Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Ме интересира какви се законите за носење нож?

Дали има врска тоа колку е долг оштриот дел за да се смета за ладно оружје?
Тоа најточно би го знаел адвокат.
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Здраво,

Можда малце оф-топик, но да прашам сепак...

Барам кујнски ножеви да купам низ Скопје па си викам да не земам кинезарија. Што би препорачале? За домашна употреба?

Во лајмански речник, барам два кујнски ножеви(помал и поголем) со буџет 2000+/- денари. Имате ли препорака?

Фала и поздрав!
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Здраво,

Можда малце оф-топик, но да прашам сепак...

Барам кујнски ножеви да купам низ Скопје па си викам да не земам кинезарија. Што би препорачале? За домашна употреба?

Во лајмански речник, барам два кујнски ножеви(помал и поголем) со буџет 2000+/- денари. Имате ли препорака?

Фала и поздрав!
Моја препорака се Victorinox. Јас имам два мали кујнски со назабено сечиво и сум задоволен. Исто и нивните големи кујнски ножеви многу ги фалат. Ги има во Домнет (позади собрание).
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Во кратки црти немаш право да носиш нож со тебе.
Не досаѓајте со како е во други држави и други демагогии, кога реалноста ја знаеме при претрес од ОСЛ ако ти најдат нож (било каков) боксач или било какво ладно оружје тие одлучуваат дали крвично ќе те гонат,имаш опција со адвокат после да се тужиш но џабе нервоза и да победиш друга опција е и да ти падне кривична во вода на суд довека ќе имаш досие во полиција.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Најдов многу убав ловечки нож. Ме интересира дали некој знае кој е производителот? Жигот се гледа на втората слика, пишува E.A.L.
20210304_123653.jpg 20210304_154816.jpg
 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Chisel hollow grind ..............za desna raka



Za leva raka ..........


Leka poleka i ovaj ce bide gotov... ................



proba......ne saka nadvor


tuka sme...............

malku bizuterija



prviot del se uste ne e na tocna dimenzija pa ne mozam da go instaliram za proba . Posle kalenje finalno doteruvane prema dimezijata na nozot........

sleden projekt...............

Автоматски споено мислење:

Nakiri.....................


 
Последно уредено:
Член од
4 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo, imam nekolku stari rdzosani nozevi pa da ve prasam kakov polir mozam da koristam? Dajte sovet za nesto racno bidejci nemam masinerija. Poz.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Zdravo, imam nekolku stari rdzosani nozevi pa da ve prasam kakov polir mozam da koristam? Dajte sovet za nesto racno bidejci nemam masinerija. Poz.
Се зависи од тоа за какви ножеви станува збор,(преклопни или фиксни) како и од типот на челикот (INOX или карбонски). Без машинерија може да се исполира скоро секаков нож, само треба повеке време, ама затоа шансата да го оштетиш или уништиш ножот е помала. Јас највеке користам сет од фини водени шмиргли, и на крај паста за полирање PUROL. Ама ако се работи за стари и вредни ножеви, процесот на чистење на рѓата е скроз друг (со електролиза). Доколку рѓата е навлезена длабоко се чисти со челична или месингана четка, а ножот претходно се остава да отстои во средство за одстранување рѓа. Ако е само површинска рѓа, помага и WD40, ама треба да одстои малку намачкан ножот со тоа.
На YouTube има многу видеа кои ке ти бидат од корист. Поздрав
 
Член од
4 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Се зависи од тоа за какви ножеви станува збор,(преклопни или фиксни) како и од типот на челикот (INOX или карбонски). Без машинерија може да се исполира скоро секаков нож, само треба повеке време, ама затоа шансата да го оштетиш или уништиш ножот е помала. Јас највеке користам сет од фини водени шмиргли, и на крај паста за полирање PUROL. Ама ако се работи за стари и вредни ножеви, процесот на чистење на рѓата е скроз друг (со електролиза). Доколку рѓата е навлезена длабоко се чисти со челична или месингана четка, а ножот претходно се остава да отстои во средство за одстранување рѓа. Ако е само површинска рѓа, помага и WD40, ама треба да одстои малку намачкан ножот со тоа.
На YouTube има многу видеа кои ке ти бидат од корист. Поздрав
Fiksni od nergjosuvacki, mi se cini kako da e povrsna korozijata. Ne se vredni ama za mene se sentimentalno vazni. Fala za odgovorot drugar kje se obidam kako sto kaza.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom