Огревно дрво (проблем со достава на ЈП МП)

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Се огласи директорот на Македонски шуми Жарко Караџоски
http://reporter.mk/2015/08/30/складиштата-на-лицитација-можат-да-ку/
Тој вели:
Државата преку Македонски шуми со лицитирање ќе продава огревно, опожарено и декласирано дрво. На овој начин според првиот човек на Македонски шуми, Жарко Караџовски се очекува да се надомести недостатокот од дрвна маса .....
Проблем имало само кај оние кои немаат склучено договор и сакаат сега да се снабдат со огревно дрво, па според Караџовски во наредните денови се интензивира сечата се со цел сите навреме да се снабдат со потребните количини на огревно дрво.
......
Овиј се шегува: Дрвото што сега интензивно се сече - НЕ ГОРИ
Очекувајте пензионерите кои ќе добијат вакво дрво да се жалат дека дрвото е влажно и не гори
..........................
Во Кумановски муабети може да се прочита дека овој директор ја вмешал и Владата:
http://kumanovskimuabeti.mk/nedostig-na-ogrevno-drvo-pred-samiot-start-na-grejnata-sezona/
Караџовски појаснува и дека од тие причини на седницата на Владата било разговарано да се изнајде некој начин и Владата со своите ресурси за да и помогне на „Македонски шуми“ во овој период да се интензивира производството и продажбата со цел да им се излезе на сите граѓани во пресрет на грејната сезона.

Сепак, засега нема одговор на кој начин Владата ќе му помогне на Македонски шуми да го зголеми производството на огревно дрво, односно единствената информација е дека ќе се бара дополнителна механизација и теренски возила.
....................
Ова е „ вообичаена “ постапка на сите неспособни директори, веднаш ќе ја вмеша Владата и ако некој го нападне ќе вели мене политички ме напаѓаат инаку јас сум О.К.
Па како Владата или било кој ќе му помогне кога тој во минатата зима не сечел дрва?
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Пронјдов напис од јуни оваа година во кој е пренесена изјава на претседателот на Здруженото на приватни сопственици на шуми, Војо Соколовски. кој тврди дека дрво ќе го нема доволно на пазарот, односно нема да се стигне да се насече потребното количество за оваа есен.
http://revolucionermk.com/poradi-zakonski-izmeni-ke-nema-dovolno-ogrevno-drvo/
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Zorica76

Во Златна книга најдов 4 адреси за дрво во Куманово
...............................................
071 213924
Јел де Холдинг

  • Адреса: бул.Октомвриска Револуција 4/1-20
  • Место: Куманово

Дејности:
дрво за огрев и брикети

.....................................................
031 451824
Југо Дрво

  • Адреса: ул.425 бр.50
  • Место: Куманово
  • Телефон 2: 070 877685

Дејности:
дрво за огрев и брикети

.............................................................................


031 412027
Корп-пројект

  • Адреса: Индустриска б.б.
  • Место: Куманово
  • Факс: 031 412027
  • Локација: пред царинскиот терминал

Дејности:
асфалт и асфалтирање, градежни фирми и претпријатија, нискоградба, дрво за огрев и брикети, плочки

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


070 258983

Пелбрик

  • Адреса: Митев Мост б.б.
  • Место: Куманово
  • Оддалеченост: ≈57 км

Еден од најефикасните начини за искористување на биомасата е да се обработи биомасата сѐ со цел добивка на пелети. Пелетите се далеку посупериорни како гориво во однос на сите други останати енергенси

Отвори ги нашите производи на

Дејности:
дрво за огрев и брикети, пелети

............................................

Но обиди се и во Ројал инвест, Тие имаа складови во н. Илинден
А н. Илинден не е далеку од Куманово
http://www.rojalinvest.com/ogrev-programa
Големопродажба
+389 (0)2 / 2531 201
aleksandar@rojalinvest.com.mk
ул.8 бр.15 населба Илинден
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.925
Поени од реакции
35.794
Во овоштарникот имав неколку исушени сливи/круши, ги исеков уште пролетта и ги откорнав за да посадам нови, али дрвата ми стојат на викендица. Дали смеам да си ги однесам овие трупци до дома или ќе мора да вадам одобрение за истото (ако не се лажам за берење на круша/слива порано се поднесуваше барање во кое како прилог требаше имотен лист како потврда за сопственост)?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Добро е овде да се каже и процедурата за сечење на приватна шума, кој знае ... кои дозволи и од каде треба да се набават ... за самостојно сечење или за издавање на фирма со полномошно и чисти пари ...[DOUBLEPOST=1441460071][/DOUBLEPOST]
Во овоштарникот имав неколку исушени сливи/круши, ги исеков уште пролетта и ги откорнав за да посадам нови, али дрвата ми стојат на викендица. Дали смеам да си ги однесам овие трупци до дома или ќе мора да вадам одобрение за истото (ако не се лажам за берење на круша/слива порано се поднесуваше барање во кое како прилог требаше имотен лист како потврда за сопственост)?
еве што најдов, а ти прашај си за секој случај ... Согласно член 69 став (1) од Законот за шумите („Сл. Весник на РМ“ бр. 64/09, 24/11, 53/11, 25/13, 79/13, 147/13, 43/14 и 160/14), исеченото дрво во шума како и надвор од шума (освен дрво од овошни стебла на земјоделско земјиште), без оглед во чија сопственост е, мора да е жигосано со втиснување на јасно видлив шумски жиг и снабдено со испратница за исечено дрво и дрвни сортименти кога се превезува од местото на утовар или пренесува од место до место, која се издава во електронска и хартиена форма.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.925
Поени од реакции
35.794
Добро е овде да се каже и процедурата за сечење на приватна шума, кој знае ... кои дозволи и од каде треба да се набават ... за самостојно сечење или за издавање на фирма со полномошно и чисти пари ...[DOUBLEPOST=1441460071][/DOUBLEPOST]
еве што најдов, а ти прашај си за секој случај ... Согласно член 69 став (1) од Законот за шумите („Сл. Весник на РМ“ бр. 64/09, 24/11, 53/11, 25/13, 79/13, 147/13, 43/14 и 160/14), исеченото дрво во шума како и надвор од шума (освен дрво од овошни стебла на земјоделско земјиште), без оглед во чија сопственост е, мора да е жигосано со втиснување на јасно видлив шумски жиг и снабдено со испратница за исечено дрво и дрвни сортименти кога се превезува од местото на утовар или пренесува од место до место, која се издава во електронска и хартиена форма.
Ти благодарам на информацијата.
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
После 15 дена од уплата за дрва 12 кубика 31 000 денари во мк шуми и со врски(без тој ништо не бива кај нас) ми стигнаа дрвата. Инаку цепанките чисто за проверка некои од вас имаа пишано дека во некои градови биле по 80-90 сантими, јас кај мене од премерените беа 90 до 95 многу слабо по 1 метар, дрвата добри има некои пројдени ама нема што да се прави плакаш не го добиваш платеното. Има криза за дрва конкретно кај нас за приватните лица дозволи за сеча немале да дават до 25 септември, а дрвата што ги сечат концесионерите одат за Скопје, нормално за цена од по 3700 за кубен метар.(толку платиле роднини у Скопје што живеат).
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Дрва имате во складиштата во Сарај дабови и букови квалитетни. По 3600 кубик башка сечени ви ги носат домат.
I ke gi platis 5 kubika, ke ti donesat 4.30 cm3,na seceni drva najveke se krade.Ne se lazete so toa seceni.
 
C

Castiel

Гостин
I ke gi platis 5 kubika, ke ti donesat 4.30 cm3,na seceni drva najveke se krade.Ne se lazete so toa seceni.
Нема. Идеш таму ти ги мерат прво па после ги сечат. Земав знам. Точно колку што платив донесоа. Пред очи прво ти ги мерат па тек после измерени ги сечат. А не да ги сечат па после да ги мерат или па да не видиш што си земал.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Bidejki sum samohrana majka koja zivee sama so dve mali deca ne mozam da odam po skladista da baram drva.. Moze li nekoj da mi kaze kade moze vo Kumanovo da se najdat drva.. Broj za kontakt ili internet stranica?
Mora li na drva da se grees? Izvini ne e moe da se mesam, ama za drva treba barem eden maz doma. Treba secenje, cepenje,redenje, pa uste ako se pogodat nekoi cvorlivi, pa cistenje sporetot, plocite, kumcite, i na kraj odjakot. Pocista smetka edna grealka,i kapata nastrana, ke si ja uklucuvas po potreba.
 
C

Castiel

Гостин
Mora li na drva da se grees? Izvini ne e moe da se mesam, ama za drva treba barem eden maz doma. Treba secenje, cepenje,redenje, pa uste ako se pogodat nekoi cvorlivi, pa cistenje sporetot, plocite, kumcite, i na kraj odjakot. Pocista smetka edna grealka,i kapata nastrana, ke si ja uklucuvas po potreba.
Пошто жена нели не е способна тоа да го направи? Во кој век живееш бе човек?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Пошто жена нели не е способна тоа да го направи? Во кој век живееш бе човек?
Da cepi cvorlivi drva, da se kacuva na kukja da cisti odjaci,da mu poddava na secacot za secenje, da kreva trupci od po 20-30 kg?Izvini ama kaj nas doma toa se racuna za maska rabota. A ti ako ja teras majkati da argati da se maci, toa e druga rabota, tesko na majkati.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom