Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Како што напишаа претходно, се што е БГ избегавајте, чист маркетинг во обоено пакување.
За челикот имам пишано многу, одвој малку време и разгледај ја темава.
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Brat mi imase kupeno pred dve godini gerber noz i po neceli dva meseca mu za'rgja. Katastrofa od noz, bas sega go najdov vo garaza i go cistev malku.
P.s go plati 46 eura
 

Attachments

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
'Рѓата не е мерило дали е ножот квалитетен или не е. ако е карбонец нормално дека ќе за'рѓа ако е некаде батален. 'Рѓата е повеќе мерило за тоа колку сопстевинот ножот ама ич не го интересира.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
288
Можеби, но нити мојот 12 годишен Vic, нити 20+ годишните Wenger и Vic на татко ми немаат ни грам 'рѓа, а се користени и само плакнети со вода.

Тек годинава првпат видоа масло за подмачкување.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Можеби, но нити мојот 12 годишен Vic, нити 20+ годишните Wenger и Vic на татко ми немаат ни грам 'рѓа, а се користени и само плакнети со вода.

Тек годинава првпат видоа масло за подмачкување.
Абе види евентуалната 'рѓа стварно не е критериум за да кажеш дека еден нож чини или не. Ствар на преференци е дали ќе го земеш истиот Мора нож во стеинлес или карбон верзија. Карбонскиот полесно се остри, а можно и да држи острица малку подолго. Кај стеинлес предноста е јасна ама има и маани во однос на карбон...
Искрено ни Венгер порано ни па Свис арми не користат ништо посебно челици затоа јас лично не ги ни есапам како нож за било каква троа посериозна работа. Тие се за мене мултитул и во тоа се добри. Како нож повеќето модели ни се згодни за работа ниту се издржливи (1 или 2 модели се исклучок).
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
288
Се слагам, можда е темава повеќе за ножеви но ете, јас не користам посебен нож и посебен мултитул, само мултитул користам па затоа и коментарите ми се ориентирани на мултитулови.

А во план ми е да земам некоја Мора, по муабетиве со 'рѓа мислам дека ќе биде стејнлес.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Дечки, што мислите за ова? Би имало проблем ако се нарача со царина и сл? Нормално, сивиот би го земал, никако црниот
Некако ем ефтино, ем има интересна форма на сечило, ..... еве и што вика за карактеристики:
Handle Length:10cm
Length Overall:22cm
Blade material: 420
hardness:56HRC
Знам, 420 е најмекиот со само 56 роквела. Но колку пари, толку музика
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
На сурат кинескиов Buck изглеа добро. 56 роквели и не е трагедија ама колку што можам да видам личи на холоуграјнд. Тоа значи дека ивицата е релативно тенка па супер ќе сече салама ама пробаш ли дрво да делкаш и ивицата бргу ќе те поздрави.
Значи ќе треба да го остриш редовно.
За тие пари се купува Мора, а тие се имаат сканди грајнд што значи дека самото сечиво е поиздржливо и можеби еднакво важно, се остри најлесно од сите.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Дечки, што мислите за ова? Би имало проблем ако се нарача со царина и сл? Нормално, сивиот би го земал, никако црниот
Некако ем ефтино, ем има интересна форма на сечило, ..... еве и што вика за карактеристики:
Handle Length:10cm
Length Overall:22cm
Blade material: 420
hardness:56HRC
Знам, 420 е најмекиот со само 56 роквела. Но колку пари, толку музика

Во случајот цената вели сето :)Има разлика каков е челикот 420 -дали 420HC или 420J2 -но штом има hardness: 56HRC по секоја веројатност е 420J2 која е малку по здрава од материјал за конзерва! Кинезите имаат копии -правени за кинескиот пазар, за рускиот и европскиот пазар -като квалитетот на последните е по висок !!! Еве тука што се гледа разликата!
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Абе ко божем да сменав наместо Мора, која ја имам.
Ама ме премисливте (y) не ми треба конзерва :P
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Тоа што напишале дека е тој челик воопшто не мора да значи дека е тоа така, истото важи и за роквелите.
За тие пари фиксен нож единствено Мора е разумно решение.
Kooperativa, ако би ти одговарал фолдер тогаш ѕирни ги Ganzo ножевите, имаат сосема ок модели, а и по нетов како што гледам роквелите им се задоволителни.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Тоа што напишале дека е тој челик воопшто не мора да значи дека е тоа така, истото важи и за роквелите.
За тие пари фиксен нож единствено Мора е разумно решение.
Kooperativa, ако би ти одговарал фолдер тогаш ѕирни ги Ganzo ножевите, имаат сосема ок модели, а и по нетов како што гледам роквелите им се задоволителни.
Не сум за фолдер. Некако повеќе ме влечат овие фиксниве. Имам еден фолдер кој го знаеш и доволен ми е за оние секојдневни потреби, па и на планина. Овие се за мерак (фиксниве). ДА, знам дека ти реков дека ќе земам од кај тебе, но за тие пари треба време. Ова ми беше ко онака за уз пат да се подновам. :cool:
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Malku moja amaterska rabota, nožot e IMPA Zemun, tatko mi go kupi 91-2, so tek na vreme gumenite diskovi dosadija pa zatoa gi smeniv so drvo i koža, ušte ne e završen, treba celosno poliranje i oštrenje.
 

Attachments

Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Не сум за фолдер. Некако повеќе ме влечат овие фиксниве. Имам еден фолдер кој го знаеш и доволен ми е за оние секојдневни потреби, па и на планина. Овие се за мерак (фиксниве). ДА, знам дека ти реков дека ќе земам од кај тебе, но за тие пари треба време. Ова ми беше ко онака за уз пат да се подновам. :cool:
Нема врска земањето од кај мене, онака ти ги спомнав ганзо како добра ефтина марка.[DOUBLEPOST=1422119060][/DOUBLEPOST]
Malku moja amaterska rabota, nožot e IMPA Zemun, tatko mi go kupi 91-2, so tek na vreme gumenite diskovi dosadija pa zatoa gi smeniv so drvo i koža, ušte ne e završen, treba celosno poliranje i oštrenje.
Добро си ја средил рачката, одбојникот си можел многу подобро да го изведеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom