"Огласи" за работа

Член од
5 јуни 2012
Мислења
41
Поени од реакции
22
Јас лично имам работено така да не ги исполнувам условите за оваа нивна ,, понуда " али не ни очекувам нешто повеќе од АВРМ. Јас не разбирам ни зашто оваа институција постои. Дали досега некој се вработил со помош на АВРМ ? Само статистика си водат колку невработени имало :P Едно нешто досега до крај го немаат направено како што треба.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
ЛУЃЕ пазете , много измамници има около , , немој дасе изгорите со некоја мрсна превара , па после да се жалите и кукате ;););)

ВРАБОТУВАЊЕ ВО ГЕРМАНИЈА СПРЕМА ПРОГРАМАТА НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА СТРАНЦИ КОИ НЕ СПАЃААТ ВО ЕВРОПСКА УНИЈА КАКО ШТО Е И Р.МАКЕДОНИЈА.ВРАБОТУВАЊЕТО Е ЗА СТАЛНО,ПРВИОТ ДОГОВОР СЕ ПОТПИШУВА НА 4 ГОДИНИ.А ДРУГИОТ СЕ ПРОДИЛЖУВА ТАМУ.ПРАВО НА АПЛИЦИРАЊЕ ИМААТ СИТЕ ВИСОКО СТРУЧНИ КАДРИ (СО ФАКУЛТЕТ),СРЕДНО СТРУЧНИ КАДРИ (СО ЗАНАЕТ,ГРАДЕЖНИШТВО,УГОСТИТЕЛСТВО,ТЕКСТИЛ И ДРУГИ).ПОКРАЈ ОБЕЗБЕДЕНА ПЛАТА,СТАН,ОБРОК ОД ПРВИОТ ДЕН ВИ ТЕЧЕ И СТАЖ.СЕКОЈ КЛИЕНТ Е ДОЛЖЕН ПРОВИЗИЈА ОД ДВЕ ПЛАТИ И ТОА НА 12 РАТИ ОТКАКО ЌЕ ВЕ ВРАБОТИМЕ.ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ ЗА АПЛИКАЦИЈА-ФОТОКОПИЈА ОД ПАСОШ,ФОТОКОПИЈА ОД ДИПЛОМА,ЦВ-БИОГРАФИЈА НА МАКЕДОНСКИ И ФОТОКОПИИ ОД ПАСОШ ИЛИ ИЗВОД ОД СОПРУГАТА И ДЕЦАТА ЗА ТИЕ ШТО САКААТ ДА АПЛИЦИРААТ ФАМИЛИЈАРНО.НА НОТАР СЕ ПОТПИШУВА ДОГОВОР ЗА ОСТАВАЊЕ НА ГАРАНЦИЈА ОД 300 ЕВРА ДЕКА СИГУРНО ЌЕ ЗАМИНЕТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА-НАПОМЕНА ПАРИТЕ НЕ СЕ ГУБАТ ВО СЛУЧАЈ ДА НЕ ВЕ ВРАБОТИМЕ СЕ ВРАЌААТ НАЗАД.
АПЛИЦИРАЊЕ СЕКОЈ РАБОТЕН ДЕН ОД 10 ДО 16 ЧАСОТ ВО АГЕНЦИЈА БАРИУС-СКОПЈЕ Т.Ц.МАВРОВКА ВО ВЛЕЗОТ НА АЛСАТ ТЕЛЕВИЗИЈА ВТОРИ КАТ .ИНФОРМАЦИИ ДОДАТНИ МОЖЕТЕ ДА ДОБИЕТЕ ДИРЕКТНО НА НАВЕДЕНИТЕ ТЕЛЕФОНИ ,НА ЕМАИЛ НЕ ОДГОВАРАМЕ.СО ПОЧИТ!070-807-703
--- надополнето: 14 април 2013 во 18:27 ---
ЛУЃЕ пазете , много измамници има около , , немој дасе изгорите со некоја мрсна превара , па после да се жалите и кукате ;););)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.803
Поени од реакции
10.889
ЛУЃЕ пазете , много измамници има около , , немој дасе изгорите со некоја мрсна превара , па после да се жалите и кукате ;););)

ВРАБОТУВАЊЕ ВО ГЕРМАНИЈА СПРЕМА ПРОГРАМАТА НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА СТРАНЦИ КОИ НЕ СПАЃААТ ВО ЕВРОПСКА УНИЈА КАКО ШТО Е И Р.МАКЕДОНИЈА.ВРАБОТУВАЊЕТО Е ЗА СТАЛНО,ПРВИОТ ДОГОВОР СЕ ПОТПИШУВА НА 4 ГОДИНИ.А ДРУГИОТ СЕ ПРОДИЛЖУВА ТАМУ.ПРАВО НА АПЛИЦИРАЊЕ ИМААТ СИТЕ ВИСОКО СТРУЧНИ КАДРИ (СО ФАКУЛТЕТ),СРЕДНО СТРУЧНИ КАДРИ (СО ЗАНАЕТ,ГРАДЕЖНИШТВО,УГОСТИТЕЛСТВО,ТЕКСТИЛ И ДРУГИ).ПОКРАЈ ОБЕЗБЕДЕНА ПЛАТА,СТАН,ОБРОК ОД ПРВИОТ ДЕН ВИ ТЕЧЕ И СТАЖ.СЕКОЈ КЛИЕНТ Е ДОЛЖЕН ПРОВИЗИЈА ОД ДВЕ ПЛАТИ И ТОА НА 12 РАТИ ОТКАКО ЌЕ ВЕ ВРАБОТИМЕ.ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ ЗА АПЛИКАЦИЈА-ФОТОКОПИЈА ОД ПАСОШ,ФОТОКОПИЈА ОД ДИПЛОМА,ЦВ-БИОГРАФИЈА НА МАКЕДОНСКИ И ФОТОКОПИИ ОД ПАСОШ ИЛИ ИЗВОД ОД СОПРУГАТА И ДЕЦАТА ЗА ТИЕ ШТО САКААТ ДА АПЛИЦИРААТ ФАМИЛИЈАРНО.НА НОТАР СЕ ПОТПИШУВА ДОГОВОР ЗА ОСТАВАЊЕ НА ГАРАНЦИЈА ОД 300 ЕВРА ДЕКА СИГУРНО ЌЕ ЗАМИНЕТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА-НАПОМЕНА ПАРИТЕ НЕ СЕ ГУБАТ ВО СЛУЧАЈ ДА НЕ ВЕ ВРАБОТИМЕ СЕ ВРАЌААТ НАЗАД.
АПЛИЦИРАЊЕ СЕКОЈ РАБОТЕН ДЕН ОД 10 ДО 16 ЧАСОТ ВО АГЕНЦИЈА БАРИУС-СКОПЈЕ Т.Ц.МАВРОВКА ВО ВЛЕЗОТ НА АЛСАТ ТЕЛЕВИЗИЈА ВТОРИ КАТ .ИНФОРМАЦИИ ДОДАТНИ МОЖЕТЕ ДА ДОБИЕТЕ ДИРЕКТНО НА НАВЕДЕНИТЕ ТЕЛЕФОНИ ,НА ЕМАИЛ НЕ ОДГОВАРАМЕ.СО ПОЧИТ!070-807-703
--- надополнето: 14 април 2013 во 18:27 ---
ЛУЃЕ пазете , много измамници има около , , немој дасе изгорите со некоја мрсна превара , па после да се жалите и кукате ;););)
Па на огласов е наведено и точно место и броеви се оставени а се спомнува и нотар, којзнае може не е измама, ако има некој искуство нека пише.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Па на огласов е наведено и точно место и броеви се оставени а се спомнува и нотар, којзнае може не е измама, ако има некој искуство нека пише.
Јас колку што разбрав ем им плакаш две плати како провизија ем 300 евра на нотар, а од кај знаеш дека откако ќе ги дадеш парите нема да исчезнат и да не слушнеш за нив?Јас милам дека најсигурно е да се распрашате и да одите преку некоја позната и проверена агенција а не преку било кого. Освен тоа не Ви гарантираат дека ке ви најдат работа.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.803
Поени од реакции
10.889
Јас колку што разбрав ем им плакаш две плати како провизија ем 300 евра на нотар, а од кај знаеш дека откако ќе ги дадеш парите нема да исчезнат и да не слушнеш за нив? А на нотар они ќе имаат твој потпис дека доброволно ги даваш парите и уште којзнае што ќе пишува за да се заштитат и да не можеш да ги тужиш за измама, затоа пред потпишување треба добро да се прочита. Како и да е јас мислам дека најсигурно е да се распрашате и да одите преку некоја попозната и проверена агенција да се оди а не преку било кого. Освен тоа не Ви гарантираат дека ке ви најдат работа.
Па јас разбрав дека двете плати ги плаќаш од кога ќе почнеш да работиш во Германија и наводно нема одеднаш туку постепено ќе ти одбиваат, а тие 300 евра пред воопшто да отидеш... Во нотарски работи не се разбирам али вајда ќе се потпише и дека во случај на НЕнаоѓање на работа тие 300 евра е обврзан да ти ги врати...
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Па јас разбрав дека двете плати ги плаќаш од кога ќе почнеш да работиш во Германија и наводно нема одеднаш туку постепено ќе ти одбиваат, а тие 300 евра пред воопшто да отидеш... Во нотарски работи не се разбирам али вајда ќе се потпише и дека во случај на НЕнаоѓање на работа тие 300 евра е обврзан да ти ги врати...
Незнам јас немам доверба во Вакви непознати 'агенции'. Прогуглај малце сиг и на форумов се има пишувано на таа тема кои агенции се добри па обрати се на проверени места. Јас така би направила па сега ти си знаеш :) И некој погоре пишал дека е измама така да..
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
Господ да чува и да брани.... цццц.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.280
Поени од реакции
561
Па јас разбрав дека двете плати ги плаќаш од кога ќе почнеш да работиш во Германија и наводно нема одеднаш туку постепено ќе ти одбиваат, а тие 300 евра пред воопшто да отидеш... Во нотарски работи не се разбирам али вајда ќе се потпише и дека во случај на НЕнаоѓање на работа тие 300 евра е обврзан да ти ги врати...
ама ако ја здувне некаде од каде ќе ти ги врати ... имаше пред 1 година во Охрид ваква агенција со слични услови, поработе 2-3 месеци, реклами на тв, радио, интернет, се пријавиле луѓе и газдата, Германец, ги собрал 10000 еур и ја здувнал дур не сватиле луѓето дека е измама ......
--- надополнето: 17 април 2013 во 22:17 ---
а и програмата за вработување на странци во Германија е само за високообразовани луѓе на државните универзитети, а не и за со средно ...
--- надополнето: 17 април 2013 во 22:20 ---
http://forum.kajgana.com/threads/Нова-агенција-за-вработување-во-странство-fsm-ИЗМАМА.61839/
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Pred 20 dena edna slicna agencija vo kumanovo bese otkriena , i bese zatvorena , ,, toj nekoj si gazda potpisual rabotni dogovori so 70-80 luge , i toa zavereni kaj 2 advokati i se so pecat i zemal 500 evra provizija , na nekoj 700evra . . . .i sega koga go uapsija ni rabota i nasol , ni pari imal ..... eden lut i nervozen klient go naceka i gi istepal , ama sto fajde o d toj . ..
Se ova go imase na vesti luge ., ako nekoj saka da te izmami ne te spasuvaat ni notari ni advokati , samo oci otvoreni . . .
Ako jas odam da rabotam , i jas li treba da go finansiram i plakam troskovite , . . .mislete malko pred da pocneto so rabota nekade pa i tuka da e . . Nas narod vika - posle ebaane , nema kaenje
 
Член од
13 април 2013
Мислења
49
Поени од реакции
16
ееееее ова на држава ви личи па и некој обврзан да биди сето се врзани како свински црева а дека че му ги врати парите ако не му насол работа нека се јави некој со му вратиле јас уште толку це му дам
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
барем ја кажуваат ... а не да одиш на разговори, ова она и на крај да увидиш дека џабе било ... камо сите да ја пишуваат платата ...
Сега според закон треба сите да ја пишуваат иако многу не го почитуваат тоа
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
па каде се казните? ... ретки се огласите со наведена плата ...
Всушност се почести се таквите огласи каде што е наведена платата, што е многу добро

ВО ОГЛАСИТЕ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ МОРА ДА ИМА НАЗНАЧЕНО ПЛАТА И РАБОТНО ВРЕМЕ
Работодавачите што објавуваат оглас за вработување мора да ја назначат основната плата и работното време. Ако не го сторат тоа нема да можат да го пријават работникот во Агенција за вработување, пишува Вест.

Ова е дел од последните измени на Законот за работни односи кои стапија на сила на 19 февруари. Сепак, пишува весникот, минатата недела беа објавени огласи без назначена плата и работно време.

„Веројатно се работи за неинформираност на фимрите за што ќе реагира Трудовиот инспекторат со укажување“, вели Давор Политов, портпарол на Министертсвто за труд и социјална политика. Тој вели дека овие огласи ќе треба да бидат објаевни уште еднаш или ќе се сметаат за невалидни.

Новите правила се воведени затоа што луѓето имаат право да знаат под кои услови ќе работат уште пред да аплицираат за определено работно место http://www.fakulteti.mk/news/13-03-07/vo_oglasite_za_vrabotuvanje_mora_da_ima_naznacheno_plata_i_rabotno_vreme.aspx
 

Kajgana Shop

На врв Bottom