Носење црнина - обичај или - религиозна пракса?

Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
TOA E STARA RABOTA KOJA NI E NAMETNATA OD POSTARATA GENERACIJA, NO NEKAKO TAA E NAPRILAGODLIVA BOJA VO TOJ PERIOD!
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
тоа е само обичај црквата нема врска со тоа т.е. религијата


инаку јас најчесто носам црно скоро секогаш сум во црно па нежалам никого или пак она шо викат старите баби не било убаво млади да носат црно абе глупости чисти
 

e4e

Член од
20 јули 2007
Мислења
63
Поени од реакции
0
мислам дека е обичај или поточно рецено да ги видат лугето дека залат за да не им се смеат.а според мене тоа е глупост.сега на сред жеско јас треба да носам црно само заради некои да не ме оговараат.Ако се зали се зали во дусата а не во облеката
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Ima nekoi luge koi ne go sfakaat toa.Odma komentiraat:ete tolku,prezali...veke ne i e zal..
A ima vistina i vo toa deka lugeto koi zalat ne se raspolozeni za doteruvanje, za veseli boi,za sminki...samo ete taka nemaat merak...i gi opravduvam.Jas ne nosam crnila,ama zalam vo dusata.A koj sto saka neka rece zamene,gajle mi e.Imam zivot za ziveenje,ne za zalenje.
 
Член од
28 јули 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
тоа е само обичај црквата нема врска со тоа т.е. религијата


инаку јас најчесто носам црно скоро секогаш сум во црно па нежалам никого или пак она шо викат старите баби не било убаво млади да носат црно абе глупости чисти
Taka e koj shto saka neka nosi, a ne kako sektite-crnoto bilo gavolski(sranje) oblekata ne go pravi chovekot chovek tuku dushata. Pozdrav do tebe-Angelche.:kesa:

Dali obichaj ili praksa ne e bitno, sekoj so svojte ubeduvanja. jas na primer oblekov crna majca zashto drugite mi se za perenje, ama se zaebav me ubi soncevo.:toe:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
глупост невидена!кому треба да давам доказ дека жалам?на луѓето?
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Обичај или пракса - не ми е гајле, ама знам дека е жива глупост. :tapp:
 

Vikuska

I know the pieces fit...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
879
Поени од реакции
7
исто и јас мислам дека е жива глупост ама ние сме толку преокупирани со своите обичаи кои често се апсурдни што правиме нешто само за околината да не не осудува. на пример ако не носи црно поблиската роднина на мртовецот до 40 дена одма се вади муабет дека тој и тој не имал жал за мртовецот. чиста глупост- се жали со срцето а не со тоа што ќе носиш црно. може некој да носи црно па пак да не му биде жал нели? и мислам дека во библијата не пишува никаде дека треба да се носи црно или грешам? тоа е само наш обичај.
P.S.: само ги жалам оние што носат црно на жешково како ли само успеваат?
P.P.S.:а да не зборуваме па колкава глупост е раздавањето за душа на мртовците
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Со носењето црнина се изразува тагата,но ако сакаш цел живот носи ја-умрениот нема да се врати!А и плус,носење црно на +45 не е баш препорачливо.Мислам дека црно треба да се носи само на денот на погребот,или па недела максимум.Се друго е веќе претеризам.
Не мора друг да види колку ние жалиме кон починатиот.Самите си знаеме и никоја боја не може тоа да го изрази.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Мене лично ми делуват боите зависи од расположение такви и бои облекувам.Носењето црно е искажување тага,болка за загубената личност.Не сите тагуваме исто.А верувајте дека носењето повеќе од година две црнило не е веќе покажување на светот колку жалиме.
Нека секој си жали на свој начин,ама никако не би го нарекла чиста глупост.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Со носењето црнина се изразува тагата,но ако сакаш цел живот носи ја-умрениот нема да се врати!
Точно дека нема да се врати од умрените, тоа го знаат и тие кои изгубиле некој. Никој не носи црно затоа што мисли дека така ќе смени нешто.
JeEnU GiRl напиша:
А и плус,носење црно на +45 не е баш препорачливо.
Зошто?
JeEnU GiRl напиша:
Мислам дека црно треба да се носи само на денот на погребот,или па недела максимум.Се друго е веќе претеризам.
Не мора друг да види колку ние жалиме кон починатиот.Самите си знаеме и никоја боја не може тоа да го изрази.
Зошто го сфаќате (не)носењето црнина како начин со кој ќе види народот дека некој (не) тагува? Зошто не погледнете од друга страна, т.е. да се обидете да сфатите како се чувствува човекот? Зарем во една таква состојба ќе има волја, сила или желба да мисли како да се дотера утре?

Не се согласувам дека е глупост бидејќи секој има право да биде облечен како што сака. Ако им е подобро во црно - нека носат и до крајот на нивниот живот. Ако им е подобро во зелено - нивна работа.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Crnata boja kaj nas se tolkuvala so smrt, temnina, nemanje svetlina, taga, bol. Tradicija e da se noci srnina pri smrt i pogreb.

Vo Japonija i Kina e belata boja simbol na smrt i taga,ako i hrizntemata, bela hrizantema se nosi na pogreb.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Форчн Црната боја најмногу абсорбира светлина од сите останати бои, следствено многу потопло ќе ти биде на +45 на јако сонце ти да носиш црно отколку да носиш бело. Подетално од физички аспект мислам дека е непотребно да се објаснува.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Оф леле сега видов дека е +45, а не 45+

А се чудев зошто не е препорачливо за 45+ :icon_lol:

Моја грешка, се извинувам.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Незнам дали е спомато... Освен црнината како дел од жалењето е и пуштање брада (нормално на оние што им расте :) т.е. мажите), но некако во последно тој обичај е помалку застапен (највероватно поради полова рамноправност :)??). Незнам од каде се сите овие работи (највероватно од црквата) но сепак не жали црното или брадата. Душата жали...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom