ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

G

Goldie

Гостин
Не се правам наивен,пишав " колку што има инфо " штом ти сега информира знам и јас и сите други, Фала ти.
Добра ви е ваа, кога не ви одговара нешто се правите неинформирани ала “јас сум бил во подрум, ништо незнам“.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
669
Поени од реакции
51
Здраво долго време не бев во форумот ....

Само неколку зборови

Гледам дека неки луѓе не разбирав зошто ова се случи и која е крајната цел, иако мени ми се чини како прилично едноставна работа?

знаемо дека актуелната политичка ситуација во Македонија е сензитивна во монент ама знаете ли дека незадоволството на Албанците со нивните политички лидери во регионот е многу повисоко? Во Косово, отпор на Тачи голем, во Албанија исто голем отпор на Рама. Тие рапидно губат подршка кај албански народ

Ова е политички момент за поекстремниот дел од албанска политика да заграби што може повише, да наруши баланс во Македонија, да ја ослаби држава, и да се обиде да ја стави на неговата страна поголемиот дел од Албанците, а во момент повеќето Албанци се навистина против нив, ама повеќето Албанци се дефинитивно фрустрирани, бедни и многу бесни со нивните политичари кои се типични балкански лопурди како и секаде на Балканот.

Ние не треба да го гледаме ова како американскато масло, но дефинитивно Американците нема да одат директно против која било од албанската струја, бидејќи не сакав да потресат своите позиции кај Албанците зошто тие се корисни за нив по многу причини.

Едноставно кажано тоа е напад на македонската држава во момент кога екстремната струја на Албанци заклучи дека е добар за напад. Затоа, глупаво е да се каже дека е тоа целта на Грујо или некој друг македонски политичар. Држава мора да покажуваат сила, единство и енергија,да покажува дека цената за напади е превисока и внимателно да ги координира активностите со главните фактори во регионот, а знаеме кои се тие. .

Моје саучешће породицама погинулих и целом македонском народу и поштовање храбрим македонским припадницима снага безбедности на професионалној акцији. И извињење за лош македонски али ето :( Надам се да ће бити мирно за све људе и нас и Македонце и Албанце
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.894
Поени од реакции
11.835
Идиотиве на крај стварно војна ќе направат. Со оглед на тоа дека противникот ни е некој што едвај чека рчка, им дадоа одличен повод за идни насилства за жал.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.981
Поени од реакции
9.780
Поддршка и знак на солидарност со натписи "И ние сме Куманово" .
Во Тирана биле мирни колку што има инфо.
napišav eden post ama ne e zabeležan od golemata frekfencija na postovi... bev prv pat 2006 na odmor vo Drač, me fati i bogorodica, 15 avgust... mnogu luđe so krstovi na vrat, na šoferšajbni... na Bogorodica nevidena gužva na luđe od Tirana.. a lokalcite ič ne gi sakaa turistite od Kosovo i z.Makedonija... no dali e sega taka ?? pre 4 godini bev vo Valona, vlaot gi prodal apartmanite na musliman i se iselil, dali Saranda, dali Grcija ... vo Albanija ima primetna islamizacija i golemoalbanski nacionalizam, bez obzir što vlegoa vo Nato
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
5.901
Поени од реакции
4.731
Идиотиве на крај стварно војна ќе направат. Со оглед на тоа дека противникот ни е некој што едвај чека рчка, им дадоа одличен повод за идни насилства за жал.
@Peja989 како што го банира Брутус дај банирај го и овој
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.877
Поени од реакции
21.721
http://www.bbc.com/news/world-europe-32680904
Macedonia blames Kosovans for deadly Kumanovo clashes
Macedonian police killed in clashes with 'terrorists'

Неверојатно добар wording, за некого.
во наводници терористи...
ццц, ова се им се диктира
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.856
Поени од реакции
37.452
Во рубриката неписмени и среќни ...
Лажен профил е ова, се гледа дека е направен за коментирање на вакви глупости. Веќе научија да не коментираат од нивниот личен профил.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
860
Поени од реакции
473
Слушав вчера еден пресс каде јанкуловска рече се спремале имале и координативен штаб во центарот на куманово а луѓе од таму читав пишуваат пред да се деси ова имало ненормално мн полиција као дошле учките таму и мн жртво од наша страна и повредни
Лесна им земја на хероите
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Иванов, како што кажа знаел за нападов уште пред 4 месеци.

Затоа изгледа загинаа толку? Да не знаеше кој знае колку ќе изгинеле..

Какви луѓе ни ја водат државата... ах. :sick:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.281
Поени од реакции
10.180
Kој сме тоа ние, познати по суета? Јас сум поединец, со име и презиме, и со сопствено мислење.
Мене воопшто не ми е гајле за Заев. Што се однесува до мене, ако има направено криминал, нека скапи во затвор. Ама ако сегашната власт не заврши во затвор, никогаш нема да имаме држава. Очигледно не разбирате каква катастрофа ни се случува.


Кога беше аферата Драјфус еден француски интелектуалец напиша дека е подобро Франција да пропадне отколку невин човек да оди во затвор. Така е во моментов и за нас. Подобро Македонија да пропадне отколку на власт да останат луѓе кои немаат грам демократски менталитет.

Ти сакаш да живееш во држава во која Миле упаѓа во гласачките вреќи? Јас не сакам. Ако цената за тоа е се да оди у пичку матер, нека биде така.
Јас не зборам во моите постови кој да оди во затвор, туку воопшто за опстанокот на државава. Јас многу добро разбирам што значат спуштените гаќи на власта во ваков еден период и затоа дефинитивно мора да одговараат пред законот.

Меѓутоа оваа акција да ја наречеш нарачка на владата, е во најмала рака смешно. Да собираш политички поени на смрт на 8 полицајци кои ги каменуваа пред некој дена е исто така во најмала рака смешно. Ме интересира како ќе реагираш доколку материјалите од Смилковци и не се некоја бомбастична вест, која ќе ја смени реалноста што ја имаме за тој настан?

Многу луѓе се изманипулирани овој период и од едната и од другата страна. Меѓутоа Заев е еден од најизманипулираните и се надевам дека некогаш ќе има доблест да го признае тоа јавно пред приврзаниците, како што се надевам дека сите што направиле криминал ќе одговараат пред судови кои се независни и непартиски ако воопшто доживееме да имаме такви некогаш.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.293
Поени од реакции
56.279
Незнам дали е пишано во предходните страни, но Коха излезе со информација дека командант НАТО (Ндрецај) бил помеѓу загинатите терористи во Куманово
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.981
Поени од реакции
9.780
Дај некој нека ја постира сликата на Бранко кога седе со тој убиениот командант на учките ? Вртеше по фб , а неможам да ја најдам сега.

ама овој колку што разбрав во Либија бил, кај Исил
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.179
Јас не зборам во моите постови кој да оди во затвор, туку воопшто за опстанокот на државава. Јас многу добро разбирам што значат спуштените гаќи на власта во ваков еден период и затоа дефинитивно мора да одговараат пред законот.

Меѓутоа оваа акција да ја наречеш нарачка на владата, е во најмала рака смешно. Да собираш политички поени на смрт на 8 полицајци кои ги каменуваа пред некој дена е исто така во најмала рака смешно. Ме интересира како ќе реагираш доколку материјалите од Смилковци и не се некоја бомбастична вест, која ќе ја смени реалноста што ја имаме за тој настан?

Многу луѓе се изманипулирани овој период и од едната и од другата страна. Меѓутоа Заев е еден од најизманипулираните и се надевам дека некогаш ќе има доблест да го признае тоа јавно пред приврзаниците, како што се надевам дека сите што направиле криминал ќе одговараат пред судови кои се независни и непартиски ако воопшто доживееме да имаме такви некогаш.
Еден куп аргументи укажуваат дека ова е нарачка од владата. Не велам дека сим 100% сигурен, но да се правам слеп на очи не бива. Што се однесува до опстанокот на државата, веќе ти кажав што мислам. Ако опстанокот на државата значи опстанок за оваа власт, подобро да пропаднеме.

Што се однесува до Смилковско, Заев калкулира со тие снимки затоа што нивното објавување ќе значи негово апсење под итна постапка од формално правни причини кои сега не сакам да ти ги објаснувам. Ама верувај ми на збор дека тие снимки повеќе ќе ги револтираат Македонците отколку Албанците. Објавувањето на тие снимки за Заев значи буквално одење на се или ништо.
 
На врв Bottom