Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Trackerot e tezok i golem noz, totalno neprakticna alatka. Ako znaes da koristis dobar noz vo kombinacija so macheta ili preklopna pila dobivas mnogu poveke so mnogu pomalku gramovi, a ako nosis i malo sekirce tuka veke nemas ogranicuvanja. So golem noz ne se pravat precizni raboti, a za neprezicni raboti I samo sekirce vrsi rabota, a sto moze sekirce nemoze trackerot.
@lycku , helle imaat dobar celik, ama jas tesko bi odbral drug evropski noz osven Enzo.
Imam napraveno 4 camperi dosega, odlicno dizajniran noz, golem e a ne se osekja dolzinata. Topla preporaka za Enzo.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Bushcraft елитизмот ми е малку смешен да ти кажам искрено.

Ако гледаме практичност не треба да имаат дрвени или од рогови од елен рачки затоа што пластиката е далеку по супериорен материјал исто може да се каже и за кожените футроли не се практични или пак гледам некои ножеви дури имаат и гард што е чист апсурд.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Bushcraft елитизмот ми е малку смешен да ти кажам искрено.

Ако гледаме практичност не треба да имаат дрвени или од рогови од елен рачки затоа што пластиката е далеку по супериорен материјал исто може да се каже и за кожените футроли не се практични или пак гледам некои ножеви дури имаат и гард што е чист апсурд.
Jas ne pravam samo bushcraft nozevi, nitu pak sum kazal deka sekoj moj noz e idealen za bushcraft. Odredeni nozevi da, se superiorni za bushraft, no ne site, ima tuka lovecki nozevi i nozevi praveni po poracka, ama nema eftina plastika na nitu eden noz.

Ne tresi gluposti za plastikata. Da bila ubava bi se koristela vo custom nozarstvoto. Ja koristat samo fabrikite koi stancaat nozevi. Najdi noz so plastika sto e ubav, ili plasticna futrola sto e ubava.
Plastikata vo koja smisla e superirna od drvoto ili rogot?
Jas ne sum kriv sto ima poprakticni alatki za priroda od trackerot, mnogu licno si go sfatil postot.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Не е за лично туку ми е смешно еден ист муабет го вртиш стално без разлика дали јас сум напишал или некој друг.
Најбитниот дел зошто пластиката е подобра заради издржливоста при користење каде што неможе истото да се каже за кожа или за дрво се што е природно сокапува доколку не се обрнува внимание при работа или складирање.

Не ја разбирам опседнатоста со убавиот изглед затоа што ножот е алат како чекан,клешти,штравцигер,турпија.

По најновите трендови користат micarta за рачки што и го разбирам тоа е платно импрегнирано со епокси така што текстурата на рачките е подобра не се лизгаат рацете со мешање на неколку различни платна се добиваат фантастични ефекти и секако по издржливо е од дрво
За футролите прво ќе почнам од сигурноста со самото контурирање на пластиката околу ножот се елиминира потреба за надворешен систем да го држи ножот во футролата и ризикот за да се изгуби или испадне ножот е донесен на 0% додатно влага не задржуваат друго неможеш лесно да ги оштетишт трето е дека се далеку полесни.

Ако си љубител на традиционален изглед тоа е друго тогаш се вклопува све дрво,кожа,рог.

Еве фантастичен пример за тоа како може да се изработи со micarta рачки и со kydex футрола



Последно убавината е субјективна неможеш ти на мене да ми кажеш што е убаво ниту пак јас на тебе да ти кажувам.

И кинеските ножеви од aliexpress ги прават секакви фантастични на изглед но зошто никој не ги сака ? Бидејќи челикот е чисто срање,а тоа го прави ножот добар не убавината.

Разгледај ги американците имаат фантастични резултати особено последните 2-3 години имаат изникнато мал милион работилници што произведуваат ножеви,футороли и по youtube има безброј видео клипови.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Drugar, ti napisa plastika, ne mikarta ili kydex.
Mikartata e mnogu lizgava ako e polirana, a ako ne e polirana sobira necistotija vo platnoto.
Nozot na slikata ima vovlceni srafovi sto povtorno e mesto za necistotija I bakterii.
Kydexot e knap so nozot I probaj takva futrola na karbosko secivo, ke go potemni odma na vlazen teren.
I jas sekogas ke tvrdam deka klasicen bushraft noz e podobar od trackerot, bidejki toa ednostavno e taka, a vo kombinacija so preklopna pila ili sekirce razlikata e nesporedliva Ako mislis poinaku, nabavi trecker I da napravime testiranje, skarata i pivoto ke bidat posle testot. Eve obicen noz, nisto fansy na nego, ke dodadam preklopna pila ili sekirce i bujrum da vidime za sto e sposoben trackerot.
Ova nema vrska so toa sto pravam nozevi, se raboti za koncept na noz i practicno koristenje na istiot.
FB_IMG_1482709094601.jpg
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Kydex е термопластика и micarta e полупластика да кажеме бидејќи половина е платно,а половина е епокси што дел од состојките е полимер воедно пластика може да се каже кога ќе се стврдни.

Ножот на сликата го ставив бидејќи е убав тоа ми кажа дека неможел нож од пластика да е убав.

Kydex'от во глобала е подобар бидејќи многу лесно може да се модифицира како ќе се носи и повеќето од фирми даваат или продаваат додатни делчиња дали ќе се носи класично на колк,спуштено на нога или позади на грбот.


Очигледно користиме ножеви од различни причини затоа кажи ми каков ти е обичниот престој во дивина ?

За мене носење 1 тон опрема е апсурд гледам да намалам тоа што морам да го мкнам со километри подборо ќе имам 1 алат што просечно ќе извршува повеќе задачи одколку 3-4.

Ако почнам некогаш да носам со мене мала работилница ножот што би го носел е Esee 4.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Тогаш кажи ми, стабилизираните дрва, рогови и фосилни коски од мамут исто така ги рачунаш за пластика и полупластика, баш ме интересира?
Микарта е микарта, Kydex е kydex, затоа имаат имиња работите, да се прави разлика.
Ножарството е индустрија и поголемиот дел од фабриките гледаат да ги смалат трошоците и да ја зголемат добивката истовремено. Kydexot е многу ефтин за набавка, а за правење футрола е неспоредливо полесен за фабриките, рачната работа тука е многу мала во споредба со кожата. Маркетингот си ја врши работата и луѓето консумираат.
А пак ќе ќажам, користи карбонски нож и стави го во kydex футрола, и ќе видиш колку е практичен.

Фирма што ја ценам е BRKT, некористат kydex, користат микарта и други синтетички материјали бидејќи има интерес за нив, ама кајдекс не.

Јас имам обичен вид немам рендген па да видам нож на сликата, гледам футрола и рачка, сечивото, најбитното нешто на ножот како што напиша малку погоре го нема на сликата, значи нема нож на истата.

Нож во природа корисам за тоа што ми треба, сечење храна, работа со дрво и слично.
А ти кажи ми во што е тракерот подобар од ножот што го предложив за компарација.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Не зезај се фати za Kydex не бил пластика прво разгледај го македонскиот речник и што е пластика.
Пластика е генерично име како да кажеме дрво,а сите знаеме има повеќе видови на дрво истото е за пластиката имаш повеќе видови.
Рогот немам видено никој да го модифицра за контура за раката туку како што е се користи што значи е за убавина само не гледам корист.

Tracker'от може да се стави во група на големи односно тешки ножеви,а сите знаеме во што се појаки ножевите со поголема тежина особено таа која е напред фокусирана.

Конкретно името Tracker е трагач буквално преведено или добар ловџија и ножот како таков треба да му замени повеќе алати на еден успешен ловџија.

https://www.wildwoodsurvival.com/survival/trackerknife/TrackerKnifeManual.pdf

Предпоставувам разбираш англиски тука се објаснува да немора да се повторуваме.
И фабриките изработуваат кожени футроли,а фабричките пластични футроли не се изработуваат од kydex туку од securex и некои од фирмите се ka-bar,cold-steel и ред други.
Карбонски нож направен од карбон ? Или јаглероден.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Carbonski celik, noz so takov celik, ili celik sto moze da fati korozija.
Trackerot e noz od film i toa I ke ostane.
Lovec da nosi tracker e isto kako so mitrolez da odi na lov.
Osven cepenje drva nisto podobro ni pobrzo nema da napravi od enzoto. A koj lovec nosi noz za cepenje drva?
Razlikuvaj sinteticki materijali od plastika. Mikartata e dobra, ama ne e plastika, ima platno vo nea, pa ne udiram so glava vo zid da ja narekuvam platno, ednostavno toa e mikarta, g10 e g10, kydex e kydex, a drvo e drvo. Ne stavaj vo ist kosh nesto sto raste vo priroda I nesto sinteticno sto ludjeto izmislile, sekoe drvo ima latinsko ime, ziveelo na ovaa planeta, a sintetikata e sintetika, tolku.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Tracker ножот прв пат е излезен на пазарот 1982 година далеку порано од The Hunted што е излезен 2003 година.
Не ставам во исти кош во одност на изржливост или место на наоѓање туку од линвистичка гледна точка за името само споредив дека викаме пластика,а тоа има 100 под видови на пластика и исто викаме дрво,а имаме различни видови на дрво.
Како што е орев вид на дрво така е kydex вид на пластика односто направен од акрил/пвц.

Искрено баш не ме занима што носат македонските ловџии и рибари бидејќи 95% од нив се исти калибар што одат на еднодневен излет и ако начекаат нешто начекаат со паштета во џеб и леб можат да завршат.

Америчкиот стил на лов е далеку поразличен од македонскиот и секој си има различни опрема.
Кај нив може да се состои од останување во дивина 3-4-5 дена каде што се мора да се среди таму,а кај нас 99% е еднодневен излет каде што после лов се останува во викендица или слично.

Имаме ние зборови во нашиот речник и треба да го користиме нема потреба од користење амерички термини.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Da vi se se nadovrzam na diskusijata,ima kompozit sto e so ista cvrstina na celik a 80% polesen od nego,se koristi za izrabotka na glava (dekla ) na motor za kola! Prakticnosta i izdrzlivosta e nezamenliva vo odnos na drugive materijali kako drvo ili koska. No pak licniot izbor za racka za noz e presuden za sekoj i za vkusovi nema osnov za sporenje.Prakticno noz za extreme upotreba ,pad na kamen ,beton,nagmecuvanje,frlanje,extremni temperaturi,kompozitnite delovi bi bile superiorni vo vo odnos na drvo,presuvana koza ili rog.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Никој не спомна G-10 во дискусијата.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Секој има право на свој избор, истите совети ќе ги добиете и на друго место, ова е сепак општ форум.
Најдобро е да имате што повеќе ножеви и практично да ги користите за тоа за што се наменети, само тогаш ќе се видат разликите во дијаните.
Универзален нож што се би направил идеално нема, ама има концепти кои се многу блиску до идеалнот, а тоа сигурно не е тракерот.

Еве на пример обичните фалкнивени се со гумени рачки и чинат по 200-300 евра, тие со рачка од кожни прстени и кожни футроли чинат по 1000 евра.
Барк Ривер ножевите, најефтините се со микарта и останата синтетика, тие со рогови и стабилизирано дрво се СЕКОГАШ поскапи, и да Kydex немаат во понуда.
EDCer, јас спомнав g10.

Микартата е лизгава кога е мокра тоа е факт. Од синтетичките материјали гумата на фалкнивените не е лизгава, ама кој е спремен да плати 200-300 евра за гумена рачка тогаш браво.

Бобач, која е таа екстремна употреба? Ако падне на камен или бетон, многу поверојатно е дека ќе се оштети сечивото ако не е во футрола отколку да се оштети рачката. Ножевите за фрлање немаат ништо освен челик на рачката.

И сега ако треба да бидеме искрени, тогаш челикот и титаниумот се најиздживи материјали за рачка. ОК, челикот е претежок, а и двата се лизгави, на ладно време се многу ладни, на жешо време се многу жешки.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Класичниот ka-bar е со кожна рачна и кожна футрола и кошта околу 70-80 долари.
Затоа што кожата повеќе не им врши работа и имаме напредни материјали поновите модели се изработуваат од пластика кои се за потреба за маринците и армијата,а од тие луѓе никој не оди повеќе на терен и немора да се спомне дека се тестирани во воени услови.
Esee,Rat,Tops,LT Wright фирми кои користат micarta и kydex,а произведуваат феноменални ножеви.

За иста причина кожата не се користи како футрола за оружје или ремник за пушка.

Прост пример за изржливотст е Глок ножот и неговата рачка кога ќе земеме во предвид дека нема целосен tang и комотно можеш да го ставиш во дрво до половина да го користиш како скала.

Tracker'от и било кој друг голем нож секогаш е подобар од малечок нож бидејки можеш да го користиш како нож,секира,клин,чекан со што се елиминира потреба за носење додатна опрема на терен така се намалува тежина и одговорност за пазење додатна опрема.
Зборувам за поминување километража,а не за одење со автомобил до местото бидејќи така можеш да земеш моторна пила и сите проблеми ќе бидат решени.

Технологијата е толку напредна што нијансата измеѓу рачно направено и со машини е доведена на минимум затоа што има прецизни машини кои се подобри од било кое човечко око или човечки осет.

Купување на рачно изработено с се прави највеќе заради лично задоволство ништо повеќе ништо помалце.

Ако веќе почнеме дискусијата за рачно направено било која фирма колку и да е скапа не го кова железото туку парче веќе средено железо по димензии го зимаат само обликуваат,сечат,острат и го печат исто и повеќето "мајстори" во америка или светот рачната изработка е само поспора верзија од фабричката со што се користат со поефтини машини.
Крајната линија измеѓу рачно и фабричко е контрола на квалитет,а сите од горенаведените фирми даваат фантастични гаранции за нивните производи со што значи дека обрнуваат големо внимание за нивните продукти.


И другар те молам немој да пушташ информации од ракав само губиш кредибилитет.
Коштале до 1000 evra ? Најскапиот е 1500 бидејќи користи damascuss челик,a ножевите од обичниот нивен челик се нијанса поскапи од тие су гумени рачки.

https://www.knifecenter.com/item/SWEDNL4EL/fallkniven-nl4-northern-light-frej-vg10-satin-blade-stacked-leather-handle-black-leather-sheath
$326.95
https://www.knifecenter.com/item/SWEDNL5/fallkniven-nl5-northern-light-idun-vg10-satin-blade-stacked-leather-handle-black-leather-sheath
$324.95
https://www.knifecenter.com/item/SWEDNL3EL/fallkniven-nl3-northern-light-njord-bowie-vg10-satin-blade-stacked-leather-handle-black-leather-sheath
$391.95

КnifeCenter е најдобрата америчка страницата за купување било какви острици секој може да го потврди тоа.

Оваа е признаена страница за неговите ножеви.
https://www.knivesshipfree.com/bark-river-knives-aurora-desert-ironwood-1/ Дрво $232
https://www.knivesshipfree.com/bark-river-knives-aurora-herringbone-micarta-toxic-white-liners/ $239 micarta
https://www.knivesshipfree.com/bark-river-knives-aurora-black-carbon-fiber-blue-liner-hollow-pins/ $284 карбонски.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Esee,Rat,Tops,LT Wright
Збориме за ножеви, алатки направени да сечат што е можно поефикасно, намената на ножот е таа, сечење. LT wright има добри модели, esee исто така, ама без заштитниот премаз на сечивата, Tops не. Не гледам во се тоа што наведе феномелани ножеви.
А глупаво е за толку пари да купиш нож и да се мачиш кога го користиш.

Е супер што стави линкови, еве ги од истиот сајт, ист челик, различно брусење, различен материјал за рачка:


https://www.knivesshipfree.com/fallkniven/fallkniven-fixed-blades/fallkniven-a2-wilderness-knife-a2l-leather-sheath/

https://www.knivesshipfree.com/fallkniven-nl2-oden-leather-handle-leather-sheath/

Еве ги и овде, разликата е само во рачките:

https://www.knivesshipfree.com/fallkniven/?_bc_fsnf=1&Type=Fixed+Blade+Knives&sort=featured&page=1


Ајде признај дека дрвото нема лејнери, а микартата има два пара лејнери и карбонфиберот има еден пар лејнери. Лејнерите креваат цена исто како и мозаик пиновите.


Еве уште еден линк, оној што требаше и ти да го ставиш, тука се сите аурори од А-2 челик, секој што знае математика ќе види кој колку пари чини и што е поскапо а што не е (и пак, не сум јас крив што рогот е најскап, а обичната микарта без лејнери е најефтина).

https://www.knivesshipfree.com/bark-river-knives-aurora/

Според тебе Glocк ножот е нож за нормална употреба или да го користиш како скала? Глокот е типичен пример за наоштрена хебла а според тебе е нормален нож? За што ги користиш ножевите бе човек?

Купи било кој од тие што ти ги наведе, јас еве мојот BRKT gunny hunter ќе го земам и ајде да видиме што толку знаеш теоретски и за Глок, и за есее, и за топс ножевите. Ќе направиме неколку споредни тестови за нормална употреба на ножевите па ќе видиме што и како. МОЖЕ???
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom