Ножеви

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Таква гаранција е пракса за многу работи во Америка! Коа амери купуваат пред цена гледаат гаранција. На пример за Зипо упаљачи важи исто! А ја у фиока во делови чувам бар 3 комада ☺
За 6000 денари што му дојде околу 120$ во УСА ќе си купиш 3 комада - без кожна футрола. Мада има разни верзии што се поскапи. 40$ е обичната со месинг и дрво.
Неее бе немаше ништо специјално на ножот, дрво, месинг, ни дамаск ни спешл едишн ни ништо... Му викам на тој типот, што челик е и ми враќа никој не ти кажува што челик е, што состав е бидејќи ти можеш да отидеш во продавница, да нарачаш таков челик сам да си направиш нож и да не купиш од нивните ножеви. Леле колку нинакво сум се чуствувал во тој момент, значи типот немаше врска, му викам еве на овој колд стилот пишува аус8а челик, што челик е тој и тој пак со истото, се заинати и јас си испаднав... Торко...
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Неее бе немаше ништо специјално на ножот, дрво, месинг, ни дамаск ни спешл едишн ни ништо... Му викам на тој типот, што челик е и ми враќа никој не ти кажува што челик е, што состав е бидејќи ти можеш да отидеш во продавница, да нарачаш таков челик сам да си направиш нож и да не купиш од нивните ножеви. Леле колку нинакво сум се чуствувал во тој момент, значи типот немаше врска, му викам еве на овој колд стилот пишува аус8а челик, што челик е тој и тој пак со истото, се заинати и јас си испаднав... Торко...
Мизерија... Тоа е тоа, Микеи се одлепени со цени, сите што имаат интерес на поле оружје го знаат тоа и кога можат НЕ купуваат од Микеи. Ама за жал, баш и немаш многу избор за некои работи како муниција и сл. Тоа што продавачот бил и веројатно е дрво зимзелено е последица на тоа што ти си веројатно првиот што прашал (BTW на кутијата јасно пишува 420HC). И така никад никој не влага во продавницата така да верувам шизикот се изнервирал што си го прекинал во solitaire...[DOUBLEPOST=1420590553][/DOUBLEPOST]Ова е тој легендарен модел. Изглеа сите доаѓаат со футрола...
 
Последно уредено:

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Мизерија... Тоа е тоа, Микеи се одлепени со цени, сите што имаат интерес на поле оружје го знаат тоа и кога можат НЕ купуваат од Микеи. Ама за жал, баш и немаш многу избор за некои работи како муниција и сл. Тоа што продавачот бил и веројатно е дрво зимзелено е последица на тоа што ти си веројатно првиот што прашал (BTW на кутијата јасно пишува 420HC). И така никад никој не влага во продавницата така да верувам шизикот се изнервирал што си го прекинал во solitaire...[DOUBLEPOST=1420590553][/DOUBLEPOST]Ова е тој легендарен модел. Изглеа сите доаѓаат со футрола...
Абе имаше една или 2 типки со него во продавница... А за челикот и сам знаев, само ги пробував... Ааа да, имаше и еден колд стил војаџер најмалиот со целосно назабено сечило, е тој беше 6000, а бакот да не беше 3000. Не се сеќавам баш, вашно знам дека беа жар цените. Имам слушнато и дека глок 19ка е 1000е. за разлика од уса што е 400-500$...
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Ова е поише нож ко за мене. На ретко кому завидувам ама Jim Skelton е исклучок! Тотален манијак!!!
https://www.youtube.com/watch?v=GHR8OB6SJso
Го знам типот, одамна му направив сбскрајб на неговиот канал... Изгледав 2 видеа, видов 23904812948 ножеви од по 300$+ и си викам, Цанде ти не си за тука, па ансбскрајб... Што да правам, ни делика видов, ни класик ес де видов, ни хеви дјути компанион ни ништо, само некои што по 5-6 примероци ги има во цел свет :D.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
110че за мене, кога сме веќе кај болдираното. Само што го нема на сајтот.
Buck 110 го има тука за 100лв. како и многу други ...
http://knifeshop.bg/manufacturer/24/buck.html?page=1
и јас имам една копија, но не е кинески -купив го пред 20 година од Истанбул и со него само железо не сум сечел а колку зајаците сум -(како е по македонски -skinning skin? ) само тој си знае.:D[DOUBLEPOST=1420634757][/DOUBLEPOST]Овој нож сум го купувал 1988 или 89 г заборавил сум името на мајсторот -скоро разбрав дека живее во САД ..и сигурно и таму прави ножеви на Американците ...:D. денес беше убаво време и решив да си направам еден фотосешан во паркот .. .:D
Сфатив дека денес вие го славите Божиќ -честит празник од мене !!!!





ПС-последната слика е малку офтопик ама е поздрав од мене !!:roker:
 
Последно уредено:

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Buck 110 го има тука за 100лв. како и многу други ...
http://knifeshop.bg/manufacturer/24/buck.html?page=1
и јас имам една копија, но не е кинески -купив го пред 20 година од Истанбул и со него само железо не сум сечел а колку зајаците сум -(како е по македонски -skinning skin? ) само тој си знае.:D[DOUBLEPOST=1420634757][/DOUBLEPOST]Овој нож сум го купувал 1988 или 89 г заборавил сум името на мајсторот -скоро разбрав дека живее во САД ..и сигурно и таму прави ножеви на Американците ...:D. денес беше убаво време и решив да си направам еден фотосешан во паркот .. .:D
Сфатив дека денес вие го славите Божиќ -честит празник од мене !!!!





ПС-последната слика е малку офтопик ама е поздрав од мене !!:roker:
Скининг по наше е дерење кожа :), а пиштилчето 44ка ли е?
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Скининг по наше е дерење кожа :), а пиштилчето 44ка ли е?
Е значи слично -при нас е -дране -пиштилчето е Ругер .357 !;) освен овој имам уште два, еден CZ 75 В и еден чески .22 WMR .Гледам имате и подфорум за пиштоли ама е ептен умрел -ако некој го интересира -имам добро познавање по темава!;)
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Е значи слично -при нас е -дране -пиштилчето е Ругер .357 !;) освен овој имам уште два, еден CZ 75 В и еден чески .22 WMR .Гледам имате и подфорум за пиштоли ама е ептен умрел -ако некој го интересира -имам добро познавање по темава!;)
Видов голема чаура и си викам ова мора да е магнум, само кој? И не сакав да испаднам торко да барам слики на гугл па јас да ти кажувам кој магнум е :). Инаку и јас сакам и од секогаш ме интересирале фајрармс, но кога пукав со вистински огнени оружја, неможам да го извадам мирисот на барут од крвта...
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
препорачувам да го исклучите звукот и само да се гледа - темата за ножеви е сепак сериозна, а овој мајстор има смешно селски дијалект :pos:за овој кој сепак го разбере што зборува !:D
 
S

StormRage

Гостин
препорачувам да го исклучите звукот и само да се гледа - темата за ножеви е сепак сериозна, а овој мајстор има смешно селски дијалект :pos:за овој кој сепак го разбере што зборува !:D
Мислев дека поќе рецки ќе имат ножот... i want one :D
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
My First Victorinox го земав баш за мачкање ;).
Ќе имаш мака за миење и одржавање. Маргарин и слични масни работи ќе ти се испопикаат сегде дури и да ги отвориш сите сечила...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom