Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.291
Поени од реакции
1.575
Ме интересира какви се законите за носење нож?

Дали има врска тоа колку е долг оштриот дел за да се смета за ладно оружје?
Тоа најточно би го знаел адвокат.
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Здраво,

Можда малце оф-топик, но да прашам сепак...

Барам кујнски ножеви да купам низ Скопје па си викам да не земам кинезарија. Што би препорачале? За домашна употреба?

Во лајмански речник, барам два кујнски ножеви(помал и поголем) со буџет 2000+/- денари. Имате ли препорака?

Фала и поздрав!
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
104
Поени од реакции
90
Здраво,

Можда малце оф-топик, но да прашам сепак...

Барам кујнски ножеви да купам низ Скопје па си викам да не земам кинезарија. Што би препорачале? За домашна употреба?

Во лајмански речник, барам два кујнски ножеви(помал и поголем) со буџет 2000+/- денари. Имате ли препорака?

Фала и поздрав!
Моја препорака се Victorinox. Јас имам два мали кујнски со назабено сечиво и сум задоволен. Исто и нивните големи кујнски ножеви многу ги фалат. Ги има во Домнет (позади собрание).
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
367
Поени од реакции
479
Во кратки црти немаш право да носиш нож со тебе.
Не досаѓајте со како е во други држави и други демагогии, кога реалноста ја знаеме при претрес од ОСЛ ако ти најдат нож (било каков) боксач или било какво ладно оружје тие одлучуваат дали крвично ќе те гонат,имаш опција со адвокат после да се тужиш но џабе нервоза и да победиш друга опција е и да ти падне кривична во вода на суд довека ќе имаш досие во полиција.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
104
Поени од реакции
90
Најдов многу убав ловечки нож. Ме интересира дали некој знае кој е производителот? Жигот се гледа на втората слика, пишува E.A.L.
20210304_123653.jpg 20210304_154816.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom