Ножеви

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од PrinceVegeta, 17 декември 2010.

 1. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  185
  Допаѓања:
  242
  Ти човек озбилен ли си ?

  Ги ставив тие 3 бидејќи тие се единствените за да ти покажам дека лупеташ цени како ќе ти дојдат,а не да ги споредувам.

  Без влошки пак е поскап и со обични не мозаични
  https://www.knivesshipfree.com/bark-river-knives-aurora-black-carbon-fiber/ $262

  Ти пропаѓа муабетот дека синтетиката е поефтина.

  Додатно тој линк што го стави тие се посебни односно "custom" не стандардно производство и многу малку на број затоа е поскапи не заради дрвото.Тие јас што ги ставив се во стандардно производство,а не посебни.
  Побарувачка и производство диктира цена,а во тој случај ќе се поскапи.

  Ножот го користам за да решам било каков проблем имам кога сум во природа ,а не да делкам портрети на дрво и да глумам Ray Mears.
   
 2. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.138
  Допаѓања:
  1.235
  Да, и убаво те прашав дали може да направиме тест со нормална употреба на ножевите. А ти наместо да кажеш може или не може, се правиш на тошо и си го користиш глокот како скала.

  Имаш custom ф1 со микарта и custom ф1 со дрво, тој со микарта е поефтин за 40-50 долари зашто? Бидејќи е помалку custom???

  А ти стави на почеток на дискусијата црно зелена микарта за сега да одиш на карбон, ок се е тоа супер. Има убава и истовремено скапа синтетика за рачки.
  Рафирот е скапа и убава синтетика http://brisa.fi/handle-materials/raffir.html
  И јумата исто http://brisa.fi/handle-materials/juma.html
  И Сафирот исто http://brisa.fi/handle-materials/sapphire.html
  А еве ти ја твојата микарта како и впрочем што почна да ја фаворизираш пред да се префрлиш на карбонот.
  http://brisa.fi/handle-materials/micarta.html?p=2

  Еве ги стабилизираните дрва:
  http://brisa.fi/woods/stabilized-wood-1/stabilized-wood.html
  И сеа се е тоа ок, ама еве ја цената на фосилната коска од мамут:

  http://brisa.fi/horn-bone/mammoth-more.html

  Или и оваа цена за тебе е иста??? Дали знаеш колку би чинел нож со таква рачка воопшто?

  А што тоа Реј прави што не треба во природа? Не го користи ножот како скала?
  Ајде кажи каков проблем може да реши нож. Реална ситуација. Во филм си со убивање зомбиња или милитари mood? Освен дрво, дивеч и храна во природа што друго би сечел? Железо? Земја? Камења? Лава? Адамантијум? Дај објасни кој е тој проблем за што го користиш ножот?
   
 3. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  185
  Допаѓања:
  242
  Напишав едно исто зошто за мене е подобар поголемиот нож но очигледно незнаеш да читаш.
  Апсолутно секоја моја поента те промашува и се фаќаш за тотално небитни работи.
  Сигурен сум нешто ново сега ќе се фатиш затоа немам намера повеќе да се убедувам.

  Твојата цела теза е дека ќе си подобар ако носиш мала железара со тебе одколку човек со 1 нож.
   
 4. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.138
  Допаѓања:
  1.235
  Се се тоа факти, а ако не ти одговараат слободно нарекувај ги небитни работи.
  Јас носам ензо трапер, а од скоро BRKT Gunny hunter. Тоа се ножеви со 95мм сечиво, ако тоа ти е работилница тогаш ти се воодушевувам на интелектот. Реков дека ќе направам комбинација на алатки полесни од трекерот и ќе бидат поефикасни од него. Каква црна работилница?
  Ако планирам да преноќам на планина тогаш носам и секира само заради дрвата за огрев.
  А на планинарење ги земам само од што ми е мерак да ги носам, обично преклопно ноже врши за планинарење работа.
  Другар мене ми е Маврово втор дом, убедувај некој друг за природа и користење алатки во природа, не мене.

  Ензото тежи 140 грама, гани е исто тука некаде.

  Колку тежи ножот што ти го носиш? Колку тежи трекерот?
   
 5. bobac

  bobac

  Член од:
  21 март 2013
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  35
  Imav vo predvid i preklopni nozevi,groto Cold Steel folderi se celosno kompozitni so vmetoci,OKC ima cela paleta fixni nozevi so kompozitni racki,KaBar Usmc paralelno so leather stack gi ima so kompozitni racki,ne deka e nesto poubavo no e mnogu poprakticno i poizdrzlivo a i izgleda poevtino. Mislev za cinot vrlanje na noz a ne na model na noz za frlanje!
  Covestvoto se namnozi i kriteriumite opagaat sekoj eden maz uslovno bi posakal siguren noz prvo kako alat posle kako oruzje,proizvoditelite razmisluvaat konercijalno za sekoj da ima izbor. Videte i Mora pocna da pravi fulltang seciva so kompozitni racki no si ima i klasicni modeli so drveni i kozni futroli. Za da se dojde do praviot noz za posakuvanata aktivnost mora da se experimentira malku,da se smenat razlicni modeli,stalno ima nesto podobro.
  https://youtu.be/ryL7mVwO_8I
  Poglednete gi i drugite testovi na Mayor Fuglycool so "extremna upotreba" na nozevi
   
  Последно уредено: 10 април 2018
 6. lycku

  lycku

  Член од:
  10 април 2013
  Мислења:
  402
  Допаѓања:
  149
  eMilanist te molam pisi mi vo PP kolku bi me cinel eden dobar enzo camper vo osnovna -fabricka varijanta i kolku so majstorska t.e tvoja dorabotka?
   
 7. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.138
  Допаѓања:
  1.235
  Еве уште еден:

  IMG_0361.JPG
  IMG_0366.JPG .
   
  На Klin, EDCer и AceCaleb им се допаѓа ова.
 8. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  819
  Допаѓања:
  588
  На eMilanist му/ѝ се допаѓа ова.
 9. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.138
  Допаѓања:
  1.235
  Уште еден е готов, овој оди во мојата колекција:

  IMG_0390.JPG

  И една групна:

  IMG_0385.JPG .
   
  На solo, Klin, dalfisa и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  819
  Допаѓања:
  588
  Пред 2 дена ми се скрши и последното федерче од гриптилианот, ааарно ама, стигна пратката од америка од фабриката директ.
  image.jpg
  Федерчињата се гледа дека се рандом, ама ќе си ја бркаат работата.
  Again, 0 cost...
   

  Прикачени податотеки:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина:
   1,4 MB
   Прегледи:
   21
  На eMilanist и boleramone им се допаѓа ова.
 11. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.138
  Допаѓања:
  1.235
  Еве уште еден. Хеле хардинг сечиво овој пат:

  IMG_0476.JPG
  IMG_0478.JPG
   
  Klin, EDCer, MartinKnifeLover и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.138
  Допаѓања:
  1.235
  Готова е и футролата:
  IMG_0511.JPG
   
  Klin, EDCer, AceCaleb и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.138
  Допаѓања:
  1.235
  Денес Барк риверот доби нова футрола:

  IMG_0521.JPG IMG_0522.JPG
  IMG_0526.JPG
   
  Klin, EDCer, MartinKnifeLover и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.138
  Допаѓања:
  1.235
  Еве една преправка:

  Пред:

  33902197_1724300197653805_3279790533651726336_n - Copy.jpg

  Потоа:

  IMG_0543.JPG
   
  На solo и boleramone им се допаѓа ова.
 15. boleramone

  boleramone

  Член од:
  31 мај 2015
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  65
  Ова е сечиво од некој стар фолдер?
  Ме збуни затоа што има засек за нокт.
   

Сподели преку: