Ножеви

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Ќе имаш мака за миење и одржавање. Маргарин и слични масни работи ќе ти се испопикаат сегде дури и да ги отвориш сите сечила...
Нема проблем ако е маргарин или сало, таман нема да мора да го подмачкувам, башка тоа пазам да не допре ништо од мачканото до рачката.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Еве нешто ново во новава година. Enlan EL-01 си доби злобен, црн брат. :) Време беше и за еден танто Enlan L01-1 а има таму и еден идеален привезок во форма на Tekut mini pecker и тоа плав.
 
Член од
22 октомври 2009
Мислења
22
Поени од реакции
46
Па еве нешто и од мене: IMG_20150118_214933.jpg IMG_20150118_214957.jpg IMG_20150118_215148.jpg IMG_20150118_215208.jpg IMG_20150118_215311.jpg
1.Ноже од колекцијата на Бер Грилс(од тие што ги имаше во лукоил)солидно,многу лесно и практично а и добро сече ;)
2.Оригинал Викторинос Швајцарско ноже(Татко ми го има купено во Германија пред триесетина години и секојдневно му ја вади душата ;) и пак нема гајле,само што страниците му се заменети со дрвени а и подобро изгледа)
3.Евтина кинеска копија на швајцарецов:(:(:(
Во план сум даја надополнам колекцијава со усте некој Швајцарец и Свис Тул. позз:ojeaa::ojeaa:
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Убаво! Cold steel Ti-Lite?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Нема проблем ако е маргарин или сало, таман нема да мора да го подмачкувам, башка тоа пазам да не допре ништо од мачканото до рачката.
Ако беше така сите ќе ги подмачквевме со маргарин или сало ножојве.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.109
Поени од реакции
707
Moze li nekoj da mi kaze so kakov kvalitet se gerber -bear grils nozevite i sto e prednosta na karbo celikot vo odnos na onoj so c440 ?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Moze li nekoj da mi kaze so kakov kvalitet se gerber -bear grils nozevite i sto e prednosta na karbo celikot vo odnos na onoj so c440 ?
А да прочепкаш по темава малку?
Или ако те мрзи, искуцај 2-3 збора на гугл и ќе ти даде се на тацна.
Миланист и дечкиве се широкогради да го споделат своето знаење, грев е да не ги прочиташ нивните постови.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Moze li nekoj da mi kaze so kakov kvalitet se gerber -bear grils nozevite i sto e prednosta na karbo celikot vo odnos na onoj so c440 ?
Во принцип 440c е не 'рѓачки челик ама има висок процент на јаглерод и многу хром што уствари го прави условно кажано не 'рѓачки. Всушност нема челик што нема некогаш да за'рѓа. Челик со висок процент на јаглерод (high carbon) е всушност секој челик што има до 2% јаглерод ама немора да има ништо друго од "помошни" елементи. Значи ако така гледаш и 440c е и едно и друго во исто време.
За Bear Grills - шит се заобиколи широко. За истите пари купи си кинез. Кај нив не е проблемот во изборот на челик туку во термичката обработка. Имам пишувано за пример кога со мал напор чика што тестира ножеви успеа да му го скрши врвот на BG ножот, а на ист таков тест поминале 30 други "ефтини" ножеви без таков проблем.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Moze li nekoj da mi kaze so kakov kvalitet se gerber -bear grils nozevite i sto e prednosta na karbo celikot vo odnos na onoj so c440 ?

Со два збора ножевите на BG не чинат !! Во случајот станува збор за рекламирање! Оваа "карбонски челик "ако станува збор за серијата BG кој е правен најверојатно во Кина не чини и колку 420 челик -да не зборуваме за останатите! Најверојатно е е евтин 4х13.
А колку да солиден- еве што се случува после малку батонинг.


тоа нешто не е дури фултанг:tapp:


ако сакаш убав нож за бушкрафт и држиш на брендот Gerber по добро земи LMF II !!!!

 
Последно уредено:

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
...ако сакаш убав нож за бушкрафт и држиш на брендот Gerber по добро земи LMF II !!!!
Ако е за така Мора Robust е добар и ефтин избор. BTW, каде да се купи Мора најефтино во СК?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ако е за така Мора Robust е добар и ефтин избор. BTW, каде да се купи Мора најефтино во СК?
Арми шопот ДО влада, или уште поточно, до Кригла кафаната
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Ако е за така Мора Robust е добар и ефтин избор. BTW, каде да се купи Мора најефтино во СК?
Ако ме прашуваш мене -не знам ! не само во СК ,но и во МК-таму каде што живеам чинат меѓу 20 и 100 лв.-10- 50 EUR;).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom