Одгледување на печурки (буковка, шиитаке и др.)

Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
а така, тие фајлови се само почеток, преку нив може да се согледат сите параметри кои опишаните видови ги бараат за квалитетен раст. Книгата што ја "напишав" е на опширно сето тоа што е во фајлот што го даунлодирате. Веќе на некој одговорив дека ќе следат дел по дел информациите од книгата. А, ако на некојј не му се чека така, може да си ја порача наеднаш ( на цд) и е 620ден. Молам за разбирање.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Паа, некаква реакција, прашања или онаа македонската, земај се што е бесплатно па било тоа корисно или не.Да е на број.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
можеби никој посебно не е загреан за печурки одгледување, ама ако се решат некогаш добро е да имаат некоја стартна литература.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
добро
ке го поставам во word
moment
пишувано е во mac swiss па сега...
--- надополнето: 21 јануари 2012 во 21:04 ---
Луѓе, еве го документот во ворд верзија. И имајте на ум дека следната недела е пријавувањето во бироата за вработување заради добивање пари(бесплатни) за нови фирми , 3000еур.
линкот е
http://www.mediafire.com/?onhm1n2uwj2wp7o

ај сега да видеме дали е во ред
дајте сигнал на 071 239 710 ако е ок :facepalm:
шо прајме за пласман ??
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Sluzbarski:
Абе 1000 ден од кило да ти дадам мислам оти нема да прифатеш да работиш. На таа тема имам пишувнао во другата тема(исто за буковка) каде е убаво објаснето за таквите случаеви како тебе. Јас искрено без да се лутиш сите како тебе ги ставам во групата ВИРТУЕЛНИ ПРОИЗВЕДУВАЧИ= КОИ на краЈ секако разбираат дека кога ќе работат за сигурен пласман КЕ ДОЗНААТ ДЕКА ГРБОТ(да не речам друго) СЕКОГАШ ИМ Е ОД ПОЗАДИ.
Откуп не признавам, оти најслатките пари се кога сам си го продаваш произведеното. Мош Мкд Владе се договорил прво со сите продавачи на ebay и со paypal ли сл. па работи на таа тема? Ти кешки почни да работиш. А еве уште еднаш за вашата група производители(виртуелни) проценка: 1кг произведена буковка=60-70ден.
Продажба од 150-300ден/кг (продажба околу, на пазар, во елитни продавници). ОТКУП има ама исто виртуелен(спрема произведувачите) и во најдобар случај е 90-100ден.(Сметај кога ќе ти дадат парите ако ти ди дадат!).
СЕ Е КАЖАНО НАЈДОБРОНАМЕРНО!
И ова...Што мислиш ако ти даде неко откуп(на муабет ќе е оти немаш производ), МИСЛИШ ЌЕ ОСТАНЕ НА МУАБЕТОТ.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Според мене за да се произведат печурки кои ќе одат комерцијално на пазарот, мора да се исполнуваат хигиенски услови, т.е. да се среди се по хасап за да нема никакви проблеми. После тоа следуваат пробни производства, па калкулации и што уште не. За на крај да излезе производот на пазар. За извоз обавезен е хасап сертификат, тој е 3000 евра само.
За домашно, сопствена исхрана никој нема да му биде гајле како ги одлгедуваш, но за комерцијална можеш и кај велија да заглавиш како со смоките.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Sluzbarski:
Абе 1000 ден од кило да ти дадам мислам оти нема да прифатеш да работиш. На таа тема имам пишувнао во другата тема(исто за буковка) каде е убаво објаснето за таквите случаеви како тебе. Јас искрено без да се лутиш сите како тебе ги ставам во групата ВИРТУЕЛНИ ПРОИЗВЕДУВАЧИ= КОИ на краЈ секако разбираат дека кога ќе работат за сигурен пласман КЕ ДОЗНААТ ДЕКА ГРБОТ(да не речам друго) СЕКОГАШ ИМ Е ОД ПОЗАДИ.
Откуп не признавам, оти најслатките пари се кога сам си го продаваш произведеното. Мош Мкд Владе се договорил прво со сите продавачи на ebay и со paypal ли сл. па работи на таа тема? Ти кешки почни да работиш. А еве уште еднаш за вашата група производители(виртуелни) проценка: 1кг произведена буковка=60-70ден.
Продажба од 150-300ден/кг (продажба околу, на пазар, во елитни продавници). ОТКУП има ама исто виртуелен(спрема произведувачите) и во најдобар случај е 90-100ден.(Сметај кога ќе ти дадат парите ако ти ди дадат!).
СЕ Е КАЖАНО НАЈДОБРОНАМЕРНО!
И ова...Што мислиш ако ти даде неко откуп(на муабет ќе е оти немаш производ), МИСЛИШ ЌЕ ОСТАНЕ НА МУАБЕТОТ.
те гледам дека ги разбираш работите и дека си упатен во оваа работа,со ќеиф си ја бркаш - нема збор тука......шо прајме за пласманот,според мене тука е најголемата мака,зошто најболно е ако целиот труд отиде по вода на крајот

во виртуелниот свет тоа НЕ БОЛИ,ама во реалноста и те како(кога го зеде тој свет за пример..........)
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Еве моЈ случај(вистинска случка, коjа ме понесе на ваков мој став):
Со фирма од овде во Струмица пред 3 години се муабетеме за буковка, Ми бара 100кг на недела, свежи. Ок му велам јас. Му нудам:
1. 100кг
а) ако му дадам под 100кг ќе му дадам пари за неиспорачаното до 100кг(сум му дал 85кг и + пари за останатите 15кг, за извини).
б)ако му понудам 105 кг ќе ги земе 100-те а без обврска за тие 5кг.
Се согласува.
Ми нуди цена: 90ден.
НЕ!!! му велам јас.
по 75ден.
Се чуди(он очекуваше да му речам над 90, што е логично)
додека се свестува му велам: НЕ!
по 70.
Се стаписа!. И сега му велам: ајде да соработуваме. Он: ок.
АМА му велам втор дел од договарањето:
за таа цена од 70ден ќе изградиш простор за 20-25.000 евра и преку договор:
ке договориме дека е неков просторот а ќе го препише на мене кога ќе му испорачам буковка за таа вредност.
Ааааа не вели, ти почни да работиш Јас сигурно ќе ти ги откупам.
Ееее, му велам јас такви како тебе со лопата ќе ги ринам(имаш кристал чисти случаеви во МК, да не спомнувам имиња). И ништо од договорот.
Почна да работи со мој соработник од Кочани КОЈ УБАВО ГО ПРЕДУПРЕДИВ ДА ПАЗИ ПРИ НАПЛАТАТА, и едвај на финта си ги зема парите.

Епа ти пак барај откуп
парола:
ВИРТУЕЛЕН ОТКУП за ВИРТУЕЛНИ ПРОИЗВЕДУВАЧИ


а
за КОСТУР 123
Според мене за да се произведат печурки кои ќе одат комерцијално на пазарот, мора да се исполнуваат хигиенски услови, т.е. да се среди се по хасап за да нема никакви проблеми. После тоа следуваат пробни производства, па калкулации и што уште не. За на крај да излезе производот на пазар. За извоз обавезен е хасап сертификат, тој е 3000 евра само.
За домашно, сопствена исхрана никој нема да му биде гајле како ги одлгедуваш, но за комерцијална можеш и кај велија да заглавиш како со смоките.[/quot

Па не е баш ситуацијата баш така како што ти ја опишуваш. А може и да е според твое знаење. Знам неколку фирми во Мк кои работат на оваа тема и БЕЗ HACCP и носат низ продавници, види и самиот на пакувањата што им пишува.
И пак глупи размислувања. Па нема што да измислувате (топла вода) кога веќе е сето измислено. Значи ич не читате што е пишано и што сака(м) да се каже.
Имате луѓе кои ги знаат сите добри, лоши и не знам какви страни во областа во која се и пак вие: пробно производство ова она,,,
И јас бев на таа основа 2001 кога бев на раскрсница: дали да продолжам аматерски(е--ветарски) да работам како другите или, да се одвојам и да работам наjпрофесионално што се може,на што и се одлучив. Да беше ситуација пиштол или успех ама без ризик...
Поседувам профи, патентиран метод за оваа работа. И супер ми е.
А и пишуваш за извоз, абе ние не можеме за себе камоли за извоз, како онаа високо летаме ниско паѓаме.[/quote]
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Па не е баш ситуацијата баш така како што ти ја опишуваш. А може и да е според твое знаење. Знам неколку фирми во Мк кои работат на оваа тема и БЕЗ HACCP и носат низ продавници, види и самиот на пакувањата што им пишува.
И пак глупи размислувања. Па нема што да измислувате (топла вода) кога веќе е сето измислено. Значи ич не читате што е пишано и што сака(м) да се каже.
Имате луѓе кои ги знаат сите добри, лоши и не знам какви страни во областа во која се и пак вие: пробно производство ова она,,,
И јас бев на таа основа 2001 кога бев на раскрсница: дали да продолжам аматерски(е--ветарски) да работам како другите или, да се одвојам и да работам наjпрофесионално што се може,на што и се одлучив. Да беше ситуација пиштол или успех ама без ризик...
Поседувам профи, патентиран метод за оваа работа. И супер ми е.
А и пишуваш за извоз, абе ние не можеме за себе камоли за извоз, како онаа високо летаме ниско паѓаме.
Има луѓе кои појма немаат како се произведува печурка, нормално е да прави проби или да плати технолог, но кој би го финансирал тоа. Тоа што се продаваат така на диво уште малку ќе трае. Исто како соковите што некои поединци си ги полнеа по гаражи а сега веќе не можат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
вака можите да гледате на тоа.
100% сигурно е дека само ке умрите еден ден.
друго ништо ама ништо не е сигурно, што значи и откупот.
освем ако не ви подарат тендер во кој неколку години ке се грстите и ке се направите газди, за се друго треба работа.
значи прво треба да се прозиведе за да се запознаете со начинот на производзтво, пошто едно е на хартија, друго е во пракса.
не мислам големо прозиводство туку онака колку да имате претстава што е како е и колку.
до овдека е лесно.
после се скенира пазарот, дали народот сака такво нешто, која му е цената и дали ви се исплаќа по таа цена. секако пошто веќе сте го произвеле отприлика знаете што како.
е после иди заебаното.
репутацијата.
таа се гради пооолека пооолека.
тука сте веќе стигнати на некое ниво на производтво на поголеми количини. далеку сте од некоја хала или тони.
одите онака малски, држите низок профил под радарот што би рекле. на никој не му бодете очи.
каде што се можи на диво на диво, каде не не. и нормално градите репутација на сигурен и квалитетен произведувач. цената не е битна многу. сакате да се пробиете, а со висока и неконкурентна цена од прозиведувач кој никој не го знае далеку нема да стигнете .
и кога по неколку години ако преживеете, и стекнете познанства , врски пријатели, стабилно производтво и предвидлива количина на побарувачка е тука веќе можете да размислувате за хала или тони. кредитче, хипотека , нешто ова она.
за извоз во странство сте даалеку даалеку, и тоа со услов дека имате каде да го извезете.така да кога ке стигнете и до тоа ниво тие 3000 евра или колку да се за некоја си дозвола нема да бидат ништо.
а да се заглавите пред тоа со кредити, хали и незнам што а уствари појма немате како се движи пазарот, како оди прозиводството. тогаш повеќе од сигурно дека ке заглавите и тоа машки.
не оди тоа преку ред. јас да знам дека за нешто има сигурен пласман, одма вложувам се што имам. знам дека ке ги извадам парите пошто нели имас сигурен пласман. ама такво нешто нема нити ке има.
кој можи да ви гарантира такво нешто.
уствари кој можи да ви гарантира дека утре кога ке преминете улица нема да ве стапни кола. веројатноста е мала да ве стапни, ама кој можи да ви гарантира дека со сигурност и со замижани очи слободно ке си ја помините улицата.и на кој вие би му поверувале. кратко и јасно ама баш на НИКОЈ!!!
значи генерално за скоро сите бизниси важи правилото.
прво лазиш, па одиш, па трчаш. и само по тој редослед и по никој друг.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Свака част Владе,
поцетокот ти на постот ти го сватив како омекнување на ситуацијата ама малце по малце ко ја прочитав последната мисла алал да ти е. Е таа последната јас веќе ја пројдов(проаѓам) веќе максимално од 1996/97 и затоа можеби неправедно се нервирам на такви мисли од некои сигурен откуп ....
Последната мисла ќе ти ја надополнам со твојата прва(а истата јас ја кажувам на секој виртуелец) МОЖАМ ДА ГАРАНТИРАМ ДЕКА СИТЕ ЕДЕН ДЕН ЌЕ УМРЕМЕ.

За КОСТУР123
HACCP не треба за примарно производство, него GLOBAL(EUR)GAP ама и без тоа сеуште оди.

Значи сигурна инвестиција:дека ќе умреме сите еден ден
АЛАЛ ДА ТИЕ УШТЕ ЕДНАШ
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 20:49 ---
Даа не речам(ако има за гласање) пост/текст на неделата најмалце.
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 20:53 ---
За Костур 123.
Да не мислиш да ти дојде некој и да ти понуди пари?! Па јас сум од бедно семејство и да ти кажам ако не земев на заем на времето може истото ќе го застапував ко и ти.
И самиот ја најде светлината на крајот на тунелот: ако не знаеш како најди човек што знае. Јас Дипл.Биохемичар па платив грдни пари(за мене) за методот. Не губев години ама купив на готово и почнав да работам, на црно на бело, на зелено...
Па и ти така, ем имаш примери ем се мислиш(ем ти иска ем ти стиска)
ПА ЕВЕ КОПИРАЈ МЕ МЕНЕ, барај инфо за работата а не одма колку ќе ти легне на сметката
Се согласуваш(уф интересна тема, провокациите особено) ударајте без погрдни ствари само)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
не си клавај толку на душа.
некои си мислат дека ако имаш производ по автоматизам имаш и откуп или мора да имаш откуп.
така беше во комунизмот, сега е пазарна економија.
треба да си сватат дека откупот сам посебе ке си дојди
ако имате квалитет, име и цена.
а за тоа сепак треба малце време за да се создаде.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
да произведуваш,а да не мислиш на пласман......Ване видовме колку сакаш да го поедноставиш процесот на производство,супер сторено ! таа роба негде треба да се пласира,што мене ми се чини дека е потешкиот дел од работата
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Немам намера да произведувам печурки но ме интересира што со буковката која толку ја спомнувате? Од кога знам за себе сум користел шампињон во исхрана, сум пробал буковка и не ми е баш по ќеиф. Ја купуваат приватни лица за готвење или најчесто по ресторани иде?​
Освен буковка и шампињон има ли некоја друга која кај нас ја има а да е добра за исхрана?​
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
58
Поени од реакции
18
шо прајме за пласман ??

јас ке ти обезбедам пласман ти само произведи
со мојата професија работам со 800 малопрпдажни објекти, и ти гарантирам дека во најмалце 100, ке ја има твојата буковка кога ке ја произведиш,
100 продавници по 1кг дневно да продадат то ти е 100кг денот продажба
ако мислиш дека има математика произведи и побарај ме,
јас веќе се подготвувам за пробен старт со производство
Ако си човек од бизнис одма ќе го видиш интересот и помошта која ти се нуди од страна на Ване и сите други поупатени во оваа работа, а ако тепаш време на форумот да знаеш само дека за секој производ има и купувачи,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom