Ножеви

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од PrinceVegeta, 17 декември 2010.

 1. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  879
  Допаѓања:
  631
  Дечки има ли уште во Хубото ваков(Morakniv 1442)?
  [​IMG]
   
 2. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.157
  Допаѓања:
  1.273
  Ima malku poeftina verzija na ovoj. Condor cephard , 1075 ili 1070 karbon :) .
  https://www.lamnia.com/en/p/11658/knives/condor-kephart-knife-blade.

  Eden takov ima vo Skopje.
  --- Споено дупло мислење, 6 декември 2018 ---
  Ova e najdobar izbor http://www.domnet.com.mk/victorinox...&strPoStrana=20&strIDArtikal=14780&strThumb=1 .
   
  Последно уредено: 6 декември 2018
  На Петра П. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  879
  Допаѓања:
  631
  Зависи до човекот, може да е за некој пензионер, па ќе сака да калеми, може да е за некое дете, па сака по едноставно, нема ,,најдобар'' модел на Викторинокс, постои најдобар за одредено поле, мене ако ме прашаш, за во планина, нема подобат од Филдмастерот, за низ град Сентинел, за на преврзок 24/7 СД класикот итн.
   
 4. lycku

  lycku

  Член од:
  10 април 2013
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  159
  Ima li nekoj iskustvo so naracka na nozevi od LAMNIA?Dali se plakja carina za naracki od 6000den?Koj celik e podobar za bushcraft noz D2 ili 440C?
   
 5. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  879
  Допаѓања:
  631
  Јас имам искуство со Ламниа, 2 пати, и двата пати плаќав царина, фактурата доаѓа со пратката, така што нема бегање или лажење дека си платил помалку, јас порачав нож од 5500 и царина и останати трошоци платив 2200, епа ти рачунај дали ти се исплаќа. Ако имаш пари за давање на оваа посрана држава, давај, ако не, наоѓај си човек што работи на царина да ти среди ако може.
  Инаку D2 и 440C се далеку еден од друг на спектарот, D2 има голема цврстина, најчесто 60-62 роквела, потешко се остри и полесно кородира, а 440C е многу помек, 56-58 роквела, полесно се остри и има поголема отпорност на корозија, ако мене не прашуваш, за генерална употреба, би одел со 440C, иако во ова модерно време со егзотични челици е многу занемарен и потценет.
   
  На lycku му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.807
  Допаѓања:
  1.910
  [​IMG]


  Го земав ова бидејќи има гаџети за отварање разни ствари.. а ќе го поклонам на некој што ќе оди на експедиција и не е нешто многу по овие работи. Се надевам ќе му се допадне :)
   
  На AceCaleb му/ѝ се допаѓа ова.
 7. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  879
  Допаѓања:
  631
  Добар избор за некој што не е по ножевите, се надевам и него ќе го навлечат овие работи и ќе остава цели плати на нив :D.
   
 8. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.157
  Допаѓања:
  1.273
  Na cenata plus shipping odi Carina 15%, pa ddv 18%, znaci 33% dodadi na vrednost.
  Carina i ddv mi racunaat na se nad 2000 denari.
   
  Последно уредено: 6 декември 2018
 9. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.157
  Допаѓања:
  1.273
  Уште два:

  IMG_1621.JPG IMG_1603.JPG .
   
  На chef_cook, bojadva, Петра П. и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. MartinKnifeLover

  MartinKnifeLover

  Член од:
  18 ноември 2017
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
 11. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.157
  Допаѓања:
  1.273
  Еве уште еден:

  IMG_1631.JPG
   
  На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bojadva

  bojadva

  Член од:
  9 март 2011
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  19
  На eMilanist му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: