Нов луд закон “Забрането сушење гаќи“

  • Креатор на темата Vollstandig
  • Време на започнување
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Според сајтот, денеска треба да има седница, а на дневен ред е и комуналниот ред во Скопје
http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=6369&mid=482&tabId=1
Треба да се донесе одлука со која ќе се опфати и јавните површини, ѓубрето, фасадите, паркинзите, животните...
Одлично - ќе следам кога ќе го објават бидејќи во тоа спаѓаат и пајаците, лисиците и тн[DOUBLEPOST=1392815021][/DOUBLEPOST]
Сепак во законов има и нешто добро. На пример, јас летоска кога бев низ Европа, благодарение на законов имав инспирација за сликање на пружени алишта по балкони и друг "воздушен простор" :), па сега на пример имам колекција од многу добри уметнички дела. Меѓу нив се најдоја слики од Франција, Италија , а врв во кариера ми беше балкон со пружени алишта во сред Монако... и тогаш сфатив дека законот не важи за туристички држави. На крај краева, па кој ни е крив што немаме море? :гик:
Со вакви правила, прописи само го уништуваат она што е наше. Што ти пречи ако некој суши алишта?
Мене многу ми се допаѓаше до пред некоја година кога се печеше и правеше ајвар, во Аеродром и на други места
Собрани соседи, денес печат и лупат за еден...., утре за друг ....
муабет, дружење... кому тоа му пречеше. Никому.... Освен на покондирените тикви кои мислат дека се некој и нешто ако станале тоа и тоа
Верувај ми, дека сум искрен. Јас ајвар слабо јадам, но прекрасен беше овој обичај
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Со вакви правила, прописи само го уништуваат она што е наше. Што ти пречи ако некој суши алишта?
Мене многу ми се допаѓаше до пред некоја година кога се печеше и правеше ајвар, во Аеродром и на други места
Собрани соседи, денес печат и лупат за еден...., утре за друг ....
муабет, дружење... кому тоа му пречеше. Никому.... Освен на покондирените тикви кои мислат дека се некој и нешто ако станале тоа и тоа
Верувај ми, дека сум искрен. Јас ајвар слабо јадам, но прекрасен беше овој обичај
Апсолутно се согласувам. И јас не сум љубител на ајвар ама несомнено миризбата на ајвар никој не може да ја негира и навреди, а настрана дружбата и меѓусоседските односи.
И се согласувам со тоа дека станува збор за традиција . За жал некој тоа не го цени и полека, полека, се уништи сета наша традиција, така што нашите деца несомнено ќе живеат во еден машински и глупав свет.

Кога сме веќе кај традицијата, да се надоврзам со сликите, имам слика од Марсеј, Франција, од една тесна уличка што се наоѓа меѓу две згради. На едната зграда имаше еден историски натпис со мала приказна поврзана со местото и слика од уличката во периодот некаде меѓу 1702-1863г, на неа случајни минувачи и пружени алишта. На истото тоа место, во 2013г. јас ја сликав истата зграда и уличка и повторно со пружени алишта, така што уште еден доказ дека си во право. Чинот на пружање алишта на жица и на отворен простор е дефинитивно повеќе чин на традиција него ли некоја потреба.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
јас истото го видов во Дубровник во стариот град, низ уличките ... жица оптегната над уличката и алишта спружени ....[DOUBLEPOST=1392841092][/DOUBLEPOST]јас истото го видов во Дубровник во стариот град, низ уличките ... жица оптегната над уличката и алишта спружени ....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
има уште една работа... се забранува да капе од климите вода, иако тоа е чист кондензат.... а што праиме кога врне дожд и тоа нечист ???... ок за летно време, ама зимно време проблем се климите, може да замрзнат цревата за одвод на одмрзнатата вода...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
има уште една работа... се забранува да капе од климите вода, иако тоа е чист кондензат.... а што праиме кога врне дожд и тоа нечист ???... ок за летно време, ама зимно време проблем се климите, може да замрзнат цревата за одвод на одмрзнатата вода...
Совршено чист измешан со мирис од денештата скара,пот,смрдлив здив,ждригање,прдеж,смрдливи чорапи.....................
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
не ме разбравте.... а ќе и се забрани на влагата од воздухот да кондензира, врне, да паѓа прљав дожд и снег ??
..патем, што праиме што на кровот на зградата инвеститорот накнадно постави некој одводи кој не се поврзани со олуците, туку прска на тротоар и тоа многу повеќе од капење на некоја клима.
Друго, не така дамно, пред 2-3 години има изградено станбени згради во Охрид, каде што нема олуци туку од балконот оди хоризонтална цевка ... како од балконотите на зградите од пред земјотресот...
Трето, толку пишувате за сушење на алишта на жица, а толку има прашина и загадување што сите си ги сушат дома на сушари, кој има простор и пари купува и машина за сушење
 

Kajgana Shop

На врв Bottom