Нострадамус

Член од
15 декември 2005
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ubava vi temava, samo kolku sto sum gledal po televizija, tesko e da otkries sto sakal Nostradamus da kaze se dodeka ne se sluci nastanot. Dali imalo slucaj nekoj da otkrie nekoe prorostvo pred toa da se sluci ?
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
А бе Нострадамус да не предвидел нешто во врска со птичјиов грип?:raz::(
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Како што наслушнав од негде, или сум прочитал, на Нострадамус предвидувањата се до 2012 година.... после сами ќе се снаоѓаме со светов. :)
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Непријателите се далеку од тврдината,
Крепоста донесена со коли:
Ѕидините над Бургес се рушат,
Кога Херкул Македонецот ќе нападне


Neprijatelite se daleku od Pariz
kreposta donesena so koli-barikadi so koli
Ke se srusi Burges(vo prevod znaci "glaven grad" a ima i grad Burges
Koga Grcija ke ja napadne Makedonija

Moe licno tumacenje :lud: :icon_lol:
 
L

Liberation

Гостин
ZOTE напиша:
Страшната чума (од) Перинт и Никополе,
Дали ќе ги потисне Полуостровот и Македонија?
Таа ќе ја уништи Тесалија и Амфиполис,
Незнајно зло, и одбивање од Антиони.


На што би можело да се однесува стихот од ова пророштво во кое е спомната Македонија? Каква е таа чума што ќе ги нападне Тракија (Никополе), Македонија и Тесалија, а можеби и целиот Балкански Полуостров?Дали можеби ова се однесува на некоја епидемија од болест што го има погодено овие краеви?
Искрено, мене ова ми звучи на птичјиот грип!!! Плус тоа за Македонија е во прашална форма, а до сега (пу пу) кај нас птичјиот грип го нема.

The`bItCh напиша:
А бе Нострадамус да не предвидел нешто во врска со птичјиов грип?:raz::(
Токму тоа и мене ми е прашањето: Дали стихот од претходниот пост е можеби тоа предвидување?
Ја спомнува Тракија (Бугарија) Тесалија (Грција), а таму веќе се евидентирани случаи на птичји грип!

ZOTE напиша:
38
The entry at Blaye for La Rochelle and the English,
The great Macedonian will pass beyond:
Not far from Agen will wait the Gaul,
Narbonne help beguiled through conversation.

или во превод

Влезот во Блеј за Ла Рошел и за Англичанецот
Великиот Македонец ќе го помине.
Недалеку од Аген ќе го чека Галиецот (Французинот, з.м.)
Преку разговори нарбон ќе ја избегне заверата
Не знам зошто, ама овие стихови некако, ептен се погодуваат со денешнинава.

Дали се работи за влезот на Македонија во ЕУ? Дали тој Блеј е Тони БЛЕР?

Влезот (кога Блер (Англичанецот) ќе раководи со унијата) за ЕУ Великиот Македонец ќе го помине.(Мк доби статус земја кандидат на ЕУ)


Тоа со Галиецот (Французинот) можеби значи дека Македонија ќе стане полноправна земја членка на ЕУ кога Франција ќе раководи со ЕУ. Дали некој знае кога е тоа?

Нарбон (може мислел на Бурбон -Црвенковски), ќе избегнел некаква завера (ова се шалам, не ме сфаќајте сериозно, и извинете ако некого навредувам).

Ова може да е и за Бучковски, нели велат дека има шанси да падне на изборите, па наводно, се договарал со некои партнери на Груевски, во првиот круг тие да оделе со него (Груевски), а во вториот да му свртат грб и да преминат од кај Бучковски... (и ова е шала):icon_lol: Ама нели е еден вид завера, која Нострадамус ја предвидел?!??
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Liberation напиша:
Не знам зошто, ама овие стихови некако, ептен се погодуваат со денешнинава.

Дали се работи за влезот на Македонија во ЕУ? Дали тој Блеј е Тони БЛЕР?

Влезот (кога Блер (Англичанецот) ќе раководи со унијата) за ЕУ Великиот Македонец ќе го помине.(Мк доби статус земја кандидат на ЕУ)


Тоа со Галиецот (Французинот) можеби значи дека Македонија ќе стане полноправна земја членка на ЕУ кога Франција ќе раководи со ЕУ. Дали некој знае кога е тоа?

Нарбон (може мислел на Бурбон -Црвенковски), ќе избегнел некаква завера (ова се шалам, не ме сфаќајте сериозно, и извинете ако некого навредувам).

Ова може да е и за Бучковски, нели велат дека има шанси да падне на изборите, па наводно, се договарал со некои партнери на Груевски, во првиот круг тие да оделе со него (Груевски), а во вториот да му свртат грб и да преминат од кај Бучковски... (и ова е шала):icon_lol: Ама нели е еден вид завера, која Нострадамус ја предвидел?!??
Prvo so mi padna napamet e istoto so go napisa i ti samo koga otvoriv kartata na Francija site tie se gradovi,drugo e nesto rabotata.
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
зими ..... мозел да предвидува све дсе тоа лазги бе
п.с. кој верува хаххахахаха
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
A bijeli ugljen istisnuti crni
(uraniumot e bel vo osnova,a go zamenuva crniot jaglen vo termocentralite kako gorivo vo nuklearnite centrali).
 

stefano

confused remorse
Член од
22 февруари 2006
Мислења
34
Поени од реакции
1
SpAcE_c0wb0y напиша:
Toa so Treta Svetska Vojna e stvarno jezivo. Kako sto procitav toa bi trebalo da e religiozna vojna pomegju Hristijanite i Muslimanite i da zavrsi so pobeda na Hristijanite taka?
slichno nesho samo shto zavrshuva so pobeda na muslimanite i potoa oni treba da vladeat so svetot se dodeka ne ja istrebat hristijanskata rasa i da mu stavat kraj na ponatamoshniot svet. Za zal nemam detali posho gleav dokumentarec na tv pred da begam u shkolo
 
С

Сатори

Гостин
Дали Нострадамус е универзален или не?

:icon_excl​
Тоа што мене ме заинтригира е тоа дека се вели дека неговите пораки се разбрани откако се случиле , сега дали тоа не аплицира на тоа дека всушност луѓето го гледаат само тоа што сакаат да го видат?
Мислам , зарем не е очигледно дека тој го пишува само тоа што мислел дека ќе се случи и го прикажува во завиена форма за да се протолкува на различни начин.
Тогаш би можеле ли да кажеме дека тој е само реалист кој добро размислува(предвидува) или просто добро го проценил разојот на човештвото?
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Lady Satori напиша:
Тогаш би можеле ли да кажеме дека тој е само реалист кој добро размислува(предвидува) или просто добро го проценил разојот на човештвото?
Da de i go prognoziral i Hitler deka ke pocnuva so H:blabla:
 
N

Nen@d

Гостин
Аман бре. Што безвеза му дигате цена на Нострадамус. Глеав цела документарка за него и за неговите предвидувања. Па и да е точно она што го предвидел...па што?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
игнорантноста е една од најтешките форми на глупост, ама тоа е само мое мислење :)
 
K

Kiko

Гостин
Кога беа цунамите на тв дадоа една документарка за пророците од кои најмногу беше застапен нострадамус... ова е што памтам
Бил евреин и христијански свештеник - што значи имал темелни познавања од библијата па отука и сомнежи дека копирал.
Во повеќето случаи нема спомнато два факти како време - место име - место и сл.
Освен во 113 случаи во кои сите промаршил.

Истражувачот на крај од емисијата го заклучи следново.

Сите пророци , пророштва се фалсификат освен библијата чии пророштва се обистиниле и сеуште се обистинувааат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom