Одгледување на печурки (буковка, шиитаке и др.)

Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Стартувам нова тема со која имам намера да дадам квалитетни информации во врска со одгледувањето на горенаведените видови печурки, буковка, шиитаке, херициум(козја/дедова брада), идр. но со најголем акцент на првите две заради најголемата застапеност на истите во нашата исхрана(од одгледуваните видови печурки).
Ако има некој веднаш прашање ок, а ако не ќе ја започнам темата најпрвин со одгледување на буковката со постирање на дел по дел од производството(простор, субстрат/компост, фази на одгледување).
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Уфф, одлична тема. Обожавам печурки: шитаке, шампињон, вргањ........
Туку едно прашање: дали овие печурки на долнава слика се наоѓаат во Македонија? Името е Armillaria mellea и се многу вкусни.
Однапред фала за информациите и инструкциите! :)

 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Може и овие да се произведуваат ќе одат како алва ;)

Да ама...
--- надополнето: 19 јануари 2012 во 17:51 ---
Уфф, одлична тема. Обожавам печурки: шитаке, шампињон, вргањ........
Туку едно прашање: дали овие печурки на долнава слика се наоѓаат во Македонија? Името е Armillaria mellea и се многу вкусни.
Однапред фала за информациите и инструкциите! :)

[/quote

на прв поглед ме подсетуваат наFlammulina velutipes и на Pholiota nameko. За нив сигурно знам како се произведуваат ноне се многу застапени во нашите јадења. А ке треба Kostur 123 да си го смени никот(бар за оваа тема) и да земе некое блиску твоето, па и замена да направите(да не се лутиш,ок). Отиии, пуста производство на псилоцибни печурки(да не речам употреба како халуциноген) кои се во врвот на квалитетни дроги.(Случајно знам оти работев на таа тема во крим техника во Мвр). Цена јака ама и клавир...
--- надополнето: 19 јануари 2012 во 18:35 ---
Дали некој знае како да префрлам пдф фајл овде за да може секој да го презема?
А ако не бива тогас на секој ќе ја пуштам на емаил или по скајп:
емаил: vane.s@gmx.net
скајп: vane.sokolovski
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Да ама...
--- надополнето: 19 јануари 2012 во 17:51 ---

--- надополнето: 19 јануари 2012 во 18:35 ---
Дали некој знае како да префрлам пдф фајл овде за да може секој да го презема?
А ако не бива тогас на секој ќе ја пуштам на емаил или по скајп:
емаил: vane.s@gmx.net
скајп: vane.sokolovski
Во Италија ги има во секој поголем супермаркет. Секако тие на сликата се легални зашто не се халуциногени. Штета што во МК ги нема...

П.С. За закачување на .pdf документи на интернет можеш да го пробаш www.mediafire.com
Еве пример како изгледа сето тоа: http://www.mediafire.com/?5i7np8ikwf94y1e
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Ќе пробам за фајловите а што се однесува за печурките: коментарот дека се халуциногени МИСЛЕВ на тие за чие производство е закачено видео од Kostur123.
А за твоите: НЕ СЕ ТАКВИ, и сепак мислам оти се работи за Pholiota nameko. Оти името под кои си ги означил во целото мое 15годишно работење не сум чул да се произведуваат а камоли конмерцијално(за маркети), Да провериш да не се како што велам Pholiota nameko?
--- надополнето: 19 јануари 2012 во 19:55 ---
Ајде ако е успешно превземете за почеток следниот пдф фајл
http://www.mediafire.com/?8baobat9msqyb41
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Ќе пробам за фајловите а што се однесува за печурките: коментарот дека се халуциногени МИСЛЕВ на тие за чие производство е закачено видео од Kostur123.
А за твоите: НЕ СЕ ТАКВИ, и сепак мислам оти се работи за Pholiota nameko. Оти името под кои си ги означил во целото мое 15годишно работење не сум чул да се произведуваат а камоли конмерцијално(за маркети), Да провериш да не се како што велам Pholiota nameko?
--- надополнето: 19 јануари 2012 во 19:55 ---
Ајде ако е успешно превземете за почеток следниот пдф фајл
http://www.mediafire.com/?8baobat9msqyb41
Успеав да го симнам фајлот, но имаш некоја грешка при правењето на истиот. Го отворив и наместо букви најдов црни точки. Не знам, може да е и до мојот PC?

Околку печурчињата: не си го чул тоа име затоа што можеби не си работел на италијанскиот пазар. Иако нвистина се слични на изглед, но што знам, не сум експерт. Еве уште една слика од шајчињата (ital. - funghi chiodini):

 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Agrocybe aegerita!!! како па тие да ги испуштам во набројувањето...
Не е проблем може да се произведат и тука,ама ич проблем со нив, само што за кој... Е баш ме заинтересира, ќе побарам мицелиум од колегите од околината
еве други интересни(испробани):
Pleurotus eryngii
И АКО си во Италија или ОДИШ набрзо таму можеш да донесеш материјал за работа....
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Agrocybe aegerita!!! како па тие да ги испуштам во набројувањето...
Не е проблем може да се произведат и тука,ама ич проблем со нив, само што за кој... Е баш ме заинтересира, ќе побарам мицелиум од колегите од околината
еве други интересни(испробани):
Pleurotus eryngii
И АКО си во Италија или ОДИШ набрзо таму можеш да донесеш материјал за работа....
Дали некој од спори успеал да направи мицелиум? И кој е најдобриот начин?
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Ништо тешко не праша, јас тоа го правам веќе...14г.
Сега не ми е тешко но кога почнав...
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
АКо уште некој има проблем со текстот(буквите се покажуваат како црни квадрати и сл) нека обавести да направам промена во фонтот или пак да не е проблем меѓу верзиите на win?
--- надополнето: 21 јануари 2012 во 01:44 ---
АКо уште некој има проблем со текстот(буквите се покажуваат како црни квадрати и сл) нека обавести да направам промена во фонтот или пак да не е проблем меѓу верзиите на win?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
АКо уште некој има проблем со текстот(буквите се покажуваат како црни квадрати и сл) нека обавести да направам промена во фонтот или пак да не е проблем меѓу верзиите на win?
--- надополнето: 21 јануари 2012 во 01:44 ---
АКо уште некој има проблем со текстот(буквите се покажуваат како црни квадрати и сл) нека обавести да направам промена во фонтот или пак да не е проблем меѓу верзиите на win?
Исто е и кај мене искачаат точки и ништо не се чита од книгата.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
58
Поени од реакции
18
и кај мене не се чита ништо, мислам дека е до фонтот.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
добро
ке го поставам во word
moment
пишувано е во mac swiss па сега...
--- надополнето: 21 јануари 2012 во 21:04 ---
Луѓе, еве го документот во ворд верзија. И имајте на ум дека следната недела е пријавувањето во бироата за вработување заради добивање пари(бесплатни) за нови фирми , 3000еур.
линкот е
http://www.mediafire.com/?onhm1n2uwj2wp7o

ај сега да видеме дали е во ред
дајте сигнал на 071 239 710 ако е ок :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom