Огревно дрво (проблем со достава на ЈП МП)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
Знам, глупава тема, но немав каде да го поставам прашањето: каде да најдам 1m3 огревно дрво во Скопје во ова време на годината?

Се чини дека сите дрва за огрев во Македонија се сотреа! Ние ко за прва година со греење на дрва не издржавме со 8m3 дрва. Ај за до година ќе знаеме колку да купиме.

Ако модераторите одлучат да ја остават темава во живот, би можеле да ја искористиме за совети и споделување искуства во врска со дрвата за огрев: кога, од каде и какви дрва нарачувате, кога ги сечите, како ги складирате и употребувате...

Се надевам дека некој ќе одговори на прашањето додека не сме се смрзнале. :)

Поздрав од Сибир.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.331
Мислам имаш тема во подфорумот економија за греење. Иначе мав е работата , и ние уште за таа недела имаме. :pos:
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Мафија, маме да им ебам. Во пола Скопје нема во ниеден склад... Пишете информација ако добиете кај има и колку пари
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Лани валандово полно беше од луѓе кои продаваа на црно, оваа година сите ги сотреа, нема ништо :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Знам дека во Ројал Инвест кога сакаш можеш да побараш огревно дрво, ама сега гледам дека и на нивната страна пишува дека нема залиха на огревно дрво:confused:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Лани валандово полно беше од луѓе кои продаваа на црно, оваа година сите ги сотреа, нема ништо :D
Мафија, маме да им ебам. Во пола Скопје нема во ниеден склад... Пишете информација ако добиете кај има и колку пари
Најдобар бизнис за правење пари беше ова, шумарите што ги познавам станаа газди преку ноќ со овој бизнис. Нема годинава се направи на неколку пати акција со мешана инспекција од разни градови и му стегнаа добри казни и еден куп прописи за да отворат стоваришта.[DOUBLEPOST=1425812216][/DOUBLEPOST]
Знам, глупава тема, но немав каде да го поставам прашањето: каде да најдам 1m3 огревно дрво во Скопје во ова време на годината?

Се чини дека сите дрва за огрев во Македонија се сотреа! Ние ко за прва година со греење на дрва не издржавме со 8m3 дрва. Ај за до година ќе знаеме колку да купиме.

Ако модераторите одлучат да ја остават темава во живот, би можеле да ја искористиме за совети и споделување искуства во врска со дрвата за огрев: кога, од каде и какви дрва нарачувате, кога ги сечите, како ги складирате и употребувате...

Се надевам дека некој ќе одговори на прашањето додека не сме се смрзнале. :)

Поздрав од Сибир.
Не знам колку голема површина грееш и со каков шпорет, али јас во Прилеп каде што е поладно досега имам потрошено нешто повеќе од 7кубици (во просек од 9-12) трошиме, а грееме околу 35м2 активно, уште 30тина м2 во собите каде што спиеме, по 1-2-часа пред спиење.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Дрва има на црно колку шо ви душа сака,само треба да го погодите правио човек :D
1900 на црно прва класа дабче
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Дрва има на црно колку шо ви душа сака,само треба да го погодите правио човек :D
1900 на црно прва класа дабче
лани имаше дабче прва класа за 1.000 че
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Знам, глупава тема, но немав каде да го поставам прашањето: каде да најдам 1m3 огревно дрво во Скопје во ова време на годината?

Се чини дека сите дрва за огрев во Македонија се сотреа! Ние ко за прва година со греење на дрва не издржавме со 8m3 дрва. Ај за до година ќе знаеме колку да купиме.

Ако модераторите одлучат да ја остават темава во живот, би можеле да ја искористиме за совети и споделување искуства во врска со дрвата за огрев: кога, од каде и какви дрва нарачувате, кога ги сечите, како ги складирате и употребувате...

Се надевам дека некој ќе одговори на прашањето додека не сме се смрзнале. :)

Поздрав од Сибир.
Иди до Хубо,таму имаш во вреќа спаковани..Баш пред некоја ден одев натаму, и ги приметив, кога влегуваш одма десно се..Имаше еден куп.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
ke go prasate cicko vi karadzovski kaj moze da najdite drva za ogrev
toj site privatni skladista gi zatvori,a sumskoto nema
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ама лани,ако ти се скапи иди од шумството земи си за 2600+
Drvata se 3500 kubik. Nenormalna rabota. . Najdobra opcija momentalno e jaglen-kumur, 6000 denari e ton toa ti e kako 2 ipol kubici drva. Treba da imas i ponekoe drvo da go raspalis oganot,problemot kaj kumurot e so prai mnogu gjubre i ako imas slaba pecka znae da mirisa.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Drvata se 3500 kubik. Nenormalna rabota. . Najdobra opcija momentalno e jaglen-kumur, 6000 denari e ton toa ti e kako 2 ipol kubici drva. Treba da imas i ponekoe drvo da go raspalis oganot,problemot kaj kumurot e so prai mnogu gjubre i ako imas slaba pecka znae da mirisa.
Дека се толку дрвата?
Во источна мкд по шумството пишав колку се,а на црно околу 2000 ден убави дрва.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дека се толку дрвата?
Во источна мкд по шумството пишав колку се,а на црно околу 2000 ден убави дрва.
Vo SK momentalno nema pod 3500 denara kubik po placevite. Znaci za seceni drva zborime.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom