Ножеви

Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Одличен крај, тој малиот со ореовата рачка ептен убав, не дека другиот не е ама не сум многу по шарените. Како така ја поминавме годинава, се надевам следната ќе биде по весела и по бериќетна, бидете сите со добро здравје!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Srecni praznici , ljubiteli na nozevi ..........se najubavo vo ovaa godina ! Kaj mene ce bide kovacka godina , godina na SKF , NSK , NTN .....lageri .52100 e odlicen celik za nozevi :kruna:




Ovaj ce bide eden poseben noz za eden poseben lik vo mojot zivot..............52100 celik , privremeno 2 santimetri debel .........po oblik i dimenzii ce bide kopija na F1 od Fallkniven



Ovie dva identicni bliznaci se M2 celik , 5mm debelina i 64 Rockwell tvrdina , hollow grind secivo na 43 sm. trkalo ,cekam nesto za niv .......Koga ce gi zavrsam vi garatntiram deka prv pat na ovaa planeta Zemja gledate noz izraboten na ovaj nacin .Za mojot sin i za mojata cerka..............unikati se razbira :shok2:
 
Последно уредено:
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Среќни празници и бериќетна година нека биде, здрави и живи да сме.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
109
Поени од реакции
18
Srecni praznici , ljubiteli na nozevi ..........se najubavo vo ovaa godina ! Kaj mene ce bide kovacka godina , godina na SKF , NSK , NTN .....lageri .52100 e odlicen celik za nozevi :kruna:




Ovaj ce bide eden poseben noz za eden poseben lik vo mojot zivot..............52100 celik , privremeno 2 santimetri debel .........po oblik i dimenzii ce bide kopija na F1 od Fallkniven



Ovie dva identicni bliznaci se M2 celik , 5mm debelina i 64 Rockwell tvrdina , hollow grind secivo na 43 sm. trkalo ,cekam nesto za niv .......Koga ce gi zavrsam vi garatntiram deka prv pat na ovaa planeta Zemja gledate noz izraboten na ovaj nacin .Za mojot sin i za mojata cerka..............unikati se razbira :shok2:
Честитки, одлична мајсторија.
Кажи , нарачки правиш?
 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Ne znam dali e ova pravo mesto za vakvi sliki , ako ne e vo red neka kazat nadleznite .Mozebi druga tema , za izrabotjka na nozevi ...?
Kako da e .......................posle edna kofa strugotini eve na sto lici sega toa debelo parce celik .Od tuka samo racno fino doteruvanje so turpija na ivicite pa kalenje pa povtorno na masina da mu dademe secivo i konecen oblik .................Mora mnogu da mi znaci nekoj cim se zafatif so ovaj project ..........tesko deka ce go povtoram !!




Imam edno prasanje za edna dilema koja ja imam ................ako koristam drvo za racka ce koristam skrieni pinovi ? Znaci nema da se gledaat na povrsina .Ako resam da koristam carbon fiber mozam da koristam pinovi vo bilo koja forma sakam ......Sto mislite ? mesecina , triagolnici ili zvezdi ili koja druga forma za pinovi ako resam da koristam carbon fiber .....???

Mislam na nesto vaka ?

Inace carbonskite racki gi izrabotuvam sam .......................eve malku , ama samo malku podobra slika kako izgleda marble carbon .Samo na sonce i so oci moze da se vidi kako ova cudo od carbon vistinski izgleda .............
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
@Vladimir III браво!
Овој начин на изработка бара сериозни машини, убаво е што имаш пристап до такви, и многу време и трпение секако.
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
109
Поени од реакции
18
Ne znam dali e ova pravo mesto za vakvi sliki , ako ne e vo red neka kazat nadleznite .Mozebi druga tema , za izrabotjka na nozevi ...?
Kako da e .......................posle edna kofa strugotini eve na sto lici sega toa debelo parce celik .Od tuka samo racno fino doteruvanje so turpija na ivicite pa kalenje pa povtorno na masina da mu dademe secivo i konecen oblik .................Mora mnogu da mi znaci nekoj cim se zafatif so ovaj project ..........tesko deka ce go povtoram !!




Imam edno prasanje za edna dilema koja ja imam ................ako koristam drvo za racka ce koristam skrieni pinovi ? Znaci nema da se gledaat na povrsina .Ako resam da koristam carbon fiber mozam da koristam pinovi vo bilo koja forma sakam ......Sto mislite ? mesecina , triagolnici ili zvezdi ili koja druga forma za pinovi ako resam da koristam carbon fiber .....???

Mislam na nesto vaka ?

Inace carbonskite racki gi izrabotuvam sam .......................eve malku , ama samo malku podobra slika kako izgleda marble carbon .Samo na sonce i so oci moze da se vidi kako ova cudo od carbon vistinski izgleda .............
Jas ne bi odel so skrieni pinovi. edna od glavnite ornamentiki se tie spored mene. vo vrska so formata licni preferenci. jas bi odel so nekoi dzvezdicki. a i mesecina ne e loso.
ps. na pravo mesto si. tuka dobar del od nas na eden ili drug nacin pravat nozevi, pa dobro e da se vidi kako s epravi toa so profesionalna oprema i majstorija
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Kakva slonovaca e ova ? Onaa prava slonova koska od zab ???
Не знам која коска е точно, набавена е како слонова коска.
Овие материјали се продаваат "undeground", не е баш најлегална набавка. Трета рачка е со тој материјал да работам и доста е. Во иднина кој сака ќе користам коска од мамут или заб од морж.
 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Koga busis dupki za pinovite vo rackite sekogas koristi nesto tvrdo ispod niv , najdobro nekoe ramno i meko zelezo . Koga si pri kraj so busenjeto ,nema dovolno materijal vo drvoto/koskata da go izdrzi pritisokot od burgijata , vrvot od burgijata naglo probiva i namesto da busi ,vrti niz materijalot kako navoj i go puka drvoto/koskata .Zelezo ispod drvoto ce go spreci toa ............
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Дамаскус, сан маи, стабилизиран јавор, стабилизиран хибрид, стабилизиран заб од мамут.

FB_IMG_1612811381560.jpg
 
J

joli1

Гостин
Ме интересира какви се законите за носење нож?

Дали има врска тоа колку е долг оштриот дел за да се смета за ладно оружје?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom