ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Отиден е на прослава по повод победувањето над нацизмот од пред некој ден.
Oh the irony. Иначе знам што кур бара таму, не знам што кур ќе се враќа. И онака за кур не го бива.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.462
Поени од реакции
5.507
Последните 2-3 години немаше скоро никакви меѓуетнички тензии, посебно не од таков карактер за да предизвикаат вакво нешто. Во последните неколку месеци народот е најсплотен и искрено со душа ги чекав бомбите за смилковско за конечно да застанеме рамо до рамо едни со други. И сега кога требаше да се случи сплотувањето се случуваат овие глупости. Случајно?
 
L

Lu

Гостин
На Телма моментално кажуваат за случајов.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не е за смеење работава, ама, ние имаме армија? :D
Од уста не ги извадија ЕБР и ЕСЗ (исто и за Гошинце) а никаде да ја спомнат армијата медиумиве...
армијата НЕ СМЕЕ да се употреби ако нема воена состојба.

Армијата не ги чува границите од 2004 или 2006,и нема никакви права да употреби сила,освен при обезбедување касарни.Тоа е дел од европскиот договор,читај демократија..и поради тоа имаме испади,бидејќи полицијата е растрчана насекаде,колку сакале ние тоа да го признаеме или не.Да ја чува армијата границата,а полицијата да решава внатре во државата проблеми,ќе биде сосема друго...
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Нашите дроној се за прибирање информации. Највероватно се очекува акцијата да продолжи и во текот на ноќта, па на специјалците ќе им требаат real-time информации за секој објект (термичка анализа).

Сепак, ситуацијата е далеку од чиста. Милисекунди се во прашање дали тој што го имаат на нишан е цивил или терорист. Или можеби терорист кој ја фрлил униформата па сега глуми цивил.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Не е за смеење работава, ама, ние имаме армија? :D
Од уста не ги извадија ЕБР и ЕСЗ (исто и за Гошинце) а никаде да ја спомнат армијата медиумиве...
Постирав пред малку, зет ми го собрале. Арм е во состојба на приправност во Кумановската касарна.
 
T

templar55

Гостин
Кој и да е незнае да исценира ништо ,ја баш мислев ќе не номинираат за некој оскар .
Ова е далеку од сценирано...те поканувам кај мене во Куманово да видиш сам у живо.
 
G

Goldie

Гостин
кај е сега агда да се фали дека полицијата не треба да иде на работно место зашто така иделе против народот, и дека фрлање бекатон е оправдано. тие исти луѓе отидоа денес да се пресметуваат со албански терористи, а некои од ниво очигледно нема повеќе да се вратат.
И како се криви тие што протестираа против полициската бруталност за смртта на полицајците денеска ? Ако некој е крив тоа е МВР што дозволила вакво дувло да се направи сред голем град како Куманово, да не напоменуваме дека голема е шансата да се дојдени од страна нелегално преку граница - Косово.

Како и да е ако има загинати нека почиваат во мир, и се надевам дека ситуацијава што побрзо ќе се реши.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.620
на SAT (црна гора) викааат „преминула 3 полицајца рањени у Куманову“ :(
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Да речеме и да не е смислено сценари што никој не можи да ме убеди... ама во рок од 10тина дена да ти слезат на два пати вооружени групи со стотици лица преку граница да си влезат во град не оставка треба харикири да си извршат надлежните... Па имаме бе ние гранична контрола, тајни служби нешто????
влегле невооружени,оружјето им било закопано внатре...и прашај кумановци ќе ти кажат дека пподолго време има огромно полициско присуство во куманово и околните села.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
Загинало некое младо дете од Гостиварско, член на тигрите. Почивај во мир!
Нено, така ме информираше член на форумов од Гостивар, дека официјално едниот загинат е од Гостивар, а се шпекулира дека и уште еден од загинатите е од Гостивар.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
I na Popova Shapka se pukalo. Luge pocna...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Да речеме и да не е смислено сценари што никој не можи да ме убеди... ама во рок од 10тина дена да ти слезат на два пати вооружени групи со стотици лица преку граница да си влезат во град не оставка треба харикири да си извршат надлежните... Па имаме бе ние гранична контрола, тајни служби нешто????
И во 2001-ва беа игнорирани таквите извештаи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom