Нострадамус

Член од
16 февруари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Читам на ова интернетов текстови што се предвидел и се ежам. Додуша, предвидувал во облик на стихови и за ништо не можеш рака во оган да ставиш дека тоа е баш тоа што го мислел. Сигурно и нему не му се јавувале точни визии на денешницата, или не постоеле зборови за дешните појави. Освен тоа, што ако го погубеле како богохулник?!?
Мислам дека не постои еден клуч, туку се изразувал со поетска слобода, па затоа има толку различни интерпретации.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Поплави, потреси и суши, налудничави лидери, нуклеарно вооружување... се се тоа рецепти, што по било кое сценарио...
... можат да бидат опасни за опстанокот на човештвото, за што всушност пишувал и Нострадамус.
Според толкувањата на книгата од Нострадамус, крајот на светот треба да биде помеѓу 2007 и 2012 година.
Лудиот водач идентификуван како Осама бин Ладен, кој ќе дојде до нуклеарното оружје и со него ќе ја нападне Европа е едно од сценаријата за крајот на светот.
Покрај налудничавиот лидер, во книгата се споменуваат и Антихристот, кој ќе го контролира светот, како и "црниот папа", идентификуван со американскиот претседател Барак Обама.
Во кодот на Нострадамус е предвиден економски крах на САД, ситуација која наводно ќе ја искористи Антихристот и ќе го внесе светот во Трета светска војна, што ќе значи крај на човештвото.
Целата приказна за крајот на светот, ќе биде пратена со серија природни катастрофи, особено поплави и потреси.
Еве се го убија Осама и сеа што праиме...значи он директно неможе веќе да иде вклучен во активирањето на нуклеарното оружје но неговите следбеници да..
 
Член од
1 февруари 2011
Мислења
61
Поени од реакции
8
kaj citate be za ovoj? i kako mu se vika knigata?
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Еве се го убија Осама и сеа што праиме...значи он директно неможе веќе да иде вклучен во активирањето на нуклеарното оружје но неговите следбеници да..
dali e ubien ili i toa e tajna sokriena od amerikancite nov svetski poredok, se toa e povrzano so ubistvot lazno na osama
 
F

FilipMacedon

Гостин
Ме плаши тоа дека еден дел му се исполни од овој кватрен(дел од неговите пророштва)

Од Црно море до Татарија
ке постои крал кој ке посака да го види Париз
Тој ке појде преку Ерменија
оставувајќи крвави трагови
Неговиот сојуз ке дојде преку Персија
заземајќи ја Византија
Тогаш голема несреќа предстои на Унгарците
Сонце ке го осветли Јадранското море
прекриено со арапска крв
Понудената помош ке задоцни
Персија ке појде и ке ја зароби Македонија,
Турција,Египет се до запад


Е сега за да се дешифрираат неговите зборови мора да се навратиме во гледишта на тогашниот средновековен човек,односно географските познавања на тогашните луѓе...
Од Црно море до Татарија денес постои само една држава,односно еден "крал",или Русија и Путин
Тој ке пројде преку Ерменија оствавувајќи крвави трагови,Ерменија е единствена позната земја во тој кавкаски реон во средниот век,па најверојатно затоа така ја именувал и Грузија,па со крвавите трагови веројатно мислел на војната во Грузија 2008 година...
 
R

Roten 96

Гостин
Јас имам книга за него од авторот Крокет Артур,Книгата се вика Необјавените пророштва на Нострадамус. :)
 
Член од
22 јануари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
0
eve vaka sega da vi kazam .. pred edno dvaeset i pojse godini koga bev vo osnovno i bevme seuste vo jugoslavija ... koj se sekava ke znae ... ni delea nekoj rosica ..taka mislam deka se vikase nedelniot vesni i vo eden od niv imase cela strana demek" zanimlivosti"(predviduvanje na nostradamus) sto mene togas vo toa vreme me izvadi od pamet ... sto e i normalno posto dete koga ke procita takvi raboti ke se izvadi od pamet ... ne mi e jasno samo so koj pamet pisuvale takvi raboti. Kako i da e, mi ostavia vpecatok dve predviduvanja ... prvoto i najstrasno mi bese deka predvidel za balkanot ... ke tecelo krv po ulicite ( togas aber nemase od nekakva vojna .. si ziveevme normalno vo jugoslavija) i vtorata rabota deka vo nekoj grad sto lezi na 7 planini ke udrat 2 golemi ptici koi ke ubiat mn. luge.... od avtorot za ovaa rabota imase tumacenje ... deka vo cel svet gradovi sto lezat na sedum planini se rim i NY ... pa demek se prasuvaa da ne se vo prasanje nekoi atomski bombi sto ke se pustat vo nekoi od ovie gradovi ... koga se slucija napadite vo NY ...prvo sto mi tekna bese ova sto go citav kako dete ... i me fati jeza (dve golemi ptici ... eteti gi avionite ...na nego mu licele deka se ptici koga gi videl vo svojot son) ... vo tekstovite nemase dati ili godini. isto i koga se raspadna JU i koga slusavme za masakrite sto se slucuvaa mi teknuvase na tekstot sto me izvadi od pamet uste kako dete ... na zalost nemozam da se setam na drugite predviduvanj ...samo ovie dve mi se vrezaa vo pamet
--- надополнето: Nov 18, 2011 8:42 AM ---
eve vaka sega da vi kazam .. pred edno dvaeset i pojse godini koga bev vo osnovno i bevme seuste vo jugoslavija ... koj se sekava ke znae ... ni delea nekoj rosica ..taka mislam deka se vikase nedelniot vesni i vo eden od niv imase cela strana demek" zanimlivosti"(predviduvanje na nostradamus) sto mene togas vo toa vreme me izvadi od pamet ... sto e i normalno posto dete koga ke procita takvi raboti ke se izvadi od pamet ... ne mi e jasno samo so koj pamet pisuvale takvi raboti. Kako i da e, mi ostavia vpecatok dve predviduvanja ... prvoto i najstrasno mi bese deka predvidel za balkanot ... ke tecelo krv po ulicite ( togas aber nemase od nekakva vojna .. si ziveevme normalno vo jugoslavija) i vtorata rabota deka vo nekoj grad sto lezi na 7 planini ke udrat 2 golemi ptici koi ke ubiat mn. luge.... od avtorot za ovaa rabota imase tumacenje ... deka vo cel svet gradovi sto lezat na sedum planini se rim i NY ... pa demek se prasuvaa da ne se vo prasanje nekoi atomski bombi sto ke se pustat vo nekoi od ovie gradovi ... koga se slucija napadite vo NY ...prvo sto mi tekna bese ova sto go citav kako dete ... i me fati jeza (dve golemi ptici ... eteti gi avionite ...na nego mu licele deka se ptici koga gi videl vo svojot son) ... vo tekstovite nemase dati ili godini. isto i koga se raspadna JU i koga slusavme za masakrite sto se slucuvaa mi teknuvase na tekstot sto me izvadi od pamet uste kako dete ... na zalost nemozam da se setam na drugite predviduvanj ...samo ovie dve mi se vrezaa vo pamet
 

Lord Macedon

Етнички жител на Кајгана
Член од
12 септември 2008
Мислења
135
Поени од реакции
21
2011 - како резултат на радиоактивни отпадоци на северната полутопка нема да останат ни животни ни растенија. потоа муслиманите ќе почнат хемиска војна против преостанатите живи европејци.

Да точно е ... нема ни животни ни растенија .... Или не ... ? Погледнав низ прозорецот исто .... Во очекување на првиот снег...
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Од секогаш гледав на ова со чудење. Иако верувам дека поголемиот дел е веќе точно.
Ме интересира зошто некој од стиховите се цензурирани?
Ме плаши тоа дека еден дел му се исполни од овој кватрен(дел од неговите пророштва)

Од Црно море до Татарија
ке постои крал кој ке посака да го види Париз
Тој ке појде преку Ерменија
оставувајќи крвави трагови
Неговиот сојуз ке дојде преку Персија
заземајќи ја Византија
Тогаш голема несреќа предстои на Унгарците
Сонце ке го осветли Јадранското море
прекриено со арапска крв
Понудената помош ке задоцни
Персија ке појде и ке ја зароби Македонија,
Турција,Египет се до запад


Е сега за да се дешифрираат неговите зборови мора да се навратиме во гледишта на тогашниот средновековен човек,односно географските познавања на тогашните луѓе...
Од Црно море до Татарија денес постои само една држава,односно еден "крал",или Русија и Путин
Тој ке пројде преку Ерменија оствавувајќи крвави трагови,Ерменија е единствена позната земја во тој кавкаски реон во средниот век,па најверојатно затоа така ја именувал и Грузија,па со крвавите трагови веројатно мислел на војната во Грузија 2008 година...
Јас мислам дека станува збор за падот на Будим и Унгарија под владение на Сулејман Величествениот, тогаш највеќе се прошириле Отоманците.


Иначе на Македонски некаде го има преведено сите? :)
Нострадамусовиот Клуч 15


1-Источните делови на Соединетите Амерички Држави во текот на летото ќе ги зафатат силни и раозрни бури.Силен ветар и обилни дождови ќе донесат смрт за повеќе милиони луѓе,а штетите ќе изнесуваат над десетина миљарди долари.Поради поплавите ќе потонат многу бродови,многу куќи ќе бидат уништени и ниските области ќе останат под вода.

2-Еден од христијанските водачи,некаде во Европа,ќе биде разобличен како следбеник на Сатаната.Тој ќе се самоубие,а во тоа ќе го следат и неколку стотици негови ученици.Ќе стане маченик кој ќе инспирира илјадници луѓе,кои ќе почнат да го обожуваат Сатаната.
1. Ме потсеќа многу на цунамито во Индонезија и Јапонија.
2. Ова ми личи на овој Брејвик монструмот од Норвешка. :confused:
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Од секогаш гледав на ова со чудење. Иако верувам дека поголемиот дел е веќе точно.
Ме интересира зошто некој од стиховите се цензурирани?


Јас мислам дека станува збор за падот на Будим и Унгарија под владение на Сулејман Величествениот, тогаш највеќе се прошириле Отоманците.
Не би можело да биде тоа бидејќи овој квартен е посветен за нашата блиска иднина(се претпоставува од почетокот XXI век)..и тука се збори за некој трет антихрист под кодирано име Мабус(во Америка се крена голема паника дека тоа е всушност Обама)...интересно што читав,само штета што книгата не беше моја па морав да ја вратам...
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Не би можело да биде тоа бидејќи овој квартен е посветен за нашата блиска иднина(се претпоставува од почетокот XXI век)..и тука се збори за некој трет антихрист под кодирано име Мабус(во Америка се крена голема паника дека тоа е всушност Обама)...интересно што читав,само штета што книгата не беше моја па морав да ја вратам...
Ах штета, баш ме интересираше. :/
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Се потресоа Американците кога победи Обама,ама јас мислам дека нема толку "моќ" да биде третиот Антихрист...патем еве според која логика одат на тоа...

OBAMA IS MABUS, THE ANTI-CHRIST, THE BEAST 666!!!
1.- He will come as a man of Peace (Obama promises peace in Iraq, defeat for the United States,a country he claims to serve.)
2.- He will come mounted on a white Female horse(Obama mother is white who had 12 African husbands and lovers)
3.- He will come to deceive( Obama says he's a Christian but in fact he was born a Muslim, practices the Islamic religion, prays Friday’s facing Mecca)
4.- He will make himself the most powerful man on earth, if elected, Mabus will be his name.
5.- He will try to destroy the Jewish People and Israel( Obama has said he loves Arabs specially Palestinians, hates Israel and Jews. Admires Hitler, Osama etc)
6.- He will present himself as good and righteous but in fact he's Satan himself. Violence and Murder is in his heart
7.- Obama will help Iran and Al Qaida in their evil projects.
8.- Barack Hussein Obama is the “King of the South” predicted in the Bible.(Daniel .11, Kenya is south of Jerusalem)
9.- Obama comes to implant muslim Sharia Law upon America.
10.- Obama will enslave American women forever with Sharia Law.
11.-Mabus will finish his term on 2012,predicted to be the end of the world.
11.- Mabus will use Mind Control to obtain control of the ignorant masses, only those who read this note will be free from his mental hold.
12.-Mabus has come to destroy the finest country in the world, America. Mabus has come to steal your soul and your children's souls.
13.- It's written and will come to pass, Mabus will try to destroy the world with nuclear weapons but his first attack will be against Israel and the Jewish people. The beast 666 hates G-d's chosen people.
Obama is the Anti-Christ, beware of him and don't let you be deceived by Him.
Supporters of Obama: 1.5 billion Muslims, Oprah, Louis Farrakanh, Jesse Jackson, Al Sharpton and all American Muslims.
This time is your turn to suffer America, the next 4 years will be pure hell if Mabus becomes your King.

Barack: 6 letters
Hussein: 7 letters
Obama: 5 letters
6+7+5=18=6+6+6
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Верската војна е започната одамна. Уште многу одамна со постепеното осиромашување, уништување и негирање на се православно, за потоа тоа да се префрли и на муслиманскиот свет, кој секојдневно се повеќе се сатанизира, се прикажува како терористички, нехуман, не прикладен за денешницава и иднината која следи, а во која има место само а една мала и осветољубива заедница, дериват од староеврејскиот култ, таканаречената католичка-доминиканска варијанта на христијанствто и нивните џелати протестантите, а во полза на повторното воспоставување на едноумие, црковно, религиско-институционализирано, небазирано на етика и верска иеологија преточена и прикажана како етика со етички норми.
Инаку, Нострадамус исто така вечеше дека жолтата раса ќе го освои светот и дека потоа ќе има некоја војна ли беше, потоп ли беше во кој ќе останат само малкумина од одбраните.

Сега, можеби малку избегав од темата, ама и како мала угестија за размислување:
Кои се одбраните, кои се најосветољубивите, кои се оние кои најмногу плачат по светот и историјата, а најмногу им е простуваат гревовите.

Благодарам.
Темата не е „повик за клање на сите кои не се христијани“. Аман, христијанството е учење дадено од Христа кој велел„сврти го и другиот образ“. Секоја тема се користи за да се истури тона гнев и омраза кон се што не сме ние. Се надевам дека животот ќе те научи на толеранција или сам ќе се затвориш во твојот чист свет на изолација.
 
D

dystopian

Гостин
Темата не е „повик за клање на сите кои не се христијани“. Аман, христијанството е учење дадено од Христа кој велел„сврти го и другиот образ“. Секоја тема се користи за да се истури тона гнев и омраза кон се што не сме ние. Се надевам дека животот ќе те научи на толеранција или сам ќе се затвориш во твојот чист свет на изолација.
Види ако можеш најди и цитирај го првиот пост напишан на форумов, тоа би било супер.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Види ако можеш најди и цитирај го првиот пост напишан на форумов, тоа би било супер.
Првиот пост е жива глупост. 2007 одамна помина а светска војна невидовма. Разбирам дека темата „пропаст на светот“ е интересна ама многу веке се злоупотребува а богами на неа многу пророци и добро заработија. Немам ништо против да се дискутира, да се разобличуваат мистерии ама нема потреба се да се врзува со религии,вери антихристи и слично. Пропаста на светот е поим од глобални размери, крај на се живо, и што има врска религијата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom