Нострадамус

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
Fantom_oh напиша:
Не е заради тоа. Човекот предвидувал шо предвидувал, му дошло време да умрит, и стигнал до 2012 година со предвидување.

aaaa. zancit to bilo.
a pisit so smrkal ko gi dobival ovie vizii?
ili so "Mara" si se druzel? :pos2: :pos2:

a toa za muslimanite i oruzjeto. tie kolku se prosti, voda nemaat vo ocine, ke izmislat oruzje. niv samo terorizam mu e specialnost.

A nemat nostradamus predviduvanje za nekoj kontakt so vonzemjani. ili do togas ne bilo poznato takvo neso, pa zato ne predvidel.

Lugje ke se budele vo amerika so zmii okolku sebe. ma ajde.... sedi molimte...
da ne go ima anakonda gledano posledno.... :pos2:

mumija ke oziveele naucnicite? aj bas ova da go vidam.
a pisi kakva ke bila ko ke oziveela?
hollywood 100% ke ja angazira.
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ја иам читано книгата на Нострадамус и чоекот убо си предвидел за иднината и понатамошните дешавања во денешнината :tapp:
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
Sindikat напиша:
Jas kako so vidov od ova ovde napisanoto nikoj ni go ima procitano deloto na nostradamus ni nisto. Jas ovde gledam iljada gluposti iznakazani bez vrska. Toj so ja predlozi temata neka pobara i neka procita ORIGINALEN tekst od nostradamus. E duri togas ke vidi deka toj bil eden obicen poet so pisel gluposti koj nemat vrska edno so drugo. Ustvari nego nikoj ne go razbiral zato i ne bil poznat vo negovo vreme. I sega nekoj drug budala kako nego vlezen vo tezok film si gi tumaci rabotite kako nego so mu odgovara. So cela pocit do toj so ja predlozi temata ne velam deka toj neznaj ili lazi samo deka e nasocen vo pogresna nasoka. I neznam so se zafativte site so datumite, coeko vo deloto ni datum ni nisto nema spomnato to se izvadeni po nekoj desifriranja na denesni naucnici. Cela rabota za nostradamus e farsa ne se lazete. Ako mozi neka odgovori nekoj. AJ AKO ODGOVORI NEKOJ KE PISAM PAK.


мислам дека не си во право. Скоро се да речеме што напишал Ностардамус е точно.Како прво ниту еден научник или филозоф не е познат ниту пак ценет во тоа време зашто им се спотиставувале на црквата која била единствениот владетел.Како второ кој научник не би сакал тој да се прослави како најголем јасновидец и сето тоа да го издаде од свое име наместо тоа што го пишувал ностардамус да го тумачи како што велиш ти (I sega nekoj drug budala kako nego vlezen vo tezok film si gi tumaci rabotite kako nego so mu odgovara) сваќаш шо сакам да ти кажам?
мислам дека нема потреба шо повеќе да зборам. поздрав до тебе
 

^Cutie^

*Charming Princess*
Член од
22 март 2007
Мислења
869
Поени од реакции
1
Абе секој има различно мислење за тај човек..Некој верува у тава, некој не верува и ного јасно оти некој може тава да си го протимаче така как шо му одговаре...А и се согласувам со a n g e l c e за тава шо кажа...


Ама ка ќе га снема Европа (мислам ка ќе почне 3та светска војна) пакувајте се сите за Кина :):):):)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
i nemojte da mi recete deka kina ne e sega vo ekspanzija i deka e MNOGU VEROJATNO da go zazaebe primatot vo svetot kako sto tgnala...
i covekot do negde bil vo pravo./.. stvarno me fasciniraa stihovite na zeus ili zevs ili kako bese sto se odnesuvaat na makednocite..
mislam ima logika...
pa jbg koa veke trgnalo taka bolje kinezine da mi se maftaat nego shiptarive te muslimanite u celost
 

^Cutie^

*Charming Princess*
Член од
22 март 2007
Мислења
869
Поени од реакции
1
Tikvi4ka напиша:
pa jbg koa veke trgnalo taka bolje kinezine da mi se maftaat nego shiptarive te muslimanite u celost
E тука се согласувам...
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
dadadd.
a predviden neso nostradamus za vonzemjani?
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Interesen e navistina momentot so citatite za Makedonija.
Sto se odnesuva do godinite, tie sto ja imaat knigata pri sebe ke navedat tocno jas ja imam citano odamna i kolku sto se sekavam Nostardamus bil povikan da predvidi za nekoj blagorodnik ili kral. I toa go pravi no gresi so vremeto tipot umira naidenticen nacin kako sto predvidel nostardmus no nekoj period podocna.. do togas bil dlaboko povlecen i retko iskacal vo javnost.
Ako zgresil togas za nekoja godina koja e verojatnosta istoto da se desilo i za pocetokot/krajot na mileniumot.
Sepak site SAD analizi govorat deka pri nepromeneti uslovi kina ke ja pretekne amerika vo ekonomskiot razvoj od 2023-2030 so sto bi se ispolnilo deka zoltite ke nadvladeat no sepak ne ja gledam logikata odnosno korelacijata na zoltite so muslimanite. Sepak ogromen del se ostava na slobodno tolkuvanje neli? od edna strana obedinet krst i pobeda vrz muslimanite od druga strana nekoj veli muslimanite ke pobedat evropa ke ja vodat i sto li uste ne.
Najinteresen mi bese momentot so mumijata... nekolku izletaa duri :) ajde mala asocijacija.. kolku klonirani zivotni oficijalno ima? kolku obidi za oficijalno i neoficijalni obidi za kloniranje na covekot znaete dosega??
Se moze da ima logika ili da pretstavuva glupost vo zavisnost od agolot na nabljuduvanje neli? :)
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
brainbug напиша:
Interesen e navistina momentot so citatite za Makedonija.
Sto se odnesuva do godinite, tie sto ja imaat knigata pri sebe ke navedat tocno jas ja imam citano odamna i kolku sto se sekavam Nostardamus bil povikan da predvidi za nekoj blagorodnik ili kral. I toa go pravi no gresi so vremeto tipot umira naidenticen nacin kako sto predvidel nostardmus no nekoj period podocna.. do togas bil dlaboko povlecen i retko iskacal vo javnost.
Ako zgresil togas za nekoja godina koja e verojatnosta istoto da se desilo i za pocetokot/krajot na mileniumot.
Sepak site SAD analizi govorat deka pri nepromeneti uslovi kina ke ja pretekne amerika vo ekonomskiot razvoj od 2023-2030 so sto bi se ispolnilo deka zoltite ke nadvladeat no sepak ne ja gledam logikata odnosno korelacijata na zoltite so muslimanite. Sepak ogromen del se ostava na slobodno tolkuvanje neli? od edna strana obedinet krst i pobeda vrz muslimanite od druga strana nekoj veli muslimanite ke pobedat evropa ke ja vodat i sto li uste ne.
Najinteresen mi bese momentot so mumijata... nekolku izletaa duri :) ajde mala asocijacija.. kolku klonirani zivotni oficijalno ima? kolku obidi za oficijalno i neoficijalni obidi za kloniranje na covekot znaete dosega??
Se moze da ima logika ili da pretstavuva glupost vo zavisnost od agolot na nabljuduvanje neli? :)

Mislis ke se ozivee so knoniranje?
Bez navreda, ali covek procitaj malku za kloniranje i razmnozuvaje.
Dokolku najdat dobra DNK(neostetena, cellosna) vo toa 2000 god staro cudo i ajde da uspeat da go knoniraat i da go porastat. Kako ke znae taa so se desavalo vo Minatoto. poso nostradamus vika deka taa ke otkrie mnogu misterii na drevnite civilizacii. Dokolku taa se klonira, nema da e nisto drugo osven obicen covek. Od nejzina perspektiva taa ke e rodena vo 20xx godina i nisto nema da znae za drevnite civilizacii posto taa prakticno togas i ne postoela. Memorijata ne se prenesuva, samo genite se prenesuvaat na klonot. taka da aman nemoj da mesas ozivuvanje na m,umija so kloniranje poso mn e razlicno.
no kako ke ja oziveat. bez organi bez mozok.... :tapp: :toe: :toe:
 

^Cutie^

*Charming Princess*
Член од
22 март 2007
Мислења
869
Поени од реакции
1
BlAcK_MamBa напиша:
Mislis ke se ozivee so knoniranje?
Bez navreda, ali covek procitaj malku za kloniranje i razmnozuvaje.
Dokolku najdat dobra DNK(neostetena, cellosna) vo toa 2000 god staro cudo i ajde da uspeat da go knoniraat i da go porastat. Kako ke znae taa so se desavalo vo Minatoto. poso nostradamus vika deka taa ke otkrie mnogu misterii na drevnite civilizacii. Dokolku taa se klonira, nema da e nisto drugo osven obicen covek. Od nejzina perspektiva taa ke e rodena vo 20xx godina i nisto nema da znae za drevnite civilizacii posto taa prakticno togas i ne postoela. Memorijata ne se prenesuva, samo genite se prenesuvaat na klonot. taka da aman nemoj da mesas ozivuvanje na m,umija so kloniranje poso mn e razlicno.
no kako ke ja oziveat. bez organi bez mozok.... :tapp: :toe: :toe:
Хехе стварно и на мене не ми е јасно, как може да оживеет мумија стара 1500години..А шо викаш оти у таа мумија може да најдат крв за да напраат клонирање, тава нема теоретски шанси..Тава чудо е старо 1500години, а енус да најдат крв неоштетена как шо треба за клонирање, тава е веќе нешто нереално..А и точно, шо ако напраат клонирање ка клоно ќе е роден у 21век...:tapp:
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
^Cutie^ напиша:
Хехе стварно и на мене не ми е јасно, как може да оживеет мумија стара 1500години..А шо викаш оти у таа мумија може да најдат крв за да напраат клонирање, тава нема теоретски шанси..Тава чудо е старо 1500години, а енус да најдат крв неоштетена как шо треба за клонирање, тава е веќе нешто нереално..А и точно, шо ако напраат клонирање ка клоно ќе е роден у 21век...:tapp:

jas ne rekov toa deka moze da se najde DNK, a krv neznam ni voopsto kade spomnav. :tapp: Rekov deka ajde i po nekoe cudo da se najde DNK, sto bi se desilo....
inaku krv nema sansa da se najde, ali ajde da najdat epitelno tkivo ili...(bidejki gi balsamirale neli niv, da pretpostavime deka ajde ke najdat) toa ke e samo klon... niso drugo.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Најзакон човек кој некогаш одел на Земјата...какви само теории и предвидувања има и 99 посто му се точно дури човек да го фати страв од неговите прогнози за она што ни следува. А ова што забегаврте од темата со клонирањето убаво рече ова мамбата и да успее да се клонира човек сигурно нема да го има помнењето до денот кога умрел, ако веќе се клонира тој ќе започне од најраниот стадиум БЕБЕ...и се натаму ќе иди природно ќе се менува можи да биди сосем друга личност нема врска како бил предходно бидејќи друго било во тоа време друго е сеа...СЕ Е SFiction
 

^Cutie^

*Charming Princess*
Член од
22 март 2007
Мислења
869
Поени од реакции
1
BlAcK_MamBa напиша:
jas ne rekov toa deka moze da se najde DNK, a krv neznam ni voopsto kade spomnav. :tapp: Rekov deka ajde i po nekoe cudo da se najde DNK, sto bi se desilo....
inaku krv nema sansa da se najde, ali ajde da najdat epitelno tkivo ili...(bidejki gi balsamirale neli niv, da pretpostavime deka ajde ke najdat) toa ke e samo klon... niso drugo.
Е арно де мислаах јас на ДНК... :tapp:Нема веза тава, ама нема шанси ни ДНК да се најде..Тава е толко старо шо е просто неверојатно..А и как шо кажа тава ќее само клон, нема појма од минатто..
 
J

JohnnyMass

Гостин
Ова го најдов на блогот на еден мој пријател.Не знам откај го презел, ама ќе прашам.Во меѓувреме прочитајте за што се работи.

ШТО ПРЕДВИДЕ НОСТРАДАМУС
Од 2007 до 2012 трета светска војна, банкрот на САД... Периодот од 2007 до 2012 година ќе биде време на неволи, на многу војни, очај и зло, пишува на интернет-страницата „Нострадамус онлајн” (www.nostradamusonline.com) на која се објавени толкувања на пророштвата на најпознатиот светски пророк, Французинот Мишел де Нострадамус (1503-1566). Се споменуваат и надежи и ветувања, но од каде би дошле, тешко е да се заклучи.
Тврдењата се базирани на книгата „Кодот на Нострадамус: Третата светска војна” (сличноста со „Кодот на Да Винчи”, веројатно, е случајна) на д-р Мајкл Ретфорд. Меѓу другото, книгата детално го опишува и периодот во кој влегуваме, како и клучните актери во него, на пример, Осама бин Ладен.
Поглавјето што се однесува на годините од 2007 до 2012 опишува како некој „луд водач” од Блискиот Исток ќе дојде до нуклеарно оружје и со него ќе ја нападне Европа. Една бомба ќе заврши во источниот дел на Средоземно Море и ќе ги затруе рибите. Европските земји ќе се обидат да интервенираат, меѓутоа „водачот” ќе го употреби остатокот од својот нуклеарен арсенал за напад на други делови од стариот континент, особено на Италија, а пред се на Рим. Но, и покрај сета лудост и моќта што ја има, тој челник се уште не е вистинскиот „антихрист”, кого Нострадамус честопати го споменува во своите пророштва, туку само негов претходник и помошник, кој ќе му го подготви теренот и ќе му го олесни доаѓањето.

Според толкувањата, периодот што следува ќе биде обележен и со природни катастрофи – земјотреси, вулкански ерупции и поплави, како и со климатски промени што ќе предизвикаат суши и глад. Елементарните непогоди особено ќе ги потресат САД, при што светската велесила ќе банкротира во обидите да се соочи со природата. Користејќи ја нивната тешка ситуација, „антихристот” ќе ја преземе власта во Азија и на Блискиот Исток. Сето тоа заедно – стравот, сушите, гладот, непријателствата, поплавите и потресите, лудаците и терористите – според Ретфорд, ќе доведе до трета светска војна. Се на се, вистинско време на неволи. Од каде доаѓаат надежта и ветувањата, веројатно појасно ќе им биде на оние што ќе го прочитаат бестселерот.
Изворот на книгата се ракописи на славниот Нострадамус, кои членови на Италијанската национална библиотека ги пронашле во мај 2004 година. Наводно, синот на пророкот му ги подарил на папата Урбан Осми (1568-1644), а потоа речиси четири века лежеле скриени во римските архиви.

Со комбинирање традиционални методи и современи алгоритми, д-р Ретфорд дошол до техника за дешифрирање, која ја нарекол „Кодот на Нострадамус”.

- Ако се согласувате дека широкораспространетиот тероризам, насилствата на Средниот Исток и економската депресија може да водат кон трета светска војна, тогаш оваа книга е вистинско отворање на очите – вели авторот.

Освен актуелниот период, во неговата книга се опишуваат и досегашните активности на Бин Ладен, терористичките напади на САД, судирите на САД со Иран, односно со Северна Кореја.

- Се плашам дека подготовките за трета светска војна се случуваат пред нашите очи - рекол јорданскиот принц Хасан, во контекст на толкувањата пласирани во книгата на Ретфорд.

СПОРЕД СИМЕОН АТАНАСОСКИ

Македонија да ги забрза реформите

Астрологот Симеон Атанасоски уште во 1998 година во своите астролошки прогнози ги посочив како мошне опасни и деструктивни за планетата Земја периодите од 2010 до 2014 година, а особено 2011 и 2012 година.

- Во овој период повеќе планети создаваат редок астролошки феномен со крстовидна форма. Ваквиот аспект на т.н. тешки планети. Јупитер и Сатурн, во однос на „брзите” Мекур, Венера, па и Марс, предизвикуваат негативни промени на Земјата. Тие неповолно ќе се одразат во повеќе региони во светот, а на удар е Европа во 2011 година, додека во 2012-та Далечниот Исток и Западна Америка ќе се соочат со сериозна закана од поголем воен судир и нуклеарна закана - вели Атанасоски.

Според него, сигурни се земјотреси во Калифорнија и во Кина. Тој тврди дека со астролошките методи што ги практикува подолго време земјотресите може да се предвидат во релативно прецизен период со отстапување од максимум една недела. Споменатите земјотреси, по магнитуда го преминуваат 7-от степен по Рихтеровата скала.

- Јупитер и Сатурн го аспектираат полето на Стрелец, кое е врската со религиозните заедници во светот, па можноста за судир на најспротивставените групи во светот е максимална – објаснува тој.
Атанасоски смета дека Македонија треба да ги забрза реформите и да дејствува единствено од внатрешнополитички аспект, пред се во периодот од 2008 до 2010 година, за да не биде доведена прашањето за евроинтеграциите да биде ставено во втор план поради светската нестабилност, која ја очекува и Европа.

- Според мене, негативниот период во посочените години е со интензитет од 2-3 месеци, а потоа се стабилизира. За тероризмот веќе не треба посебно да се коментира - истиот станува моќно оружје на светскиот капитал. Тој е во функција на корекција на проектираната економска крива на најмоќните земји во светот, пред се на групата 7 (Г7). Ние како држава мора да научиме како се работи и се заработува во кризни услови за да не станеме целосно економски зависни од соседите во текот на периодот од 2010 до 2014 година и поради апатичност на населението да не знаеме како да дејствуваме - советува Атанасоски.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
haha poentata mi bese deka vo sekoj stih moze da se najde ostvareno ili neostvareno prorostvo vo zavisnost od koj aspekt diskutirame dali komentirame od aspekt veruvam ili neveruvam:)
oki mozda bese i malku naivno da isfrlam od rakav kloniranje no bidejki ne sakam da ispadnam glupan ... ne mora da znaci deka dokolku nema sekavanje ne moze da ni kaze nisto za minatoto... arheologijava otkriva parce keramika i pisuva celi tomovi knigi sto sakalo parceto da ni kaze denes neli? Sto ako DNK bide najdena i e malku nastrana??? ne bile samo lugje mumificirani ... "Ocite na sfingata" na Danichen ako ste ja citale veke imate 10 -ina pod temi na pamet
 

Kajgana Shop

На врв Bottom