sto veli Gospodi, Gospodi, ke vleze vo cartvoto bozje. Toa se odnesuva na toa sto ima mnogu luge koi postojano potenciraat kako se golemi vernici, postojano se vo crkva, postojano postat, nosat ogromni krstovi i t.n. A vusnost se polni so omraza.
Znaci, sakav da kazam deka ne mora samo postojano da odime vo crkva za da bideme spaseni. Sekako deka e ubavo da se odi vo crkva. I jas odam koga mozam, no moze da ne spasi verbata vo Boga, sekako nadopolneta so dobri dela. Seto ova go velam, a kako sto kazuva i samiot izvadok sto go posociv, zatoa sto ima mnogu luge koi postojano odat vo crkva, a vo isto vreme pravat grozni raboti.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
toa popoite se najpokvareni luge, zamisli od mali uste koa ne moze da mislat decata im naturaat sekakvi gluposti u glaata na dfeteto i posle go plasat so ona ikonistana i so muzikana gotika demek strasna i posle ako ostane zatucan za cel zivot mu go sjebale zivotot i zamisli ti zemaat pari za toa, za mizi asan da ti bajam!treba site crkvi da se zapalat ko sto pravele u Norveska satanistite i da se vratime na verata na nasite pradedovci a toa e paganizam, pred da ne pokristijaniziraat nie sme si bile pagani a toa e nasata vera najstara i najblisku do izvorot kade e najcisto.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Луѓето најчесто одат во цркви и во манастири дента ко ќе е празникот за гага јадење и пиење ракија и вино...

А не од што се верници...

Кога ќе нема гага јадење и пиење по манастирите ќе видете тогаш за колку ќе се намали бројот на „верници“...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Идам во црква, еднаш месечно.
Ме интересира дали има обичај/правилник што треба да се прави точно во црква (дали сите икони да се бакнуваат, дали треба да се стои неколку секунди како што стојат сите и тн.) бидејќи кај нас во оваа кутра држава никој ништо не ти кажува, а поповите гледаат само пари да земат, а не да им кажуваат на луѓето што треба да се прави во црква.

Знам само дека кога ќе се запали свеќа, по правило треба да се стои до неа додека не изгоре, но скоро никој не го прави тоа.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Најчесто иделе зашто имало гага јадење и пиење...
:facepalm:
Tи Beric изгледа ко да немаш во животот влезено во црква и манастир! Ти ако не си видел што се прајт таму не значит дека некој друг немат видено!!! Абе не само што тука ќе се изнајадат и изнапијат, туку некои бараат од тоа што ќе остане и за дома да го однесат...

Исто така за Водици зошто одат? Не дека ги интересира кој ќе го фатит крстот туку за топла ракија пиење и пача...

Следниот ден за Свети Јон идаат за чорба јадење и земаат од дома кој тегла, кој тенџере, некој кофа, некој уште со буре за расол зелка што не е дојден...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
... мене ми е жал што за празници не можам да одам во црква како што сакам да биде во мир тишина, да не сретнам познат, па да почне да ме прашува се и сешто, да се гужвам, да чекам за пред икона, да ме гурнат од лево и од десно како во автобус, а истите можеби никогаш не стапнуваат во црква кога не е празник, со што добивам дојам дека истите идат „да ги видат“ а не дека имаат потреба и да дадат причест!
...па затоа кога веќе не може да се смени и да се воспостави природен ред во црква, се сменив ЈАС!
...сега црквата ја посетувам кога нема никој во било кое време,во било кој ден, дури некогаш ниту влегувам во црква/манастир седејќи во дворот во тишина гледајќи го објектот и околината размислувајќи за многу нешта, Господ е насекаде и секогаш присутен, не само специјално за празници !
... друго што ми пречи во врска со црквата, да црковни лица со своја работна попска униформа да не речам мантија, а на нозе со патики или гумени чизми, возејќи автомобил, приватно влегуваат во маркет, пазар во болница?? не личи, не личи... ,, доброо зошто вака со мантија без да се покриеш со нешто палто или некоја наметка, ако веќе не смееш да ја соблечеш?...аааа ако ме видат вака со мантија нема да ме казнат кога возам, на пазар ќе ми дадат бадијала или ич не плаќам :confused:
...и друго што сум многу револтирана дека и во манастирот и црква има мое, твое, а ничије е- народно е! :(
сакав да влезам во црквата што се наоѓа внатре во манастирски комплекс, немаше никој и таман сакав да влезам низ главната врата, кога обезбедувањето се нацртаа пред мене и не ме пуштија? ги молев дека намерно сум се искачила на Кале да го видам мозаикот од фрески, со богат и убав иконостас останато од веќе непостоечката црква „Св. Константин и Елена“? ма јок, не може и точка! :place:
...црквата имало ден кога се идело?? молам, зарем е приватен посед е ова? НЕ, ама тука е манастирски комплекс резиденцијата на поглаварот на МПЦ, архиепископот охридски и македонски тој и тојј!!
И? дали е негов личен имот? негов е манастирот? - НЕ ! тогаш зошто не смеам кога е ова народно да ја видам црквата „Свети Великомаченик Георгије„ за сите тука нели?
..не може! ќе си дојдеш кога треба и ми ја затворија големата врата пред нос! :(
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Можеби има што така прават некогаш.
Ја идам у црква често и сметам дека не може да се каже дека повеќето одат заради тоа.
E вака Берик ќе ти кажам еден пример: Во манастир Св. Атанасиј сите одат на денот (31 јануари - кога е празникот). А секој ден е отворен манастирот. Зошто во другите 364 дена ретко да оди некој. Зато што нема гага... Или пак друг пример манастирите Св. Петар и Павле секој ден се отворени ама најмногу народ има на 12 и 13 јули со јадење и пиење тој ден. Другите деној жива душа немат...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како средношколец имав идено кај баба на еден другар на 28 август и освен компир манџа немаше ништо и тоа сите не можеа да земат по што имаше гужва и немаше место на масите. И само тој ден имаше народ, а во останатите денови од годината манатстирот е затворен.
Како што пиша Берик не може да се каже дека повеќето одат заради тоа, некои ни не земаат, а некои јадат колку да се каже дека имаат пробано. Јас немав видено некој по 3 пати да се враќа и да јаде како вол и тие што делат ставаат по малку.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Како средношколец имав идено кај баба на еден другар на 28 август и освен компир манџа немаше ништо и тоа сите не можеа да земат по што имаше гужва и немаше место на масите. И само тој ден имаше народ, а во останатите денови од годината манатстирот е затворен.
Како што пиша Берик не може да се каже дека повеќето одат заради тоа, некои ни не земаат, а некои јадат колку да се каже дека имаат пробано. Јас немав видено некој по 3 пати да се враќа и да јаде како вол и тие што делат ставаат по малку.
E jaс имам видено некој по 3 цели пајнци јадење да си ставаат...

Све до детали јас ги пратам работите во манастирите!!!

Дали знаете после неколку испиени чашки ракија и потоа вино, каков муабет вртат тие по црквите - манастирите:

1. Газ му стопанкин на овој на оној

2. Пичка му стопанкина негова

3. Еба си му куќата негова

4. Еба си му живите негој

5. Еба си му мртвите негој

6. Да ти кажам брат пред некој ден што сум нашол една курва за 1.000 денари.

7. Абе тој чоек требит да се отепат

8. Тој чоек требит да се обесит на плоштад...

И што дека одиш в црква кога тука такви муабети вртиш...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Ја имам прочитано Библијата од почеток до крај 2 ппати.И знам и 3 пати неделно во цркви од 2 различни вери да одам на литургија и проповед секоја недела по понекогаш и 2-3 пати, додуше ретко се случува просек ми е еднаш неделно и ги знам сите ритуали и правила.
А атеист сум и филозовски апсолутен материјалист. Одам ради друштво...А верници појма немаат што да прават во црква.:)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ја имам прочитано Библијата од почеток до крај 2 ппати.И знам и 3 пати неделно во цркви од 2 различни вери да одам на литургија и проповед секоја недела по понекогаш и 2-3 пати, додуше ретко се случува просек ми е еднаш неделно и ги знам сите ритуали и правила.
А атеист сум и филозовски апсолутен материјалист. Одам ради друштво...А верници појма немаат што да прават во црква.:)
Какви се тие цркви со две различни вери? :pos:o_O
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Ја имам прочитано Библијата од почеток до крај 2 ппати.И знам и 3 пати неделно во цркви од 2 различни вери да одам на литургија и проповед секоја недела по понекогаш и 2-3 пати, додуше ретко се случува просек ми е еднаш неделно и ги знам сите ритуали и правила.
А атеист сум и филозовски апсолутен материјалист. Одам ради друштво...А верници појма немаат што да прават во црква.:)
... замисли дека те внесоа во црква со затворени очи дали има можност да знаеш во која црква си т.е. името на кој светец е посветена црквата, а во внатрешноста никаде не пишува која црква е ? дали е можна такво нешто или не?.... со напомена дека во истата црква има икони од сите светци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom