"Огласи" за работа

W

Werther

Гостин
Да не знае некој како оди процедурата за виза за Канада и дали има работа?Имам некои така ај да ги наречам "чаршиски муабети" слушнато,бидејќи се огромна земја со малку луѓе и им фалат луѓе за работа и исто така дека многу полесно се добивала виза него ли за САД.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
Член од
6 ноември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
bev pravev moabet i mi objasniva se megutoa se mislam da ne se raboti za prevara

iznajmena kancelarija 2 luge
ni objasni deka na start davas 300 evra za da go plati patot covekot sto ti gi nosi dokumentite vo germanija za da te primat potpisuvas dogovor zaveren na notar deka vo rok od 2 godini odkoga ke mu gi dostavis dokumentite mora da ti najde rabota dokolku ne ti najde rabota vo germanija za 2 godini ti gi vraka tie 300 evra sto si mu gi dal

mi mirisa na prevara ke mu dades dokumenti ke mu dades pari i dve godini ke cekas da ti se javi da ti najde rabota demek ke sedis miren dve godini so nadez deka ke ti se javi a posle tie 2 godini odi pa najdi go ili pa dokazi deka te izmamil......
zeznato e ako ima nekoj iskustvo so ova neka mi objasni ili pa sto otisol taka
a i da 2 plati odkogo ke te vrabotat mu sleduvaat nemu kako provizija sto ti ja nasol ''rabotata''

agencijata se vika varius[/quo
--- надополнето: Nov 6, 2012 3:26 AM ---
jas kolku sto proveriv vo ZLATNA KNIGA na internet tamu gi ima site registrirani firmi a ovaa firma VARIUS nigde ne uspeav da ja najdam pozdrav
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
што е финтата со огласов за во странство, пишува 1200 евра плата, а нема никакви податоци што е работата
http://najdirabota.com.mk/vacancy.aspx?vacancy=614083#.UKEJ7YaN58E
дали е превара???
Најубаво да му се јавиш на типот на мобилен и распрашај се... Се надевам дека ќе познаеш ако е превара. Со среќа, па пиши искуството, као ќе поминеш ;)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.060
Поени од реакции
11.408
Налетав на оглас за пракса во Тутунска Банка, може ќе му се најде корисен на некого

 
A

andrea85

Гостин
Друштво незнаев каде да го поставам прашањево.Повикана сум на разговор во Кемет електроникс па ме интересира доколку некој од вас веке бил и како се задоволни од плати,колку се плати, како се работи,инаку огасот беше за аналитичар за цени и внатрешна продажба
--- надополнето: 4 декември 2012 во 22:07 ---
Друштво незнаев каде да го поставам прашањево.Повикана сум на разговор во Кемет електроникс па ме интересира доколку некој од вас веке бил и како се задоволни од плати,колку се плати, како се работи,инаку огасот беше за аналитичар за цени и внатрешна продажба
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
1
Катастрофа жива, преку 150 CV-а имам пратено за 5 месеци и ништо.:( Некој може да помогне нешто за во Македонија или Црна Гора?
Исто и јас, имам праќано многу CVa на огласите што ги најдов на najdirabota, dobrarabota, topkariera, baramrabota и сл. страни но не се јавува никој. Имам слушано и муабети оти огласите се само формално пуштени колку да може да ги пријават/осигураат веќе примените кандидати кои работеле непријавени. Што мислите вие ?

Патем што значи ако некоја фирма бара практикант? Дали тоа е нешто како волонтер, односно работник кој работи за без пари или?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Eve ja baram rabota vekje podolgo izvesno vreme...i sekade baraat "devojcinja"... ili pa drugi nekoj nevozmozhni uslovi.

Ima drugi so vakva maka ?!
Има... Башка со гимназија сум тапа, уште ми е криво што не отидов стручно. Башка со ногава и грбот ебан сум. Сега нека се чукам во ѕид. :tapp:

Исто и јас, имам праќано многу CVa на огласите што ги најдов на najdirabota, dobrarabota, topkariera, baramrabota и сл. страни но не се јавува никој. Имам слушано и муабети оти огласите се само формално пуштени колку да може да ги пријават/осигураат веќе примените кандидати кои работеле непријавени. Што мислите вие ?

Патем што значи ако некоја фирма бара практикант? Дали тоа е нешто како волонтер, односно работник кој работи за без пари или?
Истата прича продолжуваме. :(
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Има... Башка со гимназија сум тапа, уште ми е криво што не отидов стручно. Башка со ногава и грбот ебан сум. Сега нека се чукам во ѕид. :tapp:


Истата прича продолжуваме. :(
од искуство некако со тие огласи не идат баш најдобро работите....целта поента на вработувањето во Македонија е некој да те препорача или да се вработиш преку некој што го познаваш ептен добро...сега не зборам за класични врски мама тато вујко чичко ама нешто слично и ова ќе да е ... досега сите вработувања што сум ги имал се базирале на познанства, на интервјуа сум бил ама послабо така скоро ич да не речам...дури и во Америка кога се вработив, тоа беше на база на познанство :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
од искуство некако со тие огласи не идат баш најдобро работите....целта поента на вработувањето во Македонија е некој да те препорача или да се вработиш преку некој што го познаваш ептен добро...сега не зборам за класични врски мама тато вујко чичко ама нешто слично и ова ќе да е ... досега сите вработувања што сум ги имал се базирале на познанства, на интервјуа сум бил ама послабо така скоро ич да не речам...дури и во Америка кога се вработив, тоа беше на база на познанство :)
Знам... Денеска и од судот ми ги вратија документите што аплицирав за поротник.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Треба да частиш за ова. (y) Си избегнал дневници од 200 ден.
Абе да бев примен ми е гајле дали ќе беше 200 или 300 денари. И така не беше ништо физички тешка работа, башка ме интересира тоа. А за понатаму ќе видиме почнаа да собираат моите за лиценца за обезбедување. Ако не тоа може на факултет да идам од Септември. Ако не биде ништо од тоа, ќе си се вратиме како порано што работев сезонски-земјоделие и сточарство. :D
Тоа е кога си гимназијалец со насока Општествено-Хуманистичко Б. xD А за огласите, тиња се ништо нема за мене, а и друогото се е со факултети повеќето.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Треба да частиш за ова. (y) Си избегнал дневници од 200 ден.
Зашто да части кога не го избрале. 200 денари за ич труд не е лошо, поубаво би било кога би било повеќе но и вака за таа работа ок е. Плус ако ти е дополнителна работа уште поубаво, 2-3000 ден месечно ќе има плус од неговата плата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom